Македонци во Германија

Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Ако има некој инфо да каже, ова стопирање на термините до февруари важи за сите земји од Западен Балкан или само нашава северна вукојебина е казнета?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.180
Ако има некој инфо да каже, ова стопирање на термините до февруари важи за сите земји од Западен Балкан или само нашава северна вукојебина е казнета?
Сите. Со тоа што другите најверојатно има можност да си продолжат во јануари, а кај нас тоа соопштението е напишано 10 души со докторати да го толкуваат, што значи можно е во февруари да си продолжат со редовна работа.

Дотогаш ја тегнат работата за другите леле мори мајко... ни термини салам има, ни визи салам има со ред издавање.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Сите. Со тоа што другите најверојатно има можност да си продолжат во јануари, а кај нас тоа соопштението е напишано 10 души со докторати да го толкуваат, што значи можно е во февруари да си продолжат со редовна работа.

Дотогаш ја тегнат работата за другите леле мори мајко... ни термини салам има, ни визи салам има со ред издавање.
Ужас. Јас оправдувам ограничувања на месечно ниво, ама уште не можам да сфатам зошто не го прилагодат аплицирањето само со прикачен договор за работа. Секаква багра аплицира, добива термин и не се појавува на терминот.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.180
Ужас. Јас оправдувам ограничувања на месечно ниво, ама уште не можам да сфатам зошто не го прилагодат аплицирањето само со прикачен договор за работа. Секаква багра аплицира, добива термин и не се појавува на терминот.
Требаше тоа одамна да го направат т.е. од сам старт на ваквиот вид на аплицирање, се согласувам.

Сега, да се надеваме само на позитивни измени. Во меѓувреме општ хаос е кој се надевам ќе го средат. Премногу заостанати случаи имаат, по фб групи излегуваат луѓе од август, септември, октомври што поднеле документи и се' уште немаат никаков одговор.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Здраво, имам 21 година, германски знам околу б1-б2, разбирам што гледам на youtube, немам европски пасош, па ме интересира што можам да правам во Германија. Мислам следната година да положам за ц категорија и да возам нешто, околу 1900 евра е плата или на аеродром да носам куфери, и потоа сакам да правам добар Ausbildung, ќе научам германски б2-ц1 па знам Abitur треба за на факултет, ама мене за добар аусбилдунг ќе ми треба realschulabschluss изгледа. Дали треба да работам 5 години за да добијам niederlassungelaubnis па да идам на аусбилдунг или можам после 2 години работа да отидам на аусбилдунг. Знам дека даваат со македонски пасош аусбилдунг за негуватели, тогаш дали јас можам од тука да си најдам аусбилдунг и да одам таму. Почнав да гледам нешто на life-in-germany
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.316
Дечки дај кажете нешто повеќе за лагерист како што ? Кај нас гледам убај плати нудат и бараат многу. Кичма транс е? Во смисла кревање тешко работи на раце (не смеам поради операција) или ?

Ви благодарам :)
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Дечки дај кажете нешто повеќе за лагерист како што ? Кај нас гледам убај плати нудат и бараат многу. Кичма транс е? Во смисла кревање тешко работи на раце (не смеам поради операција) или ?

Ви благодарам :)
И кичма а и промаја транс
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.611
Дечки дај кажете нешто повеќе за лагерист како што ? Кај нас гледам убај плати нудат и бараат многу. Кичма транс е? Во смисла кревање тешко работи на раце (не смеам поради операција) или ?

Ви благодарам :)
Се освен Амазон е до некаде кичма транс. Избегнувај го ДХЛ што можеш повеќе, или барај ако веќе имаш аплицирано да одиш на пробен ден, или барем да видиш шо ќе е работата.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Дечки за влез во Германија, задолжителен е карантин од 5 дена за македонците (вакцинирани)? Пишува за патници од високо-ризичните зони дека е, ама не сум сигурен дали истото важи и за вакцинирани. Како за турист прашувам.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.316
Дечки за влез во Германија, задолжителен е карантин од 5 дена за македонците (вакцинирани)? Пишува за патници од високо-ризичните зони дека е, ама не сум сигурен дали истото важи и за вакцинирани. Како за турист прашувам.
За вакцинирани со признати вакцини нема карантин :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Пред да влезеш треба да се пријавиш онлајн www.einreiseanmeldung.de најрано три дена пред влез е можно. После пријава можеш цертификат да аплодираш и не мора во карантин ако си со вакцина признаена во Германија. Иначе десет дена карантин а ако после 5 дена покажеш негативен тест може и пет. Но искрено да ти кажам, никој не проверува на тебе е оставено.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.316
Пред да влезеш треба да се пријавиш онлајн www.einreiseanmeldung.de најрано три дена пред влез е можно. После пријава можеш цертификат да аплодираш и не мора во карантин ако си со вакцина признаена во Германија. Иначе десет дена карантин а ако после 5 дена покажеш негативен тест може и пет. Но искрено да ти кажам, никој не проверува на тебе е оставено.
Јас ко се вратив од МК претходниот пат 3 пат по автопат ме застанаа знаеја и таблици маме му ебам. Дома ми се јавија 3 пати ама јас им пратив негативен тест по меил САМ уште пред да пуштат решение за карантин и им кажав дека кај мојте сум бил кај родители ОДМА ме ослободија…

Ако иди со кола обавезно да се пријави и да пази ако напрај анрајземелдунг во градот кај нас полицијата имаше инфо од сите пријавени и ако те застани на улица навечер како контрола а ти треба да си во карантин наеба. Мене за кучето вадење одвај ме ослободија навечер во 12 само 15 мин да го вадам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom