Македонија ќе го легализира Канабисот за медицинска употреба

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Осеќам дека сите ќе го користат од сега повеќе за "Медицински потреби"

 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Татко ми умре од рак, во крајаната фаза му дадоа метадон. Метадонот не ли е 100 пати појака дрога од маслото од канабис.
Кога татко ми ќе примеше метадон ја губеше свеста. Верувам дека марихуаната како алтернатива е 100 пати подобра. На крај краишта тие јадници што дошле на дереџе да добијат медицинска марихуана, верувајте дека најмалце им значи дали тоа е дрога или не. И онака на повеќето им се одброени деновите, па наместо да им се даде било каква утеха и олеснување, ги дрочите со моралитет на нарко зависници. Ехххх...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не можеш да сватиш, ако не се ни потрудиш. За да сватиш прво треба да ги извадиш амовите, да погледнеш околу себе и да размислиш малку повеќе за тоа што си го напишал. Некои луѓе никогаш не успеваат да ги прошират видиците "надвор од кутијата", а некои не се ни обидуваат.

Да споредуваш марихуана, проституција и криумчарење на мигранти, со трговија со органи е многу, многу глупо.

Па тоа што го правеа криумчарите на мигранти, до пред некое време, и за што доста луѓе уште лежат во затвор, сега го прави државата. Тогаш не чинеше а сега е во ред?!?
За тој ли концепт зборуваш?
Тој концепт е жими куров.
Е сега ти можеш да го прифатиш, без разлика каков е, луѓе прифаќале и многу полоши концепти. Се уште прифаќаат, некои полесно, некои потешко. Ама не сите. Ако сите прифаќаа такви концепти, ќе имаше повеќе земји како Северна Кореја и Саудиска Арабија.

Околу економскиот дел, мислам дека не треба да се убедуваме колку би значело легализирање на мариуханата, не само за медицински цели, сега, додека се уште е забранета по околните држави. Примерот со селото Лазарат во Албанија е доволен.
Единствен начин, Македонија за брзо време, да пркне економски, се таквите, неконвенционални мерки.
Епа фала богу ти си се ослободил од сите стеги па еве се си сФатил.

Ја ги споредив нив од финансиски аспект, зошто тебе ко шо глеам не ти е битно дали на некој ќе му олесни марихуаната во борбата против болест, туку ти сакаш да си напраиш паричка. Од таа теза ако тргаме тогаш и овие се супер начини за да напраиш паричка, па ако како аргумент за легализирањето на марихуаната го ставаме праењето паричка тогаш логично е и за овие да го користиме тоа како аргумент.

Не би се сложил дека држава = криумчарење на мигранти, ама друга тема е тоа.

Види вака, мене ме заболе за економскиот аспект, во ништо ја не ја гледам економската корист туку социјалната. Ако легализацијата на марихуаната му помогне на некој во борбата со болест или му го олесни животот во тие денови кои му се одбројани, ја со две раце ќе го потпишам тоа легализирање. Економската корист, профит и такви работи мене ми се небитни, ама зошто секогаш мотивацијата за се ја гледаме во економска оправданост и економска корист, затоа пропаѓа општеството (глобално гледано) и имаме голема класна раслоеност и (посебно во Македонија) голем јаз меѓу богатите и сиромашните.
За тебе е може нормално да гледаш бездоминици од една страна и богаташи што живеат во лускуз од друга страна, се додека има економска корист и оправданост во таквата состојба, ама мене тоа не ми е нормално.
Тука верувам идеолошки се разликуваме и никогаш нема да се согласиме на оваа тема.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Епа фала богу ти си се ослободил од сите стеги па еве се си сФатил.

Ја ги споредив нив од финансиски аспект, зошто тебе ко шо глеам не ти е битно дали на некој ќе му олесни марихуаната во борбата против болест, туку ти сакаш да си напраиш паричка. Од таа теза ако тргаме тогаш и овие се супер начини за да напраиш паричка, па ако како аргумент за легализирањето на марихуаната го ставаме праењето паричка тогаш логично е и за овие да го користиме тоа како аргумент.

Не би се сложил дека држава = криумчарење на мигранти, ама друга тема е тоа.

Види вака, мене ме заболе за економскиот аспект, во ништо ја не ја гледам економската корист туку социјалната. Ако легализацијата на марихуаната му помогне на некој во борбата со болест или му го олесни животот во тие денови кои му се одбројани, ја со две раце ќе го потпишам тоа легализирање. Економската корист, профит и такви работи мене ми се небитни, ама зошто секогаш мотивацијата за се ја гледаме во економска оправданост и економска корист, затоа пропаѓа општеството (глобално гледано) и имаме голема класна раслоеност и (посебно во Македонија) голем јаз меѓу богатите и сиромашните.
За тебе е може нормално да гледаш бездоминици од една страна и богаташи што живеат во лускуз од друга страна, се додека има економска корист и оправданост во таквата состојба, ама мене тоа не ми е нормално.
Тука верувам идеолошки се разликуваме и никогаш нема да се согласиме на оваа тема.
Првата реченица ти е, кур се тресе у ладна вода..

Грешка си, никаде не реков дека не ми е битно дали на некој ќе му се олесни борбата против болест, се подразбира тоа, затоа и првиот пост го почнав со, подобро некако одколку никако.

Споредување на марихуана, проституција и криумчарење на мигранти, со трговија со луѓе за органи, не е воопшто ни логично, ни нормално. Ако за тоа треба да се објаснуваме, тогаш џабе правиме муабет.

Вториов дел, околу економскиот аспект, ти е доста интересен. Од една страна викаш дека не те интересира економската корист, профит и такви работи, ама те интересира, ти пречи класната раслоеност, бездомниците и јазот помеѓу богатите и сиромашните. Тогаш ти треба целосно да го поддржиш тоа што го пишувам/предлагам, пошто тоа ќе овозможи многу повеќе, многу поширок круг на луѓе да се офајдат од сето тоа. Вака, ќе се офајди само една мала група педери, како и со се друго.

Работите што ти сметаат, може да се променат, барем малку од малку, само ако им се овозможи на колку што е можно поголем број луѓе, сами, да заработат добра пара. Во денешново глобализирано општество, а во наши услови, тоа е можно само со неконвенционални методи. Друг начин нема.

За идеолошки разлики, незнам. Ако мислиш дека државата, власта е таа што треба да ги прераспределува средствата, па така да ги намалува класните разлики, тогаш во право си. Нема да се согласиме.
Не сме ние Скандинавци. Во наши услови, колку помалку држава, толку подобро.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.640
имаме голема класна раслоеност и (посебно во Македонија) голем јаз меѓу богатите и сиромашните.
За тебе е може нормално да гледаш бездоминици од една страна и богаташи што живеат во лускуз од друга страна, се додека има економска корист и оправданост во таквата состојба, ама мене тоа не ми е нормално.
Ленке, ти ли си мори? :pos:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Првата реченица ти е, кур се тресе у ладна вода..

Грешка си, никаде не реков дека не ми е битно дали на некој ќе му се олесни борбата против болест, се подразбира тоа, затоа и првиот пост го почнав со, подобро некако одколку никако.

Споредување на марихуана, проституција и криумчарење на мигранти, со трговија со луѓе за органи, не е воопшто ни логично, ни нормално. Ако за тоа треба да се објаснуваме, тогаш џабе правиме муабет.

Вториов дел, околу економскиот аспект, ти е доста интересен. Од една страна викаш дека не те интересира економската корист, профит и такви работи, ама те интересира, ти пречи класната раслоеност, бездомниците и јазот помеѓу богатите и сиромашните. Тогаш ти треба целосно да го поддржиш тоа што го пишувам/предлагам, пошто тоа ќе овозможи многу повеќе, многу поширок круг на луѓе да се офајдат од сето тоа. Вака, ќе се офајди само една мала група педери, како и со се друго.

Работите што ти сметаат, може да се променат, барем малку од малку, само ако им се овозможи на колку што е можно поголем број луѓе, сами, да заработат добра пара. Во денешново глобализирано општество, а во наши услови, тоа е можно само со неконвенционални методи. Друг начин нема.

За идеолошки разлики, незнам. Ако мислиш дека државата, власта е таа што треба да ги прераспределува средствата, па така да ги намалува класните разлики, тогаш во право си. Нема да се согласиме.
Не сме ние Скандинавци. Во наши услови, колку помалку држава, толку подобро.
Ја сакам на луѓето да им се помогне и мислам дека е нормално државата овој процес целосно да го надгледува и контролира, тоа мене ми е главната мотивација.
Ова сега уште не е преточено во предлог закон, кога ќе го добиеме тоа ќе знаеме многу повеќе што е планот и тогаш може поубаво да збориме, ама тоа секој втор да расте дома марихуана и да зима пари од тоа без притоа да биде контролиран од државата никогаш нема да се случи.

А иначе за болдот, да баш тоа ја го сакам, и тоа државата и го прави во некоја мера, ама според мене недоволно.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Повеќе информации ОВДЕ
не знаев дека Џон Илија Апелгрин е член на марихуана клуб :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Незнам што толку фама дигате, не дај Ѕевс да стаса човек до ХИВ или рак тогаш не те спасува ни масло ни ризла - ова ќе се користи како painkiller ништо повеќе.

И демек ние што користиме така на заебанција а не сме болни ќе ќариме нешто ?
Нека се легализира целосно и ај у курац и така квалитетот и цените ќе се исти се додека неможеш дома да си садиш. На раат...
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Ја сакам на луѓето да им се помогне и мислам дека е нормално државата овој процес целосно да го надгледува и контролира, тоа мене ми е главната мотивација.
Ова сега уште не е преточено во предлог закон, кога ќе го добиеме тоа ќе знаеме многу повеќе што е планот и тогаш може поубаво да збориме, ама тоа секој втор да расте дома марихуана и да зима пари од тоа без притоа да биде контролиран од државата никогаш нема да се случи.

А иначе за болдот, да баш тоа ја го сакам, и тоа државата и го прави во некоја мера, ама според мене недоволно.
Во тој случај, во право си. Не само што не се согласуваме, туку имаме сосема спротивни мислења. Тоа што ти го сакаш, за мене, не е ништо друго туку легализиран грабеж и диктатура. Колку повеќе, толку полошо.

Тие разлики што викаш дека ти сметаат, во најголем дел се створени баш од тоа што го посакуваш, од преголема моќ и мешање на државата/власта во економијата. Распределување на средствата, по желба на државата/власта.
Знаеш, кога ќе кажеш државата праведно да го прераспределува доходот, фино звучи, ама ако земеш да го разглобиш, да го соголиш тоа, да размислиш како тоа изгледа во пракса, ќе ти се крене косата. Инаку да, тоа го имаме и сега во некоја мера, и тоа многу личи на легализиран грабеж и диктатура.

Друг, многу важен момент е фактот што кај нас и нема што да се распределува, ние сме сиромашни као црквени глувци. За да имаш таков социјален систем, каков што посакуваш, треба да имаш богата држава и адекватен менталитет. Пред се богата држава, односно, да бидам попрецизен, богат народ. Теоријата и праксата, потполно се поклопуваат во тој дел. Ние го немаме ни едното ни другото.



Зошто би ти сметало тоа потцртаното?
На пример, Трајко произведува x кила марихуана, му ја продава на Лујзим, а Лујзим ја препродава во Грција. Од една реколта и двајцата заработуваат доволно за да живеат пристојно цела година, а сето тоа го прават со малку дополнителна работа во слободно време.

Како тоа тебе те загрозува, што има негативно во тоа? Подобро ли е Трајко и Лујзим да работат во некоја од странскиве инвестиции, и тоа да им биде единствен приход?


Што би било про, а што контра, за носење на закон што би гласел, дека секој државјанин на РМ има право, за каква сака цел, да одгледува марихуана на површина од пола декар? Од секаква гледна точка, на секое ниво. Што би можеле да добиеме, а што да изгубиме, од такво нешто?
За мене, нема дилеми тука. Има многу повеќе про-аргументи, отколку контра.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.214
Поени од реакции
78.779
Искрена намера или маркетиншки трик – дел од помалите партии со сомежи за искреноста на на власта по вчерашната најава на министерот Никола Тодоров дека неговото министерство подготвило предлог закон со кој се легализира канабисот за медицински цели. Либералнодемократската партија иако ја поздрави идејата сепак се сомнева дека владејачката партија го предлага овој закон од популистички побуди.

Нелегалното производство на канабис за медицинска употреба во земјава досега смести во затвор неколку лица. Најпознат беше случајот со актерот Кирил Поп Христов кој иронично на својот фејсбук профил ја поздрави идејата на министерот Тодоров. Кили пред две години доби една година затвор. Тој пред судот тогаш призна дека прави кривично дело со образложение дека тоа е за лекување на канцерот кој му бил дијагностициран. Беше уапсен неколку месеци претходно откако во неговата куќа беа пронајдени саксии со марихуана а неговиот адвокат тогаш реагираше за начинот на вештачење.

Од невладините пак посочуваа дека голем дел од граѓаните со здравствени проблеми досега биле приморани помош да бараат на црниот пазар.

Според предлог законот канабисот ќе може да се одгледува во Македонија и тоа само од правни субјекти кои ги исполнуваат строгите критериуми што ги предлагаат здравствените власти.

http://24vesti.mk/ldp-legalizacijata-na-marihuana-e-predizborna-ideja
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Во тој случај, во право си. Не само што не се согласуваме, туку имаме сосема спротивни мислења. Тоа што ти го сакаш, за мене, не е ништо друго туку легализиран грабеж и диктатура. Колку повеќе, толку полошо.

Тие разлики што викаш дека ти сметаат, во најголем дел се створени баш од тоа што го посакуваш, од преголема моќ и мешање на државата/власта во економијата. Распределување на средствата, по желба на државата/власта.
Знаеш, кога ќе кажеш државата праведно да го прераспределува доходот, фино звучи, ама ако земеш да го разглобиш, да го соголиш тоа, да размислиш како тоа изгледа во пракса, ќе ти се крене косата. Инаку да, тоа го имаме и сега во некоја мера, и тоа многу личи на легализиран грабеж и диктатура.

Друг, многу важен момент е фактот што кај нас и нема што да се распределува, ние сме сиромашни као црквени глувци. За да имаш таков социјален систем, каков што посакуваш, треба да имаш богата држава и адекватен менталитет. Пред се богата држава, односно, да бидам попрецизен, богат народ. Теоријата и праксата, потполно се поклопуваат во тој дел. Ние го немаме ни едното ни другото.



Зошто би ти сметало тоа потцртаното?
На пример, Трајко произведува x кила марихуана, му ја продава на Лујзим, а Лујзим ја препродава во Грција. Од една реколта и двајцата заработуваат доволно за да живеат пристојно цела година, а сето тоа го прават со малку дополнителна работа во слободно време.

Како тоа тебе те загрозува, што има негативно во тоа? Подобро ли е Трајко и Лујзим да работат во некоја од странскиве инвестиции, и тоа да им биде единствен приход?


Што би било про, а што контра, за носење на закон што би гласел, дека секој државјанин на РМ има право, за каква сака цел, да одгледува марихуана на површина од пола декар? Од секаква гледна точка, на секое ниво. Што би можеле да добиеме, а што да изгубиме, од такво нешто?
За мене, нема дилеми тука. Има многу повеќе про-аргументи, отколку контра.
Грабеж и диктатура е тоа што сакам во општеството да нема луѓе кои ќе живеат на улица и што нема да треба да питачат за леб ? (y)
Не сум економист, ама од тоа што го иам учено од економските предмети државата треба да биде регулатор, а не најголем работодавец (што е случај кај нас). Ја нигде не реков дека ми се свиѓа состојбата во државава и дека е идеално, баш поради тоа и сакам нешто да се смени.

А за муабетот дека немало богати луѓе кај нас :pos:
Има има богати луѓе, луѓе што живеат во вили, што имаат лични масери, што шетаат секаде по светот и си ги зимаат вработените со нив да ги масираат по тие одмори, шо возат јаки коли и шо јадат само по ресторани.

Овде муабетот беше за законот за легализација на марихуана во медицински цели. Тоа значи дека од кога ќе влезе законот во сила пак недозволеното производство и пуштање во промет на марихуана е прекршување на кривичниот закон и претставува кривично дело. Значи тие двајца што ги спомнуваш прават кривично дело и ете таму е штетата.
Ако државата смета дека треба да ја легализира марихуаната до таа мера таа да се употребува само во медицински цели и ако продажбата на марихуана за друга употреба е кривично дело, логично е дека оние кои ја имаат лиценцата да произведуваат марихуана за овие медицински цели ќе бидат надгледувани. Ја стварно не сфаќам шо не ти е јасно од целава работа.

Ако утре се легализира марихуаната за секаква употреба медицинска и вон тоа, тоа е друг муабет, ама со овој закон легализацијата се однесува само на медицински цели.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.640
Грабеж и диктатура е тоа што сакам во општеството да нема луѓе кои ќе живеат на улица и што нема да треба да питачат за леб ? (y)

А за муабетот дека немало богати луѓе кај нас :pos:
Има има богати луѓе, луѓе што живеат во вили, што имаат лични масери, што шетаат секаде по светот и си ги зимаат вработените со нив да ги масираат по тие одмори, шо возат јаки коли и шо јадат само по ресторани.
И сега, според тебе, треба да им ги земеме парите на богатите и да им ги дадеме на сиромашните? Тоа е нормално според тебе, а не е нормално државата да намали регулативи, да ги тргне пипците од економијата и да им овозможи шанса на сиромашните да станат богати? :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom