Македонија ќе го легализира Канабисот за медицинска употреба

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
И сега, според тебе, треба да им ги земеме парите на богатите и да им ги дадеме на сиромашните? Тоа е нормално според тебе, а не е нормално државата да намали регулативи, да ги тргне пипците од економијата и да им овозможи шанса на сиромашните да станат богати? :icon_lol:
Не бе океј, ќе ги оставиме едните да уживаат во луксуз, а другите да преживуваат, тоа е нормално нели ?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.839
Не бе океј, ќе ги оставиме едните да уживаат во луксуз, а другите да преживуваат, тоа е нормално нели ?
Зошто? Не смеат луѓето да си го живеат животот на начин како што тие сакаат, и тоа со нивни пари? Еее, фашисти бе. Диктатори. :D

Ај кажи ми, зошто парите кои јас сум ги заработил, со свој труд и знаење, ти припаѓаат тебе и зошто? :свиркам:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Зошто? Не смеат луѓето да си го живеат животот на начин како што тие сакаат, и тоа со нивни пари? Еее, фашисти бе. Диктатори. :D

Ај кажи ми, зошто парите кои јас сум ги заработил, со свој труд и знаење, ти припаѓаат тебе и зошто? :свиркам:
Затоа што постои нешто што се вика хуманост, социјална правда и општествена солидарност.
Имај си ти повеќе, гајле ми е ти колку ќе имаш, мене ми е битно да нема луѓе шо зимно време ќе умираат од замрзнување, ќе има луѓе што секој ден ќе јадат по 3 пати во денот, луѓе што ќе имаат нормален и пристоен живот.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.839
Затоа што постои нешто што се вика хуманост, социјална правда и општествена солидарност.
Имај си ти повеќе, гајле ми е ти колку ќе имаш, мене ми е битно да нема луѓе шо зимно време ќе умираат од замрзнување, ќе има луѓе што секој ден ќе јадат по 3 пати во денот, луѓе што ќе имаат нормален и пристоен живот.
Значи, хуманост и социјална правда да ти било присилно одземање пари од тие што имаат (од способните и работливите), и давање на тие што немаат. :confused:

О-ка.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Грабеж и диктатура е тоа што сакам во општеството да нема луѓе кои ќе живеат на улица и што нема да треба да питачат за леб ? (y)
Не сум економист, ама од тоа што го иам учено од економските предмети државата треба да биде регулатор, а не најголем работодавец (што е случај кај нас). Ја нигде не реков дека ми се свиѓа состојбата во државава и дека е идеално, баш поради тоа и сакам нешто да се смени.


А за муабетот дека немало богати луѓе кај нас :pos:
Има има богати луѓе, луѓе што живеат во вили, што имаат лични масери, што шетаат секаде по светот и си ги зимаат вработените со нив да ги масираат по тие одмори, шо возат јаки коли и шо јадат само по ресторани.


Овде муабетот беше за законот за легализација на марихуана во медицински цели. Тоа значи дека од кога ќе влезе законот во сила пак недозволеното производство и пуштање во промет на марихуана е прекршување на кривичниот закон и претставува кривично дело. Значи тие двајца што ги спомнуваш прават кривично дело и ете таму е штетата.
Ако државата смета дека треба да ја легализира марихуаната до таа мера таа да се употребува само во медицински цели и ако продажбата на марихуана за друга употреба е кривично дело, логично е дека оние кои ја имаат лиценцата да произведуваат марихуана за овие медицински цели ќе бидат надгледувани. Ја стварно не сфаќам шо не ти е јасно од целава работа.

Ако утре се легализира марихуаната за секаква употреба медицинска и вон тоа, тоа е друг муабет, ама со овој закон легализацијата се однесува само на медицински цели.
Не сакам ни јас да има такви луѓе, ама начинот на кој ти мислиш дека тоа ќе се спречи, може да доведе само до грабеж и диктатура. Тоа ти е како да се обидеш да гасиш оган со бензин. Ти во суштина, го сакаш истово што сега го прави власта, само во уште поголема мера. Резултатот од тоа, не верувам дека ќе ти се допадне, пошто ќе донесе уште поголема сиромаштија.
Државата, државниот апарат, не само што не е двигател, туку во најголем број случаи е кочничар на економскиот напредок. Двигатели, носители на економскиот напредок се капиталот и претприемачите. Околу тоа не треба да има никаква заблуда.


Тука веќе незнам дали не сме се разбрале, или не си го ни прочитал тој дел од постот на кој се однесува плавиов дел. Еве го тоа уште еднаш:
Друг, многу важен момент е фактот што кај нас и нема што да се распределува, ние сме сиромашни као црквени глувци. За да имаш таков социјален систем, каков што посакуваш, треба да имаш богата држава и адекватен менталитет. Пред се богата држава, односно, да бидам попрецизен, богат народ. Теоријата и праксата, потполно се поклопуваат во тој дел. Ние го немаме ни едното ни другото.

Тие богаташи, што ги спомнуваш, се земени во предвид погоре. Заедно со нив сме сиромашни како црквени глувци, без нив би биле уште посиромашни.

Легалистичково паламудење во третиов дел веќе нема ама баш никаква врска со тоа што го цитираш, нити пак ми одговараш на тоа што те прашав.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Настрана од муабетов
18 работи кои ќе се случат после легализацијата на марихуаната во Македонија :pos:

http://mojo.mk/article/18-raboti-koi-kje-se-sluchat-posle-legalizacijata-




 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Значи, хуманост и социјална правда да ти било присилно одземање пари од тие што имаат (од способните и работливите), и давање на тие што немаат. :confused:

О-ка.
Де бре, кажуваш како да им се даваат дворци со послуга на тие што немаат, а не парче леб...Што ќе ти се случи ако ти ако го направиш базенот во двор со димензии 10x100 m, наместо со димензии 12x120m и ти скусат 2 метри од комфорноста и една плавуша помалку на бунга забавата со данокот што ќе го платиш?
Секако си способен и работлив, па ќе направиш камен.:toe:
Имаш и опција, собери си ги парталите и пали во Монако...Таму даноците за аристократијата се најмали.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.733
Ех рецепти, ќе се најде аптека ко порано што им даваше трамадоли на робашиве на црно. Иначе до април да се очекува и легализација на проституција, набавка на алкохол 24/7, работа на локали 24/7 без лиценци и враќање на пушачката традиција во локалите?
ако не до април ама по тоа сигурно... нема да смета димот од ќумурот и фабриките и гасовите од издрнданите дизели кога ќе има секаде дим од канабис а и пушење никотин насекаде, како порано..
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.839
Де бре, кажуваш како да им се даваат дворци со послуга на тие што немаат, а не парче леб...Што ќе ти се случи ако ти ако го направиш базенот во двор со димензии 10x100 m, наместо со димензии 12x120m и ти скусат 2 метри од комфорноста и една плавуша помалку на бунга забавата со данокот што ќе го платиш?
Секако си способен и работлив, па ќе направиш камен.:toe:
Имаш и опција, собери си ги парталите и пали во Монако...Таму даноците за аристократијата се најмали.
Дали некој има многу или малку, е релативна работа. Ако ти имаш два телевизори дома, јас ниеден, не е тоа причина да ти вперам пиштол и да ти го земам едниот. Не е тоа солидарност, тоа е грабеж - одлика на фашисти и диктатори.

Солидарност, со туѓи пари, не е солидарност, туку рекет.

Имаш и опција, собери си ги парталите и пали во Монако...Таму даноците за аристократијата се најмали.
Така де, ако не сакаш да ти го одземеме тоа што си го заработил со свој труд и знаење, мрш да те нема од државава. Смрт за слободата, фашизам за народот! :D
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
мене како нарко-дилер не ми одговара оваа одлука на владата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.932
Дали некој има многу или малку, е релативна работа. Ако ти имаш два телевизори дома, јас ниеден, не е тоа причина да ти вперам пиштол и да ти го земам едниот. Не е тоа солидарност, тоа е грабеж - одлика на фашисти и диктатори.

Солидарност, со туѓи пари, не е солидарност, туку рекет.


Така де, ако не сакаш да ти го одземеме тоа што си го заработил со свој труд и знаење, мрш да те нема од државава. Смрт за слободата, фашизам за народот! :D
Те разбирам. Знам точно за што збориш. За нешто вакво :
Денес не зимаат насилно од чесните луѓе?

Ти доаѓа мистер икс и ти вика да му ја шитнеш фирмата за будизашто. Неќеш.
По некое време ти доаѓаат милион инспекции и ти пишуваат милион казни. "Морам да те казнам." - ќе чуеш од било кој од нив. Џабе што нема никаква причина за тоа.
После ти доаѓа пак мистер икс и ти ја бара фирмата за помалку од будизашто. Затвараат инаетчиите кои не сакаат да трпат неправди. Прагматичарите ја препуштаат фирмата на Фамилијата.

Примери милион. Коа ќе се тргнат од власт предавнициве, ќе испливаат на површина.
Инаку ова е една од ретките добри одлуки на владата. Сега, јасно ми е, каков е методот на имплементација и зашто е донесена баш сега и дека да не беа бомбите немаше никад ова да го напраат, али како и да е, во добар правец одлука, која ваљда на многумина ќе им го олесни животот.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.100
Поени од реакции
5.742
мене како нарко-дилер не ми одговара оваа одлука на владата.
Ти со самото тоа што не си меѓу уапсените од последниве 20тина месеци си освоил џек-пот.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Да, сигурно. Само на кое кино не ми текнува.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Крајно популистички закон донесен пред избори. Но ајде да не испаднам ругач, бидејќи нашиве влади се научени да прават нешто строго пред избори кога им фуфка, ништо ново.
Добро е што ќе се легализира, има луѓе на кои што им е потребен лекот. Има огромен број луѓе од регионов кој се оневозможени да го добијат овој лек на легален пат, па така можеби ќе се овозможи некакво минимално задвижување во економијата, рачунајте за луѓе од албанија,србија,бугарија,грција чиј живот е у опасност можат тука да се лечат тотално легално, или барем да купуваат сертифицирани и делотворни лекови на легален начин на наша територија.

Но проблемот лежи во тоа што реално во Македонија сеуште медицината и фармакологијата е закоравена на ова поле, како преку факултетите каде што ефектите на ова растение максимално се маргинализирани и отфрлени, така и преку праксата, знаеме дека ако му кажеш на психијатар дека ганџата што си ја купил на улица ти отвара апетит и ти дава многу мирен сон и те опушта од секојдневните стресови, анксиозности депресии... ЌЕ ТЕ НАПРАВИ УДРЕН И ШЛАКНАТ у паметот, ама затоа се препишуваат милиони и милиони депрозели,хелекси,диазепами лексилиуми, лекови кои според таа фела "се најдброто нешто што човекот го измислил" . Тука се отвара друг проблем, што и покрај тоа што ќе си биде легална, нашата медицинска и фармаколошка пракса од што е корумпирана и затуцана ќе ги отфрли овие СВЕТСКИ практики, пошто сите се у еден синџир (доктори-производители на лекови - аптеки). многумина од нас еве рекреативните корисници на канабис се 100 пати поинформирани за дејствата на канабисот, отколку некои фармацевти па и доктори кои ни учеле ни пробале некад канабис у живот (немора да значи дека ако си пробал ќе знаеш, далеку од тоа). Но, земајќи у обзир што истиве доктори/фармацевти наши и сегашни студенти по медицина/фамација учат од комунистички книги кои ја поистоветуваат билката со "ѓаволска трева" и "дрога", или пак учат од книги/професори кои немаат никаква инфомација околу поволното дејство на канабис врз некои болести. Така да не ретко, доктор или студент по медицина нема врска за тоа какви ефекти има или може да има ова растение врз некои влошени здравствени состојби.


Значи, една од добрите работи кај оваа билка е што за да направиш лек од неа ти требаат само пишани информации и неколку јутјуб клипови, ништо повеќе. Луѓе насекаде низ светот у домашни крајно импровизирани услови прават многу делотворен лек без никаков надзор или без никакви совети од агрономи или фармацевти. Не им верувам на алкалоид и сличните на нив. Едноставно повеќе верувам у лек кој самиот дома ќе го направам од свој канабис него ли кој знае што нивно ѓубре.

Друг проблем, незнам кој член(од законот) беше, вика - Само правно лице може да одгледува канабис(океј, се согласувам), под строг надзор на агенција за лекови,министерство за здравство тн (се согласувам), и доколку има вработено еден агроном и фармацевт. Еден од бенефитите при легализацијата на канабисот мора да биде фактот што тоа е одлична шанса за обични луѓе да почнат со бизнис, бидејќи инвестициите се многу мали, а профитот е релативно голем. Но диктаториве уште од старт те сечат, бидејќи за да вработиш некој фармацевт или агроном ти требаат многу пари, а дур првата сеидба да успее ќе поминат 3-4 месеци. Плус основните трошоци, семенски материјал кој вака од интернет нарачан и не е многу ефтин, струја, вода, земја, ѓубриво. Значи уште од старт го прават невозможно да некој обичен граѓанин без подлабок џеб се бави со овој бизнис. Уште одма треба да имаш капитал за да отвориш фирма и да се бавиш со овој бизнис, а не се знае колкава ќе биде цената на висококвалитетен канабис. Плус, има една ставка каде што кажува дека ако тргнуваш нешто за себе или недај боже препродаваш на нелегален пазар, можеш да лежиш 3-10 години затвор. Тука може многу местенки да има. Ако обична трговска фирма у државава може жута трака на врата да добие и 500-1000 евра казна, некој што би се бавел со одгледување канабис може затвор да лежи(и тоа баеги), се разбира ако е политички опонент на партијата на власт. Како што би рекол George Carlin - They've got you by the balls..

Еве избори идат, мора алкалоид(и сличните фирми) да донираат кешче у партија претпоставувам, ем за да си имаат монопол у еден потенцијално РЕГИОНАЛЕН бизнис, ем да си победи вмро . Чиста сметка долг живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom