Македонска берза

Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Се чудам зошто нели рекоа ќе се изнајмува. Многу интересна е оваа ситуација да има толку многу заинтересирани купувачи за огромен загубар.
67 милиони за тој комбинат и не се така многу пари . . .
Истиот тој комбинат во 2007 и 2008 направи скоро 200 милиони ЕУР чист профит . . .
Ако се работи домаќински со овие цени има профит . . . . таму имаше сопственички проблеми . . . . Никелот е цикличен бизнис . . .
Се појави Минстрој и грците мораше да побрзаат и да ја подигнат понудата . . .


http://www.mse.mk/mk/news/13/3/2018/block-trade[DOUBLEPOST=1520933762][/DOUBLEPOST]19.5M eura prodaden penziskiot fond na NLB.[DOUBLEPOST=1520933861][/DOUBLEPOST]Odprilika 11.5 eura zarabotka po akcija za akcionerite na TNB
Грешка си. Не се 11,5 евра заработка по акција . . .
НЛБ Скопје ќе заработи нешто повеќе од 6 милиони евра . . .



Проблемот со економијата, не е во СК2014 и градежништвото . . . .
Тој е во менаџментот на фирмите и менталитот на народот . . .
Нов дополнителен проблем (од лани) е во безидејни мрзоволни функционери . . .


Жал ми е што Богов си оди . . . мислам дека коректно си ја вршеше работата ...
Успешно ги изгаси сите пожари . . . имаше добри аларми . . . кога дел од политичарите повикуваа на повлекување на средствата од банките, тој со своите настапи успеа тоа стампедо да го скроти . . . .[DOUBLEPOST=1520959595][/DOUBLEPOST]
abe druze ti kako najgolem podrzuvac i branitel, za promena mozes da ja napravis matematikata i da ja spodelis a ne da go povikuvas 007 da ti gi pravi matematikite za tebe posto neznaes da ja napravis. On dovolno kaza (ako ne i previse) za negovite aduti KMB i OHB za koj se ispostavi deka mu e tocna matematikata (osven za ohb) ali jbg prostor za error ima.
Нема грешка ОХБ . . . Трпение . . . Како и за Комерцијална . . .
Кој беше трпелив со КМБ оваа години ќе си жнее 100 % . . .

Денес поминаа 8 дена кога требаше да им се плати долгот на Топлификација ???
Премиер, Ви легнаа 11 милиони евра на сметка ???
Ајде нестрплив сум . . . Да ви ги собереме пред собрание на КМБ парите . . . .[DOUBLEPOST=1520959947][/DOUBLEPOST]Денес супер вести за банкарството на Македонија . . .
Ќе има добра берзанска година за банкарските акции . . .
КМБ само од наплата на нефункционални кредити досега има 31 милиони ЕУР, а ако ги наплатиме Когел и Топлификација . . . каде ќе ни е крајот . . .
СТБ дополнителни 15 милиони евра на така добри бројки . . .
НЛБ повторно ќе биде над 32 милиони еур профит дополнителни 6 милиони ЕУР од пензискиот фонд . . .
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
67 милиони за тој комбинат и не се така многу пари . . .
Истиот тој комбинат во 2007 и 2008 направи скоро 200 милиони ЕУР чист профит . . .
Ако се работи домаќински со овие цени има профит . . . . таму имаше сопственички проблеми . . . . Никелот е цикличен бизнис . . .
Се појави Минстрој и грците мораше да побрзаат и да ја подигнат понудата . . .

Za 10 godini ima milijarda evra profit, kaj se parite ?!

Денес поминаа 8 дена кога требаше да им се плати долгот на Топлификација ???
Премиер, Ви легнаа 11 милиони евра на сметка ???
Ајде нестрплив сум . . . Да ви ги собереме пред собрание на КМБ парите . . .
КМБ само од наплата на нефункционални кредити досега има 31 милиони ЕУР, а ако ги наплатиме Когел и Топлификација . . . каде ќе ни е крајот . . .
. .
Jas te povikav pa ajde jas.
Gledas li sto pisuvas, malodusen si za sto gi obvinuvas site ostanati ili ?! Kako togas ocekuvas KB da naplati ?! :icon_lol: Izgleda imas nekoj golem zort so likot sto go spomnuvas, samo da potencirame deka celo vreme bese greska vo vrska so TPL ili potocno odrabotuvase nekoja rasipana kampanja.

Se slagam so toa kade ke ni e krajot godinava, pa i slednata ?! :ojeaa:
Brane te molam napraj nekoj special bold font samo za 007, obozava polnicki :Кезец:
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Jas te povikav pa ajde jas.
Gledas li sto pisuvas, malodusen si za sto gi obvinuvas site ostanati ili ?! Kako togas ocekuvas KB da naplati ?! :icon_lol: Izgleda imas nekoj golem zort so likot sto go spomnuvas, samo da potencirame deka celo vreme bese greska vo vrska so TPL ili potocno odrabotuvase nekoja rasipana kampanja.
Se slagam so toa kade ke ni e krajot godinava, pa i slednata ?! :ojeaa:
Brane te molam napraj nekoj special bold font samo za 007, obozava polnicki :Кезец:
Немам проблем јас со никој . . . Најмалку со тие што одработуваат за нечии интереси.
Во Топлификација ни сум имал ни ќе имам акции . . . Ама знам многумина што купиле над 10.000 . . . знам доста акционери што купиле по препорака од Хаџи Мишев на 15.000 - 18.000 денари . . . . И знам дека ќе бидат заебани и никогаш нема да ја вратат инвестицијата . . .
Во фирми со лош менаџмент не купувам акции . . .


Ова го пресмета или го лупна од тепка?
Јас никогаш не лупам . . . Незнам ти како пресмета и дали воопшто барем малку познаваш сметководство . . . .
Ѕирнав малку фин. извештај и видов дека ги водат 218,000,000 денари . . .
На Профитот ќе влијае капиталната добивка . . . .
Значи помалку од 10 милиони - 3,5 милиони = 6 милиони евра . . . .
Не е све проста математика . . .
Но ако сакаш нека ти бидат 11 евра по акција, ако тоа ти го прави денот поубав :) . . .
 
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
Kaj sakas polos menadzment od kbm? kostov izgorel 10x povekje akcionerski pari od hazimisev
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Nikoj ne gleda deka bankite ke puknat eden kup pari na lokalen razvoj taka da koga ide ideee :)
Smesno no vistinito bolje banka da si kupis mesto kredit da vratis Dur mu se spremaat na hari done go merka marriot so kesh u rakav :)
Koga sme kaj MTUR kaj se vlozeni tie 5 miliona evra vo hartii od vrednost gledam dobro mu odi ? Za drugar prasuvam? Vitaminka slucajno da ne znae nekoj koj go ima paketot od 7miliona evra sto se sitka na famozni 25.000 denari akcija i kako toa od 7900 sega 25000 ama izgleda i tuka igra zajakot :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Народна банка ја намали каматната стапка од 3,25 на 3 проценти

Народна банка ја намали каматната стапка на благајничките записи, како основна каматна стапка, од 3,25 на 3 проценти.

Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ ги разгледал најновите остварувања во домашната економија и оценил дека има простор за олабавување на монетарната политика.

„Воедно, беше утврдено понатамошно стабилизирање на довербата и очекувањата на економските субјекти, видливо преку поволните движења на девизниот пазар и постепеното забрзување на депозитниот раст. Истовремено, последните оцени за растот на клучните трговски партнери посочуваат на подобро надворешно окружување од очекуваното досега и со тоа подобар амбиент и помали ризици за домашната економија“, се вели во соопштението на НБРМ.

Имајќи го предвид релативно високото ниво на слободни парични средства на банките, се очекува тие да ги насочат своите слободни ликвидни средства во приватниот сектор и со тоа ќе овозможат посилна кредитна поддршка на економијата во 2018 година.

Во однос на домашната економија, за првиот квартал од годината, податоците за индустријата и трговијата сигнализираат подобрување на состојбата, велат од НБРМ.

Фали последната промена...
АЈДЕ НАРОДЕ НАВАЛИ ЕФТИНИ КРЕДИТИ....!!![DOUBLEPOST=1521039183][/DOUBLEPOST]:aplauz: upload_2018-3-14_15-52-3.png
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
ubeden sum deka @Бубастис mirno spie gledajki go posledniot grafikon...

Народна банка ја намали каматната стапка од 3,25 на 3 проценти

Народна банка ја намали каматната стапка на благајничките записи, како основна каматна стапка, од 3,25 на 3 проценти.

Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ ги разгледал најновите остварувања во домашната економија и оценил дека има простор за олабавување на монетарната политика.

„Воедно, беше утврдено понатамошно стабилизирање на довербата и очекувањата на економските субјекти, видливо преку поволните движења на девизниот пазар и постепеното забрзување на депозитниот раст. Истовремено, последните оцени за растот на клучните трговски партнери посочуваат на подобро надворешно окружување од очекуваното досега и со тоа подобар амбиент и помали ризици за домашната економија“, се вели во соопштението на НБРМ.

Имајќи го предвид релативно високото ниво на слободни парични средства на банките, се очекува тие да ги насочат своите слободни ликвидни средства во приватниот сектор и со тоа ќе овозможат посилна кредитна поддршка на економијата во 2018 година.

Во однос на домашната економија, за првиот квартал од годината, податоците за индустријата и трговијата сигнализираат подобрување на состојбата, велат од НБРМ.

Фали последната промена...
АЈДЕ НАРОДЕ НАВАЛИ ЕФТИНИ КРЕДИТИ....!!![DOUBLEPOST=1521039183][/DOUBLEPOST]:aplauz:Прегледај го приврзокот 187160
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Како тргнала работата после УНИ и Комерцијална ќе има позитивна ставка исправка на вредност во првиот квартал
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
@StefusRefus Зашто баш ОКТА ?
Чисто од технички аспект ми е добра како краткорочна инвестиција. Почнав да инвестирам со дел од портофилото на техничка анализа. Ставам во топ линеар гејнерс и ги вртам парите на месечна база...макс 12 месеци од акција. Мислам дека е време за таква стратегија.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
420
Поени од реакции
507
Јас никогаш не лупам . . . Незнам ти како пресмета и дали воопшто барем малку познаваш сметководство . . . .
Ѕирнав малку фин. извештај и видов дека ги водат 218,000,000 денари . . .
На Профитот ќе влијае капиталната добивка . . . .
Значи помалку од 10 милиони - 3,5 милиони = 6 милиони евра . . . .
Не е све проста математика . . .
Но ако сакаш нека ти бидат 11 евра по акција, ако тоа ти го прави денот поубав :) . . .
Сметководство сум тотален лаик признавам, но математиката ја познавам многу добро. Колку и да ти изгледа тебе сложено, те убедувам дека сметководството е баш многу проста математика.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Telekom denda 18.4 den. Toa se nekoi 27% povekje od lani.

Sovet od cico Bubi: kupuvajte akcii so rastecka dividenda. Bidejki toa ja diga cenata. A so toa povratot e dvoen: dividenden prinos plus kapitalna dobivka
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Еве зошто никогаш нема да вложам пари во Макпетрол.

Во 2016та кога менаџментот се бранеше од превземање го пумпаа резултатот за да не дојде до тоа.

Сега ја рушат цената со цел поевтино да си ги откупат акциите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom