Македонците во Канада

Марко

The Macedonian Maniac
Член од
18 јануари 2006
Мислења
179
Поени од реакции
0
Acid напиша:
Незнам како сме испуштиле ваква тема.

Оваа тема нека служи за информации поврзани околу македонците во Канада.

Женската секција при црквата Свети Илија од Mississauga организираше Божиќна забава за сите македонки. Забавата ќе се одржи денес, 12-ти декември, 2005 година (понеделник), во 18 часот, во ресторанот 'The Old Barber House'.

Овој ексклузивен ресторан се наоѓа на 5155 Mississauga Rd. N., Mississauga. Цената на влезниците е $45, а во неа е вклучена богата вечера и забава со жива музика од познатата интерпретаторка на народна музика Соња Лозановска. Во текот на вечерта ќе биде организирана лотарија и бинго.
Мамата да им ја ебам на овие у америка 55 долари влезница за ништо плус 5 долари од пиво ееее канадо канадо ке те посетам наскорро
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.378
Поени од реакции
31.378
Пред извесно време пишувавме за младата Македонка Ема Николовска од Мисисага, Онтарио која со својата виолина имаше забележителен настап на еден концерт во Торонто. Макотрпната работа на Ема и комплетното посветување кон едукацијата на својата талентирана ќерка од страна на нејзините родители Весна и Лазар доведоа до остварување на уште еден голем успех. Малата Ема го оствари сонот кој го има секој музичар, а тоа е настап во престижниот Carnegie Hall во New York. Како член на почесниот хор за деца до 17 години избран од страна на ACDA (American Choral Directors Association), која е официјалната организација за хорови во Северна Америка и во неа можат да членуваат само најдобрите од најдобрите, Ема имаше и солистички настап на виолина со композицијата за хор и виолина СНЕГ од познатиот англиски композитор Edvard Elgar. Одличниот прием од страна на публиката е нов поттик за Ема кон нови успеси со што покрај сопственото промовирање Ема на најдобар начин ја промовира и Македонија.

Преземено од ТуѓиноЈабано.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Vancho Naumovski od gradot Windsor vo Canada po poteklo od selo Bolno (Prespa) ja OLESNI PO VTOR PAT Makedonskata Pravoslavna Crkva vo visina od $200,000 so obralozenie :"Mi trebaa pari".....ete ti Makedonci vo Canada
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.726
Поени од реакции
246
Osven edna, site drugi sto gi poznavam vo Canada se tinja.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Kanadjani, zoshto ne se falite ?!?

Yousif Youkhana, a 58-year-old bingo hall patron in Toronto, was kicked and beaten to death Friday night near his car in the parking lot of a local bingo hall around 10:10 pm local time. Police said four women beat Youkhana to death after he refused to turn over his $1,000 in winnings. ;-)
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
На 16 мај ќе има нов попис на населението во Канада. Покрај останатите места, еве и овде еден апел до сите Македонци во Канада да се запишат како МАКЕДОНЦИ, но и да лобираат кај сите свои познати пријатели и роднини кои што имаат македонско потекло да се регистрираат како Македонци.

/Повеќе/
 
Член од
21 септември 2005
Мислења
198
Поени од реакции
0
Misirkov напиша:
Kanadjani, zoshto ne se falite ?!?

Yousif Youkhana, a 58-year-old bingo hall patron in Toronto, was kicked and beaten to death Friday night near his car in the parking lot of a local bingo hall around 10:10 pm local time. Police said four women beat Youkhana to death after he refused to turn over his $1,000 in winnings. ;-)
Eve i nesto so shto mozeme da se "pofalime":
www.notcanada.com
 
Член од
14 јуни 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
TrOtOaRka напиша:
Makedonci
Nema takvi vo Canada
Ako ti si zaboravila od kaj si dosla, nemoj da mislis deka toa e taka za site...

Obicno tie sto vo Makedonija ne uspeale da napravat nisto, pa koga dosle tuka uspeale da kupat kola na kredit, da najdat nekoja vakva-takva rabota... sega zborat protiv Makedonija... "Makedonci... Nema takvi vo Canada" --- ova lici deka ti si bas vo taa grupa na luge sto ja opisav pogore.

Tuka ima mnogu luge koi napravile za Makedonija poveke od pola Makedonci sto ziveat vo Makedonija... Zalno e samo sto tie sto ne napravile nisto za Makedonija ni tamu ni tuka se najglasni koga se pretstavuva Makedonskata zaednica...

:nenene:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.726
Поени од реакции
246
AlexanderGreat напиша:
Tuka ima mnogu luge koi napravile za Makedonija poveke od pola Makedonci sto ziveat vo Makedonija... Zalno e samo sto tie sto ne napravile nisto za Makedonija ni tamu ni tuka se najglasni koga se pretstavuva Makedonskata zaednica...

:nenene:
Сума сумарум, Македонците коишто живеат во Македонија повторно немаат за леб и за сол, независно кој колку направил. Инаку, не гледам ништо лошо во тоа да се земе консомативен кредит за да се купи куќа и кола и да се заработуваат пари за да се направи нешто повеќе.

И Тротоарка има право. Нема македонци во Канада. Зошто? Заради тоа што ако барем малку се осетат повредени од Македонија, веднаш мавтаат со канадскиот пасош во рака.

"I am a citizen of Canada!" - ти текнува? :lud: :wink:
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
toa ti se nafurani stvorenja koj mislat deka se nesto ako mavaat americki(kanadski ili kao sakate) akcent i samo se falat kako oni tamu ubavo ziveat ne rabotat setaat u ustvari r'mbaat ko crnci tamu za da dojdat tuka i da gi maftaat dolarcinjata i da se furaat i da mi vrtat mubaeti kako oni tamu dobro i srekno ziveat... ali aj OSTAJ NEKA SE RADUVAAT!
 
Член од
14 јуни 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Macedalien напиша:
И Тротоарка има право. Нема македонци во Канада. Зошто? Заради тоа што ако барем малку се осетат повредени од Македонија, веднаш мавтаат со канадскиот пасош во рака.

"I am a citizen of Canada!" - ти текнува? :lud: :wink:
Не ми текнува и немаш право!!!

Јас сум Македонец во Канада. Тука сум 5 години (а имам 23). Имам канадско државјанство, пасош и никогаш ги немам искористено эа да "мавтам со нив" (и ако некогаш ги искористам эа такво нешто, ќе ги эапалам одма) эатоа што никогаш не сум бил повреден од Македонија. Македонија не може да повреди никој, луѓето кои ја водат Македонија можат, но эа тоа эемјата не е крива. Криви се тие што ги ставиле да ја водат.

Точно, има доста луѓе тука (во Канада) кои во Македонија не успеале да направат ништо 35 години. Дошле тука и успеале повеќе или помалку, эаборавиле од каде дошле, дома эборуваат Англиски, или нешто што личи на Англиски и секогаш кога ќе ги прашаш эа Македонија, эборуваат од лошо полошо.

Како и да е, има луѓе кои дошле тука не эатоа што им било лошо во Македонија или эатоа што не ја сакаат Македонија, туку эатоа што сметале дека нивните деца тука имаат поголеми шанси эа напредок (што во моментов е точно, беэ раэлика колку некој ја сака или не ја сака Македонија). Тоа се луѓе кои во Македонија биле на високи поэиции, со високо обраэование, доктори на науки, професори, доктори, адвокати, политичари... луѓе кои во тоа општество биле над сите и решиле да жртвуваат се што направиле во животот со цел нивните деца да напредуваат. Овие луѓе никогаш не кажале лош эбор эа Македонија во ниедна прилика. Овие луѓе органиэираат собири эа МАКЕДОНЦИТЕ тука, ја претставуваат Македонија на тукашните манифестации, собираат пари эа Македонските олимписки спортисти, донираат пари на раэни Македонски друштва во и надвор од Македонија, донираат пари и опрема на училишта ниэ цела Македонија, држат бесплатни часови по Македонски на македонските деца кои се тука родени, волонтерски преведуваат јавни документи и сајтови (немој да мислиш дека македонската содржина на Wikipedia и Google е напишана ексклуэивно од Македонци во Македонија), и кога и да бидат прашани од каде се и што се, гордо викаат дека се од Македонија и дека се Македонци.

Јас сум (син на) еден од нив. И эа раэлика од тие "Македонци" што вие ги энаете тука, эа кои тврдите дека не се Македонци и кои секое лето одат во Куба место во Македонија и не энаат да кажат 2 добри эбора эа Македонија, јас секое лето се враќам ДОМА во Македонија и многу веројатно сум видел од Македонија (колку од вас биле во Пробиштип, Берово, Пехчево, Демир Хисар, Мариово...?) и энам эа Македонија повеќе од многу "вистински" Македонци кои живеат во Македонија (да не эаборавиме дека сум роден во Македонија и живеев во Македонија се до крај на средно). Тоа што живеам во Канада не ме прави ништо помалку Македонец од тебе или од било кој друг што живее во Македонија.

А сите вие Македонци што кажувате кој е Македонец а кој не е, треба да научите дека эборот е Македонец, не македонец, а јаэикот е Македонски Јаэик, не македонски јаэик и гравот е македонски грав, не Македонски грав. Можеби и вие не сте "вистински" Македонци ако не го энаете вашиот јаэик, па од таму и не би энаеле кој е а кој не е "вистински" Македонец...:lud:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.726
Поени од реакции
246
нНе се пали како сув барут : ниту јас не живеам во Македонија. :wink:

Очигледно е дека не се разбираме ама би сакал да те цитирам само за нешто :

AlexanderGreat напиша:
Овие луѓе органиэираат собири эа МАКЕДОНЦИТЕ тука, ја претставуваат Македонија на тукашните манифестации
Значи македонците ТАМУ а не во Македонија. Тоа доволно кажува што се се прави за земјата ни, нели :wink: А за Берово, Пехчево и Калиманци, прекрстени ми се мене три илијади пати па и повеќе. Битола и Охрид да не бројам, целата источно-македонска страна пак ич, а за Скопје се подразбира со цела околина...

Толку од мене, со здравје!

П.С. Инвестирајте во Македонија или за неа. Не се лупајте во гради дека ”нешто сте направиле”. Дајте да видиме ШТО!

П.П.С. Кога збориш за олимпијци, посочи кога, каде и што. Досега не сме имале некои олимписки остварувања и, колку што памтам јас, СРЦ Фатаморгана и Истатов беа ЕДИНСТВЕНИТЕ коишто инвестираа во Македонската олимписка делегација на последните три олимписки игри (зимски и летни). Ниту канаѓани ниту швеѓани а уште помалце французи или не знам што...
 
Член од
14 јуни 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Macedalien напиша:
Значи македонците ТАМУ а не во Македонија. Тоа доволно кажува што се се прави за земјата ни, нели :wink:
Toa samo potvrduva uste ednas deka ti ne znaes Makedonski...

Prvo, makedoncite ili Makedoncite, a vtoro, pred da koristam "tamu", kazuvam za kade stanuva zbor, a "tamu" kako zbor e prilog za mesto, znaci, mozam da kazam ili "tamu" ili "vo Makedonija" i ako e vo kontekst, moze slobodno da se zamenat edno za drugo bez da ima zabuni.

Ne znam sto sakas da kazes?! Ama mislam deka ni ti ne znaes... Vo sekoj slucaj, "tamu" ili "vo Makedonija", Makedonci vo Kanada ima, a gi ima i niz celata dijaspora. Steta e sto ti ne si edna od niv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom