Македонија под српска окупација

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.007
Поени од реакции
4.650
Што може да се очекува од четник, потомок на колонисти кои биле доведувани на ова парче земја со цел насилно да ја сменат демографската слика? Не се сомневам и дека е спремен да заколе, злу не требало.
Интересна дилема, каква потреба имало да се влечкаат четници од Банат и Шумадија тука ако, како што тврдат србијанците, Македонците биле срби? Додуша истото го тврдат и за хрватите кои биле покатоличени срби, босанците исламизирани срби, црногорците планински срби, македонците јужни срби што значи дека пола Балкан уствари се состои од србијанци.
А во реалност, после шкиптарите се на второ место во Европа по цивилизациска заостанатост.

@TheTrooper иако е усташа сепак знае да води он-топик дискусија со аргументи, колку и да не се согласувам со неговите заклучоци.
Дали имало случај да србијански колонисти биле влечкани во Хрватска?
После ова појма немаш како се одвивале работите, инаку јас за разлика од тебе своето потекло и од една и од друга страна го знам од прапрапра дедо, знам кои биле и што работеле и како што кажа трупер од една страна ми е од Старо Нагоричане од друга од Псача, Паланечко, инаку баш во Псача прапра дедоми бил главен поп-протоереј или како и да се вика во црква изградена од српска властела Јован Оливер во 14 век, во црква во која огромни фрески има од Цар Душан, Краљ Милутин и мислам Милош Обилиќ... а од причите што ги знам од дедоми што ги слушал од неговиот дедо бугарите не сакал ниту да ги смисли ниту да ги види, иако морал да им служи кога ке дојдат, плус на сето тоа јасно знаел кој е негов крал и да, живеел од 1860 до 1960 точно 100 години, значи се родил и израснал во Османско царство, преживеал прва и друга балканска војна, први светски рат, други светски рат и од комунизмот фатил нешто...а пак за Старо Нагоричане да не ти објаснувам секако си куртон нема да сфатиш, дека моите претци се молеле во црква Св.Ѓорѓи од 1313 година изградена од Краљ Милутин, славеле Петковдан од прапрапра дедо и од оваа година јас ја преземав и сега ке дојде некој куртон искомплексиран од срби како тебе ке ми објаснува за мојата колонистичка прошлост, за аргументи тој ке зборел а ваљда не знае ниту кој го направил а не 4-5 генерации пред него кои и што биле.

За кољање што да ти кажу, па испадаш глуп најди системско кољање од Срби, рецимо како што е било клање во НДХ, холокауст, врз Ерменците... па ке правиме муабет, немој само тие политички агенди да ми пљампаш бидејќи ако не можеш да разликуваш политика од историја и историски факти, односно проголташ се што ке ти се искења од тв, тогаш до интелигенцијата е проблем.
Автоматски споено мислење:

Пикса е локален од Старо Нагоричане, не е колонист.

Инаку за колонисти во Хрватска мислев дека немало или дека било чисто инцидентно, но сега најдов една докторска дисертација пишувана 1979 од Зденка Шимончиќ - Бобетко ( не му е жена на Јанко) која што била историчар, специјалист за економска историја на тема „Аграрна реформа и колонизација во Хрватска 1918-1941“. Нормално голема е докторската дисертација и во моментов немам време да ја читам, но од тоа што вака можам да разгледам имало одредена колонизација.

Поинаква е од таа во Македонија, се нудело упола помалку земја по колонист и затоа била помалку привлечна за колонизација на Србите од Србија и Црна Гора.
Земјата која што се нудела била таа на големите грофови и земјопоседници од Австро-Унгарија и не била нужно поврзана со менување на етничката слика. Пример населувани се српски и хрватски бегалци од Унгарија во Барање, бегалци од Трст и Истра кои се Хрвати и Словенци.
Најмногу имало земја давање на доброволци во српската армија од ПСВ, а кои биле од териториите на Австро-Унгарија кои добивале по 5 хектари ако биле борци или 3 ако не биле во боречка улога. Тие биле регрутирани од заробеници и дезертери, така што тука веројатно најголем дел биле Срби, но имало меѓу нив и доста Хрвати. И на крај има и внатрешна колонизација од пренаселени и неразвиени краишта кон помалку населените и поразвиените. Со нејзе биле најчесто опфатени хрватските Срби и најмногу се населени околу Подравска Слатина. Слатина пример 1910та година има 22.9% Срби, 1991ва после НДХ и што се не има 37,4% баш ради таа внатрешна колонизација.

Сума сумарум, колонизација имало, создавала тензии, но била во многу помал обем и не била со стриктна цел србизација.
Знам дека Срби во денешна Хрватска се населувале во 15 век, како резултат на бегање од Турците, а Аустро-Унгарија ги користи како одбрана на границата од Османлиите, инаку се населувале во Славонија и Краина... не сум сигурен но мислам и фамилијата на Тесла се населила во Лика од Косово, али ова треба да проверам така нешто ми се врти во главата.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.759
Поени од реакции
6.202
Знам дека Срби во денешна Хрватска се населувале во 15 век, како резултат на бегање од Турците, а Аустро-Унгарија ги користи како одбрана на границата од Османлиите, инаку се населувале во Славонија и Краина... не сум сигурен но мислам и фамилијата на Тесла се населила во Лика од Косово, али ова треба да проверам така нешто ми се врти во главата.
Тоа е јасно, но прашањето на Каљехон беше дали имало колонизација во СХС. Технички имало, но во ограничен обем и не исклучиво на Срби.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.007
Поени од реакции
4.650
Тоа е јасно, но прашањето на Каљехон беше дали имало колонизација во СХС. Технички имало, но во ограничен обем и не исклучиво на Срби.
Имало и во Македонија, но во областите околу Дојран и Валандово.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.759
Поени од реакции
6.202
Имало и во Македонија, но во областите околу Дојран и Валандово.
Тиквешко тоа што е денес општина Росоман било многу колонизирани и ден денес е општина со 10% српско население.

Има и во кумановско пример селата Табановце и Љубодраг имало најмногу, Тромеѓа е формирано како колонистичка населба. Сума сумарум во кумановско 719 семејства биле населени.

Во скопско колонизација најмногу има во тоа што е денес општина Петровец, пример селото Огњанци има голем број на Срби останати од тој период. Во охридско населба Црногорци ако не се лажам е колонистичка населба. Според податоци што можам да ги најдам на интернет до 1929 година населени се 6377 семејства од Лика, Црна Гора и Србија.
1636713017968.png

Најголем дел 41ва се протерани, а 45та е забрането нивното враќање за мир во куќа.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.052
Поени од реакции
5.199
Тиквешко тоа што е денес општина Росоман било многу колонизирани и ден денес е општина со 10% српско население.

Има и во кумановско пример селата Табановце и Љубодраг имало најмногу, Тромеѓа е формирано како колонистичка населба. Сума сумарум во кумановско 719 семејства биле населени.

Во скопско колонизација најмногу има во тоа што е денес општина Петровец, пример селото Огњанци има голем број на Срби останати од тој период. Во охридско населба Црногорци ако не се лажам е колонистичка населба. Според податоци што можам да ги најдам на интернет до 1929 година населени се 6377 семејства од Лика, Црна Гора и Србија.
Прегледај го приврзокот 313205

Најголем дел 41ва се протерани, а 45та е забрането нивното враќање за мир во куќа.
6377 семејства ? знаеш колку се тоа ? 6к семејства во просек ти доаѓа над 20000 народ. Тоа е пола денешен Охрид. Си бил некогаш во таа црногорска населба ? Нема шанси, не знам од каде вадите вакви податоци, изгледа кој што стигнал и што му текнало на курот пишал историја и затоа све е каша попара.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.759
Поени од реакции
6.202
6377 семејства ? знаеш колку се тоа ? 6к семејства во просек ти доаѓа над 20000 народ. Тоа е пола денешен Охрид. Си бил некогаш во таа црногорска населба ? Нема шанси, не знам од каде вадите вакви податоци, изгледа кој што стигнал и што му текнало на курот пишал историја и затоа све е каша попара.
6377 за цела Македонија, не населбата. Инаку во тоа време фамилиите се поголеми тоа ти се 30-40к и тоа само како колонисти на земја. Каде се администрација, полиција и војска доселувани.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.052
Поени од реакции
5.199
6377 за цела Македонија, не населбата. Инаку во тоа време фамилиите се поголеми тоа ти се 30-40к и тоа само како колонисти на земја. Каде се администрација, полиција и војска доселувани.
ако е за цела МК во ред, тоа е веќе друг муабет
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
6
Поени од реакции
2
Ќе се отвара Почесен конзулат на Србија у Куманово "српски" град.
Автоматски споено мислење:

Тиквешко тоа што е денес општина Росоман било многу колонизирани и ден денес е општина со 10% српско население.

Има и во кумановско пример селата Табановце и Љубодраг имало најмногу, Тромеѓа е формирано како колонистичка населба. Сума сумарум во кумановско 719 семејства биле населени.

Во скопско колонизација најмногу има во тоа што е денес општина Петровец, пример селото Огњанци има голем број на Срби останати од тој период. Во охридско населба Црногорци ако не се лажам е колонистичка населба. Според податоци што можам да ги најдам на интернет до 1929 година населени се 6377 семејства од Лика, Црна Гора и Србија.
Прегледај го приврзокот 313205

Најголем дел 41ва се протерани, а 45та е забрането нивното враќање за мир во куќа.
Љубодраг су најголеми сељаци, а има пуно од планину Козјак.
 
Член од
4 март 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ме заинтересира една легенда на миладинови од зборникот. Кај можи да се наоѓа ова "место"?

1646348891698.png
 

Red Zurla

Kill The Programming
Член од
29 јули 2021
Мислења
1.906
Поени од реакции
4.497
Да се смета за дел од заедницата со ова име и да е прифатен како таков од заедницата.
Од која заедница? Од татарската? Овде се документите:
 

Red Zurla

Kill The Programming
Член од
29 јули 2021
Мислења
1.906
Поени од реакции
4.497
Е па ти нели не си (педставувам). Шо те взнемирува.
Чисто за презентирање на документи за тебе и @TheTrooper . И тоа бугарски не било какви.
Автоматски споено мислење:

И тие што ги викаат "мали Руси" северно од Македонија од кај Белградскиот пашалак не е случајно пошто на добар дел од таму негде и на нив им е потеклото како и на планинците од Кавказ и туркомонголските племиња на исток од Македонија.Сите горе доле си се браќа. На кој не му е јасно читајте го @anaveno тој најопширно има објаснето и генетски и историски за сите соседи околу нас...
Овде:
 
Последно уредено:

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.334
Чисто за презентирање на документи за тебе и @TheTrooper . И тоа бугарски не било какви.
Автоматски споено мислење:

И тие што ги викаат "мали Руси" северно од Македонија од кај Белградскиот пашалак не е случајно пошто на добар дел од таму негде и на нив им е потеклото како и на планинците од Кавказ и туркомонголските племиња на исток од Македонија.Сите горе доле си се браќа. На кој не му е јасно читајте го @anaveno тој најопширно има објаснето и генетски и историски за сите соседи околу нас...
Овде:
Па се е една голема каша попара наj веке каj балканците. Стави еден до друг балканец словенин и некоj од Полска или Беларус и ке ти биде jасно дека денеска словенството е само лингвинистична категориjа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom