Македонци во Германија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.316
Да сменам малце тема. Има Македонци од вас со право на глас на изборите во Германија?
Гледам Шолц води а Меркел го турка Лашет. Кое ви е мислењето за двајцата? Гледам првиот ветува висок минималец ама покачување на данок :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.612
На локални имаме право да гласаме, парламентарни не. Освен ако имаш добиено германски пасош тогаш можеш.

Германците се многу разочарани од ЦДУ, во 16 години владеење најслаб процент откако почна вирусот. Нема да изненади Шолц да прави влада со широка коалиција.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
На локални имаме право да гласаме, парламентарни не. Освен ако имаш добиено германски пасош тогаш можеш.

Германците се многу разочарани од ЦДУ, во 16 години владеење најслаб процент откако почна вирусот. Нема да изненади Шолц да прави влада со широка коалиција.
Гласате на локални вие со бугарски :D
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.612
Гласате на локални вие со бугарски :D
Мислам сите шо имаат перманентен престој можат, и овие со офентали на неограничено.

Појма немам, мене ми стигна писмо да одам да гласам ако сакам. Сите заедно сме одлучувале за општината кај шо живееме. :LOL::LOL:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.021
Поени од реакции
11.210
Господ напомош нека е после Меркел. Така викаат германците.
Ниту една здрава алтернатива. Претежно Германциве барем во мое опкружување ќе гласаат за помалите партии. ЦДУ ќе падне со оглед на скандалите што ги тресеа, и со Армин како нивни кандидат. Требаше Содер да го кандидираат.
Вака се очекува победа на СПД.
Зелените се добра опција но нивни акцент е само заштита на природата и такви провегански политики:ROFLMAO: А баш симпатични политики имаат во програмата.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.026
za zal ne e bas taka u realnost... tie vo aus ke se vikaat kako tie u mkd posto ke gi identifikuvaat so niv kolku i da ne e toa taka. kolektivno site ke si bevme pizde koje kute... zatoa i mesanjeto, mi e gajle mene dali ke ima galii u vardar, dali global e od slama graden ili avstrijci gasat pozari u mkd... toa e vasa rabota na tie sto ziveete tamu i treba vie da si se izborite za toa pravilno da bide sredeno i regulirano.

momentov koga dijasporata ima apsolutno pravo da bara prava e koga nekoja budala na SITE ni menja identitet bez nasa soglasnost. treba da sfatite deka i nas ne pravite majmuni... niz svetot imas 1000ci klubovi sto se identifikuvaat so mak simboli i go nosat imeto makedonija. ogromen del postojat od 30ti vo usa, od 40tite vo aus. so decenii e graden imidz i brend sto eden kiklop i eden seljak od murtino gi unistija u 5 min...

vnucite eden den u waitemata MACEDONIA od auckland ke ti treniraat fudbal pogotovo ako sakas i makedonski da zborat pa sega ti vidi...
Јас знам каде лежи напливот на патриотизам кај луѓе кои се исселиле од Македонија, а кои за времето во кое живееле во неа можеби и не биле нешто посебно национално свесни/не се замарале со такви работи.
Кога живееш во Македонија земјата те ограничува на илјада можни начини, порано или подоцна тоа води до чуство на ниска вредност кај многу индивидуи. Тоа чуство на инфериорност по инерција го врзуваме со Македонштината и си велиме, тоа е, Македонци сме, не не бива. Но доаѓаш во странство и гледаш каква се багра од други националности просперира тука, па си велиш боже мој, па за овие сме ние вселенска цивилизација. И да почнуваш своите луѓе да си ги сакаш повеќе. И да, на своите луѓе му го имаш грбот. И тие ти го имаат тебе. Митот дека сите Македонци се одвратни еден кон друг во странство е комплетно нерелевантен. Ако некој ви забодил нож грб, тоа нема апсолутно никаква врска со Македонштината, тоа си го прават еден на друг и луѓето од другите националности/дијаспори. Еден Италијанец сопственик на најуспешниот ресторан за пица во Њујорк, беше буквално избоден со нож надвор од ресторанот. Тоа има врска единсвено со кој тип на луѓе од исселеничката маса сте се опкружиле вие. Тоа не ги дефинира нив како Македонци, уште помалку ме става мене во категорија со таквите или моето чувство за идентитет. Мојата Македонштина е голема и е полна со достоинство. Неможи некој малограѓанин, за кој знак прашалник е колку е национално свесен да ја дефинира Македонштината.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Joe Dalton mnogu go velicis i politiziras aktot na odseluvanje. Denes toa e normalno. Dali od eden grad vo drug ili od edna drzava vo druga, normalno e. Se poretki se lugjeto koi od ragjanje do smrt ziveat na isto mesto. Sekoj ima razlicna motivacija, dali rabota, privatni pricini, potraga za podobar zivot, site tie argumenti se na mesto ama i individualni. Tebe ako ti e vazno da se izboris za podobra idnina na maticnata zemja nekomu drug toa nisto ne mu znaci na primer. I toa sto zemale Bugarski pasosi porano ja isto go kritizirav ama uvidov deka lugjeto si se vo pravo. Ja koristat sansata sto im e pruzena. Oti da ne. Pominaa vreminjata da se zrtvuva za "narodot" ili "drzavata" tie za sto si se zrtvuval uste odposle kriv ke te najdat. Zatoa gledaj si go zivotot i probaj da izvleces toa sto te zadovoluva.
Nikogas ne svativ zaso tolkavo politiziranje na procesot na iseluvanje. Najvise bese izrazeno vo vreme na vmro, ali produzi i sea. Definitivno sme mnogu politicki isfrustrirana nacija.
Mislam lugjeto samo si baraat opravduvanje( a nikoj ne gi osuduva) za svoeto iseluvanje, koe najvise se dolzi na podobri finansiski moznosti. Zatoa i idat vo germanija a ne nekoj druga siromasna zemja.
Nerealno e da se ocekuva deka vo makedonija kje imas uslovi ko tamu, ne sme samo nie, cel region e vo ista kasa i se seli nataka. A od site govnarski narodi tuka, fer e da se kaze deka sme najmalce krivi za sranjeto na balkanot. Treba da sme sreknji sto so globalizacijata procesot na selenje e mn polesen, sto bi se reklo ides gotovanski so resen stan i rabota. Podrugo bilo za iselenicite porano, pogotovo onie bez rodnini tamu, koj idele kako vonzemljani vo tugja zemja.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Да сменам малце тема. Има Македонци од вас со право на глас на изборите во Германија?
Гледам Шолц води а Меркел го турка Лашет. Кое ви е мислењето за двајцата? Гледам првиот ветува висок минималец ама покачување на данок :)
Имам право и го поделив гласот. Сметам дека Шолц е најдобар кандидат но ЦДУ мислам е најдобар избор на партија.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.316
@Igorcemk дали знајш сајт за купување карти за фудбалски натпревар и како се сега правилата? Се мислљм да одам да ги гледам Холштајн Киел пошто реално само тие ми се блиску тука а живеам блиску Sylt (Niebüll) :icon_lol: :pos:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
@Igorcemk дали знајш сајт за купување карти за фудбалски натпревар и како се сега правилата? Се мислљм да одам да ги гледам Холштајн Киел пошто реално само тие ми се блиску тука а живеам блиску Sylt (Niebüll) :icon_lol: :pos:
Перцан си?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
@Igorcemk дали знајш сајт за купување карти за фудбалски натпревар и како се сега правилата? Се мислљм да одам да ги гледам Холштајн Киел пошто реално само тие ми се блиску тука а живеам блиску Sylt (Niebüll) :icon_lol: :pos:
Не сум Игорче, ама на линков можеш да чекаш карти за натпревар на Холштајн дома или гости. Официјалниот сајт на Холштајн, што не верувам дека сите карти би биле распродадени. https://www.eventimsports.de/ols/holstein-kiel/

За правила не знам, ако е како бундеслига, ваљда 14 дена после втора вакцина, или прележан не повеќе од 45 дена од денот на оздравување.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Nikogas ne svativ zaso tolkavo politiziranje na procesot na iseluvanje. Najvise bese izrazeno vo vreme na vmro, ali produzi i sea.
Иселувањето беше најмногу изразено во времето на вмро затоа што ги пуштија бугарски пасоши и еу на најјако. Овие сега потепаа и старо и младо психички за иселување. Катастрофа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
@Igorcemk дали знајш сајт за купување карти за фудбалски натпревар и како се сега правилата? Се мислљм да одам да ги гледам Холштајн Киел пошто реално само тие ми се блиску тука а живеам блиску Sylt (Niebüll) :icon_lol: :pos:

https://www.viagogo.de/secure/search?q=holstein+kiel Ali Viagogo e skapo malce

Inace mislam segde po stadionive vazi 3G momentalno
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
@Igorcemk дали знајш сајт за купување карти за фудбалски натпревар и како се сега правилата? Се мислљм да одам да ги гледам Холштајн Киел пошто реално само тие ми се блиску тука а живеам блиску Sylt (Niebüll) :icon_lol: :pos:
Ако не ти е премногу далеку Хамбург, до пред некој ден кога купив на сајтот на федерацијата имаше уште карти за Германија - Романија наредниот петок. За 3Г е дозволен влез - вакциниран, тестиран или прележан. Карти од 25евра нагоре.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.639
Nikogas ne svativ zaso tolkavo politiziranje na procesot na iseluvanje. Najvise bese izrazeno vo vreme na vmro, ali produzi i sea. Definitivno sme mnogu politicki isfrustrirana nacija.
Mislam lugjeto samo si baraat opravduvanje( a nikoj ne gi osuduva) za svoeto iseluvanje, koe najvise se dolzi na podobri finansiski moznosti. Zatoa i idat vo germanija a ne nekoj druga siromasna zemja.
Nerealno e da se ocekuva deka vo makedonija kje imas uslovi ko tamu, ne sme samo nie, cel region e vo ista kasa i se seli nataka. A od site govnarski narodi tuka, fer e da se kaze deka sme najmalce krivi za sranjeto na balkanot. Treba da sme sreknji sto so globalizacijata procesot na selenje e mn polesen, sto bi se reklo ides gotovanski so resen stan i rabota. Podrugo bilo za iselenicite porano, pogotovo onie bez rodnini tamu, koj idele kako vonzemljani vo tugja zemja.

Iseluvanje od MKD postoi od tursko... Vo 30tite imalo bran za Argentina i Amerika, uglavno disidenti i pretezno egejci i pirinci... Ovde se zacetocite na Mak eparhijta vo USA i MPO.(prvicno kako probugraska). Vo 50tite pak amerika, ova e onoj moment primame sve, pratete ni gi gladnite, i op tito preselil edno 100K nepozelni makedonci za KPJ... Vo 60tite Avstralija i Svedska incidentno i Juzna Afrika (na pat za AUS so brodovi imalo sto ostanuvale u JAR), trebalo belci i rabotnici lesna migracija. Vo 70tite USA, AUS, Kanada, i Germanija. Podocna vo 70tite imalo i fenoment kade se vrakale od GER vo YU zasto obicen rabotnik vo YU vo nekoj sferi zarabotuval slicno ko vo GER. Vo 80tite povtorno bran za AUS... 90tite... Osamostojuvanjeto i svetska resesija na pocetokot... EU i USA (MPO poleka se restrukturira i stanuva se po pro makedonska).... Pocetok na 2000tite, Nov Zeland. Vlez na BG vo EU.... Idi pisi se bugar i nemora da imas kvalifikacii. Pocnuva da bega i rabotnickata klasa...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom