Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Колку што ме држи сеќавањето Тиквеш не ја изнајмува српската пивара, туку М6. Значи би имало влијание во резултатот кај М6 а не во Тиквеш.
Да мислам дека е така. Ама имаат некои вложувања во подружници што работат лошо. Ме мрзи да проверам ама мислам дека ласнкиот консолидиран беше со над 50м помала добивка од обичниот извештај.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
.[DOUBLEPOST=1521137899][/DOUBLEPOST]
RZUS p/e 5 p/b 0.25 раст 40/% 12м таа ти е боља и со поголем потенцијал за раст. За дивиденда незнам може и ќе дадат, ама најверојатно не кога имаат добивка покриваат загуби. Ама по п/е и п/б мислам дека е најефтина на МСЕ.
Koga rekov deka PPIV e najpodceneta mislev na EV/EBITDA koja iznesuva 1
Najdi mi poevtina firma na MSE i na balkanov od PPIV.Nema nikakvi dolgovi 15 milioni evra na smetka,kontinuiran rast od 15-20% na dobivka sekoja godina.Podceneta i po parametri p/e p/b
Voopsto nesporedlivo so RZUS
Rzus za 2017 ima dobvka samo 9 denari po akcija :facepalm: a p/e 15
PPIV za 2017 dobvka od 4500 denari po akcija i p/e 8.9 taka da momentalnata cena od 39900 e i poveke od smesna.Realna cena po site parametri treba da e nekade 100-120000 .
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Имаат 9 милиони евра догорчен долг или колку 40% од капитал. Ваљда и Пиварата влегува во капиталот. Би требало да расте...ама сега имаат параболичен раст. Може со плато да заврши а може и со пад...повеќе од месец дена не би ја чувал ни под разно.[DOUBLEPOST=1521137899][/DOUBLEPOST]
RZUS p/e 5 p/b 0.25 раст 40/% 12м таа ти е боља и со поголем потенцијал за раст. За дивиденда незнам може и ќе дадат, ама најверојатно не кога имаат добивка покриваат загуби. Ама по п/е и п/б мислам дека е најефтина на МСЕ.
@StefusRefus не ти требаше ова со RZUS[DOUBLEPOST=1521157715][/DOUBLEPOST] upload_2018-3-16_0-48-30.png
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
BESK razocaruvacki rezultati,dobro sto prodadov golem del na 10000
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Овие компании се засегнати од трошењето на владата (особено Бетон) минатата година имавме два изборни циклуси и целиот хаос околу составување влада и сл. многу влијаеше врз градежништвото во целина. И државниот завод за статистика измери голем пад во оваа област. Ако и во такви околности Гранит е со добивка 94% од таа за 2016 тоа значи дека во овие (се надеваме) релаксирани односи оваа компанија треба да "гази".

Книговодствената вредност на Гранит е дупло поголема од пазарната, дава редовна и сигурна дивиденда од повеќе од 100 ден по акција. Сметам дека е одличен избор за среднорочна инвестиција (на година-две) има доста потенцијал, работи редовно на странски пазари... Не влегува премногу во партиски, владини, невладини игри.
Јас ја рангирам како Алкалоид, со тоа што сметам дека Гранит има поголем потенцијал за раст на пазарот на акции. Оваа акција е "бетон" во секое портфолио.
[DOUBLEPOST=1521185923][/DOUBLEPOST]GRNT koga daval 100 denari dividenda , povekje od 20 -30 jas ne sum videl?[DOUBLEPOST=1521186405][/DOUBLEPOST]Nekoj da dade razmisluvanje za CEVI?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
[DOUBLEPOST=1521185923][/DOUBLEPOST]GRNT koga daval 100 denari dividenda , povekje od 20 -30 jas ne sum videl?[DOUBLEPOST=1521186405][/DOUBLEPOST]Nekoj da dade razmisluvanje za CEVI?
Tehnicka greshka 30 den po akcija okolu 4 od segashna pazarna, zatoa i ja sporeduvam so alkaloid. Samo tuka smetam deka ima pogolem potencijal za kapitalna dobivka
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Koga rekov deka PPIV e najpodceneta mislev na EV/EBITDA koja iznesuva 1
Najdi mi poevtina firma na MSE i na balkanov od PPIV.Nema nikakvi dolgovi 15 milioni evra na smetka,kontinuiran rast od 15-20% na dobivka sekoja godina.Podceneta i po parametri p/e p/b
Voopsto nesporedlivo so RZUS
Rzus za 2017 ima dobvka samo 9 denari po akcija :facepalm: a p/e 15
PPIV za 2017 dobvka od 4500 denari po akcija i p/e 8.9 taka da momentalnata cena od 39900 e i poveke od smesna.Realna cena po site parametri treba da e nekade 100-120000 .
Добро,грешка не била 5.24 п/е туку 15.24 ...погрешно сум пишал за RZUS. Но ако расте расте...може да се шпекулира и на неа и заработи.[DOUBLEPOST=1521198537][/DOUBLEPOST]Инаку КМБ цирка 35% за 3 месеци...И таму има место за шпекулирање.[DOUBLEPOST=1521226363][/DOUBLEPOST]

Промет над 100.000 ден мислам дека е инклузионен критериум
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Jas te povikav pa ajde jas.
Gledas li sto pisuvas, malodusen si za sto gi obvinuvas site ostanati ili ?! Kako togas ocekuvas KB da naplati ?! :icon_lol: Izgleda imas nekoj golem zort so likot sto go spomnuvas, samo da potencirame deka celo vreme bese greska vo vrska so TPL ili potocno odrabotuvase nekoja rasipana kampanja.

Se slagam so toa kade ke ni e krajot godinava, pa i slednata ?! :ojeaa:
Brane te molam napraj nekoj special bold font samo za 007, obozava polnicki :Кезец:
Бидејќи си тата мата за Топлификација, зашто ТЕ-ТО сам себе се блокирало :cautious: ??
Што се следните потези на слепи Миш (хаџимишев) ??
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Sho harikiri sam sebe se ubil? A kaj se parite i od firmata i od narodov sto go strizea do sega zaedno so BEG, na koj ostrov??? Pa posle spinuvanje propagandi ovoj ili onoj ne cinel bez da se gleda akcionerskiot interes kade e, se gleda koj ne cini toj sto dolzi i sto im misli loso na iljadnici akcioneri t.e. familii.
I ajde pisete nesto ne samo jas na temava. Mislam deka i vtoriot spor e vekje na vrhoven pa kaj i da e ke dojde za naplata.
 
B

Bafra

Гостин
Sho harikiri sam sebe se ubil? A kaj se parite i od firmata i od narodov sto go strizea do sega zaedno so BEG, na koj ostrov??? Pa posle spinuvanje propagandi ovoj ili onoj ne cinel bez da se gleda akcionerskiot interes kade e, se gleda koj ne cini toj sto dolzi i sto im misli loso na iljadnici akcioneri t.e. familii.
I ajde pisete nesto ne samo jas na temava. Mislam deka i vtoriot spor e vekje na vrhoven pa kaj i da e ke dojde za naplata.
:confused::confused::confused: o_Oo_O
Што те прашав, што напиша :facepalm:

Алооо од каде наплата ако е блокиран, да не чува милионите тука случајно.

Значи спорови нека добиваат, што е планот кога нема пари тоа прашав. Топлификација ќе го презема, КБ на друг ли ќе го шитне, кои се други опции се во игра...
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
516
Богов кај Чом у емисија. Чом тресе зелени ко у најбољи денови
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Чомовски е мизерија . . .
Ова е дно на новинарство . . . Срамотно и досадно интервју. . .
Незнам зошто Чомовски се плетка со економско банкарски теми . . . Тотално неписмен и неинформиран . . .
Да сум на местото на Богов не би одел кај него на интервју . . . Дури и Богов поради љубезност и добро воспитание изгледаше смешно . . . .
Богов беше добар гувернер и треба да остане . . .

p.s.
не сум љубител на Топлификација , па затоа не ја коментирам.
Би сакал да обрнам внимание на една ризична акција која може да има одлична иднина, но би можела да ја доживее судбината на Агрокор . . . ЗК Пелагонија е компанија во која имам 6-7% од портфолиото....
Големо задолжување, големи инвестиции, сметководствени акробации(оваа година со залихите), проблематични сопственици . . . .
Дали оваа година ЗПКО консолидирано ќе помине 2 милиони евра ???
Дали следната година ЗПКО консолидирано ќе помине 4 милиони евра ???
Никаде на повидок пари, нови кредити, но јас сум оптимист . . . . . Ова е моја најризична инвестиција, па да видиме . . . . Компанијата има страшен потенцијал, но треба добар менаџмент. . . . Годишно продава струја од 8 милиони евра!!!
Не ја препорачувам, но ја нотирам за да можете за некоја година да ме плукате . . .
Топло препорачувам банки, се знаат моите фаворити, ЗПКО е ризик со поголем потенцијал, но треба да се сработи, а таму некако споро одат работите . . . .
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Dojde Borisov se dogovori za cena ke dojde Kocijas ke donese pari za Feni :) Kaj i da e ke doaga izgleda i Putin za Teto-a i eve ti paket za mazenje ?
Ima razlika nema rizik cista vistina imam KMB ne navlekuvam ama i korav progleduva ponekogas?
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
За Топлификација АД @SE(ze)ZAM . Не сум правник, ама доволно знам дека одлука на врховен суд е конечна, последна. Тие пари тето мора да ги врати на тплф, доколку не успее се отвара стечај... Но и да наплати тплф би требало што побрзо да ги врати на кбм, мислам од 2020 е планот за отплата. Дали и останатите тужби ќе бидат во корист на тплф, не знам. До сега единствен сигурен добитник од ситуацијата е кбм. Доколку сака тплф да се врати целосно во игра би требало да си го врати основниот бизнис (дистрибуција на топлина) се спрема и нов закон за енергетика, гасификацијата и сл. Имам доста нејаснотии и прашања кои ќе ги дознаеме во периодов. Сепак доколку сакате малку адреналин како и порано што ви пишував оваа акција ви е по мене прва на листа. Зависи што од потенцијалот ќе реализираат, може да оди и повеќе од x3 од сегашна цена. Сепак, да е поризична од алк, кбм, грнт, ама има најголем потенцијал за раст. Банките @bosko007 се подобро регулирани и покажаа периодов добар раст и дивиденди, но тука сметам дека нлб и стопанска ск го исполнија потенцијалот не очекувам дека после дивидендниот пресек ќе растат, напротив. За охридска што ја фаворизираш не сум сигурен ( ќе видиме) за кбм си во право, 100% се согласувам со тоа што го имаш пишувано. За Чом и неговите познавања од економија, финансии и банкарство немам енергија ни да гледам ни да коментирам :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom