Македонија - Црна Гора | 04.09, среда 17:45 часот |

Статус
Затворена за нови мислења.

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Ма да бев на местото на Пипан ќе ги приберев кошаркарите на 1.6 сек пред крајот и ќе немаше да влезат на терен се додека судиите не се состанат и БАРЕМ да се консултираат. Ама не, ние сме навикнати да го тртиме гзот и да ќутиме, затоа сме и Македонија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да тргнеме судијава настрана, конечно на раат да пишам - Самарџиски човече кои фрустрации ми ги ствара, каков физикус има и страв му е да блокира, страв му е да закуца (барем така делува), такви како него нежни кога гледам разбирам зошто има мажи што патат од семејно насилство.

А ова со судијава смрден само може да ги мотивира нашиве дополнително знаејќи го нашиот менталитет. Да може некако да се сретнеме уште еднаш со Црна Гора и да им го кажеме вицот или да не излезат од група уште поарно.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Знаев дека од жалбата ќе нема ништо, затоа што никогаш и немало кога ние сме се жалеле.

Од друга страна пак, се случува некој нерегистриран играч да игра и никој да не примети, па после мечот тимот да изгуби службено. Зошто во тој случај не го казнат само делегатот затоа што одобрил мечот да почне, а мечот да се регистрира како што завршил? Нели ако мечот заврши, готово е, бадијала се сите жалби и поплаки.

Ова беа катастрофални грешки јас се надевам дека утре може ке се радуваме. Зошто едно е да приговараш дали напраил фаул или не фаул во напад секогаш има контакт некаков, е дали е за фаул само судиите можат да видат. Но што беше досудено на крајот од овој меч ако знаат овие судии денес што беа, јас глава сечам. Немаше никаков контакт од никого за да се досуди лична . Колку што видов од видеото, само Чековски лежеше на земја.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.866
Поени од реакции
11.487
Едно прашање: Кој судија досуди кош, а кој судија досуди аут за Црна Гора или што и да беше?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.576
Ма да бев на местото на Пипан ќе ги приберев кошаркарите на 1.6 сек пред крајот и ќе немаше да влезат на терен се додека судиите не се состанат и БАРЕМ да се консултираат. Ама не, ние сме навикнати да го тртиме гзот и да ќутиме, затоа сме и Македонија.
Со тоа ризикува исклучување од првенството. Не е ова македонска лига па Емил Рајковиќ секој втор натпревар да ја повлекува екипата зашто не му чинело судењето.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Statusot na fiba pojak od pravilata na igrata.
Sudijata mame ni rasplaka! Ne samo na kraj, imase min 5 situacii koga ne svirnaa licna kos
I sekoj kontakt nas bese faul I taman ke pomislis ajde neka tepame ke zaboravime, ne ne, reseni bea da ni zaebat dete do kraj.
aj shto zalbata e formalno pravno neizdrzana spored statusot, pa koj kurac ondak ja razgleduvale dva saati? I koj kurac voopsto ima opcija za zalba?
najjako e sto cenzuiraat, da ne se doznae bas...
treba nekoj skandal da napravime, ok poraz, ama sekoj eden sto gleda euro da procita deka mkd-m.negro e neregularen mec blagodarenie na organizatorot I sudiite deka se prekrseni pravilata na igrata so direktno vlijanie na rezultatot I ondak ok, ideme dalje.
od uvek sum sakal pravda, makar I koga ne mi e u prilog.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
http://press24.mk/pipan-delegatot-samo-me-gledashe-i-molcheshe

Пипан: Делегатот само ме гледаше и молчеше






Мораме уште еднаш да ја видиме видеоснимката, но убедени сме дека имаше повреда на правилата.
Ова го изјави македонскиот селектор Алеш Пипан по инфаркт завршницата против Црна Гора и непризнаениот чист кош на нашата селекција.
-Веднаш по одлуката, реагирав на записничката маса, кај делегатот, а тој само ме гледаше и не кажа ниту збор, вели Пипан, кој додава дека во последните пет минути направивме многу глупости.
„Навистина не знам што да кажам. Мислам дека на крајот нешто друго, а не играта на теренот го одлучија победникот“ – рече Војдан Стојановски
ЕП Словенија 2013
Објавено:
04.09.2013 - 21:02

 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
919
Поени од реакции
907
Со тоа ризикува исклучување од првенството. Не е ова македонска лига па Емил Рајковиќ секој втор натпревар да ја повлекува екипата зашто не му чинело судењето.
Што знам изглеа лесно да се коментира од страна вака, ама би ризикувал.
Вака поштено не изебаа, и преќутевме. Никој не гарантира дека не е можно да се повтори.

Пишав и предходно, мислам да постапевме вака, со бурна реакција и прекинување на мечот дека на крај ќе искочевме ко победници. Веќе едниот досуди 2 поени, да напраевме фрка, ќе ги убедеше тој другиве двајца идиоти дека ќе си напраат проблем за преочигледна ствар. А и кој кур се црна гора за да добиваат судиска помош, да игравме против домаќин или некоја Шпанија, Франција, друга песна би било.

Нека не ги вадат правилана судија може да толкува како сака, дали идела дали не. Неможат да се вадат на толкување, апла сјебаа.
Со мал притисок и негодување од наша страна, делегати, судии ќе донесеа одлука во наша корист. Пошто така многу полесно можат да се оправдаат. Игра на мрежа, дур е топката над кошот. Крај! Плачи колку сакаш во право се, а вака остана простор ние да јадеме гомна и да се буниме.

Последен пост ми е на темава, идам френдс да пуштам да се олабавам малце.

ПС.
Пипан: Делегатот само ме гледаше и молчеше
Е ова е тоа што го зборам, гледал дали сме се помириле во моментот, и дали ќе си има проблеми. ТУКА ГО ЈАДЕВМЕ!
Сеа го дочитувам цело, реагирал да, се наместивме за аутот и Пипан после 5 секунди се врати да види што ќе се случи
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Suci opljačkali Makedonce: CrnaGora u posljednjim sekundama srušila McCalebba i društvo
http://www.index.hr/sport/clanak/suci-opljackali-makedonce-crna-gora-u-posljednjim-sekundama-srusila-mccalebba-i-drustvo/698599.aspx
Foto: Screenshot
CRNA GORA je s 81:80 pobijedila Makedoniju u prvom ex-yu derbiju na Eurobasketu.
Imala je Makedonija vodstvo od 80:77 90 sekundi prije kraja utakmice, ali su Crnogorci preokrenuli i poenima Tyricea Ricea poveli 81:80. U posljednjem napadu Makedonija nije uspjela stići do prve pobjede u skupini B jer je Bjelica povukao obruč dok je Čekovski pokušavao postići pobjedničke poene. Suci nisu dosudila ništa, te je Crna Gora slavila. Tyrice Rice i Suad Šehović su predvodili Crnu Goru s po 16 poena, dok je kod Makedonije Bo McCalebb ubacio 23 poena.
 
А

Атомската мравка

Гостин
И кошаркариве наши многу лошо реагираа, кога веќе беше дилемата помеѓу двајцата судии дали ќе дадат 2 поени или не мораше да се направи максимален притисок и од играчите на терен и од клупа и од Пипан а не да дремат како мисири.
 
W

Werther

Гостин
Ajде не бидете веќе досадни. Нема да добиеме натпревар. Точка.

Во најдобар случај, ќе бидат парично казнети судиите и за ова ФИБА ќе компензира со тоа што во некој од наредните дуели ќе ни се суди „полабаво“. ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom