Матура

B

BBlisto

Гостин
Колку задачи ќе има математика основно знае некој?
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Колку задачи ќе има математика основно знае некој?
Треба да се 40 како и предходните години, освен лани, кога ставија 53 а после тоа сватија дека се премногу и дека задачите беа бааги тешки.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Првите прелиминарните резулатати од државната матура ќе бидат објавени најдоцна до 13 јули. Конечните резултати идните студенти ќе ги знаат на 23 Јули.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ај вие од минатите години, даваат бодови ако делумно е точна задачата, така?

И уште нешто, од тие прашањата што се за заокружување, каде можеме да ги решаваме прво чим не даваат дополнителни листови, може од страна? :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
И уште нешто, од тие прашањата што се за заокружување, каде можеме да ги решаваме прво чим не даваат дополнителни листови, може од страна? :)
Ќе пишуваш со молив на белата површина до понудените одговори, или на задните страни, а послем ќе бришеш... јас така планирам :p

Веројатноста ми е слаба точка за матурава, врска си немам... Ми прави проблем тоа што во некои задачи за веројатност, вкупниот број на елементарни настани (n) или поволните настани (m) се наоѓаат преку комбинации, варијации и пермутации. Лани или прехлани на тестот (основно) се падна задача во која n се пресметуваше како комбинации без повторување (од 5 дадени страни најди ја веројатноста со три случајно избрани да се конструира триаголник)... Комбинаторика не чепнав оти во програмата убаво пишува дека тоа ќе нема... зар може за тоа да не зезнат?

Друго, треба ли од веројатност да се учи условна веројатност, независност на случајни настани,... или само собирање (унија), множење (пресек), разлика и спротивен настан?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
43
Поени од реакции
25
Треба само унија пресек, разлика спротивен настан.. условна веројатност дефинитивно ќе нема во матура математика основно ниво...

--- надополнето ---

А некој некоја информација шо ќе има на матурава утре... да не е пробиена... Оти за македонски многу информации се лиферуваа... на крај само за биографија излезе точно
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Нема никаква шанса да се дознаат резултатите пред 13 јули?!
 
Г

Господ

Гостин
Математика беше смешно тежок.Ланските и поланските беа гола вода во споредба.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Што беше ова бе? :tapp: Задачине од матурава ќе ги искористам ако некад здравје спремам докторат.
 
B

BBlisto

Гостин
Мене ми беа прилично лесни...:toe: Ги решив за саат, саат и пол, не знам колку точно беше...Само една на дополнување не знаев...
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Математика беше тешко.Тие на крајот од по 3-4 поени беа тешки. Ако имам една скапана двојка добро ќе е.

И баш ме ставиле во просторија со дудуци.Појма немаат.

Уа бе
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Беше заебано математика...ако споредуваме со матурите од 2008, 2007...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
77
Поени од реакции
73
Абе овие згрешиле требало да напишаат дека тестот е напредно ниво. Ова ја мислев дека докторирам како што кажа членот погоре.Далеку потешко од лани и од 2008.Чекаме да поминеме па ќе видиме.
П.С Абе колку прашања напишавте дека напишала Ана во задачата.Кај мене излезе по некоја си логика 9.5 точни...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Со двојче ќе сум среќна, добро што сум одлична овие 4 години па ме вади тоа некако :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom