Македонски специјални единици (полициски и воени)

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.533
Поени од реакции
839
Кога веќе станува збор за специјалните сили, посетете ја станата на Лавовите:

www.lions.org.mk
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.533
Поени од реакции
839
Брејнбаг, не се работи овде за кој што направил, ако сакаш за тоа може да се отвори нова тема...овде се работи за која единица со што располага и колку е подготвена...Ако имаш во тој дел да кажеш нешто, повели.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
k k mesage taken..
vsusnost takov i mi bese prviot komentar :), so toa sto jas akcentot go staviv na coveckite resursi, sredstvata vlozeni vo nivna nadgradba i obuka i normalno rezultatot na teren od prethodniot zbir! Iako neli velat delata a ne zborovite go krasat coveka (ili edinicata seedno):P

Mentalniot sklop na dejstvuvanje na volcite bese voshituvacki bez ogled kakov tip na orudija se koristese i bez ogled kade se koristese, primerot sto bese daden so volkot na tetovskoto kale (vo urbani gradski uslovi neli :P) i negoviot noz, redica na akcii vo kumanovskiot region kade istata edinica dokaza deka toa bea nasite najgolemi makedonski sinovi definitivno ostava nedvosmislena potreba od najitno nadminuvanje na negativnostite sto gi nabrojav vo prviot post kako prvo i vtoro, nivniot kapacitet, podgotvenost i odnesuvanje da bide postaven kako reper, urnek, sablon, osnova na site ostanati edinici.
Zalno e sevo ova da bide vooceno i respektirano od stranska vojska kako USA, pa duri i film ke snimaat za niv a nasata drzava da ne odvoi prostor za odlikuvanje so orden na nitu eden od tie pravi i dokazani sinovi na Makedonija.
 

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
Ако знае некој кои техники поточно,каква опрема освен оружјето,какви рангови и чинови имаат нека пише,но не некој што слушнал не дослушнал,ако стварно знае нека пише!
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.476
Поени од реакции
208
Ако знае некој кои техники поточно,каква опрема освен оружјето,какви рангови и чинови имаат нека пише,но не некој што слушнал не дослушнал,ако стварно знае нека пише!
За чиновите мислам им се стандардни како и во другиве држави што им се специјалните единици.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Уште од порано сакав да отворам ваква тема ама ај незнам зошо не отворив :coffee:
Најспремни се волците тигрите а и специјалната единица за брзо распоредување -С.Е.Б.Р. Тигрите се користат за апсења и слични работи,СЕБР се пред судови фудбалски утакмици а и во процес еднаш наминаа:), а волците се воена единица.За тигрите шо зборите предавници не почитувале наредби срам да ви е ако не беа тигрите и волците во 2001 Ш........... ќе не преебеа.Сум ги гледал Волците,Лавовите и ТИгрите во живо како вежбаат зверови се :) а УРКО и другите членови на обезбедувањето на Груевски беа членови на ВОЛЦИТЕ

 
А

Адриано

Гостин
збор два за Шкорпионите?
Знае некој нешто поеке?
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
Праисконскиот Македонски порив, и крвта на најголемите некогашни освојувачи на светот, едни од најсуровите најителегентни и најхрабри племиња, кои чекореле на подлогата на земјава сеуште постојат, а крвта не е вода...од таму...секоја чест на храбрите посветени момци и девојки, во состав на елитните борбени единици на РМ без разлика на имињата и формациите...

...мора да се едни од најдобрите, биле некогаш, се и ке бидат секогаш мегу најдобрите 10, тоа е факт историски.
 
С

Спенсер

Гостин
збор два за Шкорпионите?
Знае некој нешто поеке?
не сум сигурен, шкорпиони= прва македонска механизирана пешадиска бригада (вака нешо беше), значи тие се единица при АРМ, како шо гледам,најчесто одат во мировни мисии,ирак,иран,афганистан...сеа за сеа тоа, (дајте да ја разработиме темава, ептен ме интересира ова,.....можда ке ми се исполни сонот да работам во една од овие специјални единице,
 
С

Спенсер

Гостин
sp_TIGAR.gif

interventna_LIJEVI.gif

sp_SEBR_lijevi.gif

MAKVvolci4.jpg

овие ги најдов,амблемите на специјалните единици. не се нешто баш добри,али важно се гледа
 
С

Спенсер

Гостин
Sekoja cest za volcite !

Negativnosti:

mal broj obuceni volci (mislam deka bea 400-500 max)
golem odliv na volcite vo na vremeto tigri, podocna lavovi denes leopardi
mali plati i nedovolna motiviranost
i pokraj ogromnite zaslugi, uspesi i dokazanost nitu eden orden na Makedonija ne e na gradite od nasite volci


Tigrite :(
zalam, ne e samo fokus, ednostavno ja predadoa RM na site frontovi.. gi gledame pred kameri za slikanje so po nekoj makro ili apsenje na smilenski... vo vojnata potfrlija, odbija direktna naredba i sabotiraa eden kup akcii. Tie sto bea spremni i so srce najgolemiot del prebegaa kaj lavovite.
Ama zatoa bea dokazani i seuste se dokazuvaat pri sobiranje reket, formiranja na osila i slicni security gnezda, tepanje niz diskoteki i verna sluzba na stranski (citaj severi) razuznavaacki i kontrarazuznavacki sluzbi :(

Lavovite imaa srce imaa i uspesi no imaa i mani.. aj poveke sleden pat

тоа болдираното, се е точно,то Тигрите се при МВР, а Волците при АРМ,се надевам разликуваш, и имаат различни задачи!!!лавовите моментално постојат,како ЕБР-единица за брзо распоредување,и најчето одат на стадиони,на протести..... а војската на РМ (АРМ,а со тоа и ВОЛЦИТЕ),главна задача им е да ја БРАНИ државата, а пак ТИГРИТЕ се полициски специјалци,употребувани при тешки апсења,киднапирања....
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
лавовите моментално постојат,како ЕБР-единица за брзо распоредување,и најчето одат на стадиони,на протести..... а војската на РМ (АРМ,а со тоа и ВОЛЦИТЕ),главна задача им е да ја БРАНИ државата
грешка си ЕБР не се само за на стадиони, протести..... тие се прва одбрамбена линија, што значи ако почне војна(недај боже) тие се први таму.
 
С

Спенсер

Гостин
грешка си ЕБР не се само за на стадиони, протести..... тие се прва одбрамбена линија, што значи ако почне војна(недај боже) тие се први таму.
па да,затоа се ЕБР-единица за брзо распоредување, а ги гледам идат и како придружба на кобмињата со пари шо носат,од пошта
 

Kajgana Shop

На врв Bottom