Макарска

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
1.Скопје-Скадар-Подгорица-Никшич-Требиње-Макарска
2.Скопје-Белград-Загреб- Задар-Макарска
Вториот пат повеќе пати го имам возено. Два час подолг пат и отприлика 1200км e, ама барем е лесен пат и побрзо се вози. Има опција по стариот автопат да се избегнат и патарините.

3. Имам идено покрај приморје. Пред Будва на кружниот десно има пат кој е подолг и оди низ шума. До пола е ок, ама натаму селски пат за една кола. На крај излегува на автопатот после Будва.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
1.Скопје-Скадар-Подгорица-Никшич-Требиње-Макарска
2.Скопје-Белград-Загреб- Задар-Макарска
Вториот пат повеќе пати го имам возено. Два час подолг пат и отприлика 1200км e, ама барем е лесен пат и побрзо се вози. Има опција по стариот автопат да се избегнат и патарините.

3. Имам идено покрај приморје. Пред Будва на кружниот десно има пат кој е подолг и оди низ шума. До пола е ок, ама натаму селски пат за една кола. На крај излегува на автопатот после Будва.
Јас му го објаснив под бр.1 и мислам дека е најдобар и најбрз пат до Макарска.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас му го објаснив под бр.1 и мислам дека е најдобар и најбрз пат до Макарска.
По тој пат за колку време ти имаш идено до Макарска?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
По тој пат за колку време ти имаш идено до Макарска?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Па не знам точно да ти кажам, не сум одел точно во Макарска, еднаш бев до Брач, еднаш до Корчула. Мразам паузи по пат, па така до Дубровник некаде бев за 8 саати, со тоа што Косово и Албанија возев преку ноќ и немаше гужва по пат. И имаше 5 км во Албанија многу лош пат, после Скадар до граница со Црна Гора.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
До Дубровник ти е 8 часа и од таму до Макарска e 150км. Tоа е најмалку 2 саати возење со мала брзина и зависи од гужвата во летен период може и 3 саати. Еден саат е разликата од втората рута што ја пишав.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
До Дубровник ти е 8 часа и од таму до Макарска e 150км. Tоа е најмалку 2 саати возење со мала брзина и зависи од гужвата во летен период може и 3 саати. Еден саат е разликата од втората рута што ја пишав.
Не сум бил преку Белград, ама имаш 1 саат повеќе возење и 600км повеќе пат, скоро целата рута е автопат и доста полесно за возење, ама и патарините не се ефтини, посебно не во Хрватска.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Скапи се да, ама може и да ги избегнеш. Еве после Загреб пред наплатна може да се исклучиш од автопатот и после пак да се вклучуваш кај Карловац.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
bas toa me intersira ,od makedonija do makarska kade ima patarina
kosovo albanija imaat li patarini
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Нема патарина, барем лани во Кос/Алб немаше.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
И јас гледам за Макарска нешто летово па да прашам само. Дали и лани (2017) беше цената 75 евра повратна за Макарска? Или немаше лани такво нешто, ако некој памти да сподели која е најефтина цена со повратна карта со бус.

И ме интересира исто дали е опремено добро со локални бусчиња што одат до блиските плажи, како Tucepi, Baska Voda и останатите, колку се обично цените? И дали може авантуристички да тргнеш пешки на некоја блиска плажа што е, пример како оваа Tucepi (5km), или патот нема опција за пешаци, само за возила т.е. би било опасна таква опција.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јадранот е тоа нормално дека е опремено со автоубси кои нон стоп одат од Макарска до Брела, Башка Вода, Крвавица и Тучепи и некои продолжуваат до Дубровник и Сплит. До плажите не се повеќе од 2 евра.

Убаво за авантуристи и до Тучепи има шеталиште покрај море. Може да се изнајми и точак.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
И јас гледам за Макарска нешто летово па да прашам само. Дали и лани (2017) беше цената 75 евра повратна за Макарска? Или немаше лани такво нешто, ако некој памти да сподели која е најефтина цена со повратна карта со бус.

И ме интересира исто дали е опремено добро со локални бусчиња што одат до блиските плажи, како Tucepi, Baska Voda и останатите, колку се обично цените? И дали може авантуристички да тргнеш пешки на некоја блиска плажа што е, пример како оваа Tucepi (5km), или патот нема опција за пешаци, само за возила т.е. би било опасна таква опција.

Друже беше лани во Макарска? Ме интересира во што беше сместен и колку плајќаше?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Друже беше лани во Макарска? Ме интересира во што беше сместен и колку плајќаше?
Не бев, поише на буџет бев лани, и не појдов Хрватска. Иначе можам да те советувам од тоа што имам гледано, Airbnb ти се поевтини цените од Booking, ако сте двајца се наоѓа за 7 ноќевања по 100 евра од човек, ако сте повеќе 3-4 секако доста поефтино. Секако ако не си некоја пицајзла да мора на минутка до плажа да си, мене не ми е некој фактор пошто ако одам нема повеќе од 1 ден да се бањам на градската плажа, би користел јавниот превоз/сопствен превоз за др плажи или тури со брод за островите. Мислам се што е до 1км -1.5км до центарот е сосема прифатливо. Само ако не си многу по брда и качувања, гледај што подоле накај морето да е смештајот.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Друже беше лани во Макарска? Ме интересира во што беше сместен и колку плајќаше?
Пази коа ќе бараш смештај, обавезно да си во понискиот дел покрај морето, да не се заебеш да идеш горе пошто има да акаш 20 минути ко на водно да се качуваш секој ден нагоре надоле по 5-6 пати. Тоа е најбитен совет шо вака би го дал.

Иначе местото е топ, најбоље дефинитивно за одмор у Хрватска. Леп провод, кажи ако те занима уште нешто :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom