Македонска фудбалска репрезентација

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.016
Поени од реакции
7.737
Мрме една добра работа прави а то е што ги зема само истите играчи кој шо се вклопени гледам по инста дека се дружат и се поштоват. Не сме ние некоја голема држава кој да го земиш друг не е ништо поарен од овие сегашните. Така да добра хемија се напрај меѓу децата и нема никаква причина да не продолжи, сите си имаат корист колку толку мрднаа во клубовите и имаат минутажа.
Лоша страна на мрме е шо сака да прај некои експерименти кои се тотално без потреба, како шо беше вчера Елмас стартер, секоја чест за дечкото од срце што игра фала ти и само така да продолжиш ама нас тандемот Спировски-Николов ни е добитна комбинација и мора да е стартер. Премногу се гушеа и Барди и Елмас на терен со што се намали комбинаториката при што Џани по лево тотално не беше искористен и немаше топки за него исто како и за Тричко прво полувреме ниту скоро ниту еден продор немаше.
Многу го критиковате Кире, тој не е лев бек чоекот си е штопер и не знам како се најде на таа позиција, не може да се очекува тој да ти продира по бековска позиција, друга е замислата на мрме со петка при дефанзивни задачи меѓутоа тоа мислам дека е преголем залак за Џани да се враќа назад затоа што нема толку капацитет.
И уште една моја теорија е дека Гоче не е за сам шпиц да игра, т.е мора да е поназад, не знам која би бил најдобар избор за играчи за тој тип на игра ама сто пати покреативни 60 минути може да даде тој ако е поназад од еден сидраж. Плус и на нафрлени топки со Гоче во шеснаесетник сме тотално без корисни, затоа мислам дека Нестор би требало да игра оти поарен шпиц моментално немаме.
И жалосно што уште повеќе луѓе не дојдоа на стадион да се бодрат дечките се сосема океј и заслужуваат повеќе, овај стока народ едноставно се навикна фудбал да гледа на тв и тотално изгуби поим за она што навистина е фудбалот. Спортски поздрав и оваа шанса не смее да се пропушти.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Од голмани,зошо Стојановиќ од Сент Гален не е повикан:cautious:
bidejki nema pravo da igra za makedonija, nema makedonsko drzavjanstvo. vo avstrija ne dozvoluvaat dvojno drzavjanstvo, a stojanovic pre saka da go cuva avstriskoto odkolku da igra za makedonija.

Освен Азеберџан и Белорусија не гледам кои други би можеле да ни ги поматат сметките. Ова е историска шанса за европско.
IMHO kosovo ima totalno potcenet tim, spored mene tie pokraj nas se glavni favoriti za osvojuvanje na liga D.

Не знам Стефан Ашковски зошто не го зема за лев бек. Прошла сезона беше стандарден у Фортуна Зитард (Холандска 2ра лига) и имаше 12 гола и 2 асистенцие. Од јули е слободен играч.
askovski ima igrano kako LB, ama slab e vo defanzivata. on vo holandija cesto vleguvase od klupa kako krilen napagac i taka nabilda dobra statistika, sepak ne mu ponudija nov dogovor i sega zavrsi vo bugarija. kire ristevski go stavi na LB kako defanzivna varijanta, voobicno e stoper. e sega, zamalku bas vo defanzivata ke ni go rasipese rezultatot iako go stavi za da bideme postabilni.

Зошто французите не ги плукаат оние кои не ја пеат химната?
ocigledno ne si ja gledal francija, inaku ke znaese deka kaj niv skoro site ja peat himnata osven eden ili dvajca muslimani.

@Prime
na site ni e jasno deka pandev ponazad e podobar, taka sekogas bilo, no mislam deka mrme go stava ponapred bidejki sega imame nekolku dobri vezni koi se dobri i defanzivno i ofanzivno, pa gi koristi niv za da bideme pokompaktni. ete vcera gi imavme elmas, bardhi i spirovski vo sredina i site trojca rotiraa i pokrivaa sekade kade sto bese potrebno. pandev da igrase kako ofanziven vezen/polu spic ostanatite dvajca vo sredina ke trebaa da trcaat i za nego.

inaku mislam deka e OK sto startuvase so elmas, deckoto uste koga go vidov prv pat koga imase 16 godini tvrdev deka nekogas ke bide eden od najdobrite fudbaleri vo istorijata na makedonskiot fudbal. boban nikolov e soliden igrac i poiskusen, ama realno e ogranicen. najsilni tocki mu se borbenosta i sto ima oset za gol situacii, no von toa nema golem kapacitet. elmas ako se forsira (sekako pobitno e vo klubot toa da se sluci) za kratko vreme mozeme da imame igraciste koe ke ja pravi razlikata na mnogu natprevari, a uste sega e sposoben za momenti da izvadi specijalen poteg. valjda na toa se nadevase mrme. ne se sluci, no vo red e, sepak ne bese slab.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Инаку, после групнава фаза, ќе се игра по принцип на фајнл 4.

Ќе има една земја домаќин. Да се надеваме тоа ќе биде Македонија.


Принципот на тоа како ќе се игра во 1/2 финале е слично како во кошарка.

Најдобриот победник на група против најслабиот победник на група.
2nd best победник vs 3rd best победник

Што значи ако сакаме лесен противник во полуфиналето не ќе е лошо да билдаме гол разлика...ама то е.

Домаќинот на фајнл форот ќе биде одреден во Ноември 2019.
Sto ke ti e gol razlika ako gi tepame site 6 tekmi? Zarem mislis vo drugite grupi prvote na tabela ke gi tepaat site 6 tekmi?
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
И јас истото го помислив за Косово имат солиден тим ама ако играме како треба никој нема квалитет колку нас.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.993
Поени од реакции
84.523
Sto ke ti e gol razlika ako gi tepame site 6 tekmi? Zarem mislis vo drugite grupi prvote na tabela ke gi tepaat site 6 tekmi?
Искрено, да, мислам ќе има барем една екипа со 6 победи.

А и прашање е колку ние би стигнале до сите 6 победи.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Искрено, да, мислам ќе има барем една екипа со 6 победи.

А и прашање е колку ние би стигнале до сите 6 победи.
jas smetam deka nikoj nema da ima 6 pobedi, duri ni nie.. ali mislam deka 5-1-0 ke imame skor... a i povekjeto sto ke bidat prvo mesto od grupa sigurno ke imaat slicen skor ili pak 4-2-0 ...
 
Член од
29 јануари 2008
Мислења
821
Поени од реакции
410
Најголем фаворит за финале во лига Д се Македонија - Белорусија или Луксембург. Се друго е средна штета и под просек!
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.066
Поени од реакции
1.413
Кој не ја пее химната кај Французите?Ако не сакаат да играат слободно нека си одат.Македонија им служи само за правење интернационална кариера.
Dosta be vishe ti. Treba da znaesh deka vo zemjava ima albanci turci srbi i drugi nacii. Napraj sam drzava ako sakash, tie decki sto igraat za Makedonija ni na najmalla raka dosega nemaat napraeno nekoj gest za da gi mrazi nekoj od vas. Kim protiv Albania igraa na maximum pokazhaa deka se profesionallni.

Ti ne znaesh sto sakash, ili sakash neshto sto samo moze fantazia da bide !
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
И јас истото го помислив за Косово имат солиден тим ама ако играме како треба никој нема квалитет колку нас.
mozda ne si poglednal ubavo kakvi igraci imaat na raspolaganje. nivnite igraci se pretezno pod dogovor vo germanija, svajcarija, italija, anglija, rusija, turska, holandija, belgija i dobri klubovi od poslabi ligi (kako dinamo zagreb na primer). ne deka site igraat standardno i deka se vo prasanje top klubovi, ama se pod dogovor so klubovi kade sto se raboti kvalitetni i so toa i igracite imaat vo najmala raka soliden kvalitet. baska slicno kako i nasiot tim imaat prilicno mladi igraci koi na skoro mozat da se podobrat osetlivo. drug faktor e sto nemaat pritisok, vleguvaat kako autsajderi vo liga na nacii, a toa vredi mnogu bidejki mozes da si dozvolis protivnikot da napaga.

Dosta be vishe ti. Treba da znaesh deka vo zemjava ima albanci turci srbi i drugi nacii. Napraj sam drzava ako sakash, tie decki sto igraat za Makedonija ni na najmalla raka dosega nemaat napraeno nekoj gest za da gi mrazi nekoj od vas. Kim protiv Albania igraa na maximum pokazhaa deka se profesionallni.

Ti ne znaesh sto sakash, ili sakash neshto sto samo moze fantazia da bide !
mislis toa sto bardhi kaza deka se kae sto nikogas ne dobil povik od albanija ne e navredlivo od usta na makedonski reprezentativec?
 
Член од
16 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
510
Тоа е нормално што Барди сакал да игра за Албанија. Ама треба да си нарочито глуп човек да го искажеш тоа јавно, а веќе играш за друга држава. Али тоа е, фудбалер е паметот не им е најјака страна.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.066
Поени од реакции
1.413
mislis toa sto bardhi kaza deka se kae sto nikogas ne dobil povik od albanija ne e navredlivo od usta na makedonski reprezentativec?
Toa sto sakate sekogash da e se custvucate provocirani toa vie sociallen problem. Ednostavno nema zas da gi gleate albanskite portali, toj toa go gazal za albanska TV. Deckovo se custvuva Albanec i toa se moze da go krie, vo terenot toj natprevar bese najdobar i toa sam go znaesh, i ova mislam deka vi e dovollno.

G.Xhaka napravi Orell sred cell svet, a sega e kapiten na edna od najciviliziranite zemji vo svetot, i plus toj sam priznal segoash deka ne igrall za Albania zas nemal povik.
Pred nekoi denovi vo pres izjavi deka nema da go naprae veke orellot vo natprevar so Shvajcarija ama isto taka izjavi deka nigokash nema da skrie svojot idenditet od kaj doaga.

Sekoj albanec osven Januzaj, za albanski mediumi velat deka krivo im e sto igrat za druga drzava a ne za Albania a so toa niedna drzava ne se zanimava osven vie.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Ај бе не серете ја темава со глупите препукувања. Дајте нека се разговара само за фудбал, а не кој ја пеел химната и колку албанци кажале дека сакаат да играат за Албанија. Има милион такви теми дајте да разговараме тука за фудбал.

Иначе назад на темата, пак си прајте филмчиња со очекувањата како и обично, со гол разлика и други глупости. Точно е дека сме најквалитетни во групата, но не сме Бразил, пример Грузија во првите 15 минути од второ можеше да ни свирне гол и ќе беше сосема заслужено, после ќе беше држ недај до крајот. Така што јас би бил задоволен со било какво прво место во групата, па другото ако дојде нека е гратис.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.043
Toa sto sakate sekogash da e se custvucate provocirani toa vie sociallen problem. Ednostavno nema zas da gi gleate albanskite portali, toj toa go gazal za albanska TV. Deckovo se custvuva Albanec i toa se moze da go krie, vo terenot toj natprevar bese najdobar i toa sam go znaesh, i ova mislam deka vi e dovollno.

G.Xhaka napravi Orell sred cell svet, a sega e kapiten na edna od najciviliziranite zemji vo svetot, i plus toj sam priznal segoash deka ne igrall za Albania zas nemal povik.
Pred nekoi denovi vo pres izjavi deka nema da go naprae veke orellot vo natprevar so Shvajcarija ama isto taka izjavi deka nigokash nema da skrie svojot idenditet od kaj doaga.

Sekoj albanec osven Januzaj, za albanski mediumi velat deka krivo im e sto igrat za druga drzava a ne za Albania a so toa niedna drzava ne se zanimava osven vie.
Како бе само шконите што не играат за Албанија, значи шконите насекаде низ светот прават само орли и други мртви обележја за Албанија? Зошто Погба не направи некој знак за земјата од каде доаѓа (од Африка е патем ама не знам точно која)? Како може само вие да правите такви кретенски работи?

Како може сите пејачи да си се нормални и да ги боли кур за све а Дуа Липа орли да лета? Племе сте и тоа е тоа, не во Европа, на Марс да отидете пак исто ќе се понашате, едноставно во срж ви е примитивизмот.
 

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
Како бе само шконите што не играат за Албанија, значи шконите насекаде низ светот прават само орли и други мртви обележја за Албанија? Зошто Погба не направи некој знак за земјата од каде доаѓа (од Африка е патем ама не знам точно која)? Како може само вие да правите такви кретенски работи?

Како може сите пејачи да си се нормални и да ги боли кур за све а Дуа Липа орли да лета? Племе сте и тоа е тоа, не во Европа, на Марс да отидете пак исто ќе се понашате, едноставно во срж ви е примитивизмот.
Treba da imas lica prepoznaeni od cel svet ..za eden Pero Antic koj vkupno 100 kosa dade vo NBA liga,pa
koga ke se pojavese so ventilatorot bese na site glavni stranici i uvelicen po socijalnive mrezi..Nie site sme takvi,mali narodi od balkan,i Djokovic go pravi istoto ( ima pravo covekot da pravi sto saka) samo e problemot deka vasite se retki
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.043
Treba da imas lica prepoznaeni od cel svet ..za eden Pero Antic koj vkupno 100 kosa dade vo NBA liga,pa
koga ke se pojavese so ventilatorot bese na site glavni stranici i uvelicen po socijalnive mrezi..Nie site sme takvi,mali narodi od balkan,i Djokovic go pravi istoto ( ima pravo covekot da pravi sto saka) samo e problemot deka vasite se retki
Не разбирам, Ѓоковиќ е Србин, што сакаш да прави? Си ја презентира Србија, а не некоја трета земја. Перо исто, си ја презентира Македонија затоа што е од таа земја.

Ти зборам за кретените ко Џака и Шаќири, цел живот се надвор од Косово/Албанија, све им дала Швајцарија ко земја рецимо, и пристоен живот и образование и пасоши и све, успеале да станат фудбалери и они орли покажуваат. Добар пример ти дадов со Погба, земи го и било кој друг нигер од Франција, сите имаат корени од Африка, еден нема направено нешто да замара за земјата од кај што е роден или од каде што има корени. Пошо големите патриоти Џака и Шаќири ќе станеа мега јаки фудбалери ако играа во Дрита и Фљамуртари, а не по Германија и Швајцарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom