Македонска берза

Член од
10 април 2013
Мислења
945
Поени од реакции
567
Dali moze da smetame deka KMB.formira nekoe nivo na otpor od okolu 10.000den.,i nekoe vreme cenata ke ja gledame na ovaa nivo ili se ocekuva uste nadolna korekcija ?
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
83
Поени од реакции
124
Дали АДИНГ, ЕВРОПА и ТТК ја исплатија дивидендата за годинава?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
251
Поени од реакции
356
Автоматски споено мислење:

Dali moze da smetame deka KMB.formira nekoe nivo na otpor od okolu 10.000den.,i nekoe vreme cenata ke ja gledame na ovaa nivo ili se ocekuva uste nadolna korekcija ?
Кварталниве ќе излезат за 27 дена. Објективен или штимован раст ќе има давам пола рака. Пази, 10че е сериозна цифра за акција со вакви атрибути. Дивиденда 6оо МКД лабаво у мај. Ако отиде над 12 илјади март, април 2022 треба да му ја мислиш .
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
945
Поени од реакции
567
Mislis 10.000 e serozno DOBRA suma za ovakva akcija ,a na 12.000 da se razmisluva za prodavanje???
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
251
Поени од реакции
356
Мн нешто плачење и жалење за 12е месечно... за толку големи капитални добивки, х2 х4 х10, па тоа дивиденди а згора и ослободени од данок...

Па ќе се откажувале и мали и големи инвеститори од причина што не ја гледале длабочината...
Пушти ми бид и аск на АДИНГ плс ?
Автоматски споено мислење:

Mislis 10.000 e serozno DOBRA suma za ovakva akcija ,a na 12.000 da se razmisluva za prodavanje???
Не постои параметар што укажува на ,,aлерт'' сем debt to equity ratio шо е астрономски но е својствен за банки шо прибираат депозити во пасива. Акцијата на КМБ се продава тогаш кога ќе ја купуваат (откупуваат) странциве при евентуална аквизиција. Пошо и тие матер си еб..... Ќе ја купат по intrinsic, па ќе ја кутнуваат после преку конфузни извештаи и скржавење со дивиденди се со единствена цел да се дочепаат до поголем процент на сопственост.

p.s write that down :sneaky:
 
Последно уредено:
Член од
2 мај 2020
Мислења
83
Поени од реакции
124
Автоматски споено мислење:


Кварталниве ќе излезат за 27 дена. Објективен или штимован раст ќе има давам пола рака. Пази, 10че е сериозна цифра за акција со вакви атрибути. Дивиденда 6оо МКД лабаво у мај. Ако отиде над 12 илјади март, април 2022 треба да му ја мислиш .
Пушти ми бид и аск на АДИНГ плс ?
Автоматски споено мислење:


Не постои параметар што укажува на ,,aлерт'' сем debt to equity ratio шо е астрономски но е својствен за банки шо прибираат депозити во пасива. Акцијата на КМБ се продава тогаш кога ќе ја купуваат (откупуваат) странциве при евентуална аквизиција. Пошо и тие матер си еб..... Ќе ја купат по intrinsic, па ќе ја кутнуваат после преку конфузни извештаи и скржавење со дивиденди се со единствена цел да се дочепаат до поголем процент на сопственост.

p.s write that down :sneaky:
ADIN.PNG
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
15
Поени од реакции
23

Kako prvo moram da priznam deka ne gi sledam mnogu bankive, pa zatoa nemam smelost da trcam da kupuvam po sekoja cena akcii na banki, a osobeno od banki koi momentalno se vo moda na berzava (KMB i TNB). Mozebi pustam dobra kapitalna dobivka sto ne se orientiram kon ovie koi se vo moda sega, no nema vrska..
Sakam mislenje ako moze od tie koi gi sledat bankite, koga bi se prodal eventulno SBT (a imase glasini za toa) dali bi bil nad segasnata pazarna cena, i ako da, kolku od prilika bi bil nad segasnata? Dali se na nekoe isto ramniste SBT so veke prodadenata OHB od aspekt na goleminata i razvojot?
Blagodaram!
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
251
Поени од реакции
356

Kako prvo moram da priznam deka ne gi sledam mnogu bankive, pa zatoa nemam smelost da trcam da kupuvam po sekoja cena akcii na banki, a osobeno od banki koi momentalno se vo moda na berzava (KMB i TNB). Mozebi pustam dobra kapitalna dobivka sto ne se orientiram kon ovie koi se vo moda sega, no nema vrska..
Sakam mislenje ako moze od tie koi gi sledat bankite, koga bi se prodal eventulno SBT (a imase glasini za toa) dali bi bil nad segasnata pazarna cena, i ako da, kolku od prilika bi bil nad segasnata? Dali se na nekoe isto ramniste SBT so veke prodadenata OHB od aspekt na goleminata i razvojot?
Blagodaram!
Муабет за продажба да, постои, Но не од оној новинарот шо заради публицитет истреска тон глупости. Прво инвеститорот треба да влезе со длабински due diligence и треба да се види дали неформално преговорите ќе ги води Панделевски и како ќе избоксува. За цена само можеме да шпекаме. Измешани чуства дава банкава. Таман ќе ја отпишеш и оп праи пораст на добивка H1 2021 од 666% повеќе од H1 лани.
Бидејќи тука имаш сосема спротивна екипа од ,,дувлото'' на комуњариве ако се свртат политички работите банкава ќе нагази педаљата и нема да има потреба да се брза со продажба. Ако би лицитирал откупна вредност на акцијата би била. 3.500- 4.000 ден.
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.804
Поени од реакции
66
Раководните органи на КБ вложија премногу изминативе 2 години да ја качат акцијата на ова ниво. Време, енергија и финансии. Во услови кога можеа да купат без проблем за 7 8 000 тие купуваа блокови меѓу себе на 10 000.Претпоставувам тоа беше раскосурување од други бизниси меѓу нив и добија насоки тоа да биде преку КБ.Но беа насока за помалите инвеститори. Извештаите беа така темпирани, да бидат мало покачување во секој квартал во однос на ланскиот. Сметам дека и овој пат ќе биде за 15тина % повисоко од Сеп 2020. За месец дена од сега, очекувам да оде значително над 11 000.

Се тоа во контекст, ако веќе некој ја сака, ќе си плати занеа солидно.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
214
Поени од реакции
191
Муабет за продажба да, постои, Но не од оној новинарот шо заради публицитет истреска тон глупости. Прво инвеститорот треба да влезе со длабински due diligence и треба да се види дали неформално преговорите ќе ги води Панделевски и како ќе избоксува. За цена само можеме да шпекаме. Измешани чуства дава банкава. Таман ќе ја отпишеш и оп праи пораст на добивка H1 2021 од 666% повеќе од H1 лани.
Бидејќи тука имаш сосема спротивна екипа од ,,дувлото'' на комуњариве ако се свртат политички работите банкава ќе нагази педаљата и нема да има потреба да се брза со продажба. Ако би лицитирал откупна вредност на акцијата би била. 3.500- 4.000 ден.
Како тоа некој би преговарал и продавав банка која не ја поседува? Колку што занам само еден акционер правно лице има удел околу 15%. Другите се под 5%.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.757
Поени од реакции
8.399
Интересно е дека минатата недела се истргувани вкупно 20 акции од Гранит. Толку голема разлика има на куповната и продажната страна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom