Македонска берза

Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Cezare bez gajle vo presudata od vrhoven pisuva deka odlukata se odnesuva na site srodni zaemi (citaj procesi) dadeni po toj osnov i nacin, taka sto se odnesuva na site 3 procesi. Sega bi trebalo so izvestuvanje na poniskiot sud za odlukata od vrhoven da se dobijat i potvrdat ostranatite 2 procesi naskoro, pobaruvanjata sose kamati po osnov samo na procesite mozat da nadminat 30 mil.Evra, ima zaostanati pobaruvanja od potrosuvaci 7-8 mil Evra koi se realiziraat godisno okolu million i nesto zavisi. Vo vrska so biznisite bi trebalo proizvodstvoto oti samo TPL ima osnovni sredstva i uslovi za dejnosta (toplanite), a BEG do sega na nekoj "cuden nacin" ja imase licencata koja sekako ne mu sleduva po zakon, nitu ima osnovni sredstva nitu uslovi i kapaciteti za dejnosta, se bese renta i sredstva i vraboteni i vozila i t.n.
Distribucijata ke ja zeme gradot, t.e. cela infrastruktura ke odi na centralna ili lokalna vlast, odnosno, MER ili opstinite.

Denes KMB blok 18 mil. Evra, sto e rabotata??? Go ima blokirano TETO.
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Чомовски е мизерија . . .
Ова е дно на новинарство . . . Срамотно и досадно интервју. . .
Незнам зошто Чомовски се плетка со економско банкарски теми . . . Тотално неписмен и неинформиран . . .
Да сум на местото на Богов не би одел кај него на интервју . . . Дури и Богов поради љубезност и добро воспитание изгледаше смешно . . . .
Богов беше добар гувернер и треба да остане . . .

p.s.
не сум љубител на Топлификација , па затоа не ја коментирам.
Би сакал да обрнам внимание на една ризична акција која може да има одлична иднина, но би можела да ја доживее судбината на Агрокор . . . ЗК Пелагонија е компанија во која имам 6-7% од портфолиото....
Големо задолжување, големи инвестиции, сметководствени акробации(оваа година со залихите), проблематични сопственици . . . .
Дали оваа година ЗПКО консолидирано ќе помине 2 милиони евра ???
Дали следната година ЗПКО консолидирано ќе помине 4 милиони евра ???
Никаде на повидок пари, нови кредити, но јас сум оптимист . . . . . Ова е моја најризична инвестиција, па да видиме . . . . Компанијата има страшен потенцијал, но треба добар менаџмент. . . . Годишно продава струја од 8 милиони евра!!!
Не ја препорачувам, но ја нотирам за да можете за некоја година да ме плукате . . .
Топло препорачувам банки, се знаат моите фаворити, ЗПКО е ризик со поголем потенцијал, но треба да се сработи, а таму некако споро одат работите . . . .
Интересно е да се следи во иднина ЗК Пелагонија, иако едно не ми е јасно. Добивката им е на пола од лани а цената е речиси до максимумот за последната година.
Во контекст на овие јас би сакал да се даде мислење и за Макошпед од некој поупатен. Иако нема добро работење, доста е потценета и плус имаше големи вложувања во други компании.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Интересно е дека и други компании купиле од овој дел како:

Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт Импорт
Гранит АД Скопје
ИГМ-Трејд Илија ДОО
Индустри Сервис ДОО Скопје
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Се знае од кого?
Комерцијална банка АД Скопје ја известува јавноста дека на 21.03.2018 година во блок трансакција беа истргувани вкупно 298.003 акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје, по цена од 3.750 денари по акција, во вкупна вредност од 1.117.511.250 денари.

Досегашниот акционер со квалификувано учество East Capital Explorer Investments AB и неговото поврзано лице Salink Limited изврши продажба на сите акции што ги поседуваше во Банката, односно 298.003 акции што претставува 13,076% учество во вкупниот број на акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Jas nakciv za plus 200 akcii nedelava na ovoj roler koster tplf... neka ima ne e od zijan.
Sekako vo slednive 2-3g kke ima rast...

@bosko007 officijalno ja razvodnija na 516000 pa ja cekam ohb na 4500 _4600 da padne (realno tolku ja procenuvam) dokolku dojde bi zemal do 400 za vozbuda da ja gkedame za 3g kako kje dvizi


За Топлификација АД @SE(ze)ZAM . Не сум правник, ама доволно знам дека одлука на врховен суд е конечна, последна. Тие пари тето мора да ги врати на тплф, доколку не успее се отвара стечај... Но и да наплати тплф би требало што побрзо да ги врати на кбм, мислам од 2020 е планот за отплата. Дали и останатите тужби ќе бидат во корист на тплф, не знам. До сега единствен сигурен добитник од ситуацијата е кбм. Доколку сака тплф да се врати целосно во игра би требало да си го врати основниот бизнис (дистрибуција на топлина) се спрема и нов закон за енергетика, гасификацијата и сл. Имам доста нејаснотии и прашања кои ќе ги дознаеме во периодов. Сепак доколку сакате малку адреналин како и порано што ви пишував оваа акција ви е по мене прва на листа. Зависи што од потенцијалот ќе реализираат, може да оди и повеќе од x3 од сегашна цена. Сепак, да е поризична од алк, кбм, грнт, ама има најголем потенцијал за раст. Банките @bosko007 се подобро регулирани и покажаа периодов добар раст и дивиденди, но тука сметам дека нлб и стопанска ск го исполнија потенцијалот не очекувам дека после дивидендниот пресек ќе растат, напротив. За охридска што ја фаворизираш не сум сигурен ( ќе видиме) за кбм си во право, 100% се согласувам со тоа што го имаш пишувано. За Чом и неговите познавања од економија, финансии и банкарство немам енергија ни да гледам ни да коментирам :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=42874
На РЕПЛ прогозиве им се лаконски тотално. Ич не се потрудиле.(n)[DOUBLEPOST=1521644876][/DOUBLEPOST]Македонијатурист АД Скопје донесе Одлука за исплата на дивиденда и утврдување на дивиденден календар за 2017 година.

Компанијата одлучи да исплати дивиденда за 2017 година во вкупен бруто износ од 84.700.057 денари.

Висината на бруто акцијата ќе изнесува 208,097 денари.

Последен ден на тргување со право на дивиденда е 07.05.2018 година.

Прв дена на тргување без право на дивиденда е 08.05.2018 година.

П/Д окулу 4% денес раст од 2.9%
 
Последно уредено:

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=42874
На РЕПЛ прогозиве им се лаконски тотално. Ич не се потрудиле.(n)[DOUBLEPOST=1521644876][/DOUBLEPOST]Македонијатурист АД Скопје донесе Одлука за исплата на дивиденда и утврдување на дивиденден календар за 2017 година.

Компанијата одлучи да исплати дивиденда за 2017 година во вкупен бруто износ од 84.700.057 денари.

Висината на бруто акцијата ќе изнесува 208,097 денари.

Последен ден на тргување со право на дивиденда е 07.05.2018 година.

Прв дена на тргување без право на дивиденда е 08.05.2018 година.

П/Д окулу 4% денес раст од 2.9%
кај најде денеска поред вакви вести за кбм ти за реплек и мак турист да пишуваш =)[DOUBLEPOST=1521649858][/DOUBLEPOST]
Jas nakciv za plus 200 akcii nedelava na ovoj roler koster tplf... neka ima ne e od zijan.
Sekako vo slednive 2-3g kke ima rast...

@bosko007 officijalno ja razvodnija na 516000 pa ja cekam ohb na 4500 _4600 da padne (realno tolku ja procenuvam) dokolku dojde bi zemal do 400 za vozbuda da ja gkedame za 3g kako kje dvizi
Браво 200 акции не е шала, во вистинско време по супер цена си купил (мое мислење)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Eden jak stranski fond imavme na berzava u poslednive 10 godini i toj si gi sobral partalite :(

Vistina depresivna vest od poveke aspekti.

Prvo kazuva kako ja cenat investiciskata klima vo zemjava.

Vtoro e znacaen odliv na kapital.

Treto kazuva deka nashive gradezni firmi namesto da go razvivaat svojot core business, se pretvaraat vo investiciski fondovi

Cetvrto ja narushuva korektivnata mokj na malite akcioneri

Petto go zgolemuva rizikot na celata berza so tolku firmi vrzani vo klupce

A taman mislev deka berzava ni trgna
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Sega bar se znae koj e gazda u kuka a i vlez na 3750 znaci deka vredi bar duplo !!! Ne znam samo koj budala od denes ke rasprodava za badijala sem ako ne preturaat samite od edno vo drugo lonche za da oladi cenata ;)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Ќе биде интересно сега кои промени ќе се случат во управувачките структури. Можеби странците не се мешале ама нашите сигурно ќе сакаат да постават свои луѓе.

Имаше еден таков пример не многу одамна и тоа со влог 10 пати помал од овој.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
А кој ги купи тие 5,6% на ЕБОР, дали е истиот тандем или други,
ако е истиот ќе имаат бааги акции, се разбира ако се во тандем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom