Македонски филмови

Член од
25 декември 2008
Мислења
780
Поени од реакции
47
Чекај, чекај? Каква машина бе? Во која тема сум?
Во оваа тема на Форумот не се разговара за никаква машина но некаде е спомната како пишан текст бидејки се објаснува во трејлерот од филмот што се снима.Но критиките што сакате да ги упатите требе да бидат јасно искажани а не во завиена форма .Дозволени се забелешки и критики но требе јасно да се каже што и зошто се критикува .Режисерот и продуцентот се со име и презиме во трејлерот а и јас авторот или иноваторот на машината што ја правам и објаснувам во трејлерот сум јас ВОЈО УШЕВСКИ па за тоа искажувајте се јасно на забелешките да можеме да разговараме по достоинствено.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.541
Поени од реакции
8.528
Во оваа тема на Форумот не се разговара за никаква машина но некаде е спомната како пишан текст бидејки се објаснува во трејлерот од филмот што се снима.Но критиките што сакате да ги упатите требе да бидат јасно искажани а не во завиена форма .Дозволени се забелешки и критики но требе јасно да се каже што и зошто се критикува .Режисерот и продуцентот се со име и презиме во трејлерот а и јас авторот или иноваторот на машината што ја правам и објаснувам во трејлерот сум јас ВОЈО УШЕВСКИ па за тоа искажувајте се јасно на забелешките да можеме да разговараме по достоинствено.
Ама НИКОЈ не коментира ни за твојот филм, ни за трејлерот, ни за машината. :pos::pos::pos:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
23.982
Поени од реакции
33.956
Еве трејлер од Македонски долгометражен документарен филм што се снима. https://www.youtube.com/watch?v=gkHwo9X-R-s&fbclid=IwAR3WfnZKH7bA8mKeOZHizWF2rjCB-r95VazxcgiqkLyUmR8XjXLJBTnPdrc
Некое полесно име да му дадевте на филмот, да можеме да го препорачаме на пријатели без да го запишуваме името на ливче.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
780
Поени од реакции
47
Ама НИКОЈ не коментира ни за твојот филм, ни за трејлерот, ни за машината. :pos::pos::pos:
Добро и јас се извинувам ако сум погрешил спрема некој но сватив дека критиката е за нашиот трејлер https://forum.kajgana.com/threads/Македонски-филмови.25485/reply?quote=8595477:confused: :smirce: :confused:[DOUBLEPOST=1549813451][/DOUBLEPOST]
Некое полесно име да му дадевте на филмот, да можеме да го препорачаме на пријатели без да го запишуваме името на ливче.
Не им се мешав на режисерите оставив на нив и они си одлучија така да се вика но мислам дека е добар називот на филмот бидејќи многу кажува тој наслов или преку насловот најдобро се отсликува иднината.Истиот наслов е регистриран како авторско дело и дава насоки како да се гради идното уредување бидејќи Енергијата го движи светот а за нејзе секако ќе се надоврзе материјата и информацијата.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.578
Поени од реакции
16.213
Почнав да капирам, добро е. :D[DOUBLEPOST=1549835333][/DOUBLEPOST]Петрунија:
Screenshot_20190210-224713_Chrome.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.357
Поени од реакции
1.370
Јас очекувам „Петрунија...“ да земе награда на фестивалот. На ист принцип како и овој со медот.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
249
Поени од реакции
138
Петрунија со две престижни награди на Berlinale!
“Ecumenical Jury Award” и “Guild Film Prize” во рацете на #Петрунија!
Ги стегаме палците и вечер, на доделувањето на главните награди на Berlinale - Berlin International Film Festival! - од екипата
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.578
Поени од реакции
16.213
“Ecumenical Jury Award”
“Guild Film Prize”
Придавката „престижни“ во ист пасус со овие две награди некако не иде. Ecumenial Jury во Берлин е жири составено од религиозни (католички и протестантски) фанатици и даваат награда на филм (па макар и да е најлошиот на светот) во кој постои макар трошка нешто кое филмот го поврзува со христијанството, Библијата, со Евангелијата... А нормално, нели, во Петрунија имаме фрлање и фаќање крст.
Вторава награда е од кино-салите во Германија и е креирана пред 2-3 години. Кога стана престижна?

Со среќа вечер, btw.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
249
Поени од реакции
138
Придавката „престижни“ во ист пасус со овие две награди некако не иде. Ecumenial Jury во Берлин е жири составено од религиозни (католички и протестантски) фанатици и даваат награда на филм (па макар и да е најлошиот на светот) во кој постои макар трошка нешто кое филмот го поврзува со христијанството, Библијата, со Евангелијата... А нормално, нели, во Петрунија имаме фрлање и фаќање крст.
Вторава награда е од кино-салите во Германија и е креирана пред 2-3 години. Кога стана престижна?

Со среќа вечер, btw.
Не е мој текстот, копиран од фб страната на филмот
 
Член од
31 март 2013
Мислења
249
Поени од реакции
138
Македонска премиера на Медена земја дури на лето т.е. во август на Македокс. Што значи во другите градови во септември/октомври. Во Битола претпоставувам на Браќа Манаки. Незнам зошто толку да се чека ама нивно право е.

https://smart.sdk.mk/naslovna/makedonskata-premiera-na-medena-zemja-naleto-na-makedoks/
 
На врв Bottom