Македонска берза

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Од толку банки мислам дека најмалку се коментира за Уни банка, знам дека не даваат дивиденда и прашањето е дали воопшто може да се случи голем пораст на нивната цена доколку решат да поделат или...???
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Niskolikvidnite akcii kako Pkb si imaat svoi negativni strani.Kako prvo nema dividenda.Koga bi imalo bikov pazar posledna bi otisla up.Ako pametam dobro 2007 mata ne se iskaci poveke od 20000,znaeme drugite na koi cenovni nivoa bea.Besk 50000,mpt 180000,alk 14000,tplf 18000....Gledam eve nekoj prodava 70 akcii veke podolgo vreme,a interes nikakov.

 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Ok moja greshka, padnal na 39 K najverojatno poradi dividendite i zgolemeniot dolg...ne e ni bitno, go dadov kako primer. Moze da se zeme i Fers Rzin Zpko...poslednata Kamcev ja kupi po 3K akcija...znaci ne bile dobro proceneti inicijalno, nema drugo. Ne moze firma da raboti so ROE 3-4% so godini, pa decki koj investira vo biznis za povrat od 3%? Moja preporaka, batalete p/b na MSE
 
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
Na 39 buk ke napravat godinava dveste denari profit sramota pola procent roe. Se krade na angro sea SDsM treba lom dagi napravi
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Ok moja greshka, padnal na 39 K najverojatno poradi dividendite i zgolemeniot dolg...ne e ni bitno, go dadov kako primer. Moze da se zeme i Fers Rzin Zpko...poslednata Kamcev ja kupi po 3K akcija...znaci ne bile dobro proceneti inicijalno, nema drugo. Ne moze firma da raboti so ROE 3-4% so godini, pa decki koj investira vo biznis za povrat od 3%? Moja preporaka, batalete p/b na MSE
Зк пелагонија откако остана без Жито Битола која ја продаде на својата керка фирма Жито Полог . Сега го продадава и Жито Полог забрзано се ослободува од акциите по цена од 2000денар си масивни блокови веке 2 недели . Е вака се деинвестира кога сакаш да ги заебеш банките стручно.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
So zadovolstvo bi kazal deka bi mozel da se slozam so Bosko za OHB i KMB, posebno za vtorata lesno da dojde do 4-5000 kako sto bila nekolku pati prethodno ako se zeme vo predvid i skoro resavanje na zaemot-kreditot od TPL so sto pak TPL se vrakja vo najmala raka na nominala, a ako se zemat i nekoi drugi tekovni ili novi raboti za koi Bosko ili ne e ili e pogresno informiran sakal ili ne TPL e so najgolem potencijal za rast x x x mnogu so ogled deka drugite podobri vekje vratija duri dobri pozicii.
FZC jasno e koj, zosto i kako da ne politizirame, pa ako fatat i stranski pazari osven dogovorenite tenderi za nasive gasovodi mozna e prognozata na Bosko.

Pozdrav Bosko :pijanco:
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
За утре типувам -0,65% тешко дека оди над -1% . . .
Но кој знае ако притиснат малку повеќе, ојдовме . . . .
Јас лабаво набљудувам . . . Пари немам многу, но изгледа ќе ги почувам малку ;) . . .
Очекувам пад на КМБ, Гранит, СТБ уште малку . . . . освен ако оптимистите не ја превземат работата во свои раце :) . . .Со нивна мала помош за некоја недела може и да го смениме трендот . . .
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Niskolikvidnite akcii kako Pkb si imaat svoi negativni strani.Kako prvo nema dividenda.Koga bi imalo bikov pazar posledna bi otisla up.Ako pametam dobro 2007 mata ne se iskaci poveke od 20000,znaeme drugite na koi cenovni nivoa bea.Besk 50000,mpt 180000,alk 14000,tplf 18000....Gledam eve nekoj prodava 70 akcii veke podolgo vreme,a interes nikakov.

PKB е сосема нова компанија после 2012 година, со инвестицијата од над 18 милиони евра на производствено – логистички центар во с. Кадино со површина од 20.000 м2
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Spot on!! da ne ja pomesa so nekoj druga
PKB е сосема нова компанија после 2012 година, со инвестицијата од над 18 милиони евра на производствено – логистички центар во с. Кадино со површина од 20.000 м2

Nego sega gledam deka kaj MTUR mi se potvrdi skepticizmot koj go imav, odsekogas... od 2007 brokerot mi ja zbori kako odlicna za investicija i dividendi i se ama sekogas imav odbivnost i ne ja kupiv ... ni togas na 3k ni sega na 4.8k.

Ovaa mislam deka treba da se smesti vo ist kos so KMB (copy - paste): Zlaten biznis, odlicna postavenost, cash u banka na smetka - a menadzmentot tinja muva ne gi lazi.
Kakva zlatna lokacija i ime (brend od YU) imaat u strog centar namesto da go renoviraat vo stariot stil da mu go vratat duhot, baska i kje se uklopeshe so barokot karshi nego kako celina kakva vrednost i istorija si nosi toj samiot po sebe...

Kolku stari Objekti im dremat taka so starine tepisi po sobine od pred 30 god, so plavo crveni neonki od nadvor mislis u indija si... tolku da se nemalo vizija...

Ovaa akcija treba da tresne na zemja (2500~2700) da se osvestat od zimskiot son...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Spot on!! da ne ja pomesa so nekoj druga
Метафорички е кажано, секако дека има континуитет на работење со старата компанија, само сакав да го потенцирам дека после 2012, позицијата и можностите на компанијата се сосема променети во однос на претходно.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Утре МБИ10 паѓа 0,45% ;).
Паѓаат ГРНТ, КМБ, СТБ, АЛК, ОХБ . . .

За утре типувам -0,65% тешко дека оди над -1% . . .
Но кој знае ако притиснат малку повеќе, ојдовме . . . .
Јас лабаво набљудувам . . . Пари немам многу, но изгледа ќе ги почувам малку ;) . . .
Очекувам пад на КМБ, Гранит, СТБ уште малку . . . . освен ако оптимистите не ја превземат работата во свои раце :) . . .Со нивна мала помош за некоја недела може и да го смениме трендот . . .
Пу ј’зк, промашив за 40% . . . Утре повеќе среќа . . .
Да не купи некој ефтина СТБ, имаше понуда цел ден на 920 денари :D . . .

п.с.
Абе дечки конструктивно пријавете кога ќе купите нешто . . . .
Вака испаѓа само Декис купува Тетекс & Co. . . . .
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Утре МБИ10 паѓа 0,45% ;).
Бошко, не ми личиш на човек кој живее од денес за утре, туку долгорочен инвеститор. Ај кажи колку ќе биде МБИ за 3, 6 или 12 месеци, особено ако се оствари почеток на преговори за ЕУ и прием во НАТО.
И ти си свесен дека овие корекции и негативни дневни флуктуации нема да траат подолг период, можеби до Нова година. После тоа следат завземања на пол позиции за акциите што делат добри дивиденди, а со нив ќе ги повлечат и останатите.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Бошко, не ми личиш на човек кој живее од денес за утре, туку долгорочен инвеститор. Ај кажи колку ќе биде МБИ за 3, 6 или 12 месеци, особено ако се оствари почеток на преговори за ЕУ и прием во НАТО.
И ти си свесен дека овие корекции и негативни дневни флуктуации нема да траат подолг период, можеби до Нова година. После тоа следат завземања на пол позиции за акциите што делат добри дивиденди, а со нив ќе ги повлечат и останатите.
Ја не сум Бошко, ама ќе пишам :) ако почнеме преговори со еу и ако добиеме покана за нато, мби иде над 4к. Кој се сеќава на 2009та, една година после потопот на берзите, кога добивме вето од Грција (кое не беше изненадување) мби 10 беше 3.900. Повторувам една година после потопот во ек на најголемата финансиска криза, кога сите акции беа пепел. Доволно беше што УСА (тогаш Буш) ,,инсистираше'' да добиеме покана и ништо повеќе. Доколку стварно добиеме покана бидете сигурни дека мби 10 ќе биде над 4 илјади. И тоа тогаш каматите за депозите во банка за денари беа над 8% годишно, а дивидендите отприлика како сега (горе доле, зависи која како) . Сега колку е каматната стапка 2% за денари? Сега дури доколку за некоја година имаме повисок раст (над 5 %) што ни ветуваа, а и објективно и не е многу 5 % за нашата екомија треба се што е помалку да се смета за неуспех. Ете заврши и политичка и секаква криза, имаме влада, повеќе изговори немаме! Во вакви услови, за некоја година со раст на економија над 5%, ниски камати на депозите, може лесно да се врати 2007ма, може не баш мби10 да виде 10к ама над 6к сигурно. Знам дека делува нереално ама верувајте најголем број акции се потценети до максимум. СТБ и НЛБ од 2011 пораснаа и над 4 пати, само затоа што се појави интерес за некој да ги купи, ништо повеќе, само кружи муабет. Зашто мислите дека КБМ и Алкалоид не би можеле да дуплираат, или па Макпетрол и да не ги редам сите други.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom