Мартеница/мартинка

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ааааа, па сум видела луѓе со вакви алки, ама не сум знаела дека е традиција да се носат.
Ми се допаѓаат.
Може сама да си напраам и да си врзам на пример?:)
Или мора да сум дете и некој да ми врзе?:)
Па обично колку што знам јас, бабите ги прават и врзуваат тие. Ама ете, да не биде сама дека си ја направила, дај на некој од твоите дома нека намота две нишки, и носи си ја:)
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
у основно општина аеродром ни делеше вакви:jaj:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Баш денес се сетивме на мартинкиве :)
Порано баба ми ми ги правеше, а мајка ми ми ги врзуваше, но сеуште не им го дознав значењето. Мислам дека и на училиште ни врзуваа..
Имам зачувано една дома.
Штета што традициите се повеќе избледуваат.. како што знам веќе никој не го почитува врзувањето мартинки. Барем јас не сум видела.
 
T

Tetro

Гостин
Мартинките се ставаат на левата рака на први март. Мартинки те викаат оти се носат во март месец. И се носат 3 недели во знак на доаѓањето на пролетта,


21 март е 80-иот ден во годината според григоријанскиот календар (81-и во престапна година).
21 март е вообичаената дата на која настапува пролетна рамноденица (првиот ден на пролетта) на Северната Хемисфера, односно есенска рамноденица (првиот ден на есента) на Јужната Хемисфера.
Во астрологијата - првиот цел ден на хороскопскиот знак овен.
Остануваат 285 денови до крајот на годината.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
е да порано ми текнува и јас и сестра ми носевме, после не знам што им правевме :toe: сега немам приметено некој да носи...... готово заборавено е тоа
 

nameleess

N/a
Член од
9 јануари 2010
Мислења
299
Поени од реакции
25
и ние со брат ми носевме 1 или 2 години не се сеќавам добро, сега неам приметено :toe:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
10
Уште од мала ми останала радоста за секој први Март, секоја година си добивам по неколку мартинки ем во чест на денот, ем во чест на мојот именден.
Овој празник имам слушнато западна македонија најповеке го слави.
Мартинката се дава за здравје, за срека, за цутење на годината.
Белото конче означува чистина и невиност, а црвеното конче означува љубов и страст.
Има и многу други работи ама во моментов не ми текнуваат :toe:
 
Член од
12 јануари 2010
Мислења
130
Поени од реакции
4
Kaко мала баба ми ми ги правеше, еве сеа веќе и сама си ги правам и обожавам да ги носам, некако ми влеваат позитивна енергија. Инаку имам слушнато дека уствари кога ќе заврши месецот се вади мартинката, си замислуваш желба и ја оставаш на т.н. незнајно место и желбата као демек ќе ти се исполни.Не верувам во ова ама интересна ствар се мартинкиве :)
 
Г

Господ

Гостин
Баба ми ме тераше да носам кога бев помал али јас ја терав у триста лепе:toe:
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
А за нас поглупите- шо се мартинки?
Пошо мене ме асоцираа на оние чизмите шо се носеа едно време, ама ијам осеќај дека не се чизми :icon_lol:
ако не прашаше и јас немаше да знам што е.. :kesa:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Традиција е за 1ви март на децата да им се врзуваат мартинки на рацете. Се сеќавате дали бабите ви врзувале мартинки кога сте биле мали? Знам дека еднаш-двапати имав носено кога бев помал и имаше уште деца што носеа. Жива ли е уште оваа традиција? Гледате деца низ маало да се шетаат со мартинки на рацете?
Еве, јас сум големо дете и носам мартичка. И кога ќе видам штрк ќе замислам желба и ќе ја оставам под некој бел камен.
Ете така се прави тоа. ;)
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
ова традиција е сеуште жива во Бугарија и Романија - таму секој носи мартинка. според баба ми, тоа е старо-Бугарска традиција, но Романците имат техни се теории.
Jас мислим дека ова е добра традициja, коja напомнja за пролетта.
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
И јас знам дека се одржува традицијава во Бугарија.
Лани ова време добив мартинка и си ја носев со мерак, сакам пак :)
А ми кажаа да ја закачам на дрво што почнало да цвета, така и направив :pipi:
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
И јас си носам мартинка таква сум се и сешто имам наредено по раката и си ставив и мартинка онака по неа си чувствувам дека полека доаѓа пролетта сонце...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Со другаркиве си поделивме мартинки во прва година средно, а јас уште ја немам извадено од рака. Бре, што издржлив конецов...:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom