Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Кај виде дека ставам етикети?

Гледаш дека пишав повеќето. Не можеш да кажеш дека постариве чиј единствен извор на информации им е Сител и не знаат за форуми, моруми не се осврнуваат на мислењето на Латас и компанија. Еве на форумов се јавија некои другари на деца и кажаа некои информации кои горе - долу се совпаѓаат. На Сител или Телма сигурно нема да го кажат тоа. Не сакав ниту да лепам етикети ниту да навредам некого, погрешно ме сфати.
Се разбравме, ОК...
Мојот муабет е дека кога од официјалните институции информациите се штури или никакви, а на т.н. "национални медиуми" дури како свесно да се забошотува помалку целиот случај, тогаш инфо како тоа од димитар е нормално да се рашири насекаде.
И тоа не е одлика само во Македонија или на Македонците, туку по цел свет и за сите кои се горе-долу на исто цивилизациско рамниште.

Дека има свесна и очигледна намера и по се изгледа наредба да по секоја цена се смири па помалку и подзагуши темава т.е. случајов е повеќе од очигледно.

Е сега тоа од аспект на брзината на добивањето релевантни информации во име на вистината е погубно т.е. го успорува истото, ама од друга страна во некоја мера е и "нормално однесување" во секоја држава која има причини да стравува од немири со несакани последици. Државата и нејзините институции насекаде по светот, па така и кај нас има потреба од контрола.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Пред гимназија Кочо Рацин - Велес, се собираме во 17:00 да одадеме почит кон жртвите на масакарот во Радишани. Бидете таму, понесете свеќа.
организирано од Гемиџии Велес

 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
и да ги знаат и да не ги знаат нема теоретски шанси да ги кажат јавно поготово не ако се албанци или со полно име и презиме - знаете дека заради вакво нешто може војна да избие? можда некој ке се смее на ова ама јас сум сериозен. граѓаните на радишани и бутел се страшно гневни а од страна има повеќе албански села... доволно се 2 3 инцидента да се случат за да прераснат во поголеми немири... во бутел и во радишани деновиве ми шетаат блиндирани оклопни возила со по 5 6 души внатре до заби наоружани - исто вака беше и кога почна да се војува во 2001. не е заебанција ситуацијава воопшто!!!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
добро и ке кажат јавно. тие и тие беа од таа и таа националност.
претпоставувам сите ги интересира тоа, а не зошто.
и што со таа информација.
ете ти што лично би направила??
Прво нека дознаат кои се и зошто го направиле тоа, потоа ќе ти кажам што ќе правам.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ај се надеваме дека нешто ќе излезе..
Има нови детали за убиството на 5 мината кај Радишани – МВР најави прес

ЦРНА ХРОНИКА | АПРИЛ 15, 2012 ВО 12:20 | ВКУПНО ПРЕГЛЕДИ: 113

Има нови детали за убиството на 5 мината кај Радишани - МВР


Нови детали околу истрагата за убиството крај Смилковското Езеро, денеска се очекува да соопшти Министерството за внатрешни работи.
Прес конференцијата е закажана за во 12:30 пред штабот од каде се води истрагата, во полициската станица во Автокоманда.
Во текот на вчерашниот ден беше завршена обдукцијата на телата, а од МВР информираа дека според доказите од местото во петтемина убиени е пукано со три различни видови на оружје од непосредна близина.
Убиените 4 момчиња и 45 годишен маж вчера беа погребани во родните места.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Пиштолчево е јавено како запленето а всушност 5 камиони со посилни пушки и муниција се пуштени. Тоа ме нервира, јавуваат од време на време дека е запленето нешто, ко демек работиме, а истрели секој ден се слушаат по населбиве. Сигурно не се купуваат шаржери од Тинекс, плати 1 земи 2.
 
Член од
30 март 2011
Мислења
95
Поени од реакции
74
http://www.mkd.mk/25956/crna-hronika/vo-lojane-otkrieni-20-emigranti-i-edno-dete-od-avganistan/

http://novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=4820

За овие работи говориме... треба ли убиство да се случи за да има појака контрола на границите?Како да не знаеме што субјект од "држава" имаме за сосед. Колку вакви со оружје ни се прошетале низ земјата? Да се фати за работа министерството за внатрешни не да ми гони покер апарати!(не дека и тоа нетреба) но треба приоритет да се има!

А допрва ке има реакции ке помине празникот...Младите момчиња нема да се вратат дома...... семејствата ке бараат одговор,и а ние ке ги подржиме масовно!

Молитвите на празникот ми се насочени само кон семејствата....Господ да им даде сила да продолжат со животот!
само да не испадне спин сега со емигрантиве...
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Малце е можеби оф топик...

Погледнете како албанците се шетаат со пушки пред војници на кфор,како никој не реагира и како прават се што ќе посакаат..
http://www.kurir-info.rs/neverovatno-naoruzani-albanci-uklanjaju-blokadu-kfor-gleda-clanak-178186

Не сме единствени од кои се чека реакција..
Офтопик:
КФОР интеревенира само кога се под директна опасност, односно кога некој ќе ги нападне.
Колку што сфатив, србите ставиле блокада на патот поради тоа што од Приштина изјавиле дека можно е да има интервенција од страна на специјалните сили на војската/полицијата на Косово во тој реон. Како резултат на тоа, нели, ставиле блокада, по што биле пресечени двете села во кои има претежно косовари. Си ја зедоа работата во свои раце и ја тргнаа блокадата, наместо да чекаат на некој од Приштина да му текне.
КФОР е таму за да оддржи мир, не за да разоружи некој. Истото се случуваше и во Митровица.
Без разлика, не знам што има врска тоа со ова тука? Нивна држава, што сакаат нека прават.

Ова што се случи тука е навистина трагедија, и треба да се фатат извршителите на тие убиства што е можно побрзо, и да се изведат пред лицето на правдата.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
88
Поени од реакции
94
Мајка ми сеа си дојде од гости,и ми кажа дека фатиле еден од злосторниците во населба аеродром и моментално алфите му кршеле коски...Албанец е..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.622
Поени од реакции
70.301
Мајка ми сеа си дојде од гости,и ми кажа дека фатиле еден од злосторниците во населба аеродром и моментално алфите му кршеле коски...Албанец е..
Во Аеродром? :eek:
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Мајка ми сеа си дојде од гости,и ми кажа дека фатиле еден од злосторниците во населба аеродром и моментално алфите му кршеле коски...Албанец е..

Озбилно?Нема ништо, каде ке има прес конференција?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Нешто во живо да гледаме од сега линк има?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Мајка ми сеа си дојде од гости,и ми кажа дека фатиле еден од злосторниците во населба аеродром и моментално алфите му кршеле коски...Албанец е..
Аух ајде да чекаме официјална информација... :mad:
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Мајка ми сеа си дојде од гости,и ми кажа дека фатиле еден од злосторниците во населба аеродром и моментално алфите му кршеле коски...Албанец е..
Кај била на гости?
Од каде е изворот на информацијата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom