Мартеница/мартинка

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Абе грешка си, немав намера никаква да провоцирам само тоа малку смешно ми стана со штрковите...Не се навредувај ти па, од малку и одма рипаш..ах какви сте бреее, не ве ни чепнале и одма одете во Стразбур:toe: Грешно си ме разбрал.

Инаку озбилен бев за постот погоре. :smir::smir::smir:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Според древните македонски преданија, Ксантија била божица на цвеќињата во која се вљубил богот Македон, син на богот Зевс. Во чест на таа љубов, древните Македонци месецот на пролетта го нарекле Ксант, а својот најсветол празник - Ксантика. Празникот на светлината, љубовта и убавината, како во дамнешните времиња. Според древниот македонски обичај, секој се закитува со мартинка, црвено-белата нишка-симбол на среќата, радоста и љубовта.
Значи овој пагански празник потекнува уште од времето на античката митологија, односно уште пред Александар. Ете, сега бугарите можат и таа историја да ни ја позајмат :wink:

Туку, мене не ми е познат обичајов, веројатно бидејќи не растев со обичаите, не ми беа ни мене, ниту на мојата фамилија кој знае колку блиски. Тоа има своја убава но и неубава страна, секако. :smir:
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
A носиш ли ти Мартеница штом е македонска традициja?
A това с Александр секако не оди гледаш се чества Румуниja и Молдова тие немат врзка с него-никога немали!
А доколко потекнуваше от него штеше да е разпространета традициja навсегде каде поминал та чак до Индиja,a гледаш оти това не е така а си е само Балканска работа.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Драга парадигмо. (Извини во македонскиот јазик тој збор е во женски род, не сакам да кажам дека личиш на девојче, но не се мешам на твојата лична определба како се чувствуваш)

Македонската култура, традиција и обичаи влечат очигледно корени од времето на Македон. Впрочем така и се нарекуваме, македонци. Тоа е оној народ кој вие не можете да сфатите дека сте, една лоша мутирана варијанта на него.

Инаку, многу ми е жал што една ваква прекрасна тема за фолклорот си толку упорен да ја претвориш во нова стрелба. Тоа само покажува колку си непристоен и арогантен кон македонскиот народ и си негов непријател. Јас те прогласувам за персона нон грата, и се надевам набргу ќе те банираат од форумот. :helou:
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Што знаете в Македониja вие за мартеница/мартинка,дали се носи в вашио краj?
Eте што пишуват Миладиновци в нивниja зборник


Мартиниките, МАКЕДОНСКИ ОБИЧАЈ кој влече корени од антиката (на историја ке ти објаснат поопширно)

Обичајот се негува по селата , додека во градовите кој го негува кој не. Баба ми врзувала мартинки, додека моите не...

е сега.

1.ЗОШТО СЕ ДОЗВОЛУВА БУГАРСКИ ТЕКСТ ЗА ТЕМА
2.зошто црвено белото сте имале потреба да го ставите на зелена позадина, да требаше да има зелено ке имаше на мартинките..така татар?
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
1.ЗОШТО СЕ ДОЗВОЛУВА БУГАРСКИ ТЕКСТ ЗА ТЕМА
Другарче тове текст е призвземен от зборника на Миладиновци коj се наога в Струга ако сакаш прошетаj и прегледаj го-така е во оригинал!
Доколко ти сметаш да е това бугарски,значи го негуваш постоенето на македонци и Македониja?!Нали браката от Струга се македонски преродбеници?
Аз немах ама никаква намера да мешам политика тука,ама изгледа много сте закармени с омраза кон нас па неможе да сопрете ни за минута да мислите на тоа...

Драга парадигмо. (Извини во македонскиот јазик тој збор е во женски род, не сакам да кажам дека личиш на девојче, но не се мешам на твојата лична определба како се чувствуваш)

Македонската култура, традиција и обичаи влечат очигледно корени од времето на Македон. Впрочем така и се нарекуваме, македонци. Тоа е оној народ кој вие не можете да сфатите дека сте, една лоша мутирана варијанта на него.

Инаку, многу ми е жал што една ваква прекрасна тема за фолклорот си толку упорен да ја претвориш во нова стрелба. Тоа само покажува колку си непристоен и арогантен кон македонскиот народ и си негов непријател. Јас те прогласувам за персона нон грата, и се надевам набргу ќе те банираат од форумот. :helou:
Па нека ме банират бе братче ако ке ти олекне на тебе,може па по добро ке се почувстваш сетне ке ти тргне животот,ха?
Аз само мислам рационално и не ми оди тоа като теoриja,не сум кажал да не е така или да не е тоа вистина.Затоа и напишах по горе коj знае легенда некоа затоа как било и што нека каже.
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
Не носам мартинка...:toe:мислам дека сум доволно голем за тоа...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.248
Не сум носел, ниту сакам да носам , ниту пак ќе носам у иднина.

Едноставно не сум суеверен :pishtoldz
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Традиција е за 1ви март на децата да им се врзуваат мартинки на рацете. Се сеќавате дали бабите ви врзувале мартинки кога сте биле мали? Знам дека еднаш-двапати имав носено кога бев помал и имаше уште деца што носеа. Жива ли е уште оваа традиција? Гледате деца низ маало да се шетаат со мартинки на рацете?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Секоја година, на 1ви март баба ми на мене и на брат ми ни врзуваше мартинки. Сè уште не знам зошто, ама ете, традиција било. Знам дека две-три недели посче тоа мартинката требаше да ја закачиме на дрво.
Нажалост, не гледам деца кои носат мартинки на рацете. Не за друго, туку тоа е знак дека традицијата полека згаснува што и не е толку убаво.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Секоја година, на 1ви март баба ми на мене и на брат ми ни врзуваше мартинки. Сè уште не знам зошто, ама ете, традиција било. Знам дека две-три недели посче тоа мартинката требаше да ја закачиме на дрво.
Нажалост, не гледам деца кои носат мартинки на рацете. Не за друго, туку тоа е знак дека традицијата полека згаснува што и не е толку убаво.
Е ова и ми е поентата на темата. Традицијата полека се губи, ми се чини како нашата генерација да била последна што го следела обичајот и сега полека дека се губи. Баш пријатно се изненадив пред малку кога ни дојдоа гости дома и видов едно мало дете со мартинка, баш интересно :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
А за нас поглупите- шо се мартинки?
Пошо мене ме асоцираа на оние чизмите шо се носеа едно време, ама ијам осеќај дека не се чизми :icon_lol:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
А за нас поглупите- шо се мартинки?
Пошо мене ме асоцираа на оние чизмите шо се носеа едно време, ама ијам осеќај дека не се чизми :icon_lol:
Нешто како алка, исплетена од црвена и бела вуница.
Поточно не исплетена, двете нишки се намотуваат една околу друга:)
Еве ти на слика подоле, само без овие пуфките, туку само машната што е... Е тоа се врзува на рака и се носи како алка
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Нешто како алка, исплетена од црвена и бела вуница.
Поточно не исплетена, двете нишки се намотуваат една околу друга:)
Еве ти на слика подоле, само без овие пуфките, туку само машната што е... Е тоа се врзува на рака и се носи како алка
Ааааа, па сум видела луѓе со вакви алки, ама не сум знаела дека е традиција да се носат.
Ми се допаѓаат.
Може сама да си напраам и да си врзам на пример?:)
Или мора да сум дете и некој да ми врзе?:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom