Македонски специјални единици (полициски и воени)

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Za EBR koga se formirase edinicata ispadna pravilnik ili sl. so zadaci koi ke gi ima edinicata. Ako najdam nesto ke vi stavam tuka, samo ne veruvam deka ke go najdam u Sluzben vesnik :)

Inaku EBR vo glavno se aktivira vo slucai koga ima narusuvanje na JRM vo pogolem obem, koga treba da se intervenira i sl.

A toa sto gi upotrebuvaat ESZ i EBR za gluposti kako apsenja na nekoi sitni kriminalci ( kaok na primer ovie od patarina i sl ) ne se krivi specijacite, za toa se krivi vo MVR, tamu nekoi sto go organizirale se toa. Toa e samo show da se pali narod deka MVR raboti. Po mene toa e sram za specijalna, da se angazira za takvi sitni raboti. Ja licno koga gledam takvi raboti, mi ide da go fatam toj sto gi pratil tamu da go frlam u Vardar. Abe sramota, go fatile onoj od patarina dvajca specijalci so maski, kako Al Kapone da go nosat, pa i u Amerika taka ne gi apsat, vlegol nekoj vo film vo MVR, ama toj e nekoj 99%, sto nikad ne bil policaec, samo gledal mnogu filmovi so Chak Noris :)
друже мислам дека не си во право за срамот што го спомнуваш,бидејќи во италија сите акции за апсење на организиран криминал ги спроведуваат карабињерите,кои имаат сл.работни ангажмани како ебр,и уште една работа од кога излегоа ебр на терен и кога ја направија специјалната единица алфи плавците не мрдаат со малиот прст и се има препуштаат на нив

а да прашам ја нешо, знае некој кога и дали ке има конурс за примање нови тигри???
после избори ќе има примање на нови тигри и специјалци во ебр на цивилен конкурс кој после тоа треба да ја помине обуката и да стане специјалец
 
С

Спенсер

Гостин
Во рамките на активностите по повод одбележувањето на 1-ви Март денот на полкот за специјални операции (пСО) и Јубилејот ,,15 години специјална единица на АРМ“, во фоајето на Домот на АРМ во Скопје денеска со почеток во 14.00 часот ќе биде отворена изложба на фотографиии од историјатот на оваа единица.

На изложбата, која е прва од овој вид досега во Армијата, ќе бидат изложени фотографии со содржини од животот и работата на единицата за специјални намени, во кои е опфатен периодот од нејзиното формирање како баталјон за специјални намени во 1994 година, кој претставувал основното јадро за формирање на одредот за специјални намени, па се до неговата трансформација во пСО, соопштуваат од министерството за одбрана.

Посетителите, ќе имаат можност да видат многу атрактивни фотографии од обуката на припадниците на пСО, како и од петгодишното извршување на мисијата ,,Слобода за Ирак“ во рамките на Коалициските сили во Ирак, каде припадниците на оваа единица се стекнаа со висок рејтинг.

Изложбата ќе ја отвори командантот на пСО полковник Зоран Додевски, а се очекува да присуствува началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски, командантите на останатите команди и единици на АРМ и други гости. Инаку, граѓаните на Скопје и Македонија, изложбата ќе можат слободно да ја посетат во Домот на АРМ од 23 до 27 февруари во време од 10.00 до 22.часот.

извор: еден форум,нејкам реклама да праам!

иначе, у четврток ке идам да видам шо има како,па ке постирам и некои слики!! (иначе кој незнае, ПСО= ВОЛЦИ)
 

MARTIN BT16

волк
Член од
31 август 2008
Мислења
61
Поени од реакции
4
А клипчево го имате гледано????

Ете ја спремноста на нашите волци!!!!!

Имаше уште едно,али неможам да го најдам...
ВИДЕОВО ИТО КАКО ИМА СМИСЛА САМО Е ПОДЕЛЕНО НА ДЕЛОЈ ВО ПОСЛЕДНИО БРАДОЊАТА ЗА МАЛЦЕ ЌЕ КУРТУЛИ ОД ГРАНАТА


http://dostoinstvo.mk/video.aspx
Eте нешо од 2001-2002
 
С

Спенсер

Гостин
,,Отворен ден на полкот за специјални операции (пСО) на АРМ“

Утре, 28 февруари (сабота) во рамките на одбележувањето на 1-ви Март денот на полкот за специјални операции (пСО) и Јубилејот ,,15 години специјална единица на АРМ“ од 10.00 до 16.00 часот, на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје ќе се одржи ,,Отворен ден на полкот за специјални операции (пСО) на АРМ“. На ,,Отворениот ден“ припадниците на пСО пред граѓаните на Скопје и пошироко ќе се претстават со изложба на борбените средства, техниката и опремата кои ги поседуваат. Покрај изложбата на техниката и опремата, на воениот стадион граѓаните ќе имаат одлична прилика да се дружат со специјалците на АРМ и на тој начин да видат дел од вештините кои тие ги поседуваат, како и некои атрактивни секвенци од обуката што ја изведуваат.
Средбата со граѓаните од сите возрасти, утре во градскиот парк на специјалците на АРМ како и многу пати досега ќе им претставува посебно задоволство, заради што поканата за дружење исполнето со интересни мигови со нив е отворена до сите во Република Македонија.
Новинари, сниматели и фоторепортери се покануваат утре на воениот стадион настанот да го проследат и да известуваат во 12.00 часот.


еве, ја ке одам!!!ке стаам и слики ако сликам!!!

беше денес некој???јас бев, слики ке стаам после....немаше многу гужва... и така,добро беше.!!:oeoeoe::violent1::violent1::violent1::violent1:

еве неколку слики....од изложбата, беше некој друг бе???? или само ја ке си дискутирам на темава!!?????





тоа на последнта слика сум јас...иначе пуштаа у возилата,доста беа дружељубиви и гостопримливи војниците....
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
абе на полицијава им дале(одамна) некој филм со случувањата 2001-ва...истиот филм го има на ју туб 5-6 дела се,убаво е да ги изгледате....има убав звук од артилерија на филмчето ;)
-од први ќе ставам нешто сликичиња:)
 
С

Спенсер

Гостин
абе на полицијава им дале(одамна) некој филм со случувањата 2001-ва...истиот филм го има на ју туб 5-6 дела се,убаво е да ги изгледате....има убав звук од артилерија на филмчето ;)
-од први ќе ставам нешто сликичиња:)
линк за тој филмот??пошо на ју тјуб има многууу клипови за македониај 2001ва....
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
еве ти ги:
-живот се мења од ова.....
 
С

Спенсер

Гостин
MVR-Specijalcisl9.jpg

MVR-Specijalcisl8.jpg

најдов слики од ЕСЗ-ТИГАР... вежби /мисии со полицискиот хеликоптер :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom