Македонска берза

Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Jas znaev deka imam dve svadbi esenva, ama se si mislev deka prvata kje bide grcka (stb :P)....

ustvari sega dobiv prva pokana za tetovska svadba:pijani:... ja zele nevestata (cela:pipi:) koja ja davase tete (fabrikata medicinska plastika :aplauz:).... u je, u jeeee... zetot da ti bil nekoj lepotan:cool: od selo Derebboj, dobro situiran gospodin koj rabitel so nekoi si fix,pofix,nafix,dofix,prefix...
P.s. ocekuvam od utre pa na dalje tete da se istaknat na seinet da ne prosvetlat I nas obicnite smrtnici...:misticen:
Aj cao dzaci, ljubi vas deda... :цицки:
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Чисто информативно, на една регионална телевизија директорот на рудникот Бучим зборуваше за новата инвестиција во Боров дол ( која би била околу 52-53 милиони евра) и кажа дека голем дел би бил кредит и тоа дека е скоро договорен од Комерцијална Банка АД Скопје. Така да оваа ќе биде добар бизнис за банката. Се оваа ќе почне во првиот или вториот квартал на 2018.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
TNB da ne znae nekoj dali stvarno 30 godini napolnila vo 9ti mesec :) Kako brzo se staree ovaa godina moze I 40 ke napolni :)
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Здраво, би сакал да ве прашам дали е исплатена дивиденда од Цементара УСЈЕ и ако е исплатена кога и по колку пари од акција? Извинете вака, листав страни наназад ама ми кочи од мобилен.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Beton i da ne podeli dividenda slednata godina cenata na akcijata ne bi trebala da padne.Da potsetime 2007 mata bese 50000 denari,a ne delea dividenda.Beton Skopje e dosta potceneta akcija spored site parametri.[DOUBLEPOST=1507890057][/DOUBLEPOST]Da potsetime,knigovodstvena vrednost im e 39000 :kafence:[DOUBLEPOST=1507890442][/DOUBLEPOST]I jas sakam da ja vidam STB povtorno na 300 den :angel:,no jbg ...
 
Последно уредено:

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Здраво, би сакал да ве прашам дали е исплатена дивиденда од Цементара УСЈЕ и ако е исплатена кога и по колку пари од акција? Извинете вака, листав страни наназад ама ми кочи од мобилен.
1.670 ден. по акција. Интересна компанија, има прилично стабилна цена. Во 2007ма кога сите акции беа плафон УСЈЕ била 30к, некаде 2011 околу 20к за сега да е околу 23к. Приносот на дивиденда е горе доле стандарден за наши услови. Единствен ограничувачки параметар е книговодствената вредност - 6.735 ден по акција. Совет до тие што сакаат ризик, инвестирајте во ТПЛФ, маркирајте што сум пишал, па за некој месец ќе правиме муабет
 
Член од
15 мај 2017
Мислења
17
Поени од реакции
3
@3D
Kakva perspektiva ima Beton Sk? Minco e dobar biznismen no vozrasen. Koj mu e naslednik? Dali kerki znaat da rabotat, a biznis imperija e golema i so razl biznisi. Mene i sega ne mi e jasno kako Minco gi kontrolira site tie biznisi.
Ne e cudno sto akcija e na ova nivo iako e eftina prema parametri + dava dividenda poveke od 10% (btw seuste ne e isplatena)..
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Istoto go velea i za Živko Mukaetov,no eve Alkaloid seuste raboti ne otide vo stecaj,go bivalo deteto:D
Jas gledam deka beton raboti so dobivka sekoja godina,deli dividenda i toa masna.Koj rakovodi i ne mi e tolku bitno,ne navleguvam vo toa.Okolu kontrolata na firmite isto bi kazal,sposoben si e čovekot.Cenata na akcijata e kako što rece evtina,no ke vidime do koga.Dividenda rekoa ke dadat,a kako sto znam do sega si stoea na zborot.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Некои да не знае каков ќе биде новиот закон за персонален данок? Се зборува за нов начин на пријавување и нешто за прогресивени стапки. Колку како? Ако знае некој... За капитална добивка нема некои нови информации...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Некои да не знае каков ќе биде новиот закон за персонален данок? Се зборува за нов начин на пријавување и нешто за прогресивени стапки. Колку како? Ако знае некој...
Најавата е дека ќе има втора стапка од 18% за приходите над 1.000 Е, за приходот до таа сума ќе остане 10%. Најрано кога го планираат ова е за од втора половина на следната година. Премногу е недефинирано во овој момент за да може да се дискутира поозбилно, да почекаме уште некој месец.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Мислам дека вчерашниот ден беше крајот на политичката криза. Речиси сум сигурен дека во 2018та ќе влеземе во НАТО.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Најавата е дека ќе има втора стапка од 18% за приходите над 1.000 Е, за приходот до таа сума ќе остане 10%. Најрано кога го планираат ова е за од втора половина на следната година. Премногу е недефинирано во овој момент за да може да се дискутира поозбилно, да почекаме уште некој месец.
Новото предлог законско решение е веќе изработено, односно 90% од него во текот на 2015 година. Сега само се тестираат финеси, и се прават калкулации колку истото ќе допринесе кон буџетот и рамноправноста во државава.

Прва битна работа е што приходите ќе бидат пресметувани на бруто основа, па така секој ќе ја добива бруто платата и ќе биде обврзан да си го плаќа својот данок, како и да допринесува во социјалните фондови (ФЗО, ПИОМ).

Најбитната промена со ова настапува кај хонорарците, кои за износот до 1.000.000 денари на годишна основа ќе плаќаат по 10% од својот бруто приход на државата како персонален данок, а кога ќе го надминат овој износ ќе плаќаат 18% ПД.

Веројатно властите сеуште не се сигурни дали да го воведат овој закон од сам почеток на 2018, најмногу заради финансиската неписменост кај огромен дел од жителите на државава. Се очекува дека само во првата година од воведувањето ќе има голем број на банкроти на физички лица.

Истото како кај хонорарите се предвидува и кај данокот на капитална добивка, но сеуште не знаеме кога ќе почне да се применува :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom