Македонија-Словенија 25.01. 16:30 h(1/8 финале на СП)

Кој ќе се пласира во четвртфинале?


  • Вкупно гласачи
    180
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
@Xsago За ова денес што се обиде да го изигра Обрван од 50 минута до крај со Лазаров на среден, а Вугринец на десен бек зборев во претходната тема, ја разредија одбраната на Словенците малку со таа поставеност во нападот денес и да не утневме 6 зицери во тие 10 минути можеше и доста успешна на крај да излезе. :)
Прво, нападот во смисла правење на акции за добар шут во ниту еден момент не ни беше проблем, за да мора да менуваме и експериментираме. Тоа што утнувавме зицери е сосема друга работа. Второ, на подолг период таква тактика не може да се користи. Затоа и не се користеше. А и во тие неколку минути јас не мислам дека добро функционираше. Кире се осеќаше дека е изгубен. Ама ова вака од сеќавање, ќе треба да прегледам...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Да, а може и не сака човекот шанса медали да освојува, може сака вака да си се мачи за 5-10 место. :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
Плус се вика Алекс(андар) а кај нас све почнаа да преименуваат во Александар Македонски. Не ќе игра за некоја Конзуеља таму. Александар Саше Душебаев. (y)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Плус се вика Алекс(андар) а кај нас све почнаа да преименуваат во Александар Македонски. Не ќе игра за некоја Конзуеља таму. Александар Саше Душебаев. (y)
Ама ќе се лутат од Казакстан што носиме Киргистанец кај нас, после аш инвестиции :(
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.726
Прво, нападот во смисла правење на акции за добар шут во ниту еден момент не ни беше проблем, за да мора да менуваме и експериментираме. Тоа што утнувавме зицери е сосема друга работа. Второ, на подолг период таква тактика не може да се користи. Затоа и не се користеше. А и во тие неколку минути јас не мислам дека добро функционираше. Кире се осеќаше дека е изгубен. Ама ова вака од сеќавање, ќе треба да прегледам...
Не ни мислев на подолго време да се користи, туку да биде некој План Б во моменти кога се гледа дека не ни иде. За Кире мислам дека си грешка, единствените два гола (додуша еден од пенал) во второто полувреме ги постигна во тие последни 10 минути, претходно во второ мислам дека не ни стигна до позиција да шутне, тотално го затворија, бар таков впечаток добив јас.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
1. Се знаеше во ракометните кругови дека Хамбург ги чека распад систем
2. Поголема минутажа ќе имаше во Вардар
3. Не е исто клуб и репрезентација

Не знам ни зашто воопшто го правиме муабетов, типот е стандарден репрезентативец на Шпанија, заборавете.
Едно е клуб друго е репрезентација, плус млад е па веројатно знаел (се надевал) дека ќе добие повеќе шанса во Вардар за игра.
И чек од милион евра да му понудат јас сум 100% сигурен дека ќе не одбие
Едно е клуб, друго е репрезентација.
Ретко кој има шанса да игра редовно во својата репрезентација би се одлучил за друга, туѓа. Секогаш е прво својата држава.
И вие ама се правите наивни... :)
Секој нареден муабет што би го правеле ќе биде потполно банален зошто Душебаев нема да игра за нашава репрезентација.Али да едно е клуб друго е репрезентација,али во ракометов не ретко има случаеви коа репрезентациите земаат странци што под овој коментар не кажувам дека очекувам Душебаев да заигра за нашава репрезентација.

Иначе @Ilumious зошто мислам дека периодот кога Душебаев бираше клуб не се знаеше за Хамбург туку проблемите им настанаа коа почна сезоната или па ја лошо памтам?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Секој нареден муабет што би го правеле ќе биде потполно банален зошто Душебаев нема да игра за нашава репрезентација.Али да едно е клуб друго е репрезентација,али во ракометов не ретко има случаеви коа репрезентациите земаат странци што под овој коментар не кажувам дека очекувам Душебаев да заигра за нашава репрезентација.

Иначе @Ilumious зошто мислам дека периодот кога Душебаев бираше клуб не се знаеше за Хамбург туку проблемите им настанаа коа почна сезоната или па ја лошо памтам?
Едно е ние фановите што знаеме, друго е што знаат чичковците и тетките што се во ракометот а банкрот не доаѓа туку така :) И за Металург се знаеше уште од лани дека нешто слично онакво ги чека, тие што имаат роднини во Железара знаеа дека Дуферко најавија кратење на паричките :)
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.215
Поени од реакции
4.959
Не требало со Катар, требало да одиме на Словенија, ние ја знајме играта на Словенија, епа еве ви ја Словенија :kuracc: ни одговарале Словенците дрн дрн Милојко, не требало тактизирање, некои со тактики пред време стигат до медали, сега ние ќе стигниме назад на аеродромот Александар Велики, немој некој да ме цитира и да речи дека судиите ќе не отепале со Катар во нивна полза оти ќе го отепам јас со стап! :boksix:
Разберете луѓе Словенија е поквалитетна од нас, уште 5 пати со ред да играме уште 5 пати ќе не тепаат!! Не гледајте на европското во Србија, тогаш ги тепавме оти игравме пред 5000 македонци, исто како да игравме дома и ги добивме минимално, а на неутрален терен гла ставам дека ќе не бушат како сакаат....
На секоја позиција се подобри од нас, освен на десен бек. Се испашивте од Катар како незнам што да е, Марковиќ го напрајвте светец, кај него од 5 удари кон голот 3 пати го промашва цел гол...
Очекував пораз и го добивме, а со Катар 80% сум сигурен дека сите сега ќе се радвавме на успехот во 1/4 финале, тие денес маки мачеа со Австрија, а ние со нив мајтапи...

Точно дека голманот е 70% од екипата, нашите голмани денес двата заедно 6 одбрани, на спротивната страна нивниот голман дупло повеќе од двата наши...
Па Борко да му ебам мајката, нека ти купат една фута од ШУТКА 150 денари... 300 гола прими под нозе да ти ебам тоа паторот, ниту си бил некогаш голман ниту ќе бидиш ! Фрижидер да ти фрлат нема да го фатиш...
Одбраната приказна за себе, до сега на сите утакмици изигрвме катастрофална одбрана, тие кулите близначки Јоновски и Велко нема ни К од кули, Велко Марковски не е тој шо беше, Јоновски за влакно подобар се покажа во одбрана, ама не уби со тие исклучувања, сигурно на крајот ќе биди еден од играчите со најмногу исклучивања, па Никола Марковски изигра подобро од нив двајцата во одбрана не само денес туку на целото натпреварување...
Секоја чест за крилата Манасков и Џомба, на минатото натпреварување ако имаше плукање по нив сега треба да се крстите во нив !:cuc:
Столе вистинси лав во екипата, и со скината аркада машки изигра, секоја чест, ретки се ваквите играчи...
Мојсо :facepalm: За Миркуловски се виде дека не е психички присутен на мечот, многу пробивања од негова страна, со еден збор некорисен за мечот, црвениот картон заслужен, ист таков контакт имаше и Карабатиќ па исто помина....

Кај Словенците се разбрани то педерчето Шкоф, да ти се посерам на кељајца, вака да баниш во Нант одма ќе те купат Кил или Барселона, се кога играат некој против нас се разбрануваат...
Скубе е страшен играч, таков играч секоја репрезентација би посакала, извонреден удар, да можеше од трибина гол ќе ни даеше...
Доленец, какво движеше има овај играч, феноменален бек, еден од подобрите во репрезентацијата заедно со Скубе и Зорман. Само со 2-3 чекори, одлично движење, финта и нашата одбрана ја исфрлува назад во Македонија :bravobe:
Кога ќе видиш дека неподвижниот Јуре Натек ги даде клучните голој во мечот, а до тогаш не разиграни Жвижеј, Зорман и Гајиќ нема шо да очекуваш појќе...

Криво ми е шо можевме повеќе на ова Светско првенство и ова беше да кажам и последна шанса да се напрај нешто на оваа генерација, мислам дека можевме до кај 6-7 место, но кога налетавме на Словенија се ми беше јасно...
На овај меч кога најмногу требаше, изгледавме како сите мечеви на Руската репрезентација, раштиман оркерстар бевме.
 
А

Атомската мравка

Гостин
@Пеце колку само нема врска ова што го напиша, почнувајки од Жарко Марковиќ дека од 5 удари 3 го промашувал голот.. статистиката кажува сосем друго, 58% реализација има чисто за споредба Карабатиќ има исто толку како него или Дувњак на пример 53%. Друго Словенија не се ништо поквалитетни па 5 од 5 да ги изгубиме, само што ние го игравме убедливо најлошиот натпревар на светсково првенство.. 2/6 од пенали имавме, таман кога имавме шанси за +1 да намалиме го ставија Манасков да превзима одговорност и да шутира пенал незнам со кој памет. Еден куп зицери изнапромашени плус и ја искршија стативава, додај и на тоа дека голманите ја направија разликата и ете како Словенија не тепаше само 2 разлика (додај го и црвениот на Миркуловски тука).

Не си фантазирајте дека ако се паднеше Катар ќе ги тепавме, играта на Словенија многу повеќе ни одговара(ше) е сега што изигравме лошо е друга работа..
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Мене половиот орган ме боли тоа што Македонија изгубила. И така спорт многу ретко пратам, но тоа што ме боли е со мои даноци да им плаќам шопинзи и карти на тие државни лижогзци, татини и мимини функционерчиња и шопинг курви коишто отишле на ебанка, а не поради тоа што толку се потресени дали Македонија победила или изгубила. Можеби затоа ставаа новини пред себе во салата за да ебачите потешко ги препознаат.

Сите се научници и врвни спортисти на форуми, но како за чудо зошто никој од вас не стана врвен ако се беше така лесно како што зборувате? Толку е талентот на целокупниот македонски народ. Ова е максиумот и не знам зошто сите паѓате во некои трансови, разочарувања или било што? Поради тоа што ви пумпаат science fiction резултати и дострели?
Исто и јас мислев и мислам.Вештачки ја подгреваат атмосферата,демек да се создаде една група на луѓе која ќе верува во нешто.Пропаганда набиена до небо

А реално во светот воопшто и не се замараат луѓе со ракометот.
Доказ за тоа се и гледачите на ова Светско.Едноставно нема публика :(

Како и да е на крај мило ми е и што не победивме.Инаку повторно ќе правеа смеи по плоштадов како со кошаркарите и тоа за 4то или 8 место.

Срамота е за 4 место да се слави и да се прават фешти.

Туку другар не е страшно ова со бесплатниве карти за вмровци.Оваа влада дури и картите ги мести,а камоли пак работни места или нешто друго.
Пари си фрлаат они и на роуд патувања демек по инвестиции.На секои 10-20 дена си шеткаат и тоа по 50-60 луѓе.Цел свет си го прошетаа и си се мајтапат на сметка на нас народот.

Така да ова со навивачиве е ништо во споредба со она што си прават овие по цела година
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
И тоа што викате наместо да се радувате на спортски настани,па макар правеле и пречек за ебано 4то место,вас полесно ви е да идете на митинзи и да пушите,тоа е секој со својот памет.[DOUBLEPOST=1422239483][/DOUBLEPOS
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Мислам Диви е постар од Борко, тој Митрески чинам не ни влезе на ниедна утакмица. Има Македонија некој друг надежен за наредниве години кој би можел да прерасне во голман каков што другите репрезантативци заслужуваат?
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.583
Поени од реакции
3.591
Мислам Диви е постар од Борко, тој Митрески чинам не ни влезе на ниедна утакмица. Има Македонија некој друг надежен за наредниве години кој би можел да прерасне во голман каков што другите репрезантативци заслужуваат?
Лигава ни врие од просечни голмани, еден нема да речеш дека се издвојува. Оној Кимевски не беше лош, ама отиде во Тинекс и си еба мајката. Ивановски голманот на младинска репрезентација грее клупа во Вардар 2. Ај на крај краева ке му дадеме пасош на некое србинче и ке си го решиме проблемот
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дома! Тотално разочарување, беда, дно дна игра, мотив за победа- нула!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom