Македонски специјални единици (полициски и воени)

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Нели ги расформираа лавовите (за жал)? Или им го променија името?
 

ЅОНЕ

сакам скопско
Член од
25 јануари 2007
Мислења
588
Поени од реакции
31
Уште од порано сакав да отворам ваква тема ама ај незнам зошо не отворив :coffee:
Најспремни се волците тигрите а и специјалната единица за брзо распоредување -С.Е.Б.Р. Тигрите се користат за апсења и слични работи,СЕБР се пред судови фудбалски утакмици а и во процес еднаш наминаа:)

С.Е.Б.Р. е трансформирана во Е.Б.Р.:smir:

Иначе кога веќе правиме муабет за специјални единици во никој случај неможеме да ги испуштиме и РЕНЏЕРИТЕ исто многу пати призната како една ЕЛИТНА единица произлезена од :oeoeoe:
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
328
Поени од реакции
5
Ке можете ли да напишете ако знете повеке податоци за Е.Б.Р ?Која е нивната работа што работат поточно?:smir:
 
С

Спенсер

Гостин
Ке можете ли да напишете ако знете повеке податоци за Е.Б.Р ?Која е нивната работа што работат поточно?:smir:
почекај Dungeon Master,или Mad Maxx да пишат, мислам они работат у полиција,па најточно ке знаат. иначе единица за брзо распоредување,значи одат онде каде што е најитно,кај шо треба најбрзо да се дејствува:toe:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Najpodgotvena edinica se volcite...Se raboti za golemi profesionalci, dosta dobro obuceni, i diskretni....
Posle niv doagaa EBI-Lavovi, koi se rasporedeni vo MVR I Ministerstvoto za odbrana, pa tigrite...
Ej aj ne tresi gluposti, so pocit kon kolegite od EBR, ama Tigrite se po specijalizirana edinica, i mnogu postara od EBR. Do dusa tigrite si imaat drugi zadaci a EBR drugi. Podelena e rabotata, a vo nekoi slucai moze da imaat isti zadaci, koga ima pogolema potreba do specijalni edinici

Inaku EBR, nastana po 2001 godina, od pripadnicite na posebnata edinica i od starite Lavovi, sto bea raspusteni, sigurno gi pamtite.

Posebnata edinica seuste funkcionira, no so namalen intenzitet, zatoa sto, toa sto porano go rabotese posebnata, sega go raboti EBR, so toa sto EBR sega se dosta poopremeni neli :toe:, ama toa si ide so vremeto, problemite itn
 

JOE

madrid madrid y nadie mas!
Член од
31 март 2007
Мислења
2.957
Поени од реакции
402
Ке можете ли да напишете ако знете повеке податоци за Е.Б.Р ?Која е нивната работа што работат поточно?:smir:
Тепаат навивачи на Фудбалски утакмици тие се прочуените Желки
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Za EBR koga se formirase edinicata ispadna pravilnik ili sl. so zadaci koi ke gi ima edinicata. Ako najdam nesto ke vi stavam tuka, samo ne veruvam deka ke go najdam u Sluzben vesnik :)

Inaku EBR vo glavno se aktivira vo slucai koga ima narusuvanje na JRM vo pogolem obem, koga treba da se intervenira i sl.

A toa sto gi upotrebuvaat ESZ i EBR za gluposti kako apsenja na nekoi sitni kriminalci ( kaok na primer ovie od patarina i sl ) ne se krivi specijacite, za toa se krivi vo MVR, tamu nekoi sto go organizirale se toa. Toa e samo show da se pali narod deka MVR raboti. Po mene toa e sram za specijalna, da se angazira za takvi sitni raboti. Ja licno koga gledam takvi raboti, mi ide da go fatam toj sto gi pratil tamu da go frlam u Vardar. Abe sramota, go fatile onoj od patarina dvajca specijalci so maski, kako Al Kapone da go nosat, pa i u Amerika taka ne gi apsat, vlegol nekoj vo film vo MVR, ama toj e nekoj 99%, sto nikad ne bil policaec, samo gledal mnogu filmovi so Chak Noris :)
 

LiGLaTa

PartY AnimaL =)
Член од
10 јуни 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
збор два за Шкорпионите?
Знае некој нешто поеке?
Шкорпионите или 1-ва механизирана пешадиска бригада се под ЗОК( Здружена оперативна команда ). Инаку оваа бригада постои од самото формирање на аримијата... за се што те интересира посети го линков http://www.morm.gov.mk:8080/morm/mk/ARM/zok/brigada1.html :salut:
 
С

Спенсер

Гостин
а да прашам ја нешо, знае некој кога и дали ке има конурс за примање нови тигри???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom