Македонска берза

B

Bafra

Гостин
Ја не сум Бошко, ама ќе пишам :) ако почнеме преговори со еу и ако добиеме покана за нато, мби иде над 4к. Кој се сеќава на 2009та, една година после потопот на берзите, кога добивме вето од Грција (кое не беше изненадување) мби 10 беше 3.900. Повторувам една година после потопот во ек на најголемата финансиска криза, кога сите акции беа пепел. Доволно беше што УСА (тогаш Буш) ,,инсистираше'' да добиеме покана и ништо повеќе. Доколку стварно добиеме покана бидете сигурни дека мби 10 ќе биде над 4 илјади. И тоа тогаш каматите за депозите во банка за денари беа над 8% годишно, а дивидендите отприлика како сега (горе доле, зависи која како) . Сега колку е каматната стапка 2% за денари? Сега дури доколку за некоја година имаме повисок раст (над 5 %) што ни ветуваа, а и објективно и не е многу 5 % за нашата екомија треба се што е помалку да се смета за неуспех. Ете заврши и политичка и секаква криза, имаме влада, повеќе изговори немаме! Во вакви услови, за некоја година со раст на економија над 5%, ниски камати на депозите, може лесно да се врати 2007ма, може не баш мби10 да виде 10к ама над 6к сигурно. Знам дека делува нереално ама верувајте најголем број акции се потценети до максимум. СТБ и НЛБ од 2011 пораснаа и над 4 пати, само затоа што се појави интерес за некој да ги купи, ништо повеќе, само кружи муабет. Зашто мислите дека КБМ и Алкалоид не би можеле да дуплираат, или па Макпетрол и да не ги редам сите други.
Абе ние ти веруваме, ама тие со големите пари нешто не ти веруваат. А тие се битните.

5% раст кажа бе и уште ко гола вода да е тоа за нас :lolzz: :oeoeoe:

Дај побрзо некој сигнал за НАТО иначе маф работава кај нас.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
НАТО и ЕУ не помагаат многу.
Немав намера да пишувам, но си викам ајде кажи си го ставот, па макар сите те пцуеле . . .
Делувам како човек задолжен да ги нервира другите, да им ги ништи сништата за брза заработувачка, коби пред рака . . . .
Ме нервира овој македонско - балкански менталитет . . . . Секогаш се молиме некој да не вработи, да ни обезбеди услови (стан, кола, да ни даде пари за свадба . . .) . . . И секогаш за својата неспособност обвинуваме други (држава, влада, Бранко, Љупчо, Грујо) . . . . Плачеме де за име, де за јазик, де за црква, де за Арачиново, де за знаме . . . сите ни се виновни, а никогаш ние самите...
Така и со ова ЕУ - НАТО . . . .
Недај боже утре да влеземе во НАТО-ЕУ. . .
1. Па сите ќе избегаат да копаат лозје во Италија, да конобарат по Европа, да чистат улици по Германија . . . . За менаџери, доктори, адвокати, сметководители . . ., ретко кој ќе примат горе . . .
Државава ќе остане без луѓе, а економија без наталитет не бива. Турција не е во ЕУ, па споредете ја со Бугарија. Видете ги стапките на раст на БДП за последните 10 години како Бугарија е во ЕУ и НАТО.

2.
Нашиве фирми и денес кога има граници и царини тешко се носат со странска конкуренција, а камо ли кога ќе паднат границите и царините . . . Тогаш ќе го изгубат и домашниот пазар. Па на прсти се бројат домашните фирмите што се конкурентни. А сите способни искусни кадри ќе им киднат надвор, па ќе останат без способен кадар. Видете што прави Спар, Лидл во сосетството Хрватска, Грција . . Па зар ќе може еден Тинекс, СП, Рептил, Жито.... А знаете ли колку производи во Лидл се германски или нивни брендови???? Па што не влезе една Витаминка, Тиквеш, Скопско, Пекабеско во Лидл сега ако се способни.

Вие очекувате цените да пораснат, а логиката од услов 1 и услов 2 ми говори дека тие ќе паднат со влезот во ЕУ. на МКД фирмите ќе им паднат приходите.

3. Прашувам јавно.
- Зошто хрватскиот Crobex е повеќе од 3 пати помал отколку во 2007 пред Хрватска да влезе во Нато(2008) и ЕУ (2013).
(одговор 2007 беше околу 5500, а денес околу 1830)
- Колку е падот на хрватската економија од влезот во НАТО (2008). (одговор.Околу 10%)
Направете компарација на БДП и задолжување, помеѓу Хрватска и Македонија 2008-2016. Земете во предвид дека Хрватска има море и страшен раст на туризмот во последнава декада.
Компарација направете и со Албанија, Бугарија, Словенија, ЕУ 2008-2016.
Ретко која компанија од Хрватска има поголема капитализација денес во споредба со 2008 година (2007 беше пикот)
Јас компарација сум правел 2007-2014 и верувајте стоиме одлично . . .

Значи народе засукајте ракави и на работа, помош не чекајте. А ЕУ и НАТО не прават чуда поготово не после кризата 2008 . Никој не е луд на некому да дава пари. Секој си има свој есап.

Единствен спас ни се слободните економски зони, реформи во образованието, современо земјоделство, промена на менталитет, цврста рака . . . Нешто што Вучич го прави во Србија, а копираше од Груевски...

*** СТБ и ТНБ пораснаа зошто ги спремаат за мажење (мајка НЛБ и СТБ). . . Ги намалија резервациите, ги напумпаа профитите и извлекуваат пари преку дивиденда, кој е единствен возможен за десетици милиони ЕУР да се извлечат. Никакво ЕУ/Нато нема да ги катапултира. Дури ако престанат со дивиденда ќе паднат на пола.
*** @Branchez јас околу 70% од моите средства ги чувам во акции, порано беа 100%. Ако не верував во берзата ќе распродадев се. Очекувам поголеми профити на берза отколку од депозити. Но СТБ, ТНБ, АЛК воопшто не ми се многу ефтини. . . Не треба да го пумпаме балонот со очекувања. Споредете ги со српска Комерцијална и АИК банка па да правиме муабет. Видете колку се продаде АИК Србија, Сплитска банка, Финанс банк Турција, NKB Maribor, НБГ подружницата во Бугарија . . . Декис најдобро знае околу подружниците на НБГ. Нека напиши по која цена се продадоа p/b, p/e .


p.s.
Се откажувам некое време од овие реферати трошат многу време . . . Мислам дека доволно го рушев оптимизмот . . . Но ова не го правев намерно. . . Ова се мои убедувања . . . Се во служба на инвеститорската култура. Ја демнам секоја шанса. И кога оди нагоре и кога оди надолу. Секоја трансакција ќе ја објавам транспарентно. Но со берза никогаш не се знае. . . Сетете се на 2007 и таа глупост излеана на брокерските бироа, но и на 2009 и 2012.

 
Последно уредено:
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
nema sto da veruvas i ti i jas i site tuka... vo sto da veruvas?? rabotata ne e da veruvas i da cekas, za toa da se ostvari treba kako sto velis ti golemite pari da napravat takva strategija i da ja sprovedat i i nie site da zasukame rakavi i da doprineseme vo celata prikazna...

Taa famozna 2007 kje ostane famozna i nema nikogas da se povtori a za toa postojat milion argumenti (vo stil na @ceasar - VERUVAJTE MI !!)
togas pazarot bese drug, investitorite bea drugi, imaa dr percepcii, mn pomalce znaenje imaa, internetot ne bese tolku rasprostranet da mozes da vidis sto se desava nadvor... zemete se samite za primer sto ste razmisluvale koga ste kupile akcija vo 2006-2007 - ste slusnale rekla kazala, maalski muabeti i ajde...

Jas togas pocnuvav i bas srekja sto nemav mn pari pa malce samo se izgrebav : OKTA 5000 den x 4komada, KMB 4800 den x10, OHIS nesto sitno .


Абе ние ти веруваме, ама тие со големите пари нешто не ти веруваат. А тие се битните.

5% раст кажа бе и уште ко гола вода да е тоа за нас :lolzz: :oeoeoe:

Дај побрзо некој сигнал за НАТО иначе маф работава кај нас.
[DOUBLEPOST=1511329912][/DOUBLEPOST]vo vrska so NATO i EU :

kje ima pozitiven efekt toa e tocno i neizbezno - no moram da potenciram deka toa kje bide kratkorocen ... (2-3god)

Retko se slagam so Bosko - no ovoj pat podolu iznesenoto mu e apsolutno tocno... malite ekonomii kako nas se pogubni vo Zverot EU, kje ne progoltaat i tolku.
jas imam sekojdneven kontakt so narod vo bg/srb/rom/gr/hr... sekoj kje ti kaze deka posle eu problemite na firmite samo se zgolemuvaat a ne se podobruvaat bidejki gi demneat x 100 pati pogolemite konkurenti. (kako sto kje kaze famozniot Kevin O'Leary - they will crush you like the cockroaches you are !!!)

od EU i NATO -"benefit" kje vidat samo odredena grupa na lugje od niskata klasa sto kje otidat da rmbaat i od visokata klasa sto kje rabotat za kvalitetna plata i site tie zaedno samo kje doprinesat za polesno tolcenje na domasnava ekonomija...

eve ako bide seuste aktiven forumov vo 2030... moze nekoj kje ja lista temava pa kje se zbori ejj famoznata 2017 dali kje se povtori ili ejj famoznata 2025 koga vlegovme vo EU...



НАТО и ЕУ не помагаат многу.
Немав намера да пишувам, но си викам ајде кажи си го ставот, па макар сите те пцуеле . . .
Делувам како човек задолжен да ги нервира другите, да им ги ништи сништата за брза заработувачка, коби пред рака . . . .
Ме нервира овој македонско - балкански менталитет . . . . Секогаш се молиме некој да не вработи, да ни обезбеди услови (стан, кола, да ни даде пари за свадба . . .) . . . И секогаш за својата неспособност обвинуваме други (држава, влада, Бранко, Љупчо, Грујо) . . . . Плачеме де за име, де за јазик, де за црква, де за Арачиново, де за знаме . . . сите ни се виновни, а никогаш ние самите...
Така и со ова ЕУ - НАТО . . . .
Недај боже утре да влеземе во НАТО-ЕУ. . .
1. Па сите ќе избегаат да копаат лозје во Италија, да конобарат по Европа, да чистат улици по Германија . . . . За менаџери, доктори, адвокати, сметководители . . ., ретко кој ќе примат горе . . .
Државава ќе остане без луѓе, а економија без наталитет не бива. Турција не е во ЕУ, па споредете ја со Бугарија. Видете ги стапките на раст на БДП за последните 10 години како Бугарија е во ЕУ и НАТО.

2.
Нашиве фирми и денес кога има граници и царини тешко се носат со странска конкуренција, а камо ли кога ќе паднат границите и царините . . . Тогаш ќе го изгубат и домашниот пазар. Па на прсти се бројат домашните фирмите што се конкурентни. А сите способни искусни кадри ќе им киднат надвор, па ќе останат без способен кадар. Видете што прави Спар, Лидл во сосетството Хрватска, Грција . . Па зар ќе може еден Тинекс, СП, Рептил, Жито.... А знаете ли колку производи во Лидл се германски или нивни брендови???? Па што не влезе една Витаминка, Тиквеш, Скопско, Пекабеско во Лидл сега ако се способни.

Вие очекувате цените да пораснат, а логиката од услов 1 и услов 2 ми говори дека тие ќе паднат со влезот во ЕУ. на МКД фирмите ќе им паднат приходите.

3. Прашувам јавно.
- Зошто хрватскиот Crobex е повеќе од 3 пати помал отколку во 2007 пред Хрватска да влезе во Нато(2008) и ЕУ (2013).
(одговор 2007 беше околу 5500, а денес околу 1830)
- Колку е падот на хрватската економија од влезот во НАТО (2008). (одговор.Околу 10%)
Направете компарација на БДП и задолжување, помеѓу Хрватска и Македонија 2008-2016. Земете во предвид дека Хрватска има море и страшен раст на туризмот во последнава декада.
Компарација направете и со Албанија, Бугарија, Словенија, ЕУ 2008-2016.
Ретко која компанија од Хрватска има поголема капитализација денес во споредба со 2008 година (2007 беше пикот)
Јас компарација сум правел 2007-2014 и верувајте стоиме одлично . . .

Значи народе засукајте ракави и на работа, помош не чекајте. А ЕУ и НАТО не прават чуда поготово не после кризата 2008 . Никој не е луд на некому да дава пари. Секој си има свој есап.

Единствен спас ни се слободните економски зони, реформи во образованието, современо земјоделство, промена на менталитет, цврста рака . . . Нешто што Вучич го прави во Србија, а копираше од Груевски...

*** СТБ и ТНБ пораснаа зошто ги спремаат за мажење (мајка НЛБ и СТБ). . . Ги намалија резервациите, ги напумпаа профитите и извлекуваат пари преку дивиденда, кој е единствен возможен за десетици милиони ЕУР да се извлечат. Никакво ЕУ/Нато нема да ги катапултира. Дури ако престанат со дивиденда ќе паднат на пола.
*** @Branchez јас околу 70% од моите средства ги чувам во акции, порано беа 100%. Ако не верував во берзата ќе распродадев се. Очекувам поголеми профити на берза отколку од депозити. Но СТБ, ТНБ, АЛК воопшто не ми се многу ефтини. . . Не треба да го пумпаме балонот со очекувања. Споредете ги со српска Комерцијална и АИК банка па да правиме муабет. Видете колку се продаде АИК Србија, Сплитска банка, Финанс банк Турција, NKB Maribor, НБГ подружницата во Бугарија . . . Декис најдобро знае околу подружниците на НБГ. Нека напиши по која цена се продадоа p/b, p/e .


p.s.
Се откажувам некое време од овие реферати трошат многу време . . . Мислам дека доволно го рушев оптимизмот . . . Но ова не го правев намерно. . . Ова се мои убедувања . . . Се во служба на инвеститорската култура. Ја демнам секоја шанса. И кога оди нагоре и кога оди надолу. Секоја трансакција ќе ја објавам транспарентно. Но со берза никогаш не се знае. . . Сетете се на 2007 и таа глупост излеана на брокерските бироа, но и на 2009 и 2012.
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
TIe sto mislea da rabotat nadvor vekje rabotat koj so bugarski pasos koj so makedonski nekoi i na crno.. Taka da deka togas kje se iselat site nema veze. Ima i mnogu lugje vozaci , sezonski rabotnici koi sto tamu pecalat a ovde gi trosat parite , taka da ne e se negativno . Zemete go na primer Kumanovo (Avganistan) , istocna Makedonija (Italija) i.t.n.[DOUBLEPOST=1511337658][/DOUBLEPOST]Eve i tekst na Faktorci za TPLF.
http://faktor.mk/shto-treba-da-znaete-pred-da-kupite-akcii-vo-toplifikacija
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Јас се сложувам дека ЕУ си носи големи ризици во смисла на конкуренцијата, но не е се така. Не знам колку сте запознаени дека наши луѓе имаат повеке од 2.000 камиони на бугарски табли кои возат во ЕУ (затоа што во Македонија не можат да земат ЦМТ дозволи). Можноста за продавање на производи не е иста. Земјоделците кога би продавале во Грција, каде цените се поголеми, би имале повеќе приход (сега имате граници, па фитосанитирани контроли и +царина за увоз на стоки кои не се од ЕУ). Од друга страна се согласувам со Бошко дека со добра економија и политика нашата економија може и сега да расте и компаниите да бидат многу подобри. Голем проблем е лошата менаџерска структура која ја имаат, тоа се најчесто сопственици од транзицијата кои живеат во друго време. Инаку за акциите да растат фалат странски фондови кои ќе дојдат со свежи пари, ама не се и ти луди да инвестираат во вакви фирми каде најголем бизнис партнер е државата, каде секој некого гледа да украде и каде пресудна улога имаат локалните познанства со политичарите (во малите места имате бизнисмени кои се помоќни од градоначалниците или пратениците).
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.909
Можеби сега ситуацијата на берзата изгледа како стагнација или со надолен тренд ама јас сум оптимист за 2018та.

Има многу позитивни работи во најава кои што ако се остварат ќе значат убав поттик за економијата.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
TIe sto mislea da rabotat nadvor vekje rabotat koj so bugarski pasos koj so makedonski nekoi i na crno.. Taka da deka togas kje se iselat site nema veze. Ima i mnogu lugje vozaci , sezonski rabotnici koi sto tamu pecalat a ovde gi trosat parite , taka da ne e se negativno . Zemete go na primer Kumanovo (Avganistan) , istocna Makedonija (Italija) i.t.n.[DOUBLEPOST=1511337658][/DOUBLEPOST]Eve i tekst na Faktorci za TPLF.
http://faktor.mk/shto-treba-da-znaete-pred-da-kupite-akcii-vo-toplifikacija
За текстот на ФАКТОР ќе го цитирам Велија: „и новинарството се претера“. Немаат мерка во нивните намери за навлекување, колку ќе им успее ќе покаже МСЕ деновиве.

Гледам дека од денес почнува in-depth-scan во ФЕНИ, овојпат банкариве како никогаш до сега сериозно ја сфатиле работава, па во стилот на американските банки излегуваат на терен и директно преговараат со потенцијални купувачи во предстечајна постапка. http://a1on.mk/archives/821605

Не знам ни колку е точна патката за која деновиве слушнав од неколкумина упатени, а тоа е дека на ГРНТ не му е исплатен ни денар за делницата која ја работи на автопатот Миладиновци - Штип, од сосема „разбирливи“ причини за нашиве градежници, немале завршено ни 5% од договорената работа. :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.909
Кој беше членот на форумот што имаше ептен оптимистички поглед на ОКТА, акцијата гледам има пад од 40 проценти за 4 месеци
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Ја викам економијата е катастрофа...они запнале ЕУ/НАТО Заев бла бла бла. Добро и што само волку е падната берзата резултатите за 3кв не се така лоши иако далеку од добри. Малку касно палат овие на берза очигледно читаат весници само политика...економија јок.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Придобивките од влезот во ЕУ може да видат за 10 години, влезот. Како пример би ја издвоил: Романија.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Novata garnitura pocna da raboti nesto.Nova pruga kon Albanija...500 mil.€
Ke ima rabota za gradeznicite. :)
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
:ojeaa: yup jas sum da ne me barash nanazad...

pagja no pogledni kade bese pred 50dena... dvizese od 1800~2000 (pred toa na 800) i go napravi skokot do 4400 den... ima 2 pricini za skokot/padot:
- izvestajot vo koj se gleda deka prodazbata e zgolemena no profitot namalen - ovaa godina imase vlijanie politickata kriza, blokadata (2-3 meseci) na transportot sto gi zgolemi transportnite trosoci a so toa se stopi i profitot, izvozod za kosovo isto
- drugoto e pripremata za prodazba/prevzemanje (~2019) - taktikata im e slicna so stb - kje go iznesat cashot preku dividenda a posle ide na prodazba. Normalno nema da bide istata cena od 2007 (18k) tuku realnata (5-6k)

- restartiranjeto na gasovodot bi vlijael mnogu pozitivno dokolku go sprovedat 2018 - toa treba da im e prioritet za 2018 i za profitot i za atraktivnosta kaj kupuvacot...

BTW:
fativ early black Friday denes - ALK i TPLF


Кој беше членот на форумот што имаше ептен оптимистички поглед на ОКТА, акцијата гледам има пад од 40 проценти за 4 месеци
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.909
Браво за храброста, гледам дека многу од вас и покрај се се решаваат да вложат во Топлификација. Се плашам само потенцијалот за раст што сите го гледате да не остане неискористен.
 
B

Bafra

Гостин
Кој беше членот на форумот што имаше ептен оптимистички поглед на ОКТА, акцијата гледам има пад од 40 проценти за 4 месеци
И јас сум оптимист за Окта, посебно што се чека за нафтоводот, кој најверојатно и со СДС тешко ќе го биде, претходните си направиле доволно кеш па подмачкуваат кај треба.
Само имат снемано денари, ојдоа во УНИ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom