Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
OHIS e otpisana stavka uste od porano I ne znam kakva vrska ima so ovogodisen izvestaj? Od ova moze samo da se knizi dobivka po moe....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.833
Поени од реакции
15.766
OHIS e otpisana stavka uste od porano I ne znam kakva vrska ima so ovogodisen izvestaj? Od ova moze samo da se knizi dobivka po moe....
имаше стечајна постапка на Охис, заборавив сега која година беше, ама има едно 3 години мислам, до сега веќе ништо од тоа ни во извештај не може да биде...
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Ќе си измислиш бројки . . . ќе си креираш приказна . . . и демек е Вистина . . .
Затоа нас и не не бива . . . Зашто премногу лажеме, импровизираме и филозофираме, а не учиме и не работиме . . . .
Како бе друже дозна дека 70% од компонентите во Фиат треба да се домашни делови кога договорот на Србија со Фиат е државна тајна . . .
Единствено што се знае е дека платија 9000 евра по работник субвенција, ова се знае бидејќи исплатија од буџет . . . Ако можеш просветлиме кои авто делови се произведуваа во Србија за да ги вгради Фиат (освен гуми и можеби каросерија) . . .
Србија произведуваше коли и во Југославија, таа фабрика ја купи Фиат, а не дека беше гринфилд инвестиција . . . Затоа и таму влезе Фиат, а не во Македонија.

3 поста пишуваш и сите три се базирани на лаги . . . Премногу лаги
1. дека СДИ креираат 2% од БДП.
2. Дека Бетон и Гранит не изградиле ниту една фабрика во зоните.
3. Дека 70% од деловите во фиат се српски.
Да не е смешно ќе е трагично . . .

Инаку за плетачите на кабли . . . после македонија откако видоа дека тука ги плукаат зошто не давале по 500 евра плата . . . истите тие Дрекслермаер и Кронберг Ш. отвориа фабрики во Србија . . . Таму сега плетат кабли илјадници луѓе и БДП им расте +4,8% . . .
А Ние ќе филозофираме како не биле корисни и ќе стоиме во место со НУЛА,1%.
Затоа на Србите им пораснаа платите за 20%, а ние дремеме . . .

Зошто тие „плетачите на кабли да даваат повеќе од 250 евра“ кога Брако на Анѓушев дава 200 евра ??? Кога ќе почне Анѓушев да плаќа по 500 евра тие сигурно ќе плаќаат по 600 евра . . .

p.s.
Ова е моја последна реплика . . . премногу лажни бројки и информации пласираш . . Не вреди на секое да те демантирам . . .
А дека СДИ ја влечат сега македонската економија пишува и во извештајот на НБРМ и не за џабе сега цела влада оди на сликање во зоните бидејќи само таму нешто се случува . . .
Се извинувам за лажната информација, не биле 70% туку 80 % домашни компоненти кои требало да се вградуват во возилата произведени од Фиат во Србија, според тогашниот нивни министер за економија. Србите се жалат дека Фиат не го почитува договорот и користи само 30% домашни компоненти, или според натписов во прилог нето ефектот врз нивната економија е 387 милиони евра во 2015.

https://rs-lat.sputniknews.com/analize/201706271111717394-fijat-strajk-problemi-1/

Се надевам разликуваш плати на вработени и обем на соработка со локална економија.

СДИ носат нови знаења, корпоративна култура и работни навики и тоа никој не го спори. Носат и редовна плата за 20-30,000 вработени, но далеку од тоа дека се основа на Македонската економија, бар според сегашниот концепт на работа кој ја игнорира домашната индустрија како потенцијален деловен партнер.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Се извинувам за лажната информација, не биле 70% туку 80 % домашни компоненти кои требало да се вградуват во возилата произведени од Фиат во Србија, според тогашниот нивни министер за економија. Србите се жалат дека Фиат не го почитува договорот и користи само 30% домашни компоненти, или според натписов во прилог нето ефектот врз нивната економија е 387 милиони евра во 2015.

https://rs-lat.sputniknews.com/analize/201706271111717394-fijat-strajk-problemi-1/

Се надевам разликуваш плати на вработени и обем на соработка со локална економија.

СДИ носат нови знаења, корпоративна култура и работни навики и тоа никој не го спори. Носат и редовна плата за 20-30,000 вработени, но далеку од тоа дека се основа на Македонската економија, бар според сегашниот концепт на работа кој ја игнорира домашната индустрија како потенцијален деловен партнер.
A koj ja sprecuva domasnata industrija da sorabotuva so SDIte? I kako toa mislis da gi primoras SDIte da kupuvaat uslugi i dobra od domasni firmi? So dekret? Tolku od tvoeto razbiranje na konceptot slobodna pazarna ekonomija
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Се работи за интеграциите во ЕУ и во НАТО. Не може да кажеме не ми се допаѓа Договорот, а сакаме да бидеме дел од ЕУ и НАТО. За жал можеби, но таква е реланоста на земјата и на регионот. Не се работи дека сакаме само да бидете дел од ЕУ, тоа е и наш интерес. Така што, кој и да прави нешто против нашиот интерес, не е наш пријател (he is our enemy). Толку е едноставно“, Кристиан Хелбах, специјален претставник за Југоисточна Европа во МНР на Германија. (y)
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Се работи за интеграциите во ЕУ и во НАТО. Не може да кажеме не ми се допаѓа Договорот, а сакаме да бидеме дел од ЕУ и НАТО. За жал можеби, но таква е реланоста на земјата и на регионот. Не се работи дека сакаме само да бидете дел од ЕУ, тоа е и наш интерес. Така што, кој и да прави нешто против нашиот интерес, не е наш пријател (he is our enemy). Толку е едноставно“, Кристиан Хелбах, специјален претставник за Југоисточна Европа во МНР на Германија. (y)
Без +50% на МСЕ за една година, +15% недвижност ,слободно купување на акции на светски берзи и рамен данок не признавам договор.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Без +50% на МСЕ за една година, +15% недвижност ,слободно купување на акции на светски берзи и рамен данок не признавам договор.
На овие цени, раст на +15% недвижност :neetaka:
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
Кој сега ќе го чита мрморецот Боле со неговите километарски приказни како БДП-то не чинело, владата немала идеи, Фиат не купувал федерфуфни од Србија туку од Полска...
А уствари само му е криво што продаде СТБ на 900 денари пред да почне да дава дивиденда, со што можеше дополнително да ќари 350-400 денари на дивиденди плус 200 денари капитална (он нека пресмета колку е тоа во проценти).
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Кој сега ќе го чита мрморецот Боле со неговите километарски приказни како БДП-то не чинело, владата немала идеи, Фиат не купувал федерфуфни од Србија туку од Полска...
А уствари само му е криво што продаде СТБ на 900 денари пред да почне да дава дивиденда, со што можеше дополнително да ќари 350-400 денари на дивиденди плус 200 денари капитална (он нека пресмета колку е тоа во проценти).
Боле во 2018 година има над 60% ќар . . . го надмаши планот од 15% и сега мирно спие . . .
Парите од СТБ претежно ги вложи во КМБ и убаво заработи . . .
И Боле не е завидлив како тебе . . .
Искрено честитам на секоја добивка :aplauz:(y):bravobe: . . .
И Ви посакувам под 1100 да не се спуштите . . .
Добивка имаш кога ќе продадеш . . . Продај и пиши . . . Исто како јас за секоја трансакција што пишувам . . . Исто како што пиша дека си купил лани на 970 денари.

п.с.
Знаеш ли која е најскапа банка на балканот и пошироко во Европа сега ???
Све во живот ти е понуда и побарувачка . . .
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Od 24.08 navamu pominaa 1500 akcii na TNB. po 14000den. sto e pogolema kolicina od voobicaeno,pa mislam deka nekoj ocekuva podobar 3kv. sto za ovaa banka e i predvidlivo.(y)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Sekoj pameten bi kupil TNB i vo taka bedna godina podelija 4% od pazarna cena dividenda a slednata bi trebalo da bide bar duplo pogolema ? Spored ozboruvanja tie ja namalile dobivkata na polugodie inache veke e zatvoren planot za cela godina od 35miliona samo bi bilo premnogu da pokazat za polugodine godisen plan :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Sekoj pameten bi kupil TNB i vo taka bedna godina podelija 4% od pazarna cena dividenda a slednata bi trebalo da bide bar duplo pogolema ? Spored ozboruvanja tie ja namalile dobivkata na polugodie inache veke e zatvoren planot za cela godina od 35miliona samo bi bilo premnogu da pokazat za polugodine godisen plan :)
Во КВ2 2018 имаа помала добивка од КВ2 2017та...РОЕ им растеше астрономски така да се очекува пад. Сега со П/Б од 1.26 имаат многу помал простор за раст од пред 3-4 години. Не би ја нарекол ефтина акција повеќе е умерена и се вади само на п/е но тоа може брзо да се промени. Така да има ризик во ТНБ а особено од менаџменот кој си игра со дивиденд пауут како да му е количка на навивање. Во најдобар случај може една година да даде добра дивидент пауоут у да рипне 50-60% акцијата ама тоа ќе биде краткорочен ефект. На долгорочно не сум толкав оптимист...јас продадов ТНБ на окулу 14.000 и најверојатно ако расте уште би продавал, има подобри опции на МСЕ од ТНБ. Порано беше супер и се изнакупував како луд сега продавам.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
429
Поени од реакции
526
Во КВ2 2018 имаа помала добивка од КВ2 2017та...РОЕ им растеше астрономски така да се очекува пад. Сега со П/Б од 1.26 имаат многу помал простор за раст од пред 3-4 години. Не би ја нарекол ефтина акција повеќе е умерена и се вади само на п/е но тоа може брзо да се промени. Така да има ризик во ТНБ а особено од менаџменот кој си игра со дивиденд пауут како да му е количка на навивање. Во најдобар случај може една година да даде добра дивидент пауоут у да рипне 50-60% акцијата ама тоа ќе биде краткорочен ефект. На долгорочно не сум толкав оптимист...јас продадов ТНБ на окулу 14.000 и најверојатно ако расте уште би продавал, има подобри опции на МСЕ од ТНБ. Порано беше супер и се изнакупував како луд сега продавам.
Не си играат со дивиденд пауут, туку им беша наложено од НБРМ да ја зголемат адекватноста на капиталот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom