Македонци во Германија

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.022
Поени од реакции
36.123
4 год терав на тие српските сајтови како филмовизија, онлајн са преводом и слични. Немаш гајле, никојпат не добив казна. Ова со торенти појма немам, никојпат не ги користам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.865
cisto informativno sto ako ne ja platis kaznata?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.719
Поени од реакции
5.371
cisto informativno sto ako ne ja platis kaznata?
ќе ја платиш со мнооогу големи камати и уште пострашно ќе ја платиш со негативна schufa (кредитен скор/статус)...

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
471
Поени од реакции
823
Торенти се илегални, Стриминг не.
Во суштината законот не вика дека не смееш да симнуваш пиратска содржина туку дека не смееш да споделуваш пиратска. А торенти се p2p протокол кој e различен од останатиот сообраќај. Самиот ИСП гледа дека освен download вршиш и upload и со тоа правиш прекршок.

Во случајов однеси го лаптопот кај некој да му инсталираат KODI и нека ти го наштелуваат со добра листа на Балкански канали. Нема тука ништо нелегално
И нека бичи нека гледа в камион... Само незнам какви се тие пакети со мобилен интернет што можат да крепат толку download сообраќај?!

Инаку се рушија гастрбајтериве купување пакети овде во Македонија за да гледаат таму македонски и српски канали и да лечат носталгија!!!
Онакви како тој погоре ќе се трудат да ти солат памет дека се надлуѓе и дека со самото стапнување на германско тло станале uber alles а ти си останал "голтар" кој краде филмови.
А во суштина 90% од нив од 8 до 16 работат второ класна работа скоцкана за auslanders дружејќи се со остала балканска раја затоа што се чуствуваат поблиски културолошки и јазично. Ко ќе се вратат дoма во 18 гледаат Сител и Канал5 на ИПТВ останатото време од вечерта дремат по 2 саати на камери зборејќи со челад што оставиле овде во Македонија било да се тоа деца, сопруги/зи, родители, љубави.... од време на време знаат да се начукаат и да свртат на YT нешто патриотски народно да утепаат тежината што им е на срце. Затоа што знаат дека следната ден од 6 сабајле кога и треба да станат за да поминат саат време во транспорт, ги чека истата auslander-ска рутина, истите Босанци на работа, истата кафе биртија кај што свири Шаулич, истиот Мекдоналдс кој им е доживљај и бога молат да стаса тој Кристмасот и Остер и одморот од 24 дена за да им се соберат 4-5 недели изигрување бог пред локалниот плебс кој го оставиле трудејќи се од петни жили да докажат дека успеале во животот и жртвата која ја даваат таму се исплатела.
Па макар само на 4-5 недели
Ili koga ke kaze --- zemo kad tebe nista interesantno idem kuci da se pokrijem sa kebe I da vidim nasu Ceci na zvezde granda trae 4 casa da popunem vreme...
Zemo ti treba da radis sad do 65 jas am na vreme osigurao penziju na 52 godina, ladim si jaje po kladionice,.
Zemo jas sam iz ti od Brcko, to ti je tamo I tamo, imam 2 stana u hrvackom, ti radi uspeces na 50 mozes da kupis stan negde na more.....
TESKA PACIENTELA
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.022
Поени од реакции
36.123
Торенти се илегални, Стриминг не.
Во суштината законот не вика дека не смееш да симнуваш пиратска содржина туку дека не смееш да споделуваш пиратска. А торенти се p2p протокол кој e различен од останатиот сообраќај. Самиот ИСП гледа дека освен download вршиш и upload и со тоа правиш прекршок.

Во случајов однеси го лаптопот кај некој да му инсталираат KODI и нека ти го наштелуваат со добра листа на Балкански канали. Нема тука ништо нелегално
И нека бичи нека гледа в камион... Само незнам какви се тие пакети со мобилен интернет што можат да крепат толку download сообраќај?!

Инаку се рушија гастрбајтериве купување пакети овде во Македонија за да гледаат таму македонски и српски канали и да лечат носталгија!!!
Онакви како тој погоре ќе се трудат да ти солат памет дека се надлуѓе и дека со самото стапнување на германско тло станале uber alles а ти си останал "голтар" кој краде филмови.
А во суштина 90% од нив од 8 до 16 работат второ класна работа скоцкана за auslanders дружејќи се со остала балканска раја затоа што се чуствуваат поблиски културолошки и јазично. Ко ќе се вратат дoма во 18 гледаат Сител и Канал5 на ИПТВ останатото време од вечерта дремат по 2 саати на камери зборејќи со челад што оставиле овде во Македонија било да се тоа деца, сопруги/зи, родители, љубави.... од време на време знаат да се начукаат и да свртат на YT нешто патриотски народно да утепаат тежината што им е на срце. Затоа што знаат дека следната ден од 6 сабајле кога и треба да станат за да поминат саат време во транспорт, ги чека истата auslander-ска рутина, истите Босанци на работа, истата кафе биртија кај што свири Шаулич, истиот Мекдоналдс кој им е доживљај и бога молат да стаса тој Кристмасот и Остер и одморот од 24 дена за да им се соберат 4-5 недели изигрување бог пред локалниот плебс кој го оставиле трудејќи се од петни жили да докажат дека успеале во животот и жртвата која ја даваат таму се исплатела.
Па макар само на 4-5 недели
Пред да одам Германија мислев ваквите постови се претеризам, а уствари да ти биле сурова реалност.

Заборави само да додадеш вклучување во живо на фб од секоја прослава/настан/пиење кафе во локалниот кафич. Пред 20 дена еден си доаѓаше за Велигден, се беше документирано на лајв и видеа. Од вожња до аеродром, полетување, слетување, и во живо како ги чекаат на аеродром во Скопје со гушкање, солзи и по некој ред мрсули.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.250
Поени од реакции
21.593
cisto informativno sto ako ne ja platis kaznata?
Има една мала дупка мислам 3 години после стигнување на писмо имаат право да те тужат. Ако не, застарува. Во почетоците многу така куртулија сега не верувам дека лесно се врви. Сакам да кажам: Ќе платиш. Најдобро во тој случај адвокат со паушал цена ќе ти ја намали казната.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.865
Има една мала дупка мислам 3 години после стигнување на писмо имаат право да те тужат. Ако не, застарува. Во почетоците многу така куртулија сега не верувам дека лесно се врви. Сакам да кажам: Ќе платиш. Најдобро во тој случај адвокат со паушал цена ќе ти ја намали казната.
mnogu postegnato e kaj vas. ovde seuste ne sum cul nekoj bas da naebe radi toa, a znam luge sto koristat torenti itn... jas koristam kodi so godini i nikad ne sum imal problem. ovde ednas godisno znaat da ti pratat od internet kompanijata so smetkata pismo da ne koristis piratski servisi ama manje vise toa e. iptv dosta go koristat isto da ne kazam 70% od iselenicite pa isto, neznam nekoj da naebal za toa...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.741
Поени од реакции
9.846
mnogu postegnato e kaj vas. ovde seuste ne sum cul nekoj bas da naebe radi toa, a znam luge sto koristat torenti itn... jas koristam kodi so godini i nikad ne sum imal problem. ovde ednas godisno znaat da ti pratat od internet kompanijata so smetkata pismo da ne koristis piratski servisi ama manje vise toa e. iptv dosta go koristat isto da ne kazam 70% od iselenicite pa isto, neznam nekoj da naebal za toa...
Пишав и пред некоја страна, нема заебанција овде со торенти. Јас лично никогаш немам користено торенти во Германија, ама не секој го знае ова, затоа пред некој да дојде на посета ги предупредувам. Еднаш заборавиле, 10 секунди торент шеринг пред да им текни дека им е вклучен, за некоја недела писмо од адвокатска канцеларија што го застапува Warner во Германија. Казна 800 евра или суд. Нормално на име на тој чијашто интернет конекција е користена. Консултирав адвокат, гуглав, читав - најлесно решение е да си платиш. Ко што рече @Staufer , ја намалија казната на едно 400-500 евра мислам. Во Финска, Естонија (како останати ЕУ земји кајшто имам најмногу време поминато) не се замараат :toe:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.250
Поени од реакции
21.593
Пишав и пред некоја страна, нема заебанција овде со торенти. Јас лично никогаш немам користено торенти во Германија, ама не секој го знае ова, затоа пред некој да дојде на посета ги предупредувам. Еднаш заборавиле, 10 секунди торент шеринг пред да им текни дека им е вклучен, за некоја недела писмо од адвокатска канцеларија што го застапува Warner во Германија. Казна 800 евра или суд. Нормално на име на тој чијашто интернет конекција е користена. Консултирав адвокат, гуглав, читав - најлесно решение е да си платиш. Ко што рече @Staufer , ја намалија казната на едно 400-500 евра мислам. Во Финска, Естонија (како останати ЕУ земји кајшто имам најмногу време поминато) не се замараат :toe:
Ja licno pred povekje od 10 godini, ima sigurno i 12-13 godini, imav takov slucaj za spustanje muzika Top 100 Charts i edna pesna tuka bila kriticna. Dobiv pismo od kancelarija tie pisma masovno se pustaa to vreme. E sega citav po forumi ako ne te tuzele za 3 godini, zastaruva. Toa vreme retko imase tuzbi zatoa sto seuste pravno ne bese do kraj regulirano. Toa sega e smeneto. I na kraj nisto zastare deloto. Ama pak ke kazam, pred poveke od 10 godini a sega e mnogu razlicno. Torenti nikako, P2P platformi isto taka.

Koristam irc, IPTV, pa i strani za spustanje raboti (ebooks, programi) - na primer mygully. Nikakov problem.


mnogu postegnato e kaj vas. ovde seuste ne sum cul nekoj bas da naebe radi toa, a znam luge sto koristat torenti itn... jas koristam kodi so godini i nikad ne sum imal problem. ovde ednas godisno znaat da ti pratat od internet kompanijata so smetkata pismo da ne koristis piratski servisi ama manje vise toa e. iptv dosta go koristat isto da ne kazam 70% od iselenicite pa isto, neznam nekoj da naebal za toa...
Imase golem pritisok od lobby-grupi, muzicka i filmska industrija koi trpea pomal profit poradi simnuvanje na pesni i filmovi. Napster pa sve potoa neli totalno ja smeni bransata.
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Здраво на сите
Ме интересира дали има некој искуство со посредништво од Мк за во Германија.
Имено има фирми (јас бев во Евиво), кои средуваат се од бркање термин во амбасада, до наоѓање работа, смештај и виза.
Секако за овие услуги наплаќаат, што не е ич страшно, само дали имате искуство, кога веќе се плаќа, колку се сигурни?
Од аспект на тоа дека ако одам, ќе морам да напуштам стална работа, а не можам да си дозволам да ја напуштам залудно.
Благодарам однапред
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.977
Поени од реакции
6.296
Здраво на сите
Ме интересира дали има некој искуство со посредништво од Мк за во Германија.
Имено има фирми (јас бев во Евиво), кои средуваат се од бркање термин во амбасада, до наоѓање работа, смештај и виза.
Секако за овие услуги наплаќаат, што не е ич страшно, само дали имате искуство, кога веќе се плаќа, колку се сигурни?
Од аспект на тоа дека ако одам, ќе морам да напуштам стална работа, а не можам да си дозволам да ја напуштам залудно.
Благодарам однапред

Zemi si odmor eden Mesec i odi sam bez nikakvi posrednici!
Kakva profesija imas? Makedonski Pasos ili BG

Se mozhis sam da si zavrsis bez posrednici.
Imase pred nekoj den i izjava od Germanska Ambasada da ne koristite takvi posrednici!

I vidi ovde
 
Последно уредено:

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Zemi si odmor eden Mesec i odi sam bez nikakvi posrednici!
Kakva profesija imas? Makedonski Pasos ili BG

Se mozhis sam da si zavrsis bez posrednici.
Imase pred nekoj den i izjava od Germanska Ambasada da ne koristite takvi posrednici!

I vidi ovde
Фала на инфо. Ќе барам така тогаш
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Ne kazha sto profesija i kakov pasos!
Mozhebi mozhi da ti se pomogni bez da si ja traskas glavata
Леле да извини, еуфорија
Пасош Мк, тоа е моментот. А барам реално ко за старт - возење пратки Б категорија, такво нешто. Инаку по струка сум аудио инженер, ама тешко во тоа поле да ме земат директ. Плус, германски јазик нула.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.977
Поени од реакции
6.296
Леле да извини, еуфорија
Пасош Мк, тоа е моментот. А барам реално ко за старт - возење пратки Б категорија, такво нешто. Инаку по струка сум аудио инженер, ама тешко во тоа поле да ме земат директ. Плус, германски јазик нула.
Odlicen fakultet ama tesko za rabota bez germanski. Mozhebi so Angliski ako si spremen da patuvas po EU
Inace od vozenje paketi samo ce crknis od rabota a pari nikakvi.
Imas kursevi germanski?
Ako nemas praj gi dodeka si tamu (daleku poevtini a se priznavaat) zatoa sto ovde mnogu tesko za Viza bez niv!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom