Македонска берза

B

Bafra

Гостин
И добро што ме следиш и купуваш препорачани акции, бидејки мислам дека имаш слаби познавања и за економија и за берза
:neetaka:
Не не не, не те следам, КБ купив пред ти да се појавиш, после место да ги шитнам на 4ххх, почна многу да ја фалиш, а се појави и нов член кој најави БУМ за КБ (не му веруваме баш) па си ги шитнав на 5ххх .
Си купив и ПКБ (ризик ама јбг), па шитнав х5

Ако те следам тебе ќе требаше и во ФЗЦ и ЗПК да заглавам, јас си влегов во УНИ и ОКТА (заглавен, ама помал ризик него другите). Ти и оној 3Д сте ми повеќе како сигнал за навлекување и бегање.
Пред некој месец црни прогнози тука се истуривте, дали со цел некои да испаничат па да бутнат цените, или да им заштедите, секој нека си оцени.

Твоето знаење за економија е бај де бук, а тоа е гарантиран рецепт за постојани кризи. Баш наредни години ќе бидеш сведок, како ДРЖАВНИОТ ДОЛГ уништува глобални играчи, а не па банани држави ко нашава.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Abe dajte nekoja saglam analiza za nekoja saglam akcija da dokupime ( osven KMB tie si gi kupuvam pomalku vo kontinuitet od 2009) dosta so politikivekoj bil los a koj polos ... defakto tapa sme politicki da ne recam pomor ...
Tuku za diferzifikacija sto drzite ... STB otide so cenava kako i drugive sto se posaglam ...
Nekoja inovativna perspektiva za zbogatuvanje na portfolio
Da go osvezime muabetov :)

Ubava vecer :)
Владо немој да се залетуваш. Нема веќе магии и некои волшебни анализи.
Купувај полека и сигурно, најчесто банки . . . КМБ, ОХБ, ТНБ (мое портфолио . . . . имам и ЗПКО но тоа никогаш не го препорачувам) . . . Стопанска ти е скапа и неизвесна иако сега е доста актуелна.
Помина времето за брзо збогатување. Но има простор за некои 15% годишно, што е многу повеќе од депозити.
Очекувам уште малку раст до јуни/2019, а после стагнација и корекција неколку месеци.
Има и дополнителна неизвесност која доаѓа од запад, но мислам дека е рано за поголема криза.
Ова е време каде треба човек да е претпазлив...

Мисли со своја глава, не слушај никого . . . твои пари твоја одлука.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
@bole bole..... Putinco so 475 milioni $ ja dobi 3ta svetska vojna vo sirija I si napravi biznis za sebe I 15milijardi za voena industrija vo rusija I dobien primat najdobro naoruzanje...... Tvoite kriminalci so 3milijardi racunaj 5 stavija 100 spomenika a tie legaci od 170000 gi plakaat site tie dominicilni od privatniot sektor...... Znaci tovarot e na 80000-100000 magarinja sto rabotat vo privaten sektor...... Do koga..... Uste malku dok ne crknat (sto znae dete sto se 300 kg na grb )
Novive kriminogenive produzavaat isto so mala razlika ...... Si kazuvaat deka kradat 50%pomalku od predhodnite......
Kako ke ne bidne..... Ednostavno..... Ako prestane da se krade, zavladee pravna drzava.....profesionalna nepartiska policija..... Da pocnat firmite da gi vodat realni menadzeri koi si go znaat rabotenjeto a ne partiski ili paraziti kako site do sega.... (ke ti napravam za 1denar drzavava ke mi plati 10 pa po 5ke si podelime )..... e togas mozebi ke pocneme da zalicuvame na drzava I da zborime za realna ekonomija, a I ako se otvorat togas granicite I carinite veruj lesno ke se prestruktuirame.......ama vremeto mislam istece..... Nema da ne bidne
Sto se odnesuva do mse akcii...... Pogore bea spomnati dobri I sigurni akcii..... Iako 2019 bi trebalo da bide dobra godina za mse I akcioneri..... Samo ne za site ko ugoturi famordi I ostala sranja.....ako kriminogenive ne evoluiraat vo kriminalci ;)
Taka da sekoj so svoja glava zasto insajd veke se doznava od koga ke zavrsi.....
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Eve edna javna isajderska informacija za site nas pred oci ni e a ne ja gledame !!
Makfaks ja podrzuva emisijata za bajati bankarski prikazni koi nikogas ne dobija pravna zavrsnica barem ne vo polza na tie sto placat pred televizija .
Ocigledno amerikancive gledaat deka od dobivkata na bankite moze dobra para da vadi drzavata pa saka da go regulira toj biznis !!
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
:neetaka:
Не не не, не те следам, КБ купив пред ти да се појавиш, после место да ги шитнам на 4ххх, почна многу да ја фалиш, а се појави и нов член кој најави БУМ за КБ (не му веруваме баш) па си ги шитнав на 5ххх .
Си купив и ПКБ (ризик ама јбг), па шитнав х5

Ако те следам тебе ќе требаше и во ФЗЦ и ЗПК да заглавам, јас си влегов во УНИ и ОКТА (заглавен, ама помал ризик него другите). Ти и оној 3Д сте ми повеќе како сигнал за навлекување и бегање.
Пред некој месец црни прогнози тука се истуривте, дали со цел некои да испаничат па да бутнат цените, или да им заштедите, секој нека си оцени.

Твоето знаење за економија е бај де бук, а тоа е гарантиран рецепт за постојани кризи. Баш наредни години ќе бидеш сведок, како ДРЖАВНИОТ ДОЛГ уништува глобални играчи, а не па банани држави ко нашава.
Ne spomnuvaj go naprazno imeto 3D, edinaesetta božja zapoved.Nikogas ne sum naveduval pottiknuval, samo izlozil ona sto go pravam i ukazal na nekoi negativni raboti i posledici..Patem seušte si stojam na crnite prognozi zatoa prodadov se, nemam niti edna akcija.Vi posakav i srekja oti so ovoj procent na stranski investitori i ovoj promet ke vi treba. :) :LOL: Ne komentiram poveke oti nesakam da bidam pogresno svaten samo ke kazam Gospod neka im e napomos na novite investitori.Pozz

P.s. So noviot zakon za uvid na Ujp vo smetkite na gragjanite ima mnogu nedorecenosti ..
Sekoj priliv na pari ke sakaat da go danocat.E sega bilo li nebilo od berza,imalo il nemalo taa godina osloboduvanje za danok na kapitalna..nesakam da me odanočat pa da trcam da dokazuvam što od kade kako.. da me sovetuvaat potoa oni samite plati si nemaj si rabota so drzava...
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Ne spomnuvaj go naprazno imeto 3D, edinaesetta božja zapoved.Nikogas ne sum naveduval pottiknuval, samo izlozil ona sto go pravam i ukazal na nekoi negativni raboti.Patem seušte si stojam na crnite prognozi zatoa prodadov se, nemam niti edna akcija.Vi posakav i srekja..ke vi treba. :) :LOL:
Не реков дека си наведувал/потикнувал, може лошо сум се изразил, туку дека очекувавте крах, а после испадна нешто сте докупиле. Сите споделуваме мислења за акциите и движења, ама секој сам си одлучува за своите пари што,како, каде и кога. Ако некој тоа го нарекува наведување или потикнување негов проблем, мене никој не ми е виновен што излегов од СТБ после првата дивиденда.:icon_mrgr:
Пример Џамбо и Монк го фалат ПКБ (тоа за мене не е навлекување), ама посебично суштество од Јуниор Кутрески немам сретнато, па тешко дека ќе биде подарежлив од татко му, кон нас малите акционери, па си излегов.

Со Фершпед шо прајте, ти едно време го фураше доста активно. :cool:
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Krax ke ima samo prasanje na vreme e koga.Toa što sum kupil bilo kratkorocno i se dokaza kako kontraproduktivno, zaguba brale..Ete Bole ima sivi prognozi, deka se ke bide vo red do leto 2019.Moite se crni, ne mi se isplati za mal procent na "dobivka" da rizikuvam ... x4 x5.
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
:neetaka:
Ако те следам тебе ќе требаше и во ФЗЦ и ЗПК да заглавам, јас си влегов во УНИ и ОКТА (заглавен, ама помал ризик него другите). Ти и оној 3Д сте ми повеќе како сигнал за навлекување и бегање.
Пред некој месец црни прогнози тука се истуривте, дали со цел некои да испаничат па да бутнат цените, или да им заштедите, секој нека си оцени.
Не беше така одамна кога свршуваше на мене, кога ме бранеше на форумов, кога бараше да кажам некој тип, кога ми пишуваше во инбох . . .
И се тоа отиде у неповрат зошто ти по мрзиш Груевски, а моите економски филозофии се поклопуваат со неговите.
Што ти прави политика расипува пријателства, бракови, фамилии . . . Ех Груевски, Груевски што ми правиш, ме скара со пријателчињата . . .
Штом си ме открил дека сум навлекувач, бегај од такви, работи спротивно, навлекувачи се расипана сорта, можат скапо да те коштаат... Умен си ти, игнорирај ме, не полемизирај и не ме читај . . .
Само тој навлекувач секогаш кажува што купил, на која цена и кога продал. Па лесно може да се провери дали и колку навлекувал . . . за разлика од други . . .
p.s.
Цитирај еден пост кога пишувам дека треба да се купи ЗК Пелагонија. Секогаш сум зборел дека има потенцијал, јас ја имам, но не ја препорачувам ризична е . . . Јас сум препорачувал само КМБ и ОХБ и тоа кога сите ги плукаа.[DOUBLEPOST=1545134935][/DOUBLEPOST]
П.С. Благодариме за советите за акциите на форумов
Имаш доста вакви постови само кој ќе ги бара ;).
 
B

Bafra

Гостин
Не беше така одамна кога свршуваше на мене, кога ме бранеше на форумов, кога бараше да кажам некој тип, кога ми пишуваше во инбох . . .
И се тоа отиде у неповрат зошто ти по мрзиш Груевски, а моите економски филозофии се поклопуваат со неговите.
Што ти прави политика расипува пријателства, бракови, фамилии . . . Ех Груевски, Груевски што ми правиш, ме скара со пријателчињата . . .
Штом си ме открил дека сум навлекувач, бегај од такви, работи спротивно, навлекувачи се расипана сорта, можат скапо да те коштаат... Умен си ти, игнорирај ме, не полемизирај и не ме читај . . .
Само тој навлекувач секогаш кажува што купил, на која цена и кога продал. Па лесно може да се провери дали и колку навлекувал . . . за разлика од други . . .
p.s.
Цитирај еден пост кога пишувам дека треба да се купи ЗК Пелагонија. Секогаш сум зборел дека има потенцијал, јас ја имам, но не ја препорачувам ризична е . . . Јас сум препорачувал само КМБ и ОХБ и тоа кога сите ги плукаа.[DOUBLEPOST=1545134935][/DOUBLEPOST]

Имаш доста вакви постови само кој ќе ги бара ;).
Море теле, ова ти е вторпат како лажеш дека сум барал од тебе хинтови во инбокс. Тендо кога споделуваше информации за една фирма, не сум го прашал, па тебе ќе те прашувам.
Сум те бранел, зашто те напаѓале неосновано за темава, а сега кога пишуваш глупости нормално ќе пишам дека глупости пишуваш.

Тоа со П.С. го пишувам, зашто егото ти е големо, па да не плачеш.

Не ни планирам повеќе да полемизирам со тебе на тема економија и задолжувања, се додека не ги направиш работите што ги напишав за да ни докажеш дека си во право:
Се прашувам зашто не купи порше, па што не се задолжи за уште едно ферари, + шофер, + 10 слугинки дома, +обезбедување и сите тие да ти диктираат што смееш а што не .... Или кога е од личен џеб, друга економија практикуваш
 
M

machine

Гостин
Море теле, ова ти е вторпат како лажеш дека сум барал од тебе хинтови во инбокс. Тендо кога споделуваше информации за една фирма, не сум го прашал, па тебе ќе те прашувам.
Сум те бранел, зашто те напаѓале неосновано за темава, а сега кога пишуваш глупости нормално ќе пишам дека глупости пишуваш.

Тоа со П.С. го пишувам, зашто егото ти е големо, па да не плачеш.

Не ни планирам повеќе да полемизирам со тебе на тема економија и задолжувања, се додека не ги направиш работите што ги напишав за да ни докажеш дека си во право:
Море теле, ова ти е вторпат како лажеш дека сум барал од тебе хинтови во инбокс.
Мирни децо, немате потреба од вреѓање, после здрава дискусија. ;)
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
https://www.24.mk/details/ujp-od-narednata-godina-kje-ima-uvid-vo-prilivite-na-smetkite-na-gra-anite

До сега приливите на нашите сметки ги гледаа вработените само од таа банка каде ни е сметката, со лог во компјутерот за увид каде ке мора да докаже ако гледал дека било по ваше барање, од сега натака секој партиски Бате Геле од ујп дувло и расад на џабелебојадачи ке има пристап.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
https://www.24.mk/details/ujp-od-narednata-godina-kje-ima-uvid-vo-prilivite-na-smetkite-na-gra-anite

До сега приливите на нашите сметки ги гледаа вработените само од таа банка каде ни е сметката, со лог во компјутерот за увид каде ке мора да докаже ако гледал дека било по ваше барање, од сега натака секој партиски Бате Геле од ујп дувло и расад на џабелебојадачи ке има пристап.
Ме интересира дали ако УЈП утврди дека имаш прилив од над 2000 еур во некои 30 дена (толку мислам беше) ќе ти лупнат над таа сума 18/100 данок? Или ако тргуваше со акции и имаш вкупен прилив од на 1 милион мкд ДДВ од 18/100 плус?
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Ова кога бевме во љубов. и кога ми се клањаше и аплаудираше . . . но незнаеш дека со Грујо имаме исти економски филозофии :) .
Не знам зашто го нарекуваш шпекулант, кога скоро се што кажа @bosko007 така испадна. Си кажува реални причини зашто да и зашто не. А и да е врзан со некои луѓе мене не ми смета, уште подобро за нашето конто (y)
Да играше на странски берзи ќе мислев има магична кугла дома.
Боле трендовиве не знам како ги погодуваш, кај некоја гатачка ли идеш, ајахуаска ли пиеш, ама секоја чест :bravobe: :cuc:
А денес кога ти раскинав . . . . сум ТЕЛЕ . . . НАВЛЕКУВАЧ . . .
Па мене мајка ми толку не ме сакала колку што од тебе лајкови имам :place::place::place::place::place:.

:neetaka:
Ако те следам тебе ќе требаше и во ФЗЦ и ЗПК да заглавам, јас си влегов во УНИ и ОКТА (заглавен, ама помал ризик него другите). Ти и оној 3Д сте ми повеќе како сигнал за навлекување и бегање.
Пред некој месец црни прогнози тука се истуривте, дали со цел некои да испаничат па да бутнат цените, или да им заштедите, секој нека си оцени.
Море теле, ова ти е вторпат како лажеш дека сум барал од тебе хинтови во инбокс. Тендо кога споделуваше информации за една фирма, не сум го прашал, па тебе ќе те прашувам.
Сум те бранел, зашто те напаѓале неосновано за темава, а сега кога пишуваш глупости нормално ќе пишам дека глупости пишуваш.
Тоа со П.С. го пишувам, зашто егото ти е големо, па да не плачеш.
Не ни планирам повеќе да полемизирам со тебе на тема економија и задолжувања, се додека не ги направиш работите што ги напишав за да ни докажеш дека си во право:
Види си во инбокс на 29.11.2017 година. Од толку постови дневно на форум, на сите теми, си се изгубил . . .
Немој сега валкан веш да си вадиме . . . . Следен пат принтскрин ќе ставам :) . . .
Баба ми велеше . . . РАНИ ВОЛ ДА ТЕ ЛАЕ.
некогаш жалам што си трошам толку време на форуми да на некои како тебе им отворам очи...
Ама се во живот се враќе и се плаќа . . .
Јас волшебната кугла уште имам, но ти ќе бидеш ускратен од тие проекции... А верувај идат сомнителни времиња.
И сите форуми страдаат од вакви како тебе . . .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom