Македонците во Канада

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Acid, 12 декември 2005.

 1. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.427
  Допаѓања:
  25.683
  Незнам како сме испуштиле ваква тема.

  Оваа тема нека служи за информации поврзани околу македонците во Канада.

  Женската секција при црквата Свети Илија од Mississauga организираше Божиќна забава за сите македонки. Забавата ќе се одржи денес, 12-ти декември, 2005 година (понеделник), во 18 часот, во ресторанот 'The Old Barber House'.

  Овој ексклузивен ресторан се наоѓа на 5155 Mississauga Rd. N., Mississauga. Цената на влезниците е $45, а во неа е вклучена богата вечера и забава со жива музика од познатата интерпретаторка на народна музика Соња Лозановска. Во текот на вечерта ќе биде организирана лотарија и бинго.
   
 2. Wolf Pack

  Wolf Pack ThE ChieF

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  5
  Браво за топикот Acid, има многу Македонци во Канада ама повеќето се втора или трета генерација така да може тоа е причина зошто не настојуваат по Македонски форуми тие. На собиранките одам чат пат, убаво е, има концерти, добри јадења и понекогаш се избира најубава девојка:)

  За Македонците во Канада и цела Северна Америка:

  http://www.maklink.com/
   
 3. BoRg

  BoRg Resistance is futile you will be assimilated

  Член од:
  8 декември 2005
  Мислења:
  486
  Допаѓања:
  2
  На собиранките одам чат пат, убаво е, има концерти, добри јадења и понекогаш се избира најубава девојка


  Teska rabota ...ccccc
   
 4. Wolf Pack

  Wolf Pack ThE ChieF

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  5
  Место понекогаш требаше да пишам еднаш или два пати годишно:icon_lol::icon_lol: ама сега забушавив ебаго, неам време за собиранките веќе...
   
 5. TrOtOaRka

  TrOtOaRka

  Член од:
  25 јануари 2005
  Мислења:
  168
  Допаѓања:
  3
  Makedonci
  Nema takvi vo Canada
   
  На Daniel_faca му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Profa

  Profa

  Член од:
  14 септември 2005
  Мислења:
  424
  Допаѓања:
  11
  Bre!
   
 7. Wolf Pack

  Wolf Pack ThE ChieF

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  5
  Има бе Троти, не ставај заклучок одма. Ја шо сам онда?:wink:

  Univeristy of Toronto е првиот факултет во Канада каде може да се учи Македонскиот Јазик.
  http://www.utoronto.ca/slavic/language/macedonian.html

  Како што реков и погоре, многумина од Македонците се втора или трета генерација, претежно се оние прогонетите од Турското време и од втората светска војна како и Грчката војна.

  Еве еден одличен линк за Македонското потекло во Канада:
  http://www.macedonianhistory.ca/
   
 8. BoRg

  BoRg Resistance is futile you will be assimilated

  Член од:
  8 декември 2005
  Мислења:
  486
  Допаѓања:
  2
  Wolf kaj zivis potocno ?
   
 9. Dimitarc

  Dimitarc Мрчатор

  Член од:
  30 јануари 2005
  Мислења:
  2.640
  Допаѓања:
  18
  ја имам другарка која живее во канада, супер и е тамо само што многу тешко и иде со македонскиот, поготово на кирилица и не може да учествува во форумот. Моментално чатам со нејзе на мсн и рече да ве поздравам сите
   
 10. Wolf Pack

  Wolf Pack ThE ChieF

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  5
  Е па поздравена нека е и со среќа учењето на Кирилицата:)

  Еве линкови од сите наши цркви во Канада и цела Северна Америка:

  http://www.moc-stmary-la.org/links.htm
   
 11. Allita

  Allita Слика има тон нема

  Член од:
  7 декември 2005
  Мислења:
  2.184
  Допаѓања:
  12

  fala!
   
 12. Wolf Pack

  Wolf Pack ThE ChieF

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  5
  No problem i dobredojde:)


  За convention-от што се оддржува секоја година, знам дека има фудбалски турнир и понекогаш е жустро:icon_lol: Иам играно само еднаш и то како гостин, ако има некој тука што е член на некоја екипа нека каже:)
   
 13. Profa

  Profa

  Член од:
  14 септември 2005
  Мислења:
  424
  Допаѓања:
  11
  Dimitarc ti znaes li samo kolku Makedonci naucija ubavo da pisuvat Makedonski na toa chatovite?
  Jas licno poznavam eden kup.
  Koga pocnaa da idat epten tesko i idese duri i smesno ni bese na nas idiotite.Sega nemozes da gi poznaes,duri i slangovi makedonski mavaat:)

  Pozdravi ja drugarka ti i kazi neka ide slobodno tuka.Ako moze Bugarski da citame i razbirame pa zasto ne i nea :)
  .
  EDIT:Ah pa ete ja dosla.
  Dobredojde devojce
   
 14. Serdarot

  Serdarot

  Член од:
  1 мај 2005
  Мислења:
  2.741
  Допаѓања:
  27
  сакам да одам кај нада

  норт вест територи

  кај индијанците

  нешто ме врзува со нив :р)

  арно ти текна ејсид, за темава...

  зато шо си прат собиранки и слично, нека се чкрта од време на време тука шо и како прават нашите таму...

  знам дека меѓу најгласните беа во протестите за смената на знамето и името
   
 15. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.427
  Допаѓања:
  25.683
  Дочек на Нова Година

  И оваа година Македонците во Канада ќе имаат можност да бираат каде ќе ја пречекаат новата година, организирајќи неколку прослави, на различни локации.

  Покрај традиционалниот пречек во црквата Свети Климент Охридски каде за 85 долари по човек гостите ќе ги забавува популарната Елена Георгиева, пречек ќе организираат и Скопското друштво во салата “La Vedette Banquets” која се наоѓа на адреса 150 North Rivermede Road, Vaughan. За информации и резервации во црквата може да ја побарате Елена на телефон 416-421-7451, а на телефонот 416-264-5556 кај Кузо Леновски можете да добиете подетални информации за пречекот организиран од Скопското друштво. Сепак најмногу Македонци се очекува да се соберат на пречекот кој го организира Македонскиот Центар.

  Оваа година пречекот ќе биде во прекрасната Sangeet Banquet Hall која се наоѓа на 181 Rexdale Blvd., Toronto. Салата е многу поголема од ланската, но интересот е толку голем што сите заинетерсирани мора брзо да реагираат доколку не сакаат да останат без место.

  Влезниците ќе чинат по 40 долари за возрасни, 10 долари за деца над 14 години, а децата помали од 14 години нема да плаќаат влезница. За музиката ќе се погрижат веќе докажаните ДЈ-и, ќе биде сервирана т.н. шведска маса со разновидна храна и ќе има голем избор на пијалоци по популарни цени. За повеќе информации заинтересираните можат да се јават на 416-722-7584 кај Кокан Арсовски.
   

Сподели преку: