Македонци во Германија

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.990
Поени од реакции
6.312
За стан барај на гугл под Monteurzimmer. На ден, недела, месеци даваат. Ако не можеш да се снајдиш можеби е алтернатива.
Okolu mene ti trebast izmedju 350-400€ za ednosoben stan , plateini site davacki (voda,kanalizacija.....) bez nikakvi 2-3 mesecni gluposti
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.409
Поени од реакции
29.842
Се извинувам што така помислив, ве молам не ми забележувајте зошто на фб групата Македонци во Германија има многу луѓе кои тоа работат.
Ви благодарам
Автоматски споено мислење:


Ви благодарам
Како што ти кажав, се слушнав пред малку со пријателов што работи на BER (Flughafen Berlin Brandenburg), имаат отворени позиции за твојата професија на Т2.
Ме прашуваше за некакви си интернационални дозволи дали имаш, па да не правиме расипан телефон, да ти дадам контакт каде да се јавиш, на кого да се повикаш и да си аплицираш за работа. Што побрзо се јавиш (денеска) тоа подобро за тебе, бидејќи кај нас празници ќе почнат.

Отклучи го сандачето за пораки (заклучено ти е), да ти испратам контакт податоци.
Screenshot from 2022-12-20 11-39-14.png
 
Член од
19 декември 2022
Мислења
5
Поени од реакции
1
Како што ти кажав, се слушнав пред малку со пријателов што работи на BER (Flughafen Berlin Brandenburg), имаат отворени позиции за твојата професија на Т2.
Ме прашуваше за некакви си интернационални дозволи дали имаш, па да не правиме расипан телефон, да ти дадам контакт каде да се јавиш, на кого да се повикаш и да си аплицираш за работа. Што побрзо се јавиш (денеска) тоа подобро за тебе, бидејќи кај нас празници ќе почнат.

Отклучи го сандачето за пораки (заклучено ти е), да ти испратам контакт податоци.
Прегледај го приврзокот 359528
Сега ви пратив приватна порака. Многу ви благодарам
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.024
Поени од реакции
36.134
За стан барај на гугл под Monteurzimmer. На ден, недела, месеци даваат. Ако не можеш да се снајдиш можеби е алтернатива.
Ауу ама се залетав по ова мислев цел стан ќе ми дадат.:pos:

18 евра на ден си викам супер, за 550 евра стан со сите давачки. Му се јавив вика да толку е, 6 батиња сте внатре и делите кујна и купатило, по тројца во соба.

:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.251
Поени од реакции
21.597
Ауу ама се залетав по ова мислев цел стан ќе ми дадат.:pos:

18 евра на ден си викам супер, за 550 евра стан со сите давачки. Му се јавив вика да толку е, 6 батиња сте внатре и делите кујна и купатило, по тројца во соба.

:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Epa alternativa ako ne mozes da se snajdis i ima razlika vo ponudite. Od 6 vo soba do sam vo ednosoben stan. Bez teskotiite sto gi imas pri redovnata procedura koga baras stan. Vsusnost recisi nevozmozno e da najdis stan od Makedonija uste ne dojden.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.024
Поени од реакции
36.134
Знае ли некој дали може со шпаркасе картичка да се вадат пари од банкомат на комерцбанк, и ако може колку пари би била провизијата? Сакам да извадам 1000 евра оти шпаркасе е ограничен дава само 1000 на 24 саати.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Знае ли некој дали може со шпаркасе картичка да се вадат пари од банкомат на комерцбанк, и ако може колку пари би била провизијата? Сакам да извадам 1000 евра оти шпаркасе е ограничен дава само 1000 на 24 саати.
Мислам дека е 10 или 20ев а до колку лимит незнам.
Кај нас можеш да вадеш до 500ев провизија ти е 5ев.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.024
Поени од реакции
36.134
Мислам дека е 10 или 20ев а до колку лимит незнам.
Кај нас можеш да вадеш до 500ев провизија ти е 5ев.
Извадив 1000 евра од Шпаркасе, отидов у Комерц сакав уште 1000 и ми пишува вашиот лимит за 24 часа е поминат. Значи од било која банка во Германија изгледа дневниот лимит е иљадарка.

Проблемот е шо мене картичката ми истекува овој месец, а веќе не живеам во истата покраина каде што ја извадив и сега не ми пуштаат нова картичка на новата адреса и ги вадам.

Дали знаеш дали може картичката да истече рокот, а сметката да си остане активна со пари на неа? Планирам да си дојдам МК па од 1 март да се вратам во Германија, би било ли проблем тоа?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.990
Поени од реакции
6.312
Limitot sam mozhis da si go promenis vo tvoeto online konto ( barem kaj mene e taka)
I ako ti istekuva kartickata zoshto ne si izvadish pari na Schalter i da si sredish se so tvojata adresa?

I shto ima vrska tvoeto konto so tvojata bankomat karticka?
Kartickite imaat rok na traenje i pred da pomine toj rok bankata sama prajca nova karticka na adresata shto ti e kaj niv prijavena.

Znaci ne ti treba Panika tuku proshetka do nekoja Filiale od tvojata Sparkasse i se ce ti sredat.Pasos so tebe i se razbira kartickata.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.866
Извадив 1000 евра од Шпаркасе, отидов у Комерц сакав уште 1000 и ми пишува вашиот лимит за 24 часа е поминат. Значи од било која банка во Германија изгледа дневниот лимит е иљадарка.

Проблемот е шо мене картичката ми истекува овој месец, а веќе не живеам во истата покраина каде што ја извадив и сега не ми пуштаат нова картичка на новата адреса и ги вадам.

Дали знаеш дали може картичката да истече рокот, а сметката да си остане активна со пари на неа? Планирам да си дојдам МК па од 1 март да се вратам во Германија, би било ли проблем тоа?

limitot ti e od izdavacot na karticata odnosno od bankata kaj so imas smetka. bi trebalo da moze da go zgolemis ako sakas ova se pravi online ili u samata banka. zboram za 90% od svetot, so mkd nemam iskustvo ali bi trebalo i tamu da e taka.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.024
Поени од реакции
36.134
Го променив лимитот добро е.

Проблемот е шо излезе изненадно да си одам и немам време за менување адреси и чекање нови картички. Оставив 100 евра на контото колку да е плус, ќе се замарам со тога кога ќе се вратам.
Автоматски споено мислење:

I shto ima vrska tvoeto konto so tvojata bankomat karticka?
Kartickite imaat rok na traenje i pred da pomine toj rok bankata sama prajca nova karticka na adresata shto ti e kaj niv prijavena.

Znaci ne ti treba Panika tuku proshetka do nekoja Filiale od tvojata Sparkasse i se ce ti sredat.Pasos so tebe i se razbira kartickata.
Тоа беше проблемот, не живеам на адресата што ми е кај нив пријавена. Ми рекоа дека на други адреси не праќаат освен ако одам во филијалата од градот каде што е извадена картичката и лично ја сменам. 400 км е во еден правец. :) А во ова место кај што живеам не работат, се е затворено до 2 јануари.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.990
Поени од реакции
6.312
Ne mora da odish vo Gradot kade shto e izdadena!
Odish vo Fillile shto e do tebe i promenuvash adresa. Nema shto da baras nova Karticka! Sama ce ti dojde koga ce i dojdi vremeto.

E sea do koga se zatvoreni ne znam. Toa ti ostanuva da si go sredish! Samo racunaj deka podobro ti e da si sredish pred da zaminish ako ne mozhis vo Bankata do Gazot togash povozi 2-3-5 Km sigurno ima nekoja shto e otvorena . Zatoa shto Bankata mozhi da ti ja prati novata karticka na staroto zhivealishte.
Ako ne drugo pobaraj gi na telefon.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.251
Поени од реакции
21.597
Знае ли некој дали може со шпаркасе картичка да се вадат пари од банкомат на комерцбанк, и ако може колку пари би била провизијата? Сакам да извадам 1000 евра оти шпаркасе е ограничен дава само 1000 на 24 саати.
Samo na salter ako sakas povekje, ograniceno e od bezbednosni pricini mislam skoro kaj sekoja banka do 1.000 Evra.
Автоматски споено мислење:

Извадив 1000 евра од Шпаркасе, отидов у Комерц сакав уште 1000 и ми пишува вашиот лимит за 24 часа е поминат. Значи од било која банка во Германија изгледа дневниот лимит е иљадарка.

Проблемот е шо мене картичката ми истекува овој месец, а веќе не живеам во истата покраина каде што ја извадив и сега не ми пуштаат нова картичка на новата адреса и ги вадам.

Дали знаеш дали може картичката да истече рокот, а сметката да си остане активна со пари на неа? Планирам да си дојдам МК па од 1 март да се вратам во Германија, би било ли проблем тоа?
Smetkata ke ti ostane bankata ke ti prati nova karticka.
Автоматски споено мислење:

Го променив лимитот добро е.

Проблемот е шо излезе изненадно да си одам и немам време за менување адреси и чекање нови картички. Оставив 100 евра на контото колку да е плус, ќе се замарам со тога кога ќе се вратам.
Автоматски споено мислење:Тоа беше проблемот, не живеам на адресата што ми е кај нив пријавена. Ми рекоа дека на други адреси не праќаат освен ако одам во филијалата од градот каде што е извадена картичката и лично ја сменам. 400 км е во еден правец. :) А во ова место кај што живеам не работат, се е затворено до 2 јануари.
Ako planiras podolgo vreme da zivees kaj sto si sega, smenija bankata. Od Sparkasse vo Sparkasse. Regionalno se podeleni i vo tvoja korist e ete imas primer so kartickata. Novata banka (novata Sparkasse) sve ti sreduva.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Дечки, едно прашање, дали е можно да се добие работна виза со МК пасош и без познавање на Германски а ни на Англиски јазик?

Ќе ве молам без напади. Свесен сум за малите шанси (магичен круг за тоа како да се добие виза без обезбедена работа, а како да се добие работа без познавање на странски јазик), ама стварно ме интересира дали познавате некој што така се снашол? На пример, да се најде работа во опкружување на балканци (општ работник или некоја производствена хала на пример, идеално во автомобиската индустрија) каде што за почеток би можело да се работи и без познавање на странски јазик.

Дури за за Мекдоналс и БургерКинг претпоставивам треба јазик, така да претпоставувам дека тие отпаѓаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom