Македонска берза

Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
А кој ги купи тие 5,6% на ЕБОР, дали е истиот тандем или други,
ако е истиот ќе имаат бааги акции, се разбира ако се во тандем.
Не верувам дека е истата екипа, а со сигурност Гранит не е. Инаку зошто би купил сега 4,99%, односно доволно помалку за да не влезе во акционерска книга со >5% акции.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
КМБ до 11:36 со промет од околу 9,5 милиони евра. Цената паѓа :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Купија цела банка за беспари. :bravobe:
 
Член од
16 февруари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
27
:zloo: koj e lud na vlozi tolkava para za utre da gi prodade po poeftina cena . Drugarstvo e vo prasanje?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Eden jak stranski fond imavme na berzava u poslednive 10 godini i toj si gi sobral partalite :(

Vistina depresivna vest od poveke aspekti.

Prvo kazuva kako ja cenat investiciskata klima vo zemjava.

Vtoro e znacaen odliv na kapital.

Treto kazuva deka nashive gradezni firmi namesto da go razvivaat svojot core business, se pretvaraat vo investiciski fondovi

Cetvrto ja narushuva korektivnata mokj na malite akcioneri

Petto go zgolemuva rizikot na celata berza so tolku firmi vrzani vo klupce

A taman mislev deka berzava ni trgna
Агенција за недвижности АД Комерцијална Банка Скопје

Ивестициски Фонд АД Гранит Скопје
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Hari spasi glava vo prasanje bese NO. Ako ste primetile sekade kade familijarnata, offshore, kleptomanska banda namesto zad resetki ima namera za "neprijatelsko prevzemanje" so ukradeni narodni pari na eden lik ovde bas rakovodstvata na tie firmi kao "ne mu se dopagjaat" i frla licni navredi i kvalifikacii i pokraj toa sto pravat profit za firmite, akcionerite i nemu licno.

E toa vi e mizerija od stabski shupak - par excellence !!! (Extra large and bold, po vkus)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Купија цела банка за беспари. :bravobe:
Mожеа и за 1500-2000 пред 3-4 години...не е скапичко ама не ни идеален момент. Но со оглед на ситуацијата на ГРНТ мислам дека е повеќе добра вест за Гранит отколку за КМБ :)...Инаку МСЕ оди доле деновиве СБТ една од поголемите жртви. Инаку и МПТ купиле акции од КМБ, дали имало инсајдерски информации треба КХБР да истражи малку, КМБ растеше 30-40% пред ова купување, малку сомнителна работа.
Инаку може да има интересни случувања со банките и дел од фирмите со долгови или многу кеш; ФЕД ги крена пак каматите 1,5-1,75%, ЕЦБ најави откажување од КјуИ, НБРМ тешко дека ќе оди повторно на олабавуање на монтерна политика плус инфлација е веќе зголемена...бонус Богов си оди или повторно реизбор, според шпекулации најверојатно нема реизбор. Треба внимателно да се следи монетарна политика, каматни ризици, инфлација и раст, долар/евро ми изгледа како нешто да се спрема. Инаку депозитите си растат фирми и граѓани вложуваат за 0-1% камата сеуште...
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2013
Мислења
79
Поени од реакции
27
Околу КМБ:

Кој продава реално? - Мора да некој локален (врло веома моќен) штом успеал да построи десетина не-така-мали фирми да истураат пари. 3750 ден. нее толку добра цена, освен ако не си добил понуда што не можеш да ја одбиеш.


 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Каков промет се прави со КМБ, можеби членот што велеше дека следува продажба ќе излезе во право.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Mожеа и за 1500-2000 пред 3-4 години...не е скапичко ама не ни идеален момент. Но со оглед на ситуацијата на ГРНТ мислам дека е повеќе добра вест за Гранит отколку за КМБ :)...Инаку МСЕ оди доле деновиве СБТ една од поголемите жртви. Инаку и МПТ купиле акции од КМБ, дали имало инсајдерски информации треба КХБР да истражи малку, КМБ растеше 30-40% пред ова купување, малку сомнителна работа.
Инаку може да има интересни случувања со банките и дел од фирмите со долгови или многу кеш; ФЕД ги крена пак каматите 1,5-1,75%, ЕЦБ најави откажување од КјуИ, НБРМ тешко дека ќе оди повторно на олабавуање на монтерна политика плус инфлација е веќе зголемена...бонус Богов си оди или повторно реизбор, според шпекулации најверојатно нема реизбор. Треба внимателно да се следи монетарна политика, каматни ризици, инфлација и раст, долар/евро ми изгледа како нешто да се спрема. Инаку депозитите си растат фирми и граѓани вложуваат за 0-1% камата сеуште...
Zasto sbt najgolema zrtva ?[DOUBLEPOST=1521726449][/DOUBLEPOST]
Каков промет се прави со КМБ, можеби членот што велеше дека следува продажба ќе излезе во право.
Mene povekje mi lici na fiksiranje na foteljata nego na prevzemanje... Ama ke vidime, koj znae[DOUBLEPOST=1521726662][/DOUBLEPOST]
Hari spasi glava vo prasanje bese NO. Ako ste primetile sekade kade familijarnata, offshore, kleptomanska banda namesto zad resetki ima namera za "neprijatelsko prevzemanje" so ukradeni narodni pari na eden lik ovde bas rakovodstvata na tie firmi kao "ne mu se dopagjaat" i frla licni navredi i kvalifikacii i pokraj toa sto pravat profit za firmite, akcionerite i nemu licno.

E toa vi e mizerija od stabski shupak - par excellence !!! (Extra large and bold, po vkus)
Ova ko da ti e adresirano za duble o agents :) interesno stanuva i na mse i na forumov
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Zasto sbt najgolema zrtva ?[DOUBLEPOST=1521726449][/DOUBLEPOST]
Mene povekje mi lici na fiksiranje na foteljata nego na prevzemanje... Ama ke vidime, koj znae[DOUBLEPOST=1521726662][/DOUBLEPOST]
Ova ko da ti e adresirano za duble o agents :) interesno stanuva i na mse i na forumov
SBT e megu najgolemite gubitnici na nedelna i mesecna baza od pogolemite akcii.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Bezidejnost, beshrabrost...

Edino pozitivno vo momentot sto gledam e sto firmive stanaa lesinari i sakaat da si lapaat brzi pari (denda) pa od tuka i pritisokot kon kmb da dava solidna dividenda so sto i nie bi zemale del...
Takvi primeri vekje pocnaa da se pojavuvaat kako pecurki duoto fers/mako, evropa, ttk/tete, mtur ...

Eden jak stranski fond imavme na berzava u poslednive 10 godini i toj si gi sobral partalite :(

Vistina depresivna vest od poveke aspekti.

Prvo kazuva kako ja cenat investiciskata klima vo zemjava.

Vtoro e znacaen odliv na kapital.

Treto kazuva deka nashive gradezni firmi namesto da go razvivaat svojot core business, se pretvaraat vo investiciski fondovi

Cetvrto ja narushuva korektivnata mokj na malite akcioneri

Petto go zgolemuva rizikot na celata berza so tolku firmi vrzani vo klupce

A taman mislev deka berzava ni trgna
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
SBT e megu najgolemite gubitnici na nedelna i mesecna baza od pogolemite akcii.
Зграда на ВМРО онаа белата од заплена ја одложи Хари бар за сега, колку што ми е познато фирмите на камчев и фамилија немаат никаква хипотекарна заштита тука ја бројам и сбт. Па лесно може било што планирано за фирмите да заспие во длабок сон во правните лавернти на основен суд 1 а акционерите ни криви ни должни да чекаа декада за разврска како кај цеви со мнозинскот пакет.[DOUBLEPOST=1521757254][/DOUBLEPOST]
Интересно е дека и други компании купиле од овој дел како:

Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт Импорт
Гранит АД Скопје
ИГМ-Трејд Илија ДОО
Индустри Сервис ДОО Скопје
брее нема крај арамилакот и после 30 години транзиција.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
фирмите на камчев и фамилија немаат никаква хипотекарна заштита тука ја бројам и сбт. Па лесно може било што планирано за фирмите да заспие во длабок сон во правните лавернти на основен суд 1 а акционерите ни криви ни должни да чекаа декада за разврска како кај цеви со мнозинскот пакет.[DOUBLEPOST=1521757254][/DOUBLEPOST]

брее нема крај арамилакот и после 30 години транзиција.
ЗПКО у тие спаѓа или не ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom