Македонци во Германија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.303
@DimceY Денес добив отказ и од крајот на Јануари сум без работа. Сега дали смеам да сњ пријавам во Agentur für arbeit за АЛГ 1? И дали тоа влијае на визата ?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
@DimceY Денес добив отказ и од крајот на Јануари сум без работа. Сега дали смеам да сњ пријавам во Agentur für arbeit за АЛГ 1? И дали тоа влијае на визата ?
1. Не
2. Да

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.303
1. Не
2. Да

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Без прекин на работен од сум 21 месец. Зошто не би смеел? Во македониер Велат дека не влијаело на визата бидејќи не било социјално :toe:
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
@DimceY Денес добив отказ и од крајот на Јануари сум без работа. Сега дали смеам да сњ пријавам во Agentur für arbeit за АЛГ 1? И дали тоа влијае на визата ?
друже искрено немам појма како одат тие работи и не би сакал да ти давам погрешни информации, не сум се заинтересирал многу многу за тоа прашање... од тоа шо сум слушал од познаници мислам дека треба да имаш најмалку една година стаж за да можеш да аплицираш, ама најдобро пат под нозе и директ таму прашување.. ако не стоиш добро со јазик земи си некој со тебе за да ти помогне... иначе за ALG 1 од тоа шо знам, пак ќе ти кажам не сум 100% сигурен, не ти влијае на визата...
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.596
@DimceY Денес добив отказ и од крајот на Јануари сум без работа. Сега дали смеам да сњ пријавам во Agentur für arbeit за АЛГ 1? И дали тоа влијае на визата ?
Треба да имаш година дена непрекинат стаж за во случај ако останеш без работа, да зимаш пари од Arbeitzamt. Така е законот.

Дали ќе ти влијае на продолжување на визата незнам, али дефинитивно они ќе ти плаќат пари од некои 70% од платата се додека ти трае визата. И нормално ќе ти нудат работни позиции.

Иначе моментално има многу работа. На колега не му продолжија договор и падна под Arbeitzamt. За 3 дена му ѕвонија и му понудија неколку позиции, си одбра шо сака и од јануари почнува на ново работно место.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки, штотуку прочитав за новата регулатива за доделување термини. Бидејќи ми е прв пат да идам низ ваков процес сакав да прашам: дали и тие со договор за работа треба да чекаат?
дали е возможно да се отиде во Германија, и таму да се аплицира за виза каде веројатно е помало времето на чекање?

Најрано што би можел да добијам термин во Скопје е Март, но тоа е премногу касно и страв ми е работодавецот да не се предомисли. Башка сум без работа моментално и не можам да си дозволам да останам толку време без приходи.

Фала однапред ви за совети/одговори!
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.303
Здраво дечки, штотуку прочитав за новата регулатива за доделување термини. Бидејќи ми е прв пат да идам низ ваков процес сакав да прашам: дали и тие со договор за работа треба да чекаат?
дали е возможно да се отиде во Германија, и таму да се аплицира за виза каде веројатно е помало времето на чекање?

Најрано што би можел да добијам термин во Скопје е Март, но тоа е премногу касно и страв ми е работодавецот да не се предомисли. Башка сум без работа моментално и не можам да си дозволам да останам толку време без приходи.

Фала однапред ви за совети/одговори!
Нажалост не :(
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Здраво би сакал да ве прашам дали знаете дали во МК има бесплатни курсеви за изучување на германски јазик и
дали би можеле да ми препорачате
некој од нив
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Здраво би сакал да ве прашам дали знаете дали во МК има бесплатни курсеви за изучување на германски јазик и
дали би можеле да ми препорачате
некој од нив
Повели. Има добри видеа за почеток.


Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Здраво, имам 22 години и следното лето ќе одам на студентска работа во Германија со македонски пасош, знам дека на некои продолжуваат работен договор, дали може ако работам во мк доналдс таму да ми средат документи да останам или да идам во агенција за работа таму и да ми најдат работа и таму да ми дадат Aufenthaltserlaubnis.
Сакам таму све да средам без да се враќам во Македонија
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.610
Здраво, имам 22 години и следното лето ќе одам на студентска работа во Германија со македонски пасош, знам дека на некои продолжуваат работен договор, дали може ако работам во мк доналдс таму да ми средат документи да останам или да идам во агенција за работа таму и да ми најдат работа и таму да ми дадат Aufenthaltserlaubnis.
Сакам таму све да средам без да се враќам во Македонија
a stanot u centar u skopje? ili sega u berlin ke baras?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
pa ko sto na sekoja tema komentiras kolku si debel i nesposoben da si fatis zenska ne bi me iznenadil da probas i so nekoja baba tamu...
On za do Germanija da stigne i so dedo bi probal :D. Go citam po temine de bg pasos, de sofer u germanjja poso vrski imal, sea pa u mcdonalds ispadna :D
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
On za do Germanija da stigne i so dedo bi probal :D. Go citam po temine de bg pasos, de sofer u germanjja poso vrski imal, sea pa u mcdonalds ispadna :D
Pisi mi broj vo poraka da se najdeme utre da zborime
Автоматски споено мислење:

pa ko sto na sekoja tema komentiras kolku si debel i nesposoben da si fatis zenska ne bi me iznenadil da probas i so nekoja baba tamu...
Da ti ebam jas majkata, ubavo pisav prasanje, ako nemas da odgovris ne pisuvaj, pisi mi tvoj broj vo poraka da se najdeme utre ako ne picka si
Автоматски споено мислење:

On za do Germanija da stigne i so dedo bi probal :D. Go citam po temine de bg pasos, de sofer u germanjja poso vrski imal, sea pa u mcdonalds ispadna :D
Da. Ti ebam majkata, sto Kur te boli tebe, postaviv prasanje i sto se kuric mocko eden
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom