Македонија - Црна Гора | 04.09, среда 17:45 часот |

Статус
Затворена за нови мислења.

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Ej, a pamti li nekoj Partizan - Barselona, pred 3 godini mislam bese, deka se pregleduvase snimka na kraj i Partizan pobedi, za slicna situacija, ali ovoj pat zasto Barselona go barase toa, mada, imaa osnova i te kakva ali pak izgubija, na kraj sudiite ja potvrdija prvicnata odluka ali pregleduvaa snimka.

Neka me popravi nekoj ako sum greska ali ete 90% sum ubeden i pamtam deka snimkata se gledase edno dobri 5 minuti.

Poentata mi e deka se pravat isklucoci, i tamu ko i tuka, shansa za popraven nemase pa ete se dade shansa preku snimka da se vidi dali e ispravna odlukata ili Barsa e bajagi oshtetena.
--- надополнето: 5 септември 2013 во 07:07 ---

Eve ja cela utakmica, izmotajte na kraj zasto ne mozev isecok da najdam, vo pravo sum bil, Snimkata se pregleduvase !

Krv neka sere cela ebana FIBA, toa se tie dvojni ebani standardi, a i nie be vo ovoj pogled sme apla neiskusni, abe udri Barsa taktika be, cel tim, od igraci do medicinski lica, okupiraj zapisnicka masa bre, napravi pritisok, neka pregledaat snimka.

FIBA, za edni majka, za drugi makjea.
Да да нема што ова е само еден од примерите,а инаку да у Евролига се прегледува снимка сигурно.Значи го има правило,е сега на судиете да решат кога,и дали е тоа потребно.Секако поголемите екипи полесно ќе го издејствуваат тоа,него ли аутцајдерите.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
Да да нема што ова е само еден од примерите,а инаку да у Евролига се прегледува снимка сигурно.Значи го има правило,е сега на судиете да решат кога,и дали е тоа потребно.Секако поголемите екипи полесно ќе го издејствуваат тоа,него ли аутцајдерите.
Друго е Евролига, друго е ЕП, тука немаат право судиите да гледаат снимка од некој спорен момент.

Хмм..
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Друго е Евролига, друго е ЕП, тука немаат право судиите да гледаат снимка од некој спорен момент.

Хмм..
Па знам дека немаат,ама у Евролига може.Затоа мора и овде да се воведе тоа правило,баш ради вакви срања.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
Па знам дека немаат,ама у Евролига може.Затоа мора и овде да се воведе тоа правило,баш ради вакви срања.
Евролига е под УЛЕБ, ова е под ФИБА.

Абе загледај го гифот неколку пати и ќе видиш дека сме во криво.
Играчот на Црна Гора прво се обесува на мрежата, после Чековски фрла кон кошот и удира топката во обрач. Да беше друга ситуацијата, додека топката е на обрач, а овој се обесил на мрежичката, тогаш може да збориме за тоа дека не унаказиле судиите.
Шознам..
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Евролига е под УЛЕБ, ова е под ФИБА.

Абе загледај го гифот неколку пати и ќе видиш дека сме во криво.
Играчот на Црна Гора прво се обесува на мрежата, после Чековски фрла кон кошот и удира топката во обрач. Да беше друга ситуацијата, додека топката е на обрач, а овој се обесил на мрежичката, тогаш може да збориме за тоа дека не унаказиле судиите.
Шознам..
Не заебавај пеер. Обрачот вибрира кога топката е над него, имаше можност и да влезе судијата, чист интерфејс! И да не беше тоа, не смее да се беси на мрежа одбранбениот играч кога топката е во воздух, кратко и јасно. Не за џабе досуди едниот поени, виде!

И не е само тоа, двојна, тројна грешка има од судиите. Не знаат ни самите што досудија. Брука.

Да не се правиме сеа пак ние добрите со фората: Не се криви судиите. Криви се, прочитајте и коментари на српските страни сите се согласуваат дека имаше катастрофална грешка овде!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Евролига е под УЛЕБ, ова е под ФИБА.

Абе загледај го гифот неколку пати и ќе видиш дека сме во криво.
Играчот на Црна Гора прво се обесува на мрежата, после Чековски фрла кон кошот и удира топката во обрач. Да беше друга ситуацијата, додека топката е на обрач, а овој се обесил на мрежичката, тогаш може да збориме за тоа дека не унаказиле судиите.
Шознам..
Се надевам се зезаш... како прво, нема ни стотинка помеѓу влечењето на мрежата и шутот на Станко (гифот е забавена снимка). Како второ, играчот на Црна Гора не смее да никако да го чепне обрачот/мрежичката, макар и Станко шутнал по една секунда. Како трето, што е со аутот? :) Иако мислам дека Чековски можеше подобро да реагира, сепак сме крајно оштетени и се надевам дека овој меч нема да е пресуден за понатамошната разврска во групата.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Не заебавај пеер. Обрачот вибрира кога топката е над него, имаше можност и да влезе судијата, чист интерфејс! И да не беше тоа, не смее да се беси на мрежа одбранбениот играч кога топката е во воздух, кратко и јасно. Не за џабе досуди едниот поени, виде!

И не е само тоа, двојна, тројна грешка има од судиите. Не знаат ни самите што досудија. Брука.

Да не се правиме сеа пак ние добрите со фората: Не се криви судиите. Криви се, прочитајте и коментари на српските страни сите се согласуваат дека имаше катастрофална грешка овде!
А криви ни се судиите што испуштивме солидно водство на 2 минути до крај? Криви ни се судиите што примивме 80 коша од една просечна репрезентација како Црна Гора?
Баш беа интересни анализите на повекето тука како тоа црногорците слаби биле на надворешните позиции, како тоа немале бекови бла бла а баш они не утепаа :).
Тврдам дека сами си ја изгубивме утакмицата, а колку и да не заебале судиите, нема никакви шанси да си погазат на тоа што го досудиле и да ја вратат утакмицата или па да дадат наша победа, службено.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
LOL Види Фотос

Нема врска и ако Чековски шутираше од наша половина, се додека некој ја тегле мрежичката сеедно е кога е шутот (ако нормално шутот е блиску до обрач)
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
Да не се правиме сеа пак ние добрите со фората: Не се криви судиите. Криви се, прочитајте и коментари на српските страни сите се согласуваат дека имаше катастрофална грешка овде!
Moжеби, не викам дека не не унаказиле судиите.
Е сега, па на 2 минути до крај имавме доста солидно водство, кое требаше да го задржиме, почнавме да тониме со изгубената топка на Владо, со контрата на црнецот во Црна Гора, се друго сами си го направивме. Ова со судиите не смеевме да си го дозволиме на крај и да бркаме победа.
Денес не знам колку ќе бидат спремни против Литванија, зборам за психички колку ќе се, да не му бидат мислите во тоа како не украле судиите од вчера, и дека требало да ги победиме Црногорците.
Литванија видовме синоќа дека не е некоја си „вау“ репрезентација од која треба да се плашиме, имаат солидни центри и толку, е кај нас е обратното.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Против Литванија не спасува само тројки од Чекоски , Гечески и Антиќ.
 
B

Blade Torch

Гостин
Евролига е под УЛЕБ, ова е под ФИБА.

Абе загледај го гифот неколку пати и ќе видиш дека сме во криво.
Играчот на Црна Гора прво се обесува на мрежата, после Чековски фрла кон кошот и удира топката во обрач. Да беше друга ситуацијата, додека топката е на обрач, а овој се обесил на мрежичката, тогаш може да збориме за тоа дека не унаказиле судиите.
Шознам..
Не се сложувам . Убаво се гледа дека по затегнувањето на мрежата кошот се тресе 2-3 секунди ( не е стабилизиран) , вклучувајќи го и моментот кога топката е над обрачот. Нема никаков сомнеж дека сме оштетени .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom