Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
970
Поени од реакции
1.525
Му кажав на собрание на таа цена од 12.000 денари може да ги стави сите негови акции и акциите на пошироката фамилија и дека за краток период ќе се купат.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.751
Поени од реакции
8.395
Можеби дел од побарувањата Бетон треба да ги продаде на реформаторот во Будимпешта. Сепак тие му го изградија дворецот што сега стои недовршен.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
772
Поени од реакции
659
PKB pominale 10 komada na 14.500. Koj gi zema od forumov? Ako saka uste, neka me kontaktira da dogovorime cena za pogolema kolicina :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
945
Поени од реакции
567
Abe stvarno pomislivte deka so smena na A.A ke se smeni dividendna politika na TNB. i nema da ima dividenda , pa ja butnavte cenata na 26.000 ???:pos:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
336
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
945
Поени од реакции
567
да
Автоматски споено мислење:


Кои се твоите очекувања за дивиденда 2020, 2021 со износи како долукува?
Kako sto dolikuva ,a mozebi nema da ni se dopadne pay out na TNB e 70% ,dobivka za 2020 e 1995den. taka da dovidenda negde okolu 1400den.Dali ke dadat avansna za 2021 ili ke dadat dupla i za 2019 toa NE ZNAM.
Автоматски споено мислење:

Ocekuvanjata se golemi pa ako nesto ne e spored ocekuvanjata i razocaruvanjeto ke bide golemo ,a toa na KRATOK .rok moze da se odrazi na cenata
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
336
Со овој галопирачки раст на ТНБ од 39.82% годишно (2014 па навака) плус на тоа ако почастат 1.400 ден дивиденда за 2020 и најплус на тоа шо имаат перфектна 2021ва (H1 60% раст на добивка компаративно од претходната година) кај што очекувам дивиденда како онаа за 2018 година. Сето ова зачинето шминкерски со нов увезен ЦЕО ја крева акцијата нареден април на една розевка пријатели. Да 500 ЕУР per share.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.312
Поени од реакции
1.647
Ако добро се сеќавам, ТНБ го допре дното на околу 1.650 денари пред околу десетина години. Доколку некој купил тогаш, а ги чува до сега, заедно со дивидендите заработил х20 :shok2: Нека ме поправи некој доколку грешам, ама мислам дека ова е најголемиот раст на МСЕ по финансиската криза
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.751
Поени од реакции
8.395
Со овој галопирачки раст на ТНБ од 39.82% годишно (2014 па навака) плус на тоа ако почастат 1.400 ден дивиденда за 2020 и најплус на тоа шо имаат перфектна 2021ва (H1 60% раст на добивка компаративно од претходната година) кај што очекувам дивиденда како онаа за 2018 година. Сето ова зачинето шминкерски со нов увезен ЦЕО ја крева акцијата нареден април на една розевка пријатели. Да 500 ЕУР per share.
Овие графикони ги имате во eTrader?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
336
Овие графикони ги имате во eTrader?
Ne. Gi imash sekade. Odi na TeleTrader.com.
Автоматски споено мислење:

Ако добро се сеќавам, ТНБ го допре дното на околу 1.650 денари пред околу десетина години. Доколку некој купил тогаш, а ги чува до сега, заедно со дивидендите заработил х20 :shok2: Нека ме поправи некој доколку грешам, ама мислам дека ова е најголемиот раст на МСЕ по финансиската криза
Секогаш имаш бар збор два да промрчиш за ,,индексираниве'' ноо, гледам кај ТНБ си наоѓаш резерва. Интересна ствар за поседување така?
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2012
Мислења
366
Поени од реакции
384
Ако добро се сеќавам, ТНБ го допре дното на околу 1.650 денари пред околу десетина години. Доколку некој купил тогаш, а ги чува до сега, заедно со дивидендите заработил х20 :shok2: Нека ме поправи некој доколку грешам, ама мислам дека ова е најголемиот раст на МСЕ по финансиската криза
Да, 1650 беше минимум.Акцијата падна нереално ниско поради најава за 5 години без дивиденда. На крај испаднаа 4 години без дивиденда. Наместо да исплатат дивиденда, со 20М евра заработени за 4 години, ја купија зградата на Водњанска која беше во сопственост на мајката од Словенија. TNB minimum.JPG
Автоматски споено мислење:

Вкупната добивка за последните 4 години е 120М евра, x6 од периодот 2011-2014
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom