Македонци во Германија

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.049
Поени од реакции
36.490
Дечки, едно прашање, дали е можно да се добие работна виза со МК пасош и без познавање на Германски а ни на Англиски јазик?

Ќе ве молам без напади. Свесен сум за малите шанси (магичен круг за тоа како да се добие виза без обезбедена работа, а како да се добие работа без познавање на странски јазик), ама стварно ме интересира дали познавате некој што така се снашол? На пример, да се најде работа во опкружување на балканци (општ работник или некоја производствена хала на пример, идеално во автомобиската индустрија) каде што за почеток би можело да се работи и без познавање на странски јазик.

Дури за за Мекдоналс и БургерКинг претпоставивам треба јазик, така да претпоставувам дека тие отпаѓаат.
За Мекдоналс не треба јазик, али треба да најдеш некој шо ќе зборува со нив зависно од тоа колку потреба имат за работници, и да ти пратат договор со кој ќе идеш во амбасада.

Најизводлива варијанта ти е фирма на наши мк газди, и они да ти изработат договор. Цела апликација во амбасадата ти се базира на тоа дали имаш работен договор. Големи германски фирми ретко се нафаќаат на ова, освен ако имаш некој внатре шо ќе се залага за тебе.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.246
Поени од реакции
6.684
За Мекдоналс не треба јазик, али треба да најдеш некој шо ќе зборува со нив зависно од тоа колку потреба имат за работници, и да ти пратат договор со кој ќе идеш во амбасада.

Најизводлива варијанта ти е фирма на наши мк газди, и они да ти изработат договор. Цела апликација во амбасадата ти се базира на тоа дали имаш работен договор. Големи германски фирми ретко се нафаќаат на ова, освен ако имаш некој внатре шо ќе се залага за тебе.
Abe neka zaboraj na taa pomisla be!
Nikoj ne mu brka rabota pod ovie uslovi. Najmalce Makedonski Gazda, zatoa shto skoro site se popareni od razno razni "Makedonski Goveda"
Cest na isklucoci.Odi baraj vo Hrvatska od April pa natamu. imas rabota na more kolku sakas so smestuvanje i dobro platen.
A mozhi i ce najdish nekoja germanka da se opushtish
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.232
Поени од реакции
3.714
Дечки, едно прашање, дали е можно да се добие работна виза со МК пасош и без познавање на Германски а ни на Англиски јазик?

Ќе ве молам без напади. Свесен сум за малите шанси (магичен круг за тоа како да се добие виза без обезбедена работа, а како да се добие работа без познавање на странски јазик), ама стварно ме интересира дали познавате некој што така се снашол? На пример, да се најде работа во опкружување на балканци (општ работник или некоја производствена хала на пример, идеално во автомобиската индустрија) каде што за почеток би можело да се работи и без познавање на странски јазик.

Дури за за Мекдоналс и БургерКинг претпоставивам треба јазик, така да претпоставувам дека тие отпаѓаат.
Не може човек да не искоментира ваква објава.

Не знам во кои услови е личноста што не знае ни англиски ни германски, но според мене селење во странство во оваа ситуација е преголем залак.

Како прво, кога ќе се симнеш на аеродром/автобуска, нема да знаеш ни излезот да го најдеш, не па нешто друго. Сметка во банка, автобуска карта, сметки за стан, работен договор, однос со шефови/колеги... Цело време ќе има некој до тебе да те води?

Па тоа толку правила и прописи има во Германија за се нешто, што човек што ги зборува и двата јазика му е тешко да се навикне и да ги прифати а камо ли некој што појма нема.

Знам дека има луѓе што се снашле и без јазик, ама е многу потешко.

Стварно не ми се јасни луѓето некогаш.

Со среќа во аплицирањето :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.909
Дечки, едно прашање, дали е можно да се добие работна виза со МК пасош и без познавање на Германски а ни на Англиски јазик?

Ќе ве молам без напади. Свесен сум за малите шанси (магичен круг за тоа како да се добие виза без обезбедена работа, а како да се добие работа без познавање на странски јазик), ама стварно ме интересира дали познавате некој што така се снашол? На пример, да се најде работа во опкружување на балканци (општ работник или некоја производствена хала на пример, идеално во автомобиската индустрија) каде што за почеток би можело да се работи и без познавање на странски јазик.

Дури за за Мекдоналс и БургерКинг претпоставивам треба јазик, така да претпоставувам дека тие отпаѓаат.
За во амбасада ако во договорот за работа што ќе го приложиш кога ќе добиеш термин, не е наведено во него познавање на Германски (минимум А1) ќе ти дадат виза (познавам луѓе што дошле така), иако секогаш предност е да имаш познавање на Германски (од Гете барем А1), потоа овдека ќе си извадиш офентал и тоа е тоа.

Но реално овдека без јазик тешко ќе ти биде. Англиски се надевам знаеш барем нешто за да се разбереш, без тоа не знам како би се снаоѓал било каде.
Секако и Германски мораш да фатиш да учиш со време, не за друго, за твое добро откако ќе дојдеш овдека.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.791
Mislam uslovite za rabotna viza se jasni. Ili preku terminite sto gi davaat ili ako si so barana struka ima tuka druga procedura ako ne se lazam. E sega moze i firma da se zalaga za tebe so pricina deka ne moze da najde nikogo ovde pa mora od nadvor. Ama ne veruvam deka ima mnogu firmi koi bi ja brkale cela rabota za tebe osven, kako sto pisaa, da imas poznanik.

Inace ako si vo plan trajno da se odselis pocni da porabotis na jazikot. Tesko e ama mora da se pocne. Youtube ne e loso ama ima i materiali na net, kolku za pocetok.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.049
Поени од реакции
36.490
Јас зборувам англиски кажи речи перфект.

Па можам да кажам освен туристички во големите градови и кога работев за Амазон, скоро никојпат не ми бил од помош. По институции, болници, интервјуа за работа никојпат не ми помогна. Значење има скоро како македонскиот.
 
Член од
16 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,

На 19.12.2022 имам аплицирано за Blue card(виза за високо квалификуван и дефицитарен кадар) со потпишан договор и сите потребни документи.
Се работи за ИТ компанија во Хамбург. Бидејки уште немам добиено никаков одговор од амбасадата, а веќе повеќе од месец чекам, дали некој имал слично искуство, колку се чека за ваков тип на виза.

Доколку некој има било какво инфо/искуство да сподели би било од помош.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
499
Поени од реакции
912
Dali ima nekoj slucajno vo Linz.. Vo Salzburg sum skoro recisi 1 godina. Stan nema nikakov za normalna cena...na site oglasi pratam pisam, se e preku luge ili davaat samo na nivni ili studenti... imam zena I 1 godina dete, sakam da gi donesam nagore, site dvosobni se nad 850 bez struja, tie pod 800 nemas sansi... gledam Linz po normalno e pogolem grad I moznosti za rabota, ke se snajdam jas odma so rabota...samo nemam nikoj blizok da mi pokaze kako sto ili za pomos pri stan....
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.710
Поени од реакции
4.965
Dali ima nekoj slucajno vo Linz.. gledam Linz stan....
Да не ме разбереш погрешно, но кога си веќе таму зашто прво не си најдеш работа во Линц, па потоа барај стан. Гледам на карта, Салзбург е 100 км. оддалечен од Линц, тоа е отприлика еден час возење. Вака да најдеш некој да ти помогне во тоа... тешко.
Како сам што ќе се почешаш, никој нема да те почеша.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.246
Поени од реакции
6.684
Dali ima nekoj slucajno vo Linz.. Vo Salzburg sum skoro recisi 1 godina. Stan nema nikakov za normalna cena...na site oglasi pratam pisam, se e preku luge ili davaat samo na nivni ili studenti... imam zena I 1 godina dete, sakam da gi donesam nagore, site dvosobni se nad 850 bez struja, tie pod 800 nemas sansi... gledam Linz po normalno e pogolem grad I moznosti za rabota, ke se snajdam jas odma so rabota...samo nemam nikoj blizok da mi pokaze kako sto ili za pomos pri stan....
A kako ce beshe da odgovoreshe na Inbox porakata?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
499
Поени од реакции
912
Да не ме разбереш погрешно, но кога си веќе таму зашто прво не си најдеш работа во Линц, па потоа барај стан. Гледам на карта, Салзбург е 100 км. оддалечен од Линц, тоа е отприлика еден час возење. Вака да најдеш некој да ти помогне во тоа... тешко.
Како сам што ќе се почешаш, никој нема да те почеша.
Opcija e da odes pansion, da odes da najdes rabota pa potoa da Baras stan....rabota ke najdam jas, problem e sto nemam blizok covek tamu, barem da me upati, eftin pansion, nemozes kako mua bez glava...da odam I jas ulicite ke gi meram neznam niato sto kako e vo Linz...napisav kako opcija...znam deka e tesko izvodlivo... ama toa e mora da se bara nekoe care, vo mesto ne se sedi....ne mi e nikoj kriv, jas sum go zgresil gradot....tuka pa I Hitler e roden na 3 km od kaj sto sum smesten.... se oseka I taa energija....malku da se nasalime...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom