Македонија под српска окупација

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.149
Поени од реакции
7.183
Дај бе среди си ги малце мислите. Се губиш, скокаш од тема во тема, па сега ми преврлуваш и некакво тракијство. Нека тврди и таму кој што сака, историската наука е согласна за потеклото на денешните Бугари уште многу пред да постојат невладини организации. Се друго е псевдоисторија и лечење комплекси.
Некако ми избегнуваш со одговорот со пропагандата и влијанието на социјализмот.
Ти читаш ама не дочитуваш, тоа со невладините беше паралела со твоите 99% историчари.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.702
Поени од реакции
13.259
Епа бујрум, пробај да докажуваш, т.е да го оспоруваш словенството на денешните Бугари и општо постоњето на словенскиот бугарскиот етност. Мислам, ова е историскиот еквивален како да пробуваш да докажеш дека земјата е рамна плоча.Измислување на некакви си расни разлики со народ кој е културно, јазично, историски и генетски најблизок може да е само продукт на комплекс. Пак ќе прашам, дали Французите се Германци, а Русите скандинавци?
Проблемот е што Бугарите денес сами си го оспоруваат словенското потекло. Испод част им било да се поистоветуваат со луѓе кои тие ги поробиле и на кои тие им дале писменост. :)
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
350
Поени од реакции
1.098
Некако ми избегнуваш со одговорот со пропагандата и влијанието на социјализмот.
Ти читаш ама не дочитуваш, тоа со невладините беше паралела со твоите 99% историчари.
Ако не се подпираме на светската историска наука, на што да се подпираме? Се разбира ако некоj има други теории, мора да ги докаже по стандардите на историската фела и сигурно ке бидат прифатени. Истото е и со другите науки: физика, химиjа .....
Словенството во совремието е линвнистична, а не етническа заедница. Чисти словени е имало само во нивната прародина. Со миграциjaта се започнува мешане со други народи. Исто много словени влегуват во етногенезата на други народи кои денеска не зборуват jазик од словенската група, како германци, романци. унгарци, грци.
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.590
Поени од реакции
5.937
Проблемот е што Бугарите денес сами си го оспоруваат словенското потекло. Испод част им било да се поистоветуваат со луѓе кои тие ги поробиле и на кои тие им дале писменост. :)
Не ги прави тоа таквите Бугари помалку идиоти и неписмени. :D Не е ниту една нација во регионов имуна на комплесаштво и митоманија.

Некако ми избегнуваш со одговорот со пропагандата и влијанието на социјализмот.
Ти читаш ама не дочитуваш, тоа со невладините беше паралела со твоите 99% историчари.
Што да ти одговорам кога цело врем вадиш од ракав нови теми и ми ставаш зборови што не сум ги кажал? Србите уште многу пред социјализмот го смислија тоа Бугари - Татари за грдење, а тоа што ти денеш го користиш е поради комплексот кон Бугарите дека мора да се биде по секоја цена различен од нив.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
350
Поени од реакции
1.098
Проблемот е што Бугарите денес сами си го оспоруваат словенското потекло. Испод част им било да се поистоветуваат со луѓе кои тие ги поробиле и на кои тие им дале писменост. :)
Букефалисти е имало, има и ке има насекаде. Проблем за едно обштество е кога станат доминантни.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.149
Поени од реакции
7.183
Што да ти одговорам кога цело врем вадиш од ракав нови теми и ми ставаш зборови што не сум ги кажал? Србите уште многу пред социјализмот го смислија тоа Бугари - Татари за грдење, а тоа што ти денеш го користиш е поради комплексот кон Бугарите дека мора да се биде по секоја цена различен од нив.
Оти комплекс, напротив мислам дека тие лечат комплекси преставувајќи се за нешто што не се! Дека сме комшии е факт, дека имало идими-дојдими е разбирливо, ама дека сме ист народ не сме, тоа е и нема да го оправат ни во наредните 100 години да биде така. Оти не било така дури и пред да се појават потомците на Кутригурите и Утригурите.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.226
Поени од реакции
11.209
Во 2012 "сме ја славеле" Кумановската битка со која фактички сме биле поробени од србите ама никако не смееме да чествуваме одредени празници со бугарите оти ќе сме биле предавници. Различни аршини.

За злосторствата на србите во Македонија
По влегувањето на Србите на овие простори настанал егзодус на 30 000 луѓе кои се дале во бегство пред српските убиства и пљачки. Биле убиени 100 луѓе само во Кичево и кичевско, македонски и албански првенци. 150 луѓе се жестоко претепани, кој каде бил дофатен. 17 од нив умираат од повредите. Во селото Пласница се убиени 46 луѓе а 5 куќи се изгорени до темел. Во битолско Ѓавато се убиени 40 луѓе, а труповите им се фрлани во бунари. Во Битола се затворени и ѕверски мачени 46 граѓани од кои 11 свештеници. Во Охрид биле веднаш обесени 40 видни граѓани, 8 свештеници и 5 учители. Покрај нив биле убиени уште 150 граѓани. Убиени се уште 500 Турци и Албанци. Голем дел од убиените се фрлени во длабокиот сув бунар до Имарет џамијата (се наоѓала врз темелите на светиклиментовиот храм на Плаошник). Потоа бунарот е затрпан со камења. Не знам дали е откриена оваа масовна гробница. Во одбраната на Дебар се убиени 300 востаници а стотици граѓани се убиени. Жените и децата од овие региони биле фрлани во огин, а мажите цивили биле редени во редици и така стрелани од зад грб. 80 села биле изгорени до темел. Ѕверства имало и надвор од овој регион.

По седум дена Србите испраќаат голема војска предводена од Василие Трбиќ, како и од Јован Бабунски и Јован Долгач. На помош на српската војска иде и башибозук на Јаја Ага со 250 вооружени души. Тиквешките востаници, заедно со четите на војводите Христо Чернопеев и на Петар Чаулев се оставени сами да се соочат со српската војска, но не успеваат во своите напори. Во востанието загинале околу 1.000 тиквешани од коишто на 500-тина имињата со сигурност им се знаат меѓу кои голем број мажи, жени, деца и старци биле убиени, заклани и живи изгорени.150 кавадарчани се врзани на колје во центарот на градот и се оставени да висат 30 часа под пеколното сонце, а после тоа заедно со уште 50 други кавадарчани се одведени во месноста Полјаната и стрелани.Над 100 тина убиени биле од Неготинско. Запалени биле над илјада куќи, а околу 2.700 луѓе биле затворени. Војската вршела страшен терор и во реонот околу Криволак – колеле луѓе, а во фурни ги гореле децата.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
676
Поени од реакции
1.545
србите исто како бугарите и грците и косоварите се злосторнички и геноциден народ. Нема некоја разлика, само во интензитетот на жестокоста на убивањата, силувањата и масакрите врз Македонците.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.860
Поени од реакции
4.368
„Окупаториве“ 1912 ги натерале и песми да измислуваат...
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
233
Поени од реакции
247
„Окупаториве“ 1912 ги натерале и песми да измислуваат...
Исто како и 'вмровските' песни, измислена во време кога разни пропаганди харале низ Македонија. Значи не претставува никаков показател освен лапање туѓа пропаганда. Тоа е исто како да ја земаме нешто ќе те питам бабо посветена за Тодор Александров и препеана од некст тајм како показател за за етничка припадност.


Туку ме интересира, сум ја видел песнава на србски форуми и Јутјуб. Нешто дијалектот ми е чуден. Како да е србско македонска мешавина. Од кој дел на Македонија потекнува песната ако знаеш ме интересира?
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
98
Поени од реакции
65
„Окупаториве“ 1912 ги натерале и песми да измислуваат...
По чисто пропагандно ѓубре немам видено, третата строфа е очевидно, евтино и од нигде никаде конструирана со политичко пропагандна умисла и е до толку транспарентно направено што е смешно.

И мене нешто ми е чуден дијалектот користи примеси на југо-западен дијалект со омитацијата на “т” пр. “ветеро” но исто меша друг дијалект “све”, “венце” итн. Очевидна, мрзлива пропагандна бљувотина.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.860
Поени од реакции
4.368
По чисто пропагандно ѓубре немам видено, третата строфа е очевидно, евтино и од нигде никаде конструирана со политичко пропагандна умисла и е до толку транспарентно направено што е смешно.

И мене нешто ми е чуден дијалектот користи примеси на југо-западен дијалект со омитацијата на “т” пр. “ветеро” но исто меша друг дијалект “све”, “венце” итн. Очевидна, мрзлива пропагандна бљувотина.
Да бе чиста пропаганда, славите не значат ништо, црквите не значат ништо, обичаите не значат ништо, народните сеќавања не значаат ништо, народните песми се чистса пропаганда...
Инаку дијалектот е призренско-тимочки... еве ви ја во аудио издање
А еве ви уште една наа сличен дијалкет:
Автоматски споено мислење:

еве ги и овие „окупаториве“ што случајно биле родени овде
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
98
Поени од реакции
65
Да бе чиста пропаганда, славите не значат ништо, црквите не значат ништо, обичаите не значат ништо, народните сеќавања не значаат ништо, народните песми се чистса пропаганда...
Инаку дијалектот е призренско-тимочки... еве ви ја во аудио издање
А еве ви уште една наа сличен дијалкет:
Автоматски споено мислење:

еве ги и овие „окупаториве“ што случајно биле родени овде
Проблемот е што базираш аргументи на слаби основи како на пример си се запнал со таа славата кога универзално сите ти велат не е многу силен аргумент за потврдување етницитет.

Србомански чети имало да, но тоа е производ на пропагандата, имало гркомански чети исто така, што сега македонците грци се?

Ултимативно проблемот ти е во честоста, бројноста и влијанието на сите појави што ги изваде, сите се или анегдота, или културолошка размена, или влијание од странски владетели, и на крај краева, да го земиме сето тоа што ти го изваде, не е ни точка од бугарските аргументи за бугарштината на македонците, едноставно да мериме што е повлијателно, бугарските аргументи се километри подолги.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.590
Поени од реакции
5.937
Секако дека имало луѓе што не го чувствувале тој период како окупација, туку напротив како ослободување, арно ама поентата е во интензитетот, односно бројноста на тие луѓе во однос на тие што не го дожувувале така.

Инаку не би рекол дека Македонија е под српска окупација, барем не во правна смисла. Таа е меѓународно признат дел од Србија, СХС и Југославија. Тоа што во духовна смисла е окупација за најголем дел од населението сепак е друг муабет. Можеме да зборуваме за српско владеење.

Инаку не можеш да си ослободител ако треба да затвориш стотици училишта и да убиеш или протераш илјадници учители и свештеници и затвориш црквите и школите кои ги посетува сума сумарум 80-90% од народот. Не можеш да не си окупатор ако половина од твојата жандармерија ти се наоѓа на едно мало парче територија за да воведува ред.
Ако си беа како на свое зошто потребата од колонисти да се носат од други краишта? Ако народот навистина се чувствувал српски зошто не станаа Македонците Срби после 23 години континуирана власт и 26 вкупна, а после тоа уште 47 години живеење во заедничка држава? Ако ништо друго требаше барем ко Црногорците поделени да се.

И најважно од се, зошто во Април 41ва има општонародни веселби и дернеци кога доаѓаат Германците и Бугарите? Бугарите тие документирани прослави, а и кажувања од луѓе живи сведоци ги користат да кажат дека народот тука бил бугарски додека Македонците тврдат дека се славело ради тоа што биле избркани Србите. Арно ама ниту една од страните не спори дека тука имало дочеци со големи прослави, а во исто време и масовни погроми на Србите. Едноставно нешто тука не се поклопува.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.860
Поени од реакции
4.368
Проблемот е што базираш аргументи на слаби основи како на пример си се запнал со таа славата кога универзално сите ти велат не е многу силен аргумент за потврдување етницитет.
Кои универзално, ти, хрватот и гавранот... еве јас ти велам на кое друго место сее слави слава во православниот свет... хрватот ми даде линк за некои албанци во кој што си пишува дека некогаш биле срби и се албанизирани но обичаајот останал, така ти е овде смао се македонизирани.
Србомански чети имало да, но тоа е производ на пропагандата, имало гркомански чети исто така, што сега македонците грци се?
да да и тоа ане се важи и се е производ на пропаганда, а на оваа териториј културното наследство е 99% српско, турско и грчко... некако бугарите слабо вложувале во културата.
Ултимативно проблемот ти е во честоста, бројноста и влијанието на сите појави што ги изваде, сите се или анегдота, или културолошка размена, или влијание од странски владетели, и на крај краева, да го земиме сето тоа што ти го изваде, не е ни точка од бугарските аргументи за бугарштината на македонците, едноставно да мериме што е повлијателно, бугарските аргументи се километри подолги.
како на пример? егзархискиот плебесцит?.. даај не ме смеј демек луѓето тогаш сами се изјаснувале за егзархија... чудно е кај вас бугарашите како се што е српско е незначајно и неважно, демек кумановскиот устанак и брсјачата буна се неважни, демек црквите и манастирите се неважни, обичаитее како што е славата исто така неважнаа, крале марко исто така неважен, четниците исто така неважни иако се родеени тука, еден бугарски значаен комита нема... важно е само егзархискиот плебесцит кој како единствеена дозволена црква од султанот под влијание на русите е важен, демек го претставувате како демократски референдум...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom