Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

Дали тргувате со акции?

 1. Да, тргувам

  204 гласови
  25,0%
 2. Не

  94 гласови
  11,5%
 3. Не тргувам, ама би сакал.

  433 гласови
  53,1%
 4. Не се замарам со ова

  85 гласови
  10,4%
 1. bosko007

  bosko007

  Член од:
  16 август 2017
  Мислења:
  193
  Допаѓања:
  402
  67 милиони за тој комбинат и не се така многу пари . . .
  Истиот тој комбинат во 2007 и 2008 направи скоро 200 милиони ЕУР чист профит . . .
  Ако се работи домаќински со овие цени има профит . . . . таму имаше сопственички проблеми . . . . Никелот е цикличен бизнис . . .
  Се појави Минстрој и грците мораше да побрзаат и да ја подигнат понудата . . .


  Грешка си. Не се 11,5 евра заработка по акција . . .
  НЛБ Скопје ќе заработи нешто повеќе од 6 милиони евра . . .  Проблемот со економијата, не е во СК2014 и градежништвото . . . .
  Тој е во менаџментот на фирмите и менталитот на народот . . .
  Нов дополнителен проблем (од лани) е во безидејни мрзоволни функционери . . .


  Жал ми е што Богов си оди . . . мислам дека коректно си ја вршеше работата ...
  Успешно ги изгаси сите пожари . . . имаше добри аларми . . . кога дел од политичарите повикуваа на повлекување на средствата од банките, тој со своите настапи успеа тоа стампедо да го скроти . . . .
  --- Споено дупло мислење, 13 март 2018 ---
  Нема грешка ОХБ . . . Трпение . . . Како и за Комерцијална . . .
  Кој беше трпелив со КМБ оваа години ќе си жнее 100 % . . .

  Денес поминаа 8 дена кога требаше да им се плати долгот на Топлификација ???
  Премиер, Ви легнаа 11 милиони евра на сметка ???
  Ајде нестрплив сум . . . Да ви ги собереме пред собрание на КМБ парите . . . .
  --- Споено дупло мислење, 13 март 2018 ---
  Денес супер вести за банкарството на Македонија . . .
  Ќе има добра берзанска година за банкарските акции . . .
  КМБ само од наплата на нефункционални кредити досега има 31 милиони ЕУР, а ако ги наплатиме Когел и Топлификација . . . каде ќе ни е крајот . . .
  СТБ дополнителни 15 милиони евра на така добри бројки . . .
  НЛБ повторно ќе биде над 32 милиони еур профит дополнителни 6 милиони ЕУР од пензискиот фонд . . .
   
  Последно уредено: 13 март 2018
 2. bladeruner

  bladeruner

  Член од:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  200
  Допаѓања:
  133
  Ова го пресмета или го лупна од тепка?
   
 3. SE(ze)ZAM

  SE(ze)ZAM

  Член од:
  6 октомври 2017
  Мислења:
  109
  Допаѓања:
  27
  Jas te povikav pa ajde jas.
  Gledas li sto pisuvas, malodusen si za sto gi obvinuvas site ostanati ili ?! Kako togas ocekuvas KB da naplati ?! :icon_lol: Izgleda imas nekoj golem zort so likot sto go spomnuvas, samo da potencirame deka celo vreme bese greska vo vrska so TPL ili potocno odrabotuvase nekoja rasipana kampanja.

  Se slagam so toa kade ke ni e krajot godinava, pa i slednata ?! :ojeaa:
  Brane te molam napraj nekoj special bold font samo za 007, obozava polnicki :Кезец:
   
 4. bosko007

  bosko007

  Член од:
  16 август 2017
  Мислења:
  193
  Допаѓања:
  402
  Немам проблем јас со никој . . . Најмалку со тие што одработуваат за нечии интереси.
  Во Топлификација ни сум имал ни ќе имам акции . . . Ама знам многумина што купиле над 10.000 . . . знам доста акционери што купиле по препорака од Хаџи Мишев на 15.000 - 18.000 денари . . . . И знам дека ќе бидат заебани и никогаш нема да ја вратат инвестицијата . . .
  Во фирми со лош менаџмент не купувам акции . . .


  Јас никогаш не лупам . . . Незнам ти како пресмета и дали воопшто барем малку познаваш сметководство . . . .
  Ѕирнав малку фин. извештај и видов дека ги водат 218,000,000 денари . . .
  На Профитот ќе влијае капиталната добивка . . . .
  Значи помалку од 10 милиони - 3,5 милиони = 6 милиони евра . . . .
  Не е све проста математика . . .
  Но ако сакаш нека ти бидат 11 евра по акција, ако тоа ти го прави денот поубав :) . . .
   
  На MSE и Zedd им се допаѓа ова.
 5. pravnick

  pravnick

  Член од:
  19 јуни 2017
  Мислења:
  76
  Допаѓања:
  19
  Kaj sakas polos menadzment od kbm? kostov izgorel 10x povekje akcionerski pari od hazimisev
   
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  58
  Nikoj ne gleda deka bankite ke puknat eden kup pari na lokalen razvoj taka da koga ide ideee :)
  Smesno no vistinito bolje banka da si kupis mesto kredit da vratis Dur mu se spremaat na hari done go merka marriot so kesh u rakav :)
  Koga sme kaj MTUR kaj se vlozeni tie 5 miliona evra vo hartii od vrednost gledam dobro mu odi ? Za drugar prasuvam? Vitaminka slucajno da ne znae nekoj koj go ima paketot od 7miliona evra sto se sitka na famozni 25.000 denari akcija i kako toa od 7900 sega 25000 ama izgleda i tuka igra zajakot :)
   
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.979
  Допаѓања:
  808
  Народна банка ја намали каматната стапка од 3,25 на 3 проценти

  Народна банка ја намали каматната стапка на благајничките записи, како основна каматна стапка, од 3,25 на 3 проценти.

  Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ ги разгледал најновите остварувања во домашната економија и оценил дека има простор за олабавување на монетарната политика.

  „Воедно, беше утврдено понатамошно стабилизирање на довербата и очекувањата на економските субјекти, видливо преку поволните движења на девизниот пазар и постепеното забрзување на депозитниот раст. Истовремено, последните оцени за растот на клучните трговски партнери посочуваат на подобро надворешно окружување од очекуваното досега и со тоа подобар амбиент и помали ризици за домашната економија“, се вели во соопштението на НБРМ.

  Имајќи го предвид релативно високото ниво на слободни парични средства на банките, се очекува тие да ги насочат своите слободни ликвидни средства во приватниот сектор и со тоа ќе овозможат посилна кредитна поддршка на економијата во 2018 година.

  Во однос на домашната економија, за првиот квартал од годината, податоците за индустријата и трговијата сигнализираат подобрување на состојбата, велат од НБРМ.
  [​IMG]
  Фали последната промена...
  АЈДЕ НАРОДЕ НАВАЛИ ЕФТИНИ КРЕДИТИ....!!!
  --- Споено дупло мислење, 14 март 2018 ---
  :aplauz: upload_2018-3-14_15-52-3.png
   
  Последно уредено: 14 март 2018
  На Бубастис му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mr.I

  Mr.I

  Член од:
  25 август 2016
  Мислења:
  184
  Допаѓања:
  118
  ubeden sum deka @Бубастис mirno spie gledajki go posledniot grafikon...

   
 9. ceasar

  ceasar надеж, страв и алчност

  Член од:
  2 април 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  379
 10. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.582
  Допаѓања:
  7.085
  Како тргнала работата после УНИ и Комерцијална ќе има позитивна ставка исправка на вредност во првиот квартал
   
 11. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.979
  Допаѓања:
  808
  Чисто од технички аспект ми е добра како краткорочна инвестиција. Почнав да инвестирам со дел од портофилото на техничка анализа. Ставам во топ линеар гејнерс и ги вртам парите на месечна база...макс 12 месеци од акција. Мислам дека е време за таква стратегија.
   
 12. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  151
  Допаѓања:
  228
  Mirno spiev i prethodno, a sega uste pomirno.

  Bidejki kako sto znaeme, koga referentnata kamata pagja, cenata na akciite raste
   
  На MSE, Mr.I и Branchez им се допаѓа ова.
 13. bladeruner

  bladeruner

  Член од:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  200
  Допаѓања:
  133
  Сметководство сум тотален лаик признавам, но математиката ја познавам многу добро. Колку и да ти изгледа тебе сложено, те убедувам дека сметководството е баш многу проста математика.
   
 14. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  151
  Допаѓања:
  228
  Telekom denda 18.4 den. Toa se nekoi 27% povekje od lani.

  Sovet od cico Bubi: kupuvajte akcii so rastecka dividenda. Bidejki toa ja diga cenata. A so toa povratot e dvoen: dividenden prinos plus kapitalna dobivka
   
 15. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.582
  Допаѓања:
  7.085
  Еве зошто никогаш нема да вложам пари во Макпетрол.

  Во 2016та кога менаџментот се бранеше од превземање го пумпаа резултатот за да не дојде до тоа.

  Сега ја рушат цената со цел поевтино да си ги откупат акциите
   
  На MSE и Mr.I им се допаѓа ова.

Сподели преку: