Македонците во Канада

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
ova ne znaev kade da go stavam pa adje tuka:

Грците ме распрашуваа за приватниот живот?

На одмор отидов во Грција. Јас сум државјанин на Канада. На аеродромот во Атина, на граничниот терминал полицаецот ме праша за мојот пасош (кој е канадски, а не грчки). Му го дадов, а тој ме праша зошто моето име не е грчко. Му реков дека ако сака да ја слушне вистината, ќе му ја кажам. На сите Македонци уште во 1926 година имињата им беа менувани во грчки. На пример, од Јован Патчев во Јоанис Пацопулос. Тоа ми го стори и мене грчката влада. Но во Канада јас си го вратив моето македонско, оригинално име.

Полицаецот ме повика во неговата канцеларија и почна да ме испрашува. Тој сакаше да знае во која црква сум бил венчан. Дали тоа беше македонска или грчка црква. Ме праша и дали сум член на некоја македонска асоцијација во Канада.

Моето прашање е ако е Грција членка на Европската Унија, дали сите погранични полицајци на земјите-членки на ЕУ имаат право да поставуваат прашања за мојот приватен живот?

Павле Стојков, 162 Форд Стрит Хамилтон, Онтарио,Канада

vreme.com.mk
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
AlexanderGreat напиша:
Ako ti si zaboravila od kaj si dosla, nemoj da mislis deka toa e taka za site...

Obicno tie sto vo Makedonija ne uspeale da napravat nisto, pa koga dosle tuka uspeale da kupat kola na kredit, da najdat nekoja vakva-takva rabota... sega zborat protiv Makedonija... "Makedonci... Nema takvi vo Canada" --- ova lici deka ti si bas vo taa grupa na luge sto ja opisav pogore.

Tuka ima mnogu luge koi napravile za Makedonija poveke od pola Makedonci sto ziveat vo Makedonija... Zalno e samo sto tie sto ne napravile nisto za Makedonija ni tamu ni tuka se najglasni koga se pretstavuva Makedonskata zaednica...

:nenene:
bas taka potpolno si vo pravo bas tie se najglasni sto ne uspeale vo makedonija pa sega frlaa drva i kamenja po neja .
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Дали може некој некако да ми помогне како да најдам работа во Канада ? Бев во Америка минатото лето со Ј1 виза работев во пицерија (пица мајстор) сега сум Мк. :(
Совет ако може некој да сподели ...поздрав!
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.022
Поени од реакции
36.123
Дали може некој некако да ми помогне како да најдам работа во Канада ? Бев во Америка минатото лето со Ј1 виза работев во пицерија (пица мајстор) сега сум Мк. :(
Совет ако може некој да сподели ...поздрав!

Да најдеш од тука тешко , ако имаш роднини би било супер ако те пречекаат да одиш кај нив 2-3 недели додека се снајдеш. Него ме интересираше , велиш Ј1 виза? Ова не беше оваа преку work and travel? И јас бев минатото лето 3 месеци во УСА , но бидејки ја напуштив работата што ми ја дадоа преку агенцијава сеа по се изгледа немам право да влегувам , односно неможам да аплицирам за таков вид на виза. Е сеа ме интересира , велиш дека си во МК , како планираш да одиш во Канада? Имаш виза? И ако имаш ќе те молам да ја објасниш процедурата како ја доби. :) Инаку за работа во Канада да се најде е полесно од САД. Територијално се скоро исти , а Канада има околу 40 милиони население , а САД над 300 милиони.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Немам виза случајно прашав еден човек што е канадски државјанин и ми кажа дека може со БГ пасош да се оди во Канада без виза а со Мк пасош само на 3 месеци и е тешко да најдеш работа без Бг пасош.Јас аплицирав и за оваа лето да одам пак за Usa но ме одбија не ми дадоа виза и сега барам начин како да стапнам пак во ова земја...
 
C

cige

Гостин
ova ne znaev kade da go stavam pa adje tuka:

Грците ме распрашуваа за приватниот живот?

На одмор отидов во Грција. Јас сум државјанин на Канада. На аеродромот во Атина, на граничниот терминал полицаецот ме праша за мојот пасош (кој е канадски, а не грчки). Му го дадов, а тој ме праша зошто моето име не е грчко. Му реков дека ако сака да ја слушне вистината, ќе му ја кажам. На сите Македонци уште во 1926 година имињата им беа менувани во грчки. На пример, од Јован Патчев во Јоанис Пацопулос. Тоа ми го стори и мене грчката влада. Но во Канада јас си го вратив моето македонско, оригинално име.

Полицаецот ме повика во неговата канцеларија и почна да ме испрашува. Тој сакаше да знае во која црква сум бил венчан. Дали тоа беше македонска или грчка црква. Ме праша и дали сум член на некоја македонска асоцијација во Канада.

Моето прашање е ако е Грција членка на Европската Унија, дали сите погранични полицајци на земјите-членки на ЕУ имаат право да поставуваат прашања за мојот приватен живот?

Павле Стојков, 162 Форд Стрит Хамилтон, Онтарио,Канада

vreme.com.mk
Јас имам тетка во Канада која е родена во Македонија, а нејзините деца се родени во Канада. Пред една година бевме во Грција, јас и брат ми со македонски пасоши, а тетка ми и братучед ми со канадски. Братучед ми го пуштија слободно на граница, а тетка ми иако имаше канадски пасош не и го признаа затоа што во пасошот пишува дека е родена во Македонија, и мораше да потполнува лист како нас.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Дали може некој некако да ми помогне како да најдам работа во Канада ? Бев во Америка минатото лето со Ј1 виза работев во пицерија (пица мајстор) сега сум Мк. :(
Совет ако може некој да сподели ...поздрав!
A mozhesh li sam da vodish picerija///
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
A mozhesh li sam da vodish picerija///
Па искрено би можел, зошто да не со малку повеќе труд. Но еден проблем има што јас ја немам оваа финансија за да инвестирам во некој си скромен ресторант ://
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Па искрено би можел, зошто да не со малку повеќе труд. Но еден проблем има што јас ја немам оваа финансија за да инвестирам во некој си скромен ресторант ://
Ne e rabotata samo vo trud. Treba i znaenje, da planirash, da nabavuvash brashno, sosovi, edenostavno da go terash celiot biznis a mozhebi i da vrabotish nekoj za deliveri pa i nekoj da pomaga vo restoranot.
Viza teshko se dobiva, ima mnogu shto doagjaat i baraat azil, ke izmislat nekoja prikazna za krshenje na chov. prava i teraat. Pa i za toa treba pari...za advokati.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Ако немаш пари да отвориш колку и да знаеш е џабе ,за другите работи набавка, вработување не е проблем. Ми кажаа дека за во канада не ти треба виза можело со бг.пасош да работиш сега за работа треба некој луѓе што се повеќе време таму па да ти помогнат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.724
Поени од реакции
18.258
Ако немаш пари да отвориш колку и да знаеш е џабе ,за другите работи набавка, вработување не е проблем. Ми кажаа дека за во канада не ти треба виза можело со бг.пасош да работиш сега за работа треба некој луѓе што се повеќе време таму па да ти помогнат.

Каква врска има бугарскиот пасош со Канада?

lop.jpg

Најубаво е со работно искуство да аплицираш ако твојата професија е барана или образование.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Каква врска има бугарскиот пасош со Канада?

Прегледај го приврзокот 68160

Најубаво е со работно искуство да аплицираш ако твојата професија е барана или образование.
Па така ми кажаа дека со бг.пасош било ок ама еве што излегува на нет. дека мора виза ...,е треба да аплицираш за на брод преку агенции .
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.022
Поени од реакции
36.123
И мене ми беше чудно , нема врска ова. Бугарскиот пасош важи само за Европа.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Neodamna imashe nekoi razgovori Kanada da gi tretira site drzhavi vo EU ednakvo, da mozhat da patuvaat vo Canada bez viza. Sega kako shto e situacija samo nekolku dezhavi od EU imaat sloboden vizen rezhim so Canada.
Canada "ugostuva" nekade okolu 250 000 doselenici godishno.
Nema nekoe pravilo kako mozhe da se vleze. Eden drugar od Skopje dojde pred 1 godina i bara azil, se kazhuva deka e Cigan i ne mu se pochituvaat chov. prava vo Makedonija. Chovekot imma i bugarski pasosh ama toa drzhavjanstvo ne go kazhuva. Baranjeto mu e prifateno, dobi dozvola za rabota i sega cheka solushuvanje od vlastite.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Neodamna imashe nekoi razgovori Kanada da gi tretira site drzhavi vo EU ednakvo, da mozhat da patuvaat vo Canada bez viza. Sega kako shto e situacija samo nekolku dezhavi od EU imaat sloboden vizen rezhim so Canada.
Canada "ugostuva" nekade okolu 250 000 doselenici godishno.
Nema nekoe pravilo kako mozhe da se vleze. Eden drugar od Skopje dojde pred 1 godina i bara azil, se kazhuva deka e Cigan i ne mu se pochituvaat chov. prava vo Makedonija. Chovekot imma i bugarski pasosh ama toa drzhavjanstvo ne go kazhuva. Baranjeto mu e prifateno, dobi dozvola za rabota i sega cheka solushuvanje od vlastite.
PINA според муабетот вие сте моментално во Канада или мк ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom