Македонци во Германија

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766
Другар на телефон е речиси невозможно да ги добиеш, верувај ми до септември со месеци се плеткав редовно во амбасадава, имав некои приватни обврски.
На лице место вработените таму се секој работен ден (освен празници) до 13.00 Uhr за без закажан термин, но биди малку поупорен на домафонот доколку никој не ти одговара од прво звонење на врата.

Телефони што ми се меморирани од амбасада
(030) 890 69 50
(030) 890 69 521
(030) 890 69 522

Пробај куцни им меил, за некој ден враќаат
berlin@mfa.gov.mk
makedonische.botschaft@t-online.de

Инаку во втора половина на септември почина амбасадорот Рамадан Назифи, како е од тогаш па наваму ситуацијата во амбасадата искрено поима немам.
Јас завршив работа со нив на време, сега повеќе немам потреба да ги посетувам.
Ок, тоа се и моите информации. Со оглед на тоа што ептен фрка ми е да одам пак, ќе го скапам домофонот од титкање, шатор ќе поставам пред амбасада ако треба додека не завршам работа Шала на страна, фала многу за инфото, ќе видиме што ќе направам.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.650
Поени од реакции
5.654
Другар на телефон е речиси невозможно да ги добиеш, верувај ми до септември со месеци се плеткав редовно во амбасадава, имав некои приватни обврски.
На лице место вработените таму се секој работен ден (освен празници) до 13.00 Uhr за без закажан термин, но биди малку поупорен на домафонот доколку никој не ти одговара од прво звонење на врата.

Телефони што ми се меморирани од амбасада
(030) 890 69 50
(030) 890 69 521
(030) 890 69 522

Пробај куцни им меил, за некој ден враќаат
berlin@mfa.gov.mk
makedonische.botschaft@t-online.de

Инаку во втора половина на септември почина амбасадорот Рамадан Назифи, како е од тогаш па наваму ситуацијата во амбасадата искрено поима немам.
Јас завршив работа со нив на време, сега повеќе немам потреба да ги посетувам.
Vidi ja brukava makedonska http://www.botschafter-berlin.de/mazedonien/

Ushte ne im e stranava aktualisirana
Автоматски споено мислење:

Ок, тоа се и моите информации. Со оглед на тоа што ептен фрка ми е да одам пак, ќе го скапам домофонот од титкање, шатор ќе поставам пред амбасада ако треба додека не завршам работа Шала на страна, фала многу за инфото, ќе видиме што ќе направам.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
Vidi na stranive podolu


 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Во Бон немаше исто конзулат? Можеби ти е поблиску.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766
Во Бон немаше исто конзулат? Можеби ти е поблиску.
За Niedersachsen надлежен е Берлин. Има и во Минхен мислам, тој и Бон се надлежни за други сојузни држави. Добив потврда по мејл дека во Берлин нема термини, понеделник - петок од 9 до 13, па ќе си ја пробам среќата.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Ај да прашам и тука. Имам нов Zusatzblatt и во него стои beschäftigung erlaubt. Прашањето ми е ако сакам да променам работа, морам да ги известам Ауслендербехорде?

Жена ми смена работа и сега при продолжување службеничката (нова на позицијата) ја натера да потпиши изјава во која стои при промена на работа прво ќе го извести Ауслендербехорде...

Неможам да сватам ако со 24 платни листи сум се ослободил од одобрување за промена на работа, зошто би го прашувал Ауслендербехорде? И ако е така дали има опција да ми направат проблем при промена на работа ?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
На тие кои аплицирате преку интернет страницата на Германската амбасада од Скопје, дали кога аплицирате за виза преку квотата за Западен Балкан иу на вас на крај на Албански јазик ви излегува дека успешно сте аплицирале?

Јас преку компјутер аплицирам ( не преку мобилен телефон) и на почеток е на Македонски и Германски јазик упаството за Западен Балкан, и потоа кога да внесам мои лични податоци- име, презиме, број од пасош и матичен број е ова го пишува само на Албански јазик, и плус на крај откако ќе внесам мои податоци и кликнувам, на Албански јазик се појавува дека е успешна апликацијата и оној број од 8 цифри.

Кај сите ли е така?
 
Член од
19 декември 2022
Мислења
5
Поени од реакции
1
Добар ден на сите Македонци во Германија.
Добив термин за виза. Имам сертификат за германски јазик али немам работа и немам каде да живеам зошто за рента ми тражат 3 платни листи. Не сакам да работам во мк доналд и бургер кинг. Ве молам ако некој може да помогне. Би сакал да живеам погоре при можност во Хамбург, Берлин, Лајпциг или Хановер.
По занимање сум Aircraft Pushback driver со 12 годишно работно искуство на аеродром Скопје со сите меѓународни сертификати.
Ако некој може да помогне фала однапред
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2016
Мислења
98
Поени од реакции
487
Добар ден на сите Македонци во Германија.
Добив термин за виза. Имам сертификат за германски јазик али немам работа и немам каде да живеам зошто за рента ми тражат 3 платни листи. Не сакам да работам во мк доналд и бургер кинг. Ве молам ако некој може да помогне. Би сакал да живеам погоре при можност во Хамбург, Берлин, Лајпциг или Хановер.
По занимање сум Aircraft Pushback driver со 12 годишно работно искуство на аеродром Скопје со сите меѓународни сертификати.
Ако некој може да помогне фала однапред
Колку што знам, луѓето кои ќе одат на интервју со веќе пронајдена работа, го рачунаат како предност.Јас да сум на твое место, кога веќе имаш некоја квалификација со сертификат+степен на јазик, би направил CV(обавезно слики и инфо од сертификати) па би го испратил до аеродромите во градовите кој што ги напомена, искрено не знам кои се шансите рандом да те контактираат, ама би пробал.Знам за лица кои веќе заминаа, газдата им даде/помогна околу смештајот.Швабиве кои се веќе таму, ако имаат друг совет, слободно нека ти помогнат.
 
Член од
19 декември 2022
Мислења
5
Поени од реакции
1
Колку што знам, луѓето кои ќе одат на интервју со веќе пронајдена работа, го рачунаат како предност.Јас да сум на твое место, кога веќе имаш некоја квалификација со сертификат+степен на јазик, би направил CV(обавезно слики и инфо од сертификати) па би го испратил до аеродромите во градовите кој што ги напомена, искрено не знам кои се шансите рандом да те контактираат, ама би пробал.Знам за лица кои веќе заминаа, газдата им даде/помогна околу смештајот.Швабиве кои се веќе таму, ако имаат друг совет, слободно нека ти помогнат.
Ти благодарам
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Добар ден на сите Македонци во Германија.
Добив термин за виза. Имам сертификат за германски јазик али немам работа и немам каде да живеам зошто за рента ми тражат 3 платни листи. Не сакам да работам во мк доналд и бургер кинг. Ве молам ако некој може да помогне. Би сакал да живеам погоре при можност во Хамбург, Берлин, Лајпциг или Хановер.
По занимање сум Aircraft Pushback driver со 12 годишно работно искуство на аеродром Скопје со сите меѓународни сертификати.
Ако некој може да помогне фала однапред
Другар јас живеам во Берлин. Стан без три платни листи, точно не можеш по правило да земеш. Но имаш алтернатива на периферија на градов да ти се најде стан каде што може и да не ти бараат платни листи, истовремено и доста поефтина кирија ќе плаќаш (во случај да не ти е покриено од работодавецот).
За јавен превоз овдека не се секирај, совршено организиран е насекаде.

Во однос на твојата професија, ќе прашам еден другар кој работи во администрација на BER така што доколку имаат потреба од работници би те информирал. Знам дека често примаат кадар.

За кога ти е закажан терминот во амбасада? Бидејќи треба договор за работа да приложиш таму. И кој степен на јазик го имаш (дали е од Гете)?

Да видам што можам да ти помогнам.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2022
Мислења
5
Поени од реакции
1
Другар јас живеам во Берлин. Стан без три платни листи, точно не можеш по правило да земеш. Но имаш алтернатива на периферија на градов да ти се најде стан каде што може и да не ти бараат платни листи, истовремено и доста поефтина кирија ќе плаќаш (во случај да не ти е покриено од работодавецот).
За јавен превоз овдека не се секирај, совршено организиран е насекаде.

Во однос на твојата професија, ќе прашам еден другар кој работи во администрација на BER така што доколку имаат потреба од работници би те информирал. Знам дека често примаат кадар.

За кога ти е закажан терминот во амбасада? Бидејќи треба договор за работа да приложиш таму. И кој степен на јазик го имаш (дали е од Гете)?

Да видам што можам да ти помогнам.
Термин имам на 17 јануари 2023. Германски јазик цертифициран сум од Goethe со степен B2 и Англиски јазик од TOEFL со степен C1 заради мојата професија. Ако можете некако да ми помогнете би ви бил многу благодарен. Само јас немам пари да ви платам за провизија ако треба.

Однапред Ви благодарам
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Термин имам на 17 јануари 2023. Германски јазик цертифициран сум од Goethe со степен B2 и Англиски јазик од TOEFL со степен C1 заради мојата професија. Ако можете некако да ми помогнете би ви бил многу благодарен. Само јас немам пари да ви платам за провизија ако треба.

Однапред Ви благодарам
Прво да се разбереме.
Јас сакам да помогнам на секој Македонец доколку сум во можност да помогнам, како човек на човек. Какви црни провизии те молам, не сум посредник.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
За стан барај на гугл под Monteurzimmer. На ден, недела, месеци даваат. Ако не можеш да се снајдиш можеби е алтернатива.
 
Член од
19 декември 2022
Мислења
5
Поени од реакции
1
Jas na tie shto mozham da im pomognam im pomagam bez provitii bez bakraci.
Ili si covek i pomagas ili si stoka i gledash da iscedish od toj shto nema.
Прво да се разбереме.
Јас сакам да помогнам на секој Македонец доколку сум во можност да помогнам, како човек на човек. Какви црни провизии те молам, не сум посредник.
Се извинувам што така помислив, ве молам не ми забележувајте зошто на фб групата Македонци во Германија има многу луѓе кои тоа работат.
Ви благодарам
Автоматски споено мислење:

За стан барај на гугл под Monteurzimmer. На ден, недела, месеци даваат. Ако не можеш да се снајдиш можеби е алтернатива.
Ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom