Македонци во Германија

Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Како бе така? Па нели до пред неколку месеци беше нашата мила мајка античка Македонија?
Вака ли ќе ја браните земјата? За ова ли се ударате у гради на секој празник и слично?
Нарочито ти, најгласен беше на политичките теми доека беше тука. Те спаси извесна Урсула и толку од патриотизмот.
Алкални батерии.
@kano pamti go postov koga kje ti rechat shto kur te boli tebe za Makedonija. :icon_lol:
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo decki. Mi treba pomos, ako nekoj znae neka pise :D
So mojata sopruga se vencavme na 11.01.2023 vo mk, imame stan od 75m.k, taa ima niederlassungserlaubnis (srpski pasos) jas imam mk pasos imam a1 polozeno vo gt institut isto imam osiguranje od AOK, dojdov na 16.02.2023 i pokraj toa sto bese bremena jas dobiv duldung (bez rabotna dozvola) da ostanam tuka se dur ne se porodi so pomos na advokat koj vazi do 10.08.2023. Nea i dadoa kundigung od rabota, a jas ne smeam da rabotam imame aplicirano za kindergeld elterngeld i se toa.. e sega prasanje e kako mozam jas tuka da dobijam viza so pomos na deteto deka e rodeno vo germanija (ima mk drzavjanstvo) ili nekako preku rabota imam covek sto moze da mi napravi vartrag so teilzeit. Dali ima nekoj sansi da se zeme tuka vizata vo DE bez da treba da pravam termini vo ambasada za spoj na familija. Advokatot vika deka pozelno e samovolno da ja napustam drzavata i da apliciram za familjarna viza a imam termin za prodolzuvanje na duldungot. E sega ako pravam termin za spoj na familija kje bide problem finansiskiot del bidejki nikade ne raboti taa... ve molam za mislenje. Vi blagodaram odnapred
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
51
Поени од реакции
58
Zdravo decki. Mi treba pomos, ako nekoj znae neka pise :D
So mojata sopruga se vencavme na 11.01.2023 vo mk, imame stan od 75m.k, taa ima niederlassungserlaubnis (srpski pasos) jas imam mk pasos imam a1 polozeno vo gt institut isto imam osiguranje od AOK, dojdov na 16.02.2023 i pokraj toa sto bese bremena jas dobiv duldung (bez rabotna dozvola) da ostanam tuka se dur ne se porodi so pomos na advokat koj vazi do 10.08.2023. Nea i dadoa kundigung od rabota, a jas ne smeam da rabotam imame aplicirano za kindergeld elterngeld i se toa.. e sega prasanje e kako mozam jas tuka da dobijam viza so pomos na deteto deka e rodeno vo germanija (ima mk drzavjanstvo) ili nekako preku rabota imam covek sto moze da mi napravi vartrag so teilzeit. Dali ima nekoj sansi da se zeme tuka vizata vo DE bez da treba da pravam termini vo ambasada za spoj na familija. Advokatot vika deka pozelno e samovolno da ja napustam drzavata i da apliciram za familjarna viza a imam termin za prodolzuvanje na duldungot. E sega ako pravam termin za spoj na familija kje bide problem finansiskiot del bidejki nikade ne raboti taa... ve molam za mislenje. Vi blagodaram odnapred
Malku poveke zaebana situacija ... Nisto ne gubes ako probas so pomos od advokat da dobies tuka viza ( zavisi od drzava do drzava ) , i ako se objasni celata situacija mos nekoj i ke saka da ti zavrsi rabota... A za familijarna kako shto kaza malku problematicno poradi toa sho ne raboti ( ne sum siguren shto dokumenti baraa megutoa ako ti baraat platni listi avtomatski ne go ispolnuvas uslovot ) . Mos najdobro ke ti bide da prodolzis prestoj kako shto go imas momentalno ,ako mozes nesto na crno da porabotuvas, da apliciras za lotarijata ( zapaden Balkan regulativa) i kako nezavisena viza za da mozes legalno da rabotes.. ali kako i da e zaebana situacija
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Поздрав друштво, за околу два часа со семејството поаѓаме од дома кон Грција на одмор.

Можеби малку доцнам со постот (имав обврски), но доколку на некого нешто му е потребно од Германија (лек, документ, слободно место во кола за едно лице или нешто навистина важно) пратете ми порака или слободно јавен пост и ќе ве исконтактирам.
Ќе возам по следната рута.
Screenshot from 2023-07-20 22-56-35.png
Возам преку Минхен бидејќи од таму продолжуваме заедно со уште една кола (пријатели) ќе се пратиме заедно по пат до Грција. Преку Македонија поминуваме само транзит, но не би било никаков проблем да застанеме во градовите Куманово, Скопје, Велес, Неготино, Гевгелија...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.441
Поени од реакции
9.179
Поздрав друштво, за околу два часа со семејството поаѓаме од дома кон Грција на одмор.

Можеби малку доцнам со постот (имав обврски), но доколку на некого нешто му е потребно од Германија (лек, документ, слободно место во кола за едно лице или нешто навистина важно) пратете ми порака или слободно јавен пост и ќе ве исконтактирам.
Ќе возам по следната рута.
Прегледај го приврзокот 385013
Возам преку Минхен бидејќи од таму продолжуваме заедно со уште една кола (пријатели) ќе се пратиме заедно по пат до Грција. Преку Македонија поминуваме само транзит, но не би било никаков проблем да застанеме во градовите Куманово, Скопје, Велес, Неготино, Гевгелија...
Среќен пат друже. :motorce::motorce:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Среќен пат и пиши искуство како помина по пат!
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Среќен пат и пиши искуство како помина по пат!
Фала другар. Сега пред малку стигнавме во Грција, по пат се си беше океј.
Имаше голема гужва на Хоргош и нешто помалку на Табановце. На Евзони поминавме за 5 минути, немаше живо пиле.
Одам во офлајн додека сум на одмор, да оладам глава во целост. Се читаме после одмори. Поздрав. :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Поздрав друштво, за околу два часа со семејството поаѓаме од дома кон Грција на одмор.

Можеби малку доцнам со постот (имав обврски), но доколку на некого нешто му е потребно од Германија (лек, документ, слободно место во кола за едно лице или нешто навистина важно) пратете ми порака или слободно јавен пост и ќе ве исконтактирам.
Ќе возам по следната рута.
Прегледај го приврзокот 385013
Возам преку Минхен бидејќи од таму продолжуваме заедно со уште една кола (пријатели) ќе се пратиме заедно по пат до Грција. Преку Македонија поминуваме само транзит, но не би било никаков проблем да застанеме во градовите Куманово, Скопје, Велес, Неготино, Гевгелија...
Голем домаќин си бил (y)
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Прашање. Дали можи или постои некаква можност за пријавување со гимназиска диплома за кфалификуван работник, воопшто на била каква позиицја? Колку и да звучи глупо то. Ова со лотаријва цела година нема фајде.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Прашање. Дали можи или постои некаква можност за пријавување со гимназиска диплома за кфалификуван работник, воопшто на била каква позиицја? Колку и да звучи глупо то. Ова со лотаријва цела година нема фајде.
Гимназиска диплома не влегува во квалификуван кадар...практично е бескорисна, сум прашал и во амбасада.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.441
Поени од реакции
9.179
Прашање. Дали можи или постои некаква можност за пријавување со гимназиска диплома за кфалификуван работник, воопшто на била каква позиицја? Колку и да звучи глупо то. Ова со лотаријва цела година нема фајде.
Не може, единствено што може да ти помогне е при упис на факултет во Германија или при упис на аусбилдунг (мора да ти е претходно признаена) при што времетраењето на аусбилдунгот се намалува за 6 месеци. Вообичаено траат 2,5 до 3,5 години, од тоа пола година кратиш.

Има сега нов закон според кој мислам дека после нова година ќе може да одиш Германија и на лице место да бараш работа, ваљда и полесно ќе е за виза за неквалификуван земање (наместо со лотаријава) ама не знам деталји така да барај инфо на страната на Амбасадата или гуглај.

Што и да правиш, најбитно, барем до кај B1 научи и земи си OSD сертификат.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Не можи. Тоа со новиот закон кој стапува на сила после нова година е за квалификувани работници.
Прашано во амбасада веќе, за земјите од западен Балкан само преку лотарија :toe:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Да ве прашам како е вашето искуство со патничко осигурување за гостин од Македонија ако иде за Германија. До 65 години можеш и од Германско осигурување да ваѓаш и е некаде 1,10 до 1,50ЕУР на ден. Е сега за луѓе од 65 години на горе е 6-7ЕУР на ден. За 90 дена некаде фаќа 500-600ЕУР што е доста многу. Гледав и осигурителни компании во Македонија нудат патнички осигурување од 50 - 150ЕУР зависит од покриеноста. Дали имате искуство што може да споделите? Нормални најважно е човекот да може да добие лекарски третман ако е потребен чак до операција. И да влкучува да ги покрие трошковите во случај на смрт сосе пренос. Скраја да е ама затоа се склучува такво осигурување да не останат големите трошкови на другите.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.733
Да ве прашам како е вашето искуство со патничко осигурување за гостин од Македонија ако иде за Германија. До 65 години можеш и од Германско осигурување да ваѓаш и е некаде 1,10 до 1,50ЕУР на ден. Е сега за луѓе од 65 години на горе е 6-7ЕУР на ден. За 90 дена некаде фаќа 500-600ЕУР што е доста многу. Гледав и осигурителни компании во Македонија нудат патнички осигурување од 50 - 150ЕУР зависит од покриеноста. Дали имате искуство што може да споделите? Нормални најважно е човекот да може да добие лекарски третман ако е потребен чак до операција. И да влкучува да ги покрие трошковите во случај на смрт сосе пренос. Скраја да е ама затоа се склучува такво осигурување да не останат големите трошкови на другите.
Nemam iskustvo ama racunaj deka osiguruvanjeto nema da ti pokrie stari bolesti!

Pokrieni se, soobrajcajki shto nekoj drug e kriv, skrshenici i slicno raboti shto mozhat da se slucat pri edno patuvanje.
Isto taka Fahrlässige Unfälle ne se pokrieni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom