Македонска берза

Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
516
Со коментаров не сакам да ме сфатите погрешно, не ве хејтам, туку баш напротив интересна ми е дебатава.

Онака читав на околу 1040-1050 страна назад на темава. Ме интересираше како се коментирало по темата и какви анализи се правени во периодот на big dip :) (крајот на март) и кои беа предвидувањата тогаш.

Не ја сфаќам потребата цело време да се мрчи за тоа колку биле преценети акциите во Македонија и како тоа ако баш сега инвестираш во акции, гадно ќе се заебеш. Цело време се провлекува тој муабет, нема да цитирам, ќе си најдете самите.

Коментаров го пишувам како една обсервација, се надевам никој не се навредил, ниту па сакам да навлегувам во непотребни дебати :)
Интерес пријателе. Кој сака да влезе-мрчи за преценетост, кој е влезен-збори за потценетост
Автоматски споено мислење:

Затоа и имаме коментари од типот "преценети се сите акции освен тие што јас ги поседувам"
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Интерес пријателе. Кој сака да влезе-мрчи за преценетост, кој е влезен-збори за потценетост
Автоматски споено мислење:

Затоа и имаме коментари од типот "преценети се сите акции освен тие што јас ги поседувам"
Секако дека секое куче лае заради себе а не заради селото, меѓутоа и меѓу лаењата има клучна разлика: некој ги купил акциите затоа што биле потценети, а некому му се чинат потценети затоа што ги купил
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Во спротивен правец од 8000 се движи комерцијална
Така ти се чини само, кај и да е на 7900 ќе биде. :)
Него шо прајме сите што ќе нагрнат на 7900 да продаваат, кој ќе купува на 7900 е прашање?

п.с. Никаков интерес немам на МСЕ, како што и веќе пишав целосното портфолио го продадов од Ноември 2019 - Февруари 2020 веднаш штом дозволија да се тргува со странски хартии од вредност, без намери да се враќам назад на МСЕ па макар паднала берзата и за 50%. Тука сум чисто од забава.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Милиониерите отишле на одмор по островите пред пак да го пуштат карантинот да искористат малце, кога ќе се вратат ќе ја качат цената ич да не му се секирате, иако незнам од каде е таа логика да биде 8000.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Jas pa obozavam vaka koga ima stres test na cenite da se prebroime koj mu e zort da mu sobereme :)
Denes zort imaa ovie so 330 akcii na KMB i granit gledam mnogu maka narod ima da pusta poeftinko :)
MPT koga ke se soberat gi zema nekoj glup kako mene a TNB izgleda nekoj znae nesto pred vreme ???
Inache da ne se sekirate do nova godina ke legnat tie od gama da popolnat dupkata i ja cekam knigovodstvenata cena valjda ke porasne ? :)
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Мислам дека ретко се има пишувано за ОКТА, а заслужува внимание постов. Ако порано беше рафинерија, денес трговец со нафта, во иднина не се гледаат како конурент со MPT, туку со EVN. На краток рок ова не значи ништо, но на долг значи и те како.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Така ти се чини само, кај и да е на 7900 ќе биде. :)
Него шо прајме сите што ќе нагрнат на 7900 да продаваат, кој ќе купува на 7900 е прашање?

п.с. Никаков интерес немам на МСЕ, како што и веќе пишав целосното портфолио го продадов од Ноември 2019 - Февруари 2020 веднаш штом дозволија да се тргува со странски хартии од вредност, без намери да се враќам назад на МСЕ па макар паднала берзата и за 50%. Тука сум чисто од забава.
Какви ти се искуствата досега со странство, и ако не е проблем кој брокер,банка препорачуваш за вложување во странство? Гледам и горе има тренд на ослободување од акции, најголемо од 2012 . Поздрав
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Добро е. Има луѓе по добро ме паметат ;). Беа тоа времиња кога имаше можности на МСЕ.
Излезен сум од форма ... Изгубив интерес за берза... Не следам ниедна берза.. А без читање нема резултати.
Короната ме уби, па гледам да не сум на интернет.
Ретко го читам и форумов.. МСЕ е тапа нема игра, а сега гледам некој чешки фондови проектираат цени на акции. Тоа не ме бендисува. Ме потсеќа на Илирика & Co. (2007, 2008, 2009) кога правеа анализи на времето ја поебаа берзата...
Се сведува се на КМБ и АЛК. Ама не е лоша МСЕ за 15% годишно...
Инаку оваа година изгорев 35% од портфолио на хартии по Европа и сега ќе чекаме поубави времиња.
Да не испадне Бошко само се фали ;)...
Се гледаме следна година, да ми се врати интересот.
Поздрав.
23 LIKE за еден обичен пост :cool: !!!!
Ваљда сум заслужил ;). . . Изгледа стварно сум придонесувал на форумов . . . Види Админ некој сакал да ме чита, а ти ги лишуваше луѓето од мислење . . .
Ех само кога ќе ми текне колку пати Администраторот ме банираше, што поради што ги критикував неговите акции, што поради тоа што ги критикував економските политики на Заев . . . Времето покажа дека СТБ стои во место 3 години, а КМБ прави чуда. Времето покажа дека економијата во Македонија е НУЛА,1 . . Топлификација е во стечај..... Влијание на НАТО зликовци врз цената на акциите е никакво...
Едина грешка на Кајгана форумов ми е тоа што очекував поголем пад на МСЕ од корона кризава. Но тоа и не е така страшно промашување. Пострашно е што сите странски фондови се АУТ, па немаше кој да ja бутне . . . Оставени сме на милоста на Чифлиганец, Хари, Кутревски, Самарџиоски, Јосифовски . . .
Форумов се претвори во место за чамче муабет. Ретко кој коментира финансиски извештаи, планови, проекции... Ако за време на НАТО инвазијата беше лошо, сега е полошо . . . Админот има придонес за ова дереџе . . .

p.s.
Од вчера ги запалив моторите и се враќам на берза. Прво да ги покријам оние -35% во портфолио по Европа..
А после ако се јави некоја шанса и на МСЕ. Се надевам тогаш Админот нема да ме банира ;)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom