Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Не се ослободени од никаков данок. Компанијата плаќа данок на добивка а при исплата на дивиденда персонален.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Не се ослободени од никаков данок. Компанијата плаќа данок на добивка а при исплата на дивиденда персонален.
Дечко ова е 2017, ти префрлила линијата, прајме муабет за КАПИТАЛНА ДОБИВКА ;)
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Дечко ова е 2017, ти префрлила линијата, прајме муабет за КАПИТАЛНА ДОБИВКА ;)
Како треба да се пријави капиталната добивка? Со ПДД-ГДП? Сами ја правиме пресметката? Јас не бев свесен за ова.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Сега за сега не се плаќа капитална и не се пријавува... Кога ке почне да се плаќа сите пресметки брокерското друштво ги прави и се наплаќа одма пред тебе да ти легнат на сметка.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Ako go sretne nekoj Hari da go prasa zosto ja zatvori ekspoziturata vo MRTV - kaj pasosi i licni karti sto turbo rabotese.:lut:
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Сега за сега не се плаќа капитална и не се пријавува... Кога ке почне да се плаќа сите пресметки брокерското друштво ги прави и се наплаќа одма пред тебе да ти легнат на сметка.
Oф оф оф, вие идеалистиве сте ми најдраги, генерално кога ќе ве сретнам. Мислам дека муабетов ти е тотален bullshit затоа што и самите брокерски куќи немаат детален увид во историјатот на тргувањето за било кој нивни клиент.
Подетално, еве летово користев 2 месеци гратис eTrader од НЛБ, и трагедијата беше во тоа што дечките во систем имаа само историјат на тргување од 2011 наваму, па така се што сум купувал претходно не ми стоеше во портфолио ;)
Со други зборови, ако си купувал STIL na 72 денари во 2006, а утре ги продадеш по 131 денар, твоето брокерско друштво нема поим што ти си правел во 2006 и нема основ врз кој ќе пресмета капитална добивка за потоа да се оданочи.
Овие обврски се лични, и никој не ти пресметува капитална добивка, па плус тоа и да ти запира и уплаќа за тебе данок на твојата ти капитална добивка :D . Ова исто така го засновам и на мои искуства кога сум тргувал и сум имал капитална добивка во годините кога истата беше предмет на оданочување, па брокерите воопшто не се замараа со мене. Сам пресметував, сам плаќав.[DOUBLEPOST=1508258693][/DOUBLEPOST]
Како треба да се пријави капиталната добивка? Со ПДД-ГДП? Сами ја правиме пресметката? Јас не бев свесен за ова.
Има поле во кое се внесуваат капитални добивки ;)
Да, со ПДД-ГДП
Да, сами.
Биди свесен, пријави :D
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Oф оф оф, вие идеалистиве сте ми најдраги, генерално кога ќе ве сретнам. Мислам дека муабетов ти е тотален bullshit затоа што и самите брокерски куќи немаат детален увид во историјатот на тргувањето за било кој нивни клиент.
Подетално, еве летово користев 2 месеци гратис eTrader од НЛБ, и трагедијата беше во тоа што дечките во систем имаа само историјат на тргување од 2011 наваму, па така се што сум купувал претходно не ми стоеше во портфолио ;)
Со други зборови, ако си купувал STIL na 72 денари во 2006, а утре ги продадеш по 131 денар, твоето брокерско друштво нема поим што ти си правел во 2006 и нема основ врз кој ќе пресмета капитална добивка за потоа да се оданочи.
Овие обврски се лични, и никој не ти пресметува капитална добивка, па плус тоа и да ти запира и уплаќа за тебе данок на твојата ти капитална добивка :D . Ова исто така го засновам и на мои искуства кога сум тргувал и сум имал капитална добивка во годините кога истата беше предмет на оданочување, па брокерите воопшто не се замараа со мене. Сам пресметував, сам плаќав.[DOUBLEPOST=1508258693][/DOUBLEPOST]
Има поле во кое се внесуваат капитални добивки ;)
Да, со ПДД-ГДП
Да, сами.
Биди свесен, пријави :D
Se dodeka e izzemena kapitalnata dobivka od odanocuvanje, ne se prijavuva.(tocka!) Bez veze gi plashite novite koi citaat...
Ima pole I za kamati na depoziti I tie ti gi prijavuvash?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Se dodeka e izzemena kapitalnata dobivka od odanocuvanje, ne se prijavuva.(tocka!) Bez veze gi plashite novite koi citaat...
Ima pole I za kamati na depoziti I tie ti gi prijavuvash?
Што те кошта ќе пријавиш за после да незборат ако го воведат што си направил со акциите. Инаку јас си ги чувам налозите секогаш за доказ тоа е паметна работа. Инаку ваљда треба да одиш и да плаќаш во депозитар итн
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Што те кошта ќе пријавиш за после да незборат ако го воведат што си направил со акциите. Инаку јас си ги чувам налозите секогаш за доказ тоа е паметна работа. Инаку ваљда треба да одиш и да плаќаш во депозитар итн
Se sto kje se vovede od sega pa natamu a ne e popovolno za danocniot obvrznik, avtomatski ne vazi za izminat period. Ali kako sakate...
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Oф оф оф, вие идеалистиве сте ми најдраги, генерално кога ќе ве сретнам. Мислам дека муабетов ти е тотален bullshit затоа што и самите брокерски куќи немаат детален увид во историјатот на тргувањето за било кој нивни клиент.
Подетално, еве летово користев 2 месеци гратис eTrader од НЛБ, и трагедијата беше во тоа што дечките во систем имаа само историјат на тргување од 2011 наваму, па така се што сум купувал претходно не ми стоеше во портфолио ;)
Со други зборови, ако си купувал STIL na 72 денари во 2006, а утре ги продадеш по 131 денар, твоето брокерско друштво нема поим што ти си правел во 2006 и нема основ врз кој ќе пресмета капитална добивка за потоа да се оданочи.
Овие обврски се лични, и никој не ти пресметува капитална добивка, па плус тоа и да ти запира и уплаќа за тебе данок на твојата ти капитална добивка :D . Ова исто така го засновам и на мои искуства кога сум тргувал и сум имал капитална добивка во годините кога истата беше предмет на оданочување, па брокерите воопшто не се замараа со мене. Сам пресметував, сам плаќав.[DOUBLEPOST=1508258693][/DOUBLEPOST]
Има поле во кое се внесуваат капитални добивки ;)
Да, со ПДД-ГДП
Да, сами.
Биди свесен, пријави :D
Како прво ке се оданочува од кога ке се донесе значи после 2018 или покасно. Неможе да те оданочува ретроативно... (Нерелевантно што си тргувал во 2011-та). Второ јави се кај твојот брокер и прашај си. Јас си прашав.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Pred dve godini prasuvav vo UJP. mi rekoa ne se prijavuva i ne se pisuva vo GDP.Lani prasuvav dali treba da se podnese akontativna danocna prijava 15 dena po ostvaruvanje na kapitalna dobivka t.e prodazba na akcii mi kazaa NE. I kako sto vika Balasevic-;Ako su lagali mene i ja lazem vas'
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Како прво ке се оданочува од кога ке се донесе значи после 2018 или покасно. Неможе да те оданочува ретроативно... (Нерелевантно што си тргувал во 2011-та). Второ јави се кај твојот брокер и прашај си. Јас си прашав.
Ама ти имаш ептен услужлив брокер, сигурно и кафе ти вари кога ќе одиш кај него :P

Без нервози, во право си дека никој не може да те оданочи ретроактивно, и јас никаде тоа не го пишав, само ти дадов пример за акции кои си ги купил во 2006 и истите ако ги продаваш во 2017. И да, за истите нема да платиш никаков данок, ниту во 2017, па ниту во 2018 ако тогаш продадеш нешто по повисока цена од она што си купил ;)

Јас само сакав да нагласам, и за почетници и за „старите волци“, дека ДОБРА ПРАКСА е да се пријават тие приходи (капитална добивка) во годината кога се стекнати, толку. :)

Сериозен трејдер/инвеститор во најмала рака си има некоја евиденција во ексел или некој друг сличен формат, чисто да може да споредува што купувал, што има и дали е добро нешто да купи/докупи или продаде. Па оттаму нема да му е воопшто тешко да пресмета колкава капитална добивка остварил во текот на годината.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom