Македонска берза

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Telekom denda 18.4 den. Toa se nekoi 27% povekje od lani.

Sovet od cico Bubi: kupuvajte akcii so rastecka dividenda. Bidejki toa ja diga cenata. A so toa povratot e dvoen: dividenden prinos plus kapitalna dobivka
Можеби е раст во споредба со лани/преклани, биди доследен и спореди со годините кога даваше и по 70+ денари
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Sporeduvam so lani posto togas gi kupuvav akciite. I sovetuvav da se kupuvaat.

Vo tie godini sovetuvav izlaganje i samiot izlegov. Ene go Mojnovac kako svedostvo[DOUBLEPOST=1521115782][/DOUBLEPOST]Inaku koga davase 70 den Tel bese klasicen dividend trap, bidejki isplakase poveke od zarabotenoto. Ne treba da e covek genij da sfati deka takov princip e neodrzliv.

Slicno sega pravi Repl. Oprez!
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Telekom denda 18.4 den. Toa se nekoi 27% povekje od lani.

Sovet od cico Bubi: kupuvajte akcii so rastecka dividenda. Bidejki toa ja diga cenata. A so toa povratot e dvoen: dividenden prinos plus kapitalna dobivka
Има едно нешто што не ми се допаѓа таму е што книговодствена вредност по акција е скоро дупло помала од пазарната, иначе дивидендата е околу 6% од пазарна што е ок[DOUBLEPOST=1521119513][/DOUBLEPOST]
Еве зошто никогаш нема да вложам пари во Макпетрол.

Во 2016та кога менаџментот се бранеше од превземање го пумпаа резултатот за да не дојде до тоа.

Сега ја рушат цената со цел поевтино да си ги откупат акциите
Кое црно превземање не мрдна цената од рамка 25 до 30к по акција, реално вреди барем 50к по акција ако стварно сака ја превземе некој. Оваа мала корекција е веројатно заради помалата дивиденда што се очекува во однос на лани. Пазарната цена е 80 % од книговодствената, слично како кај окта. Така да овие две макпетрол и телеком очекувам да стагнираат, додека кбм и тплф очекувам сериозно да растат (над 50%) причините мислам веќе на сите ви се познати :)
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Одличен раст...100/100 за 365 дена. Дуплирана добивка за 365 дена. Но нема дивиденда, долгови од 9 милиони евра, за камата плаќа 1 милион евра, намалува постојани средства и не инвестира. Но има некој добар дил направено и расчистиле залихи. п/е 7 п/б 0.6 и 30% раст за под месец дена чиста парабола. Вреди да се шпекулира на оваа акција. Ама лесно се гори со оваа.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Prilepska pivarnica najpodcenetata akcija na MSE so odlicni rezultati za 2017 očekuvano,samo poglednete i voshituvajte se.:)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Prilepska pivarnica najpodcenetata akcija na MSE so odlicni rezultati za 2017 očekuvano,samo pogledajte i voshituvajte se.:)
Одличен раст...100/100 за 365 дена. Дуплирана добивка за 365 дена. Но нема дивиденда, долгови од 9 милиони евра, за камата плаќа 1 милион евра, намалува постојани средства и не инвестира. Но има некој добар дил направено и расчистиле залихи. п/е 7 п/б 0.6 и 30% раст за под месец дена чиста парабола. Вреди да се шпекулира на оваа акција. Ама лесно се гори со оваа.
растот не е случаен освен 1 милион евра долг имаат и пивара во џебот ,да не бев во банка ке бев внатре веке.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
растот не е случаен освен 1 милион евра долг имаат и пивара во џебот ,да не бев во банка ке бев внатре веке.
Имаат 9 милиони евра догорчен долг или колку 40% од капитал. Ваљда и Пиварата влегува во капиталот. Би требало да расте...ама сега имаат параболичен раст. Може со плато да заврши а може и со пад...повеќе од месец дена не би ја чувал ни под разно.[DOUBLEPOST=1521137899][/DOUBLEPOST]
Prilepska pivarnica najpodcenetata akcija na MSE so odlicni rezultati za 2017 očekuvano,samo poglednete i voshituvajte se.:)
RZUS p/e 5 p/b 0.25 раст 40/% 12м таа ти е боља и со поголем потенцијал за раст. За дивиденда незнам може и ќе дадат, ама најверојатно не кога имаат добивка покриваат загуби. Ама по п/е и п/б мислам дека е најефтина на МСЕ.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не ве разбирам, Тиквеш или капитал во Скопска? Нели таа се продаде 100 проценти на странци и со тоа се тргна од берзата.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Не ве разбирам, Тиквеш или капитал во Скопска? Нели таа се продаде 100 проценти на странци и со тоа се тргна од берзата.
Koga vika pivara verojatno misli na BIP.[DOUBLEPOST=1521146013][/DOUBLEPOST]Nema nikakov komentar za PPIV. osven 3D nikoj ne go ni spomna izvestajot na PPIV.Tolku ne e interesna ili e veke predvidliva?
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Некако тивко и без коментари поминаа ФИ на градежниците.Нема никакво мислење на форумов за просечниот извештај кај Гранит и " потопот" кај Бетон???
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Koga vika pivara verojatno misli na BIP.[DOUBLEPOST=1521146013][/DOUBLEPOST]Nema nikakov komentar za PPIV. osven 3D nikoj ne go ni spomna izvestajot na PPIV.Tolku ne e interesna ili e veke predvidliva?
Тоа не е баш позитивно, сега кога ќе направат консолидиран биланс ќе видиш колку ќе падне добивката
 
B

Bafra

Гостин
Имаат 9 милиони евра догорчен долг или колку 40% од капитал. Ваљда и Пиварата влегува во капиталот. Би требало да расте...ама сега имаат параболичен раст. Може со плато да заврши а може и со пад...повеќе од месец дена не би ја чувал ни под разно.[DOUBLEPOST=1521137899][/DOUBLEPOST]
RZUS p/e 5 p/b 0.25 раст 40/% 12м таа ти е боља и со поголем потенцијал за раст. За дивиденда незнам може и ќе дадат, ама најверојатно не кога имаат добивка покриваат загуби. Ама по п/е и п/б мислам дека е најефтина на МСЕ.
Тиквеш не ја чувал ни под разно, а РЖ Услуги имала потенцијал. o_O
Ти знаеш кои се РЖ Услуги, што им е дејност, што поседуваат, какви се игри има кај нив, или само бројки на хартија си гледаш :confused: Па уште и дивиденда :D
Штом е ефтина и со потенцијал, утре да се пофалиш дека си се подновил бар со 200 акции.

Кој сака да се коцка со ржињата нека игра со мал % од расположливите пари да не остане без гаќи.

Тоа не е баш позитивно, сега кога ќе направат консолидиран биланс ќе видиш колку ќе падне добивката
Колку што ме држи сеќавањето Тиквеш не ја изнајмува српската пивара, туку М6. Значи би имало влијание во резултатот кај М6 а не во Тиквеш.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Некако тивко и без коментари поминаа ФИ на градежниците.Нема никакво мислење на форумов за просечниот извештај кај Гранит и " потопот" кај Бетон???
Овие компании се засегнати од трошењето на владата (особено Бетон) минатата година имавме два изборни циклуси и целиот хаос околу составување влада и сл. многу влијаеше врз градежништвото во целина. И државниот завод за статистика измери голем пад во оваа област. Ако и во такви околности Гранит е со добивка 94% од таа за 2016 тоа значи дека во овие (се надеваме) релаксирани односи оваа компанија треба да "гази".

Книговодствената вредност на Гранит е дупло поголема од пазарната, дава редовна и сигурна дивиденда од повеќе од 100 ден по акција. Сметам дека е одличен избор за среднорочна инвестиција (на година-две) има доста потенцијал, работи редовно на странски пазари... Не влегува премногу во партиски, владини, невладини игри.
Јас ја рангирам како Алкалоид, со тоа што сметам дека Гранит има поголем потенцијал за раст на пазарот на акции. Оваа акција е "бетон" во секое портфолио.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom