Македонска берза

Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Momentalnava Vlada posle 2g negledam deka taka e posvetena na ekonomijata kako sto go pravi za nadvoresnata politika. SE NADEVAM kje se smeni toa od fevruari natamu slednite 2 godini... zasto ako ne se smeni KJE GI SMENAT...

A inaku posto Bosko barase samo edna eve Vi edna doba prikaska vo poslednive 2g:

https://vlada.mk/node/16036

Inaku od licno iskustvo Sotarovski (mi bese mentor koga diplomirav) e mn obrazuvan i ostroum i , i mn opravdano go ukrale od prethodnata pozicija za da go napravat direktor... nema nikakov somnez deka ova kje bide mn dobra investicija koja kje ovozmozi NE manuelna fizicka rabota... tuku kadarot tamu kje se razviva inzinerski, sto pak kje pridonese da ni se zgolemi IQ-to vo nasata ekonomija od laborers vo Engineers.
Оваа фабрика е една од ретките кои се отвора и не сум сигурен дали е 100% нивен проект. Имаше неколку фабрики кои ги договори Груевски а се сликаше Заев и Анѓушев . . . Но сепак ја поздравувам и оваа фабрика и оваа политика. И дај боже да ги има што повеќе !!! И јас секогаш ќе поздравам. И дај боже Заев да ги донесе и да победи на избори и да остане премиер.
Политиките на привлекувања на странски инвестистиции се единствениот пат оваа земја да успее.
Затоа го ценам Груевски. Он воспостави добри даночни политики, систем за привлекување странски инвестиции, едноставно и даде правец и нагорен тренд на економијата.
Место да се продолжат СДСМ тој систем го сруши уште на старт, а денес само ТИРЗоните функционираат.
1. Ги укина и ги повлече странските промотори.
2. Ги замени учени и способни министри кои имаа искуство од запад како Самак, Бил Павлески, Џери Наумов . . . со Самка Ибраимовски, Љубе Бошковски, Шапурич . . .
3. Ги укина роуд шоута и се молат на господ инвеститорите сами да дојдат. . . . а тие кутрите незнаат Македонија на карта да ја покажат а камо ли да дојдат . . .

Не е точна констатацијата дека се посветиле на надворешната политика, а економијата ја запоставиле.
Они не разбираат воопшто економија. Они ја имаат погрешено филозофијата и правецот, па така што и да направат нема да има ефект.Таму има министри кои се задолжени само за економија и само тоа го работат и не се мешаат во надворешна политика. Но тие министри ништо не сработиле.
Со нивната филозофија и поимање на економијата што и да направат ќе бидеме последни во ЈИ Европа.
Последно е дека им зголемија данок од 10 на 15% за да го извлечат странците профитот, па затоа ќе бегаат во Србија.
Србија го ископира Груевски и затоа ставката на невработеност драматично ја намали, а и во просечна плата последниве две години ни избега, а бевме исти.[DOUBLEPOST=1544965423][/DOUBLEPOST]И разбирам дека има луѓе што го мрзат Груевски, патор бил, лопов бил, педер бил . . . . ваше право . . . но не можете да му ги оспорувате бројките, фабриките, вработувањата, добрите даночни и економски политики . . .
И на крај бидејќи тој е никаков и минато . . .
Што сега?? Ова ли е вистинскиот пат??? Подобри ли се овие??? Што понатаму???
Или целта беше Груевски да се смени и сега НУЛА,1 т.е ПОТОП .
Доста етикетирања, плукања, жалопојки, кукања . . . дајте решение.
Јас јавно кажувам и пишувам дека ова е промашена економска политика.
Времето тоа и го покажува. НУЛА,1 и последни во ЈИ Европа. Немора времето да го трошиме.
Враќањето на ниските даноци и старите политики на привлекување на странски инвестиции е единствениот пат.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
[DOUBLEPOST=1544961750][/DOUBLEPOST]Prasanjeto bese, dali toj sto ja ima akcijata ja zema dentata bez razlika koga ja kupil ili se presmetuva od koga ja kupil?. Moze malce glupavo vi zvuci no pocetnik sum zatoa prasuvam. Kako so ve razbrav toj so ja ima bez razlika koga ja kupil nego mu se dava dobivkata taka?
Sleduva dividenda koga i da si ja kupil so uslov na denot koj sto e staven kako kraen den za nosiltel na dibidenda da bide vo tvoja sopstvenost !!
Iststa ako ja prodades nareden den od presekot ne znaci deka ne ti sleduva i pokraj toa sto si ja prodal t.e i pokraj toa sto ne si sopstvenik ostanuva obvrskata da dobies dividenda so ogled na toa sto si ja poseduval na presekot t.e. kriticniot den !![DOUBLEPOST=1544974529][/DOUBLEPOST]Mene me interesira dali zalogot od 14-15 miliona drzavata gi konfiskuva za da si go pokrie dolgot a dupkite vo stopanstvoto ke gi ostavi ???
I dali ovoj cirkus vredese za ovie pari posto 5 banki povlekoa t.e site nie izgubivme samo ostana prikaznata deka se resava kriminalot ??
Koga ke se likvidira nekoe zalozno pravo so diskont kako sto se racuna kriminal ili uspeh ?
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Оваа фабрика е една од ретките кои се отвора и не сум сигурен дали е 100% нивен проект. Имаше неколку фабрики кои ги договори Груевски а се сликаше Заев и Анѓушев . . . Но сепак ја поздравувам и оваа фабрика и оваа политика. И дај боже да ги има што повеќе !!! И јас секогаш ќе поздравам. И дај боже Заев да ги донесе и да победи на избори и да остане премиер.
Политиките на привлекувања на странски инвестистиции се единствениот пат оваа земја да успее.
Затоа го ценам Груевски. Он воспостави добри даночни политики, систем за привлекување странски инвестиции, едноставно и даде правец и нагорен тренд на економијата.
Место да се продолжат СДСМ тој систем го сруши уште на старт, а денес само ТИРЗоните функционираат.
1. Ги укина и ги повлече странските промотори.
2. Ги замени учени и способни министри кои имаа искуство од запад како Самак, Бил Павлески, Џери Наумов . . . со Самка Ибраимовски, Љубе Бошковски, Шапурич . . .
3. Ги укина роуд шоута и се молат на господ инвеститорите сами да дојдат. . . . а тие кутрите незнаат Македонија на карта да ја покажат а камо ли да дојдат . . .

Не е точна констатацијата дека се посветиле на надворешната политика, а економијата ја запоставиле.
Они не разбираат воопшто економија. Они ја имаат погрешено филозофијата и правецот, па така што и да направат нема да има ефект.Таму има министри кои се задолжени само за економија и само тоа го работат и не се мешаат во надворешна политика. Но тие министри ништо не сработиле.
Со нивната филозофија и поимање на економијата што и да направат ќе бидеме последни во ЈИ Европа.
Последно е дека им зголемија данок од 10 на 15% за да го извлечат странците профитот, па затоа ќе бегаат во Србија.
Србија го ископира Груевски и затоа ставката на невработеност драматично ја намали, а и во просечна плата последниве две години ни избега, а бевме исти.[DOUBLEPOST=1544965423][/DOUBLEPOST]И разбирам дека има луѓе што го мрзат Груевски, патор бил, лопов бил, педер бил . . . . ваше право . . . но не можете да му ги оспорувате бројките, фабриките, вработувањата, добрите даночни и економски политики . . .
И на крај бидејќи тој е никаков и минато . . .
Што сега?? Ова ли е вистинскиот пат??? Подобри ли се овие??? Што понатаму???
Или целта беше Груевски да се смени и сега НУЛА,1 т.е ПОТОП .
Доста етикетирања, плукања, жалопојки, кукања . . . дајте решение.
Јас јавно кажувам и пишувам дека ова е промашена економска политика.
Времето тоа и го покажува. НУЛА,1 и последни во ЈИ Европа. Немора времето да го трошиме.
Враќањето на ниските даноци и старите политики на привлекување на странски инвестиции е единствениот пат.
Боле, де кажи колкав беше долгот на МКД (надвор и кон домашни банки) годината кога дојде Груевски и колкав беше долгот кога го избркаа комуњариве ...

Твоја логика е: да се испозадолжиш по банки (домашни и странски), хипотека ти се 2.000.000 население (без нивна согласност) нивните неродени деца, внуци, правнуци, чукунвнуци итн итн.
Парите што си ги зел, ги трошиш (не инвестирање) на администрација/паразити од 120.000 на 180.000, коли, кафани, шетања односно непродуктивни цели, било супер за економијата :confused: . Супер е за одредена група, ама за целата економијата на подолг рок е катастрофа.

Другиот дел што го збориш за сдсш си во право, т.е. немаат никакви позитивни мерки, ама не туку продавај пуфки дека мерките на дпне биле позитивни за Македонија.


П.С. Благодариме за советите за акциите на форумов
 
Член од
30 август 2017
Мислења
5
Поени од реакции
2
[DOUBLEPOST=1544961750][/DOUBLEPOST]Prasanjeto bese, dali toj sto ja ima akcijata ja zema dentata bez razlika koga ja kupil ili se presmetuva od koga ja kupil?. Moze malce glupavo vi zvuci no pocetnik sum zatoa prasuvam. Kako so ve razbrav toj so ja ima bez razlika koga ja kupil nego mu se dava dobivkata taka?[/QUOT-+
[DOUBLEPOST=1544961750][/DOUBLEPOST]Prasanjeto bese, dali toj sto ja ima akcijata ja zema dentata bez razlika koga ja kupil ili se presmetuva od koga ja kupil?. Moze malce glupavo vi zvuci no pocetnik sum zatoa prasuvam. Kako so ve razbrav toj so ja ima bez razlika koga ja kupil nego mu se dava dobivkata taka?
[DOUBLEPOST=1544985094][/DOUBLEPOST]greska rabotam bez tastatura
mlad coveku zemas div. za site akcii sto gi imas kupeno
bez razlika koga si gi kupil normalno se do presekot
ako presekot e 25.12.2018 togas za tie novi akcii ne ti sleduva div.
ako imas slobodno vreme zemi sledi go forumov odlicen e
pozz
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Штрајк во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ ќе нема, зашто на вработените им е исплатена една и пол плата. Исплатата се случи во петокот попладнето, откако утрото над стотина вработени излегоа на протест.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Боле, де кажи колкав беше долгот на МКД (надвор и кон домашни банки) годината кога дојде Груевски и колкав беше долгот кога го избркаа комуњариве ...

Твоја логика е: да се испозадолжиш по банки (домашни и странски), хипотека ти се 2.000.000 население (без нивна согласност) нивните неродени деца, внуци, правнуци, чукунвнуци итн итн.
Парите што си ги зел, ги трошиш (не инвестирање) на администрација/паразити од 120.000 на 180.000, коли, кафани, шетања односно непродуктивни цели, било супер за економијата :confused: . Супер е за одредена група, ама за целата економијата на подолг рок е катастрофа.

Другиот дел што го збориш за сдсш си во право, т.е. немаат никакви позитивни мерки, ама не туку продавај пуфки дека мерките на дпне биле позитивни за Македонија.


П.С. Благодариме за советите за акциите на форумов
Груевски вработи 170.000 луѓе, нека бидат 60.000 вработени во администрација, а останатите 100.000 се во приватен сектор.
Во 2006 кога дојде Груевски долгот беше 38% од БДП, си отиде со 43% од БДП. Работеше од 2009-2013 година во светска и банкарска економска криза. За тоа време сите држави во свет се презадолжија. можеш и да провериш...
Задолжувањето и не е така лошо, најразвиените држави се најзадолжени. Ама ние сме воспитувани во духот „учи синко да не работиш“ и „штеди да си имаш за црни денови“, а од економија сме дупки..
Ние македонците сме задолжени по 2000 евра секој, а види секој жител во светот е задолжен 86.000 долари.
https://makfax.com.mk/ekonomija/ммф-секој-жител-во-светот-должи-по-86-000-до/
Глупави се Американците и Јапонците што се задолжуваат толку, имаат најјаки економии. Ама затоа ти како експерт знаеш дека нетреба да се задолжуваме ????
И не ти продавам пуфки. Те подучувам за да разбереш и берза и економија. Да можеш да ги проектираш економските трендови за следната година. Исто како што ги проектирам цената на акцијата јас ја проектирам и економијата во мкд.
Немам намера да изигрувам адвокат на Груевски, кажувам проекција и решение . . .

И на крај не ти чини Груевски, не ти чинат комуњарите, а има ли некој што ти чини ??? Имаш ли некое решение или само да се сере деструктивно . . .
тука завршувам со проекциите на економијата и неспособноста на владата за следната година.
 
B

Bafra

Гостин
Груевски вработи 170.000 луѓе, нека бидат 60.000 вработени во администрација, а останатите 100.000 се во приватен сектор.
Во 2006 кога дојде Груевски долгот беше 38% од БДП, си отиде со 43% од БДП. Работеше од 2009-2013 година во светска и банкарска економска криза. За тоа време сите држави во свет се презадолжија. можеш и да провериш...
Задолжувањето и не е така лошо, најразвиените држави се најзадолжени. Ама ние сме воспитувани во духот „учи синко да не работиш“ и „штеди да си имаш за црни денови“, а од економија сме дупки..
Ние македонците сме задолжени по 2000 евра секој, а види секој жител во светот е задолжен 86.000 долари.
https://makfax.com.mk/ekonomija/ммф-секој-жител-во-светот-должи-по-86-000-до/
Глупави се Американците и Јапонците што се задолжуваат толку, имаат најјаки економии. Ама затоа ти како експерт знаеш дека нетреба да се задолжуваме ????
И не ти продавам пуфки. Те подучувам за да разбереш и берза и економија. Да можеш да ги проектираш економските трендови за следната година. Исто како што ги проектирам цената на акцијата јас ја проектирам и економијата во мкд.
Немам намера да изигрувам адвокат на Груевски, кажувам проекција и решение . . .

И на крај не ти чини Груевски, не ти чинат комуњарите, а има ли некој што ти чини ??? Имаш ли некое решение или само да се сере деструктивно . . .
тука завршувам со проекциите на економијата и неспособноста на владата за следната година.
Не само што изиграваш адвокат, туку и пуфки продаваш, т.е. манипулираш. Остај проценти кога на темава знаеме дека се и сешто се манипулира статистички.

Долгот во 2008 бил 1.5 милијарди, а Гуревски кога си замина 4.5 милијарди евра. :aplauz:
И баба ми знае така со туѓи пари (y)

Убаво си кажа, Груевски ги вработил. 60.000 паразити, останатите 100.000 (од кај ја извади бројкава не е битно) исто ги плаќа од мои пари, да работат за странци. Една корист што имаме леле мајко. (y)

Сам си потврда дека мерките на Грујо не чинат, штом ги преферираш банките, а ниту една друга производна/услужна фирма.

Најразвиените земји се најзадолжени, ама и затоа веќе почнуваат да крварат, а 2020 веќе пообилно, само за да сокријат дека долгот веќе е неодржлив ќе има воени сценарија и револуции.

Ние сме научени, наведната глава, сабја не ја сече... ќути може и полошо... државата да ни даде итн итн.

Ај да не ја загадувам темава со глупости (си има посебна тема за економска состојба во МКД малку подоле), ниту дпне чинеа со 1000 регулации и закони ниту сдс.
Ќе ми чини само оној политичар кој стварно ќе направи дерегулации, односно ќе намали влијанието/мешањето на државата во приватниот сектор. За жал во овој социјалистички систем, државен систем на стероиди (направен од Груевски) тоа е невозможно. Затоа и се повеќе ќе конзумира од приватниот.

* Се прашувам зашто не купи порше, па што не се задолжи за уште едно ферари, + шофер, + 10 слугинки дома, +обезбедување и сите тие да ти диктираат што смееш а што не .... Или кога е од личен џеб, друга економија практикуваш а :P
 
Член од
16 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
15
Затоа што не беа тогаш на власт. Тогаш купуваа тие што беа на власт, а денес купуваат овие што се на власт.
Многу просто. Власта секогаш купува, барем на Балканот.
Тогаш купуваа и хрвати, словенци, босанци, западњаци (ИМБ), а денес во ослободена економија никаде ги нема, само комуњари купуваат.
И на крај зошто не ги споредиш берзите 2018 со 2007, па заклучи кој бил подобар???

Берза не е мерило за економијата...

Добро бе неможеш да наброиш една добра економска реформа на владата, само една???
Можеш да наброеш една странска инвестиција (фабрика) што сами ја донеле, САМО ЕДНА, и тоа во време кога економијата во ЈИЕ цвета !!!
Наброј било што ЕДНО може и булевар, поголем парк, тунел под Кале, Чист Воздух, поврат ДДВ 15%, плата 500 ЕУР . . . . Све стои. Само не ги чепкај ТИРЗоните тие не се нивно дело, а тие ја одржуваат економијата да не е минус.

Пример:
Еве пример за осомничен криминал од 10 милиони (од 2002/03), само Камчев остава кауција 14 милиони евра + другите газди . . .
https://novatv.mk/kamchev-nudi-garantsija-od-14-milioni-evra-za-da-izleze-od-pritvor/
а работниците се 2 месеци без плата . . . абе 4000 крави ќе пцојсаат.
https://sdk.mk/index.php/makedonija/protest-za-plati-vo-bitolska-pelagonija-na-kamchev-direktorite-nedostapni/
И ова ти е логично . . . Што не му земат кауција 20 милиони ЕУР, за криминал кој треба да го докажат од 10 милиони, па нека бега каде сака . . . . туку изгледа некој им го сака бизнисот и тоа за без пари . . .
Камчев го купи Зикот за 70% повеќе од берзанската цена, за 25% отколку што Гагачев сакаше да го приватизира!!!
Тодорич од Агрокор го пуштија со 1 милион ЕУР кауција, а беше избеган...
Ама ти тогаш мал беше не се сеќаваш :) .
Ова ти е слободна економија, со СЈО, ОЈО и Кацарска на врат . . .
Поради ова и неспособноста на мрзливата власт економијата е последна во ЈИ Европа, исто ќе е и догодина . . .
Ама Вие продолжете да ја вртите истата плоча со години СЛОБОДА, ФАМИЛИЈА, ПАТОР, КРИМИНАЛЦИ . . . Ако вас ви се бендисуваат овие економски политики дупло зголемени ДАНОЦИ мене не. . .
Бошко а има и такви кој што беа создадени во времето на Црвенковски кој земаа милиони после 2006 беа двојно наградувани определни поединци и фирми не е тука само кој бил или кој е на власт.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Abe dajte nekoja saglam analiza za nekoja saglam akcija da dokupime ( osven KMB tie si gi kupuvam pomalku vo kontinuitet od 2009) dosta so politikivekoj bil los a koj polos ... defakto tapa sme politicki da ne recam pomor ...
Tuku za diferzifikacija sto drzite ... STB otide so cenava kako i drugive sto se posaglam ...
Nekoja inovativna perspektiva za zbogatuvanje na portfolio
Da go osvezime muabetov :)

Ubava vecer :)
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Abe dajte nekoja saglam analiza za nekoja saglam akcija da dokupime ( osven KMB tie si gi kupuvam pomalku vo kontinuitet od 2009) dosta so politikivekoj bil los a koj polos ... defakto tapa sme politicki da ne recam pomor ...
Tuku za diferzifikacija sto drzite ... STB otide so cenava kako i drugive sto se posaglam ...
Nekoja inovativna perspektiva za zbogatuvanje na portfolio
Da go osvezime muabetov :)

Ubava vecer :)
Јас сум Комерцијална, Тутунска, малку Охридска, Алкалоид. Иако фале некој Гуру тука да има инсајдерски информации и да не наведе да купеме некоја акција :D Искрено мислам слаба е понудата на нови и слободни акции
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Se e transparentno nemora da ima insajderski
Informacii .Spored prometot KMB nekoj pametno dokupuva isto i ALK novina e sto MTUR pocna da si doaga na cena i mislam deka skoro ke bide 5.300.
TNB nekoj ima informacija i dokupuva na ova nivo isto napomenav za mene nesvatlivo zosto UNi se ukopa a vredi bar 2.700-800
MPT mudro niz cela godina si kupuva na ova nivo znaci ke ide dividenda bar za laj niv e fiksen kec .TEL si gazi poleka i 300 e veke regularna cena :)
STB se sprema da poleta ama ima dobra kolicina na 1300 .PPiV cudno ama nekako stagnira a naprotiv treba da raste so ogled na toa sto investira i ke ima pomalku za danok plakanje ;)
Zaklucok site cekaat mudro dali ke ima rezervacii po banki za bombata kamcev - saso a pri oci slepi se pravat deka se e pod kontrola i deka bitno krizata pomina samo cekame da se verifikuva dobrata godina vo site firmi i pokraj glupavata politika na ekomoski plan !!

Zakljucok ne se najdoa 5te miljardi isto kako sto ne se najdoa ni fiktivnite privatizacii !!Da zivee demokratijata !!
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Не само што изиграваш адвокат, туку и пуфки продаваш, т.е. манипулираш. Остај проценти кога на темава знаеме дека се и сешто се манипулира статистички.

Долгот во 2008 бил 1.5 милијарди, а Гуревски кога си замина 4.5 милијарди евра. :aplauz:
И баба ми знае така со туѓи пари (y)

Убаво си кажа, Груевски ги вработил. 60.000 паразити, останатите 100.000 (од кај ја извади бројкава не е битно) исто ги плаќа од мои пари, да работат за странци. Една корист што имаме леле мајко. (y)

Сам си потврда дека мерките на Грујо не чинат, штом ги преферираш банките, а ниту една друга производна/услужна фирма.

Најразвиените земји се најзадолжени, ама и затоа веќе почнуваат да крварат, а 2020 веќе пообилно, само за да сокријат дека долгот веќе е неодржлив ќе има воени сценарија и револуции.
1. За способноста на македонските компании, квалитетот на менаџментот, квалитетот на работниците, технологијата што ја користат не си свесен. Тој не е нула туку е минус. Една дерегулација тргање на царински бариери и граници, тие ќе бидат збришани. Затоа и играм банки, зошто таму е загарантирана добивка.
2. Дека вработил 100.000 во приватен сектор е лесно проверлив факт. Тоа го брои завод за вработување. Провери си во 2006, па во 2016 и одземи. Има 170.000 нововработени. И тие секогаш трошеле пари од буџет (твои пари ако си плаќал данок). Дали државата им давала социјала, разни помош програми, здраство бесплатно тие секогаш биле товар. Само што денес тие 100.000 заработуваат.
3. Долг не се мери као бројка во милиони и милијарди, тука како процент од БДП. ако сакаш во милијарди да мериш пресметај и +1,1 милијарда евра што ги остави во девизни резерви за да гарантира стабилен курс.
4. не се учи економија од фацебоок и од рекла казала. Тоа е многу покомплицирана проблематика и единствен кој ја третирал во последниве 30 години е Груевски. Моите гледишта за економијата во 70% се поклопуваат со неговите. Јас ги истакнувам моите гледишта на економијата, а не го бранам Груевски. Ако не се слагаш со моите гледишта тоа е твој проблем. Јас за разлика од тебе предлагам решение, а ти само плукаш.. порано само по Груевски, а сега и по комуњарите . . .
p.s.
И добро што ме следиш и купуваш препорачани акции, бидејки мислам дека имаш слаби познавања и за економија и за берза (y). . .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom