Мартеница/мартинка

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.882
Поени од реакции
19.873
:mad:
,,,,,,,i ovoa e sigurno bugarsko,,,,,,,,,,ne si ja znaesh trdicijata ,i zatoa onoj daradanon ke ti kazhuva shto i kako:sneaky:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.590
Поени од реакции
2.706
:mad:
,,,,,,,i ovoa e sigurno bugarsko,,,,,,,,,,ne si ja znaesh trdicijata ,i zatoa onoj daradanon ke ti kazhuva shto i kako:sneaky:
Во Македонија (за разлика од Бугарија и Романија) не се честита Баба Марта, како што напишав погоре.
Иначе многу добро си ја знам традицијата, сум носел мартинки. Ако ја знаеш подобро од мене објасни.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.882
Поени од реакции
19.873
e da be kaj nas tuka nemame poim shto se babite vo mart/takva beshe i martinkata dokolku ., ako zabelezha// tuku aj da zavrtime na :D,,,,,,,aj kazhi zoshto ko po nepishano pravilo za 8-mi mart skoro redovno snegot zavrnuva :icon_mrgr://////////nema potreba za doobjasnuvanje sosema solidna recenzija za martinkite,,,,,no i vo makedonija gi imalo vo damnina i posle e izmislen 8-mi mart ,,,,i generaciski se gubi smisolta na martinkata,,,,,,,,bidejki poveke pametam od tebe ., i od dedomi sum slushal za martinkite kako nadoagjanje na proletta i bla bla,,,,,,,,tvoeto napishano e sosema dovolno,,,,,,,,,i ne pregoruvam taka lesno:ROFLMAO: aj pozdrav(y)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101

--- надополнето: 1 март 2012 во 20:17 ---
за сите оние кои незнаат што се тоа и како изгледаат мартинките
еве ви слика;) 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
еее.. секоја година се канам да си ставам мартинка и нон стоп заборавам, али оваа година се сетив ! Дури 3 дена пред време ја мислев за да не ја заборавам :ROFLMAO: Иначе ја ставив што ја ставив, ама сега незнам кога да ја вадам.. Сите ми кажуваат различни мислења :) Прв штрк, прва ластовица, расцветано дрво o_O ии сеа кога да ја вадам :D Али оваа содржина ми беше некако нај логична
Мартеницата се врзува за здравје и плодност. По неа девојките можете да познаете и каков ќе биде мом'к'т, за кого ќе се омажам. Кога ќе видат првата лјастовица или шт'ркел или првото ц'фнало дрво, ја остават под камен. Поглеждат ја само кога сонцето се зав'рти повторно во есен и зима, т.е точно по половина година. Ако под мартеницата се полепнали мравки ќе е беден нивниот избраник. Ако закачат мартеницата на ц'фнало дрво, ќе се румен и здрави во текот на целата година. Ако мартеницата се фрли во реката, злото ќе се оттече и се ќе в'рви како по вода.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.590
Поени од реакции
2.706
Во чест на традицијата:

Мартинки


Секој 1 март во чест на „Баба Марта“ и доаѓањето на пролетта, се плетат „мартинки“. Мартинка е црвено-бела врвка исплетена од бел и црвен конец и врзана со јазол. Белата боја симболизира чесност и искреност, а црвената светлина и љубов. Мартинките се врзуваат на расцутените дрва, на вратите, прозорците, се носат како нараквици, како приврзок…
Овој обичај дошол со прославувањето на празникот Ксантика со кој Македонците верувале дека се случува „измивање на душите”, простување на гревовите, доминација на разбудената пролетна светлина врз зимската темнина што ги притиска нивните души.

Според преданијата, Ксантија била Божица на сите цвеќиња што цветаат во градините, полињата и горите. Во неа бил вљубен Богот Македон. Но, откако злите сили ја претвориле Ксантија во цвет, Богот Македон секоја пролет ја барал својата љубов низ сите ливади и полиња, кај сите бистри потоци и реки, кај сите цветни градини во својата омилена земја – Македонија. Во чест на оваа необична и несреќна љубов на Богот Македон и на Божицата Ксантија, Македонците првиот пролетен месец го нарекле Ксант, а пролетниот празник Ксантика.
Ксантика е едно од најсветлите одбележја на старо-македонските народни обичаи, која со својата волшебна моќ ги обединува душите на Македонците во заедничките стремежи за опстанок и подобар живот. Македонците ја празнуваат како празник на пролетта, љубовта, цвеќињата и убавината. Но, за жал, во денешно време не се знае скоро ништо за овој духовен празник кој во старо време бил синоним за македонскиот идентитет. Македонските војници, Ксантика ја славеле облечени во свечена македонска облека, пееле и играле македонски песни и ора, со што ја истакнувале својата посебност, во однос на војниците, припадници на другите народи.http://www.zmurh.hr/2012/04/30/martinke/?lang=mk
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.141
Поени од реакции
11.772
Еј како ме потсети. Ќе си сплетам мартинка и ќе си ја врзам на рака утре. :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101
една баба мартовска бугарска порака

Баба Марта прати вест, ДА НЕ СЕ РАБОТИ ДЕНЕС! Да ги дигнеме нозете на бироата и да се чешаме по главата.... бели, румени, засмеани... од божествена мрза денес опиени! по кафенцето жешко иде време и за уште нешто... сендвич со ќуфте и многу пива со мезе...! Здравје, среќа и рози, виното - во дупли дози. Бурен секс во сите пози, ви посакуваме на Вас Баба Марта, Пролетта и ЈАС!

https://www.facebook.com/pages/Магистер-Б'лгарија-II/610064472366337?ref=stream[DOUBLEPOST=1393651049][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1393651124][/DOUBLEPOST]
Еј како ме потсети. Ќе си сплетам мартинка и ќе си ја врзам на рака утре. :)
ова за тебе - мала помош[DOUBLEPOST=1393651402][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.590
Поени од реакции
2.706
Еј како ме потсети. Ќе си сплетам мартинка и ќе си ја врзам на рака утре. :)
Јас си ја стокмив уште сабајле.. Нешто вакво.
hitportal-martinka.jpg

За сите скептици и "отпадници" од традицијата една поучна статија за да ги потсетиме дека овој празник е раширен низ целата територија на Македонија..

Направете си мартинки!! Утре е Летник.
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
299
Поени од реакции
198
Јас прват слушам за вакво нешто , не знам како до сега ни баба ми ни никој постар не ми спомнал , може јас единствена сум што не сум запознаена со оваа традиција. Интересна е според она што го прочитав:)
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
455
Поени од реакции
456
Според македонската традиција, 1 март не се одбележува денес, туку според јулијанскиот календар, што би дошло на 14 март и тогаш се ставаат мартинки и други чуда.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.537
Денес е 1 март - нека Ви е честит
Дали ова година ставивте мартинки на Вашите деца?
Кога бев дете и јас носев мартинка
Се работи за мала машничка направена од волница во боја
http://hitportal.com.mk/Zabava-detail/deneska-e-letnik-si-napravivte-li-martinka/
Медијумите известија дека во општина Кисела вода делеле мартинки
Кој, како и зошто - не знам
http://sitel.com.mk/deca-od-kisela-voda-delea-martinki
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom