Македонци во Германија

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.616
Поени од реакции
14.335
Дечки, да не си доаѓа некој накај Македонија месецов или март?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.616
Поени од реакции
14.335
Ми треба мала услуга.

Еден пријател од Белгија треба да испрати по пошта 3 парфемчиња кај некого дома во Германија, па да ги спушти наваму кога ќе си доаѓа. Користени се парфемите, не се во кутија и се тоа... Само шишенца се.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.554
Поени од реакции
4.007
Ми треба мала услуга.

Еден пријател од Белгија треба да испрати по пошта 3 парфемчиња кај некого дома во Германија, па да ги спушти наваму кога ќе си доаѓа. Користени се парфемите, не се во кутија и се тоа... Само шишенца се.
Prashaj go @teknuvalo111 mozhebi ce si idi.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
417
Поени од реакции
618
Zdrqvo sakam da pisam ovde poanonimno e od Facebook I drugi grupi.... Sega vaka.. mi treba nekoj da mi objasni na kratko mitreba pomos za mojata situacija odnosno sovet okolu dokumenti I predlog kako najlesno da zavrsam posto na ovoj forum se podobri lugeto od kolku ovde retko nekoj normalen.
... Jas sum Vo Avstrija... samo sto najdov stan.. imam Bugarski pasos... sakam da ja zemam zenata I deteto( 1 ipol godina staro) ovde. Zenata e so makedonsko a deteto so Bugarski...
Ako nekoj ima vo Avstrija da mi odgovori
1. Za preku granica zenata ke pokaze Makedonski pasos I bugarska vencanica i plus internacionalna ke izvadam, za deteto Bugarskiot pasos, internacionalen izvod...dali e toa dovolno...ili treba uste nesto da nemat problem. Najverojatno so avion posto nemam kola.
2. Koga ke dojde ovde za visa dali treba da ima A1 ili A2 kurs. Gledam ovde Bosancite I Srbite moraat da imaat, no dali posto jas sum so Bugarski na zenata dali ke i treba zavrsen kurs A1)?...slusnav deka brzo davaat visa na primer ovde ako mazot Ima Bugarski za razlika ako si samo so visa...? Dali e toa taka ( ke sredam jas za potvrda deka raboti kaj mene za pobrzo da dadat visa samo.prasanjeto mi e dali treba da prikaze kurs A1)..
3 znam za da ja prijavam za zdravstvo ovde treba I odjava od makedonskiot zdrastven sistem. Dali ima uste nekoi detali za nekoj sto spojuva familija ili pa nekoj ako znae nesto plus neka pise, Blagodaram...
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.427
Поени од реакции
3.897
... Jas sum Vo Avstrija... samo sto najdov stan.. imam Bugarski pasos... sakam da ja zemam zenata I deteto( 1 ipol godina staro) ovde. Zenata e so makedonsko a deteto so Bugarski...
Ako nekoj ima vo Avstrija da mi odgovori
1. Za preku granica zenata ke pokaze Makedonski pasos I bugarska vencanica i plus internacionalna ke izvadam, za deteto Bugarskiot pasos, internacionalen izvod...dali e toa dovolno...ili treba uste nesto da nemat problem. Najverojatno so avion posto nemam kola.
2. Koga ke dojde ovde za visa dali treba da ima A1 ili A2 kurs. Gledam ovde Bosancite I Srbite moraat da imaat, no dali posto jas sum so Bugarski na zenata dali ke i treba zavrsen kurs A1)?...slusnav deka brzo davaat visa na primer ovde ako mazot Ima Bugarski za razlika ako si samo so visa...? Dali e toa taka ( ke sredam jas za potvrda deka raboti kaj mene za pobrzo da dadat visa samo.prasanjeto mi e dali treba da prikaze kurs A1)..
3 znam za da ja prijavam za zdravstvo ovde treba I odjava od makedonskiot zdrastven sistem. Dali ima uste nekoi detali za nekoj sto spojuva familija ili pa nekoj ako znae nesto plus neka pise, Blagodaram...
1. За влез во Австрија не е потребно да се покаже венчаница, со македонски пасош се поминува границата, но ако треба да останат подолго од три месеци (како туристи нели), ќе треба венчаницата во секој случај да биде интернационална. Се бара виза „Aufenthaltstitel (Aufenthaltsbewilligung, Niederlassungsbewilligung)“, на основ на „Familienzusammenführung“.
Станот мора да има одредена квадратура, порано беше околу 15 м² по човек, како и платата да ти биде минимум € 1.751,56 како и € 171,31 за секое дете.
ЛИНК
2. Германски курс А1 е потребен... исклучоци има, ако на пример ти поседуваш "Rot-Weiß-Rot - Karte"
3. Ако се вработува, ќе мора да прави курс А2 за добивање работна виза. Здравствено ќе биде преку тебе осигурана, дур да најде работа

Колку за почеток, на брзина што ми дојдоа во глава информацииве, се надевам дека не грешам. Ако некој најде грешка, нека ме поправи
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.554
Поени од реакции
4.007
Zdrqvo sakam da pisam ovde poanonimno e od Facebook I drugi grupi.... Sega vaka.. mi treba nekoj da mi objasni na kratko mitreba pomos za mojata situacija odnosno sovet okolu dokumenti I predlog kako najlesno da zavrsam posto na ovoj forum se podobri lugeto od kolku ovde retko nekoj normalen.
... Jas sum Vo Avstrija... samo sto najdov stan.. imam Bugarski pasos... sakam da ja zemam zenata I deteto( 1 ipol godina staro) ovde. Zenata e so makedonsko a deteto so Bugarski...
Ako nekoj ima vo Avstrija da mi odgovori
1. Za preku granica zenata ke pokaze Makedonski pasos I bugarska vencanica i plus internacionalna ke izvadam, za deteto Bugarskiot pasos, internacionalen izvod...dali e toa dovolno...ili treba uste nesto da nemat problem. Najverojatno so avion posto nemam kola.
2. Koga ke dojde ovde za visa dali treba da ima A1 ili A2 kurs. Gledam ovde Bosancite I Srbite moraat da imaat, no dali posto jas sum so Bugarski na zenata dali ke i treba zavrsen kurs A1)?...slusnav deka brzo davaat visa na primer ovde ako mazot Ima Bugarski za razlika ako si samo so visa...? Dali e toa taka ( ke sredam jas za potvrda deka raboti kaj mene za pobrzo da dadat visa samo.prasanjeto mi e dali treba da prikaze kurs A1)..
3 znam za da ja prijavam za zdravstvo ovde treba I odjava od makedonskiot zdrastven sistem. Dali ima uste nekoi detali za nekoj sto spojuva familija ili pa nekoj ako znae nesto plus neka pise, Blagodaram...
Ne mozhis nikade da ja prijavis dodeka ne izvadis VIZA!
Ni zdrastveno ni bakraci.

1. VIZA
2. Rabota ili firma sto ce ti podnesi dokumenti za da i dadat rabota a za toa ti treba Tocka 3
3. Kursevi napraveni najdobro B1, najdobro vo MK so eu zertifikaat(Se priznavaat ovde)
4. Stan so dovolno kvadrati ( ca. 50m za vas trojca)
5. Pristojna Plata , treba da si prashas kolku e minimalna NETTO sto treba da imas

Site tocki se edno so drugo povrzani.

Najdobro citaj ovde

Za turist imas pravo 3 Meseci i ne ti treba NISto.
Samo pasos

Ostalo po Privatni poraki
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.427
Поени од реакции
3.897
Ne mozhis nikade da ja prijavis dodeka ne izvadis VIZA!
Ni zdrastveno ni bakraci.
...
Не знам, можеби грешам... на еден од линковите го пишува следново:

Следниве услови мора да се исполнат за да се издаде секоја дозвола за престој:
...
Здравствено осигурување:
Државјаните од трети земји мора да имаат здравствено осигурување кое обезбедува услуги во Австрија и ги покрива сите ризици.
Членовите на семејствата на имателите на црвено-бело-црвен картон или сина карта на ЕУ и членовите на семејствата на Австријците обично се заеднички осигурени со нив во законското здравствено осигурување.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.554
Поени од реакции
4.007
Не знам, можеби грешам... на еден од линковите го пишува следново:

Следниве услови мора да се исполнат за да се издаде секоја дозвола за престој:
...
Здравствено осигурување:
Државјаните од трети земји мора да имаат здравствено осигурување кое обезбедува услуги во Австрија и ги покрива сите ризици.
Членовите на семејствата на имателите на црвено-бело-црвен картон или сина карта на ЕУ и членовите на семејствата на Австријците обично се заеднички осигурени со нив во законското здравствено осигурување.
Mu objasnav po Poraka sto kade i kako.
 
Член од
19 април 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ve molam, potrebno ni e studio za 2 studenti (work&travel) vo period od 01.07-29.08.2023. Kje rabotat vo Mc donald Wrangelstr. 35, 10997 Berlin ve molam studioto da e vo radius od 6-7km od mestoto. Vi blagodaram.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.386
Поени од реакции
29.534
Ve molam, potrebno ni e studio za 2 studenti (work&travel) vo period od 01.07-29.08.2023. Kje rabotat vo Mc donald Wrangelstr. 35, 10997 Berlin ve molam studioto da e vo radius od 6-7km od mestoto. Vi blagodaram.
Информирај се во хостел 36 Rooms (Adresse: Spreewaldplatz 8 Tel.: 030 53086398), претежно имаат поволни месечни цени, се наоѓа близу Wrangelstraße (на 10 мин пешки до McDonald's-от), поточно хостелот е лоциран одма наспроти затворениот базен и паркот.

За таа намена исто не би била лоша опција да земеш Zimmer, погледни повеќе на https://www.monteurzimmer.de/ можеби ќе најдеш нешто што ќе ти одговара.
Среќно!
 
C

confusion

Гостин
Имам глупо прашање, дали смее да се користи Stremio за гледање филмови серии?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.690
Поени од реакции
9.629
Имам глупо прашање, дали смее да се користи Stremio за гледање филмови серии?
Во глобала, за било кој сервис (филмови, серии, музика, спорт) има едно основно прашање за да утврдиш дали смееш или не смееш: дали плаќам за ова?

Ако не, тогаш во старт шансите се 90% дека не смееш. Исклучок ако имаш некој промотивен период од на пример Спотифај, Нетфликс или сл.
Може и доколку плаќаш пак да го прекршуваш законот, пример со неовластени ИПТВ и слични сервиси кои немаат дистрибуциски права.

Доколку сакаш свесно да не плаќаш за содржини ама сепак да конзумираш, што е сива зона во законот, би ти препорачал во браузер, т.е. некоја веб страна за стримови и слично. Шансите се минимални дека ќе наебеш за нешто такво. Доколку инсталираш програми, пред се P2P програми како торенти и преку нив симнуваш/гледаш содржини доста веројатно ти стигнува писмо и плаќаш 800 евра казна.

Има милион страни за филмови, серии, стримови во браузер. Се повеќе од тоа е многу поголем ризик. И не, не е глупо прашање. Секогаш кога ми иде некој на гости од странство ги опоменувам да немаат торенти на лаптоп и сл. Еднаш не ме послушаа, одма 800 евра на мое име (пошто интернет конекцијата е моја).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom