Мартеница/мартинка

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Што знаете в Македониja вие за мартеница/мартинка,дали се носи в вашио краj?
Eте што пишуват Миладиновци в нивниja зборник

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
160
Baba mi ednas mi zborese za nesto vakvo, mi kauzese so znacenje ima, zosto se nosi koga se nosi, ama ne me interesirase i ni i obrnav vnimanie. Porano znam deka se noselo nesto vakvo, sega NE.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.058
Не знам зошто се носи, ама кога бев помал секоја година носев, се радував:)
Баба ми ми плетеше со конци во разна боја, интересно ми било тогаш, сега не носам:toe:
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
175
Не е многу популарен обичајот, ама мене како мала ме китеше мајка ми обавезно со едни црвено-розевки или црвено-белки туфки од вуница наречени мартинки. Моите не беа баш вакви како тие горе на сликата туку како топчиња големи колку ореви, а со форма на црешки. Не сум многу упатена ама мислам дека мартинките се носат на први март или во првите неколку дена од март, што значи дека веќе не се носат :) Го прославуваат доаѓањето на пролетта, младоста и животот; децата се китат исто како што и плодовите/цвеќињата почнуваат да ги украсуваат дрвјата. :pipi:
Интересен обичај, иако не знам многу за тоа. Мене ми се допаѓа и многу се израдував кога видов една колешка на факултет пред некој ден со црвена мартинка закачена на капутот. :) За жал, јас скоро секоја година заборавам да си закачам некое туфне на облеката.. :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.579
Поени од реакции
2.579
Први март но по старо т.е 14-ти март по сегашно :) значи за 4 дена од сега, барем според традицијата се ставаат мартинките... а симболика... утре да ја распрашам баба ми :)
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
307
Има ваква тема... уште да знаев каде е. едит:најдов.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
307
На најгорната полица е, не стигам. Нека седи јебига, иоака чужда е таа тема, џанам оваа не е. :D
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
мартинките се носат од 1.март...се носат демек да не те фати првото јако пролетно сонце и да не ти ја изгори кожата.уствари да не те исонча превише.а,се носи се додека не видиш за прв пат оваа пролет штрк.
јас така сум слушнал од бабите.
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Не е многу популарен обичајот, ама мене како мала ме китеше мајка ми обавезно со едни црвено-розевки или црвено-белки туфки од вуница наречени мартинки. Моите не беа баш вакви како тие горе на сликата туку како топчиња големи колку ореви, а со форма на црешки. Не сум многу упатена ама мислам дека мартинките се носат на први март или во првите неколку дена од март, што значи дека веќе не се носат :) Го прославуваат доаѓањето на пролетта, младоста и животот; децата се китат исто како што и плодовите/цвеќињата почнуваат да ги украсуваат дрвјата. :pipi:
Интересен обичај, иако не знам многу за тоа. Мене ми се допаѓа и многу се израдував кога видов една колешка на факултет пред некој ден со црвена мартинка закачена на капутот. :) За жал, јас скоро секоја година заборавам да си закачам некое туфне на облеката.. :)
Во право си има го в разни варианти аз само дадох пример,а инако не е точно да се носат само неколко дена.На 1 март се заврзват и се носат за здраве и успехи се додека не видиш ластовица или штрк или па некое пролетно цвете-кокиче или лале,демек това е традициja koja празнува идването на пролетта .Како обичаj e популарен многу в Бугариja,по малко в Румуниja и Молдова,а за Србиja незнам дали го има каj нив.Не се знае и откаде потекнува таа традициja но во секоj случаj e много стара и древна.Ако некоj знае нешто от баби и дедовци затова шо е слушнал нека каже што знае.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Знам за мартениците и уште помнам како мал, мајка ми и баба ми ги врзуваа на рака. Но тогаш немаше како сега што се во Бугарија да се продаваат, туку дома баба ми ги плетеше црвено-бели конци. Но со времето тоа се изгуби таа традиција. Кај нас во Македонија мартеници се ставаа исто на почетокот на март и се вадеа кога ќе видиме ластовица. Во Бугарија ги вадат кога ќе видат штрк :pos2:. Кај нас ги стававме под камен, а кај соседите се закачуваат на дрво:pos2:.
До вчера носев мартеница, но ми се скина :toe:. Инаку ми беше подарена додека бев во Бугарија пред 2 недели.
Но, сепак мислам а и имам слушнато дека овој обичај не е православен христијански.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.450
Поени од реакции
383
Јас носам мартинка. Не е вака фенси како овие, со човечиња, самоделска е - црвен и бел конец намотани заедно... Се носат додека не се види првиот штрк, тогаш се закачуваат на зимзелено дрво.
 
N

n/a

Гостин
Мислам дека се работи за пагански обичај кој што кај бугарите е присутен уште од пред христијанството.
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Знам за мартениците и уште помнам како мал, мајка ми и баба ми ги врзуваа на рака. Но тогаш немаше како сега што се во Бугарија да се продаваат, туку дома баба ми ги плетеше црвено-бели конци. Но со времето тоа се изгуби таа традиција. Кај нас во Македонија мартеници се ставаа исто на почетокот на март и се вадеа кога ќе видиме ластовица. Во Бугарија ги вадат кога ќе видат штрк :pos2:. Кај нас ги стававме под камен, а кај соседите се закачуваат на дрво:pos2:.
До вчера носев мартеница, но ми се скина :toe:. Инаку ми беше подарена додека бев во Бугарија пред 2 недели.
Но, сепак мислам а и имам слушнато дека овој обичај не е православен христијански.
Аз а отворих таа тема от интерес да разбера доколку знаете вие и колко е разпространето како обичаj,а некоj пак и с това провоцират...и каj нас се става или под камен или се врзува на дрво да биде плодородно,а и се вадат ти кажах по горе или како видиш штрк или ластовица.А ако били това популарно преди в МАкедониja како се прекинал тоj обичаj?Штом и Миладиновци го имат запишано това като традициja в зборника,тоа значи да е бил популарен сред населението в по старо време.Четох на вести да е кмета на обштина Аеродром в Скопиje делил мартеници на 1 март,а исто и на плоштад в Струмица,тоа значи мартеницата како обичаj се вазражда в Македониja.

Мислам дека се работи за пагански обичај кој што кај бугарите е присутен уште од пред христијанството.
В право си пагански обичаj e.Една легенда разказва да се водила много голема битка навремето и е бил пратен орел вестоносец каj станот на бугарите за подкрепление(повеке воjски да се пратат за помошт) и орела(или сокол) бил ранет и затоа што било зима и имало снег от крвта на птицата капело по снега и оставило дира па така били преплетени црвено и бело.Скоро после таа битка дошла пролетта и така останало како обичаj с бело и црвено да се празнува пролетта.
Има и други версии за това как било и што,ама во секоj случаj како традициja e много по стара от христиjaнството.
Ти имаш сигурно рода в Србиja-дали се носи мартеница в некоj краj на Србиja?
 
N

NeMiRnA

Гостин
Според древните македонски преданија, Ксантија била божица на цвеќињата во која се вљубил богот Македон, син на богот Зевс. Во чест на таа љубов, древните Македонци месецот на пролетта го нарекле Ксант, а својот најсветол празник - Ксантика. Празникот на светлината, љубовта и убавината, како во дамнешните времиња. Според древниот македонски обичај, секој се закитува со мартинка, црвено-белата нишка-симбол на среќата, радоста и љубовта.

Ова го најдов во еден број на Дневник напишано уште во 2006год.

Носам мартинка од мала,цел март,па и повеќе ако не заборавам да си ја направам,не ми се образложува заради кои други причини,освен овие напишаните и ако може да кажам,стандардни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom