Луѓе што не чуваат домашни миленичиња

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување
N

Nessa Alcarin

Гостин
oф: Како ли само успеавте темава која стои прилично пристојна според насловот, да ја наполните со малограѓански муабет и гадотии... Навистина некои членови имаат бујна и перверзна фантазија (штом мене ми се згади :confused: значи нешто не чини со постовите)

он: Јас не растев со миленик ... Не дека не сакав, сакав куче цел живот, но поради малиот стан во кој живеевме и немањето услови (моите работеа од јутра до сутра), немаше услови. Ако земав куче, животното ќе се мачеше, ќе беше постојано само дома, ќе немаше кој да го храни и т.н. затоа јас одлучив уште кога бев 8 години дека иако премногу сакам куче, сепак не е човечки да го земам само за да си направам кејфот а тоа да страда....
Дали ќе растеш опкружен со животни или не, тоа нема да ти ја смени домашната култура која ти ја предале родителите. Да, таа култура која си ја покажавте овде. Ај ќе видиме кој повеќе навреди кажал, тој што растел со животни или тој што не растел.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Divajn,abe naglasiv deka recenicata e vo funkcija na humor i ti pak ne razbra, A I SPOMNA NESHTO OKOLU RETARDIRANOSTA
Јас не нагласив? Ау, извини ме.:oops: Еве сега.
Значи, реченицата во мојот претходен пост е во функција на хумор. Таа втората, нали.
 
V

Vollstandig

Гостин
Ја вртите од контекст темава. Не реков дека луѓето што не чуваат животни се болни и треба да се убијат, затоа што има луѓе кои не чуваат, ама сепак ја разбираат поврзаноста помеѓу миленичето и човекот, па си молчат и не коментираат ништо. Темава е за оние другите што те гледаат како ненормален ако си многу приврзан за едно маче на пример.
Се случува ми доаѓаат гости и едниот од нив му мава рафалчиња на мачето за ушињата, се разлутив му префрлив, и добивам одговор "Де бе, маче е". Да, маче е и затоа што е маче и неможе или пак несака да се одбрани не треба да значи дека треба да го тероризираме по дома и да го третираме бетер од Картмен што го третираше Старвин Марвин на пример. Јас знам колку сум му посветена на тоа маче, колку трошам на него, колку го гледам, колку од себе си кратам за него да има, кој фактор е некој дома да ми доаѓа и да го тероризира, затоа што е маче? Да земам јас него да му мавам рафалчиња, да го тормозам, не е убаво, исто како него и животнинчето чувствува болка, само неможе да каже.
И убаво објаснив во првото мислење за какви луѓе мислам. Инаку и мене ме нервираат оние опседнати со правата на животните.
Не клецнал од сабалје, па зато ја врти на “инает “ темата. Ипак, постојат луѓе што немаат против животни,али не ги одгледуваат од Х причини:)
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Човеку кој идиот си ти
na covek ke mu objasnish nadolgo i nashiroko so nekolku primeri zoshto ne cuvash doma zivotni,shto ne znaci deka gi mrazish,a i deka toa nema vrska so ljubov,sebicnost i deka ne treba da se generaliziraat rabotite,za da fraerot ljubitel na zivotni te prepoznae kako idiot.Ebati intelektot.Prijatel,cuvaj zivotni,oti imash problem vo komunikacijata so lugeto
--- надополнето: 10 август 2012 во 12:28 ---
Јас не нагласив? Ау, извини ме.:oops: Еве сега.
Значи, реченицата во мојот претходен пост е во функција на хумор. Таа втората, нали.
aj da si zdrava i ziva i ti.Alal da vi e kako dobro komunicirate so luge vie ljubitelite na zivotni,polni so ljubov i razbiranje
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
na covek ke mu objasnish nadolgo i nashiroko so nekolku primeri zoshto ne cuvash doma zivotni,shto ne znaci deka gi mrazish,a i deka toa nema vrska so ljubov,sebicnost i deka ne treba da se generaliziraat rabotite,za da fraerot ljubitel na zivotni te prepoznae kako idiot.Ebati intelektot.Prijatel,cuvaj zivotni,oti imash problem vo komunikacijata so lugeto
Примерите ти беа листа од диктатори, некакви болести и немање време. Многу релевантни, нема што. Ако некој генерализира тоа си ти, сите што чуваат или сакаат животни, ги направи луѓе со проблем. Епа пријателе прво погледни се ти што сорта си, после соли памет за други
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Цел живот со кучиња и мачки го поминав. Повеќе кучиња. Сите ги сакав, но не толку како лабрадорот - ретривер пред некоја година. Вкупно 5 години заедно. Од мало спиеше со мене или со брат ми. Не поднесуваше да биде сама. Куче од 35 кила се тресеше од ладно и се тргавме од пред гралката за нејзе да и биде топло. Ја носев во раце преку мост оти и беше страв од мостови и вода. Во 6 саат чекав да отвори продавницата за да и купам паштета. Среде ноќ имаме варено супи. Во 6 саат се јавував по доктори кога настина и и се укочија нозете. Немам отидено на работа оти кучето ми е болно. Реков дека јас сум болна. Јадевме заедно. Залче мене, залче нејзе. Се буткаме кој повеќе да фане од креветот за спиење. Ја бацував на главата, ме лижеше по рацете. Бели влакна цела куќа, а јас само црни алишта на мене.

И сето горенаведено наидуваше на реакција од нечувачите. Како можеш у соба да го пуштиш? Што му готвиш, дај му леб сув, куче е тоа. Како бе спие до тебе укревет, не се разболуеш? Не идиоту, децата што живеат со кучиња се поимуни на глупи бактерии отколку вашите под стаклено ѕвоно. Не ти е гад да јадете заедно? А тебе не ти е гад да јадеш со жена ти заедно? Она не мие раце после веце и погрда е од моето куче.
Комшиката се крстеше на следнава случка - брат ми на викенд, кучкава не може да се помири дека го нема. Преседе 2 дена до портата без да јаде и да пие. За да не се разболи, му ѕвоневме на мобилен, и го ставивме на уво и кога го слушна стана почна да трча и да јаде. Комшиката мислам дека за малце и Бардовци ке не пријавеше.

И некој идиот ја отру.Ја уби. Плачев како мало дете. Прв пат и последен пиев апчиња за смирување. Плачев во полиција за да најдат кој е. Не најдоа. Уште ми фали. После 3 години не можам да се помирам дека ја нема. Тетка ми одеше на инекции од стрес.Изгубивме член на семесјтвото.Уште спијам понекогаш со собрани нозе за да има место за неа. Уште ја спомнувам. И комшиите, нормално, ај ма па ти, имаш друго куче. Луѓе, како да ви објаснам дека и кучињата имаат карактер? Дека се различни? Дека јас не сум чудак што ги сакам, туку вие што не знаете да сакате животни? Јас не ве осудувам, разбирам дека не ве научиле да ги сакате од мали, дека не ја познавате таа љубов, и тоа е сосема во ред. Не сте криви вие, криви се вашите родители. Ама ако мене ме научиле да сакам животни, да сакам луѓе, да правам се како за едните така и за другите, значи ли дека сум неслам?

Ама водржано им одговарам. Да, го сакам кучето. Да, му купувам играчки и јадење. Да, го бањаме со саати. Да, луда сум. Не ти чинам? Шо да праиш, различни сме. Јас иам срце како планина, имам место за кучиња и мачки. Твоето е мало, има место само за тебе. Живот, судбини.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Цел живот со кучиња и мачки го поминав. Повеќе кучиња. Сите ги сакав, но не толку како лабрадорот - ретривер пред некоја година. Вкупно 5 години заедно. Од мало спиеше со мене или со брат ми. Не поднесуваше да биде сама. Куче од 35 кила се тресеше од ладно и се тргавме од пред гралката за нејзе да и биде топло. Ја носев во раце преку мост оти и беше страв од мостови и вода. Во 6 саат чекав да отвори продавницата за да и купам паштета. Среде ноќ имаме варено супи. Во 6 саат се јавував по доктори кога настина и и се укочија нозете. Немам отидено на работа оти кучето ми е болно. Реков дека јас сум болна. Јадевме заедно. Залче мене, залче нејзе. Се буткаме кој повеќе да фане од креветот за спиење. Ја бацував на главата, ме лижеше по рацете. Бели влакна цела куќа, а јас само црни алишта на мене.

И сето горенаведено наидуваше на реакција од нечувачите. Како можеш у соба да го пуштиш? Што му готвиш, дај му леб сув, куче е тоа. Како бе спие до тебе укревет, не се разболуеш? Не идиоту, децата што живеат со кучиња се поимуни на глупи бактерии отколку вашите под стаклено ѕвоно. Не ти е гад да јадете заедно? А тебе не ти е гад да јадеш со жена ти заедно? Она не мие раце после веце и погрда е од моето куче.
Комшиката се крстеше на следнава случка - брат ми на викенд, кучкава не може да се помири дека го нема. Преседе 2 дена до портата без да јаде и да пие. За да не се разболи, му ѕвоневме на мобилен, и го ставивме на уво и кога го слушна стана почна да трча и да јаде. Комшиката мислам дека за малце и Бардовци ке не пријавеше.

И некој идиот ја отру.Ја уби. Плачев како мало дете. Прв пат и последен пиев апчиња за смирување. Плачев во полиција за да најдат кој е. Не најдоа. Уште ми фали. После 3 години не можам да се помирам дека ја нема. Тетка ми одеше на инекции од стрес.Изгубивме член на семесјтвото.Уште спијам понекогаш со собрани нозе за да има место за неа. Уште ја спомнувам. И комшиите, нормално, ај ма па ти, имаш друго куче. Луѓе, како да ви објаснам дека и кучињата имаат карактер? Дека се различни? Дека јас не сум чудак што ги сакам, туку вие што не знаете да сакате животни? Јас не ве осудувам, разбирам дека не ве научиле да ги сакате од мали, дека не ја познавате таа љубов, и тоа е сосема во ред. Не сте криви вие, криви се вашите родители. Ама ако мене ме научиле да сакам животни, да сакам луѓе, да правам се како за едните така и за другите, значи ли дека сум неслам?

Ама водржано им одговарам. Да, го сакам кучето. Да, му купувам играчки и јадење. Да, го бањаме со саати. Да, луда сум. Не ти чинам? Шо да праиш, различни сме. Јас иам срце како планина, имам место за кучиња и мачки. Твоето е мало, има место само за тебе. Живот, судбини.
Еве човек како тебе
http://tocka.com.mk/8/72464/sekoj-den-go-nosi-svoeto-bolno-kuce-vo-ezeroto-kako-bi-zaspalo
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Hiperaktiv,ne mi odgovori dali imash deca pa da zborime za obvrski,higiena,cuvanje,vnimanie,posvetenost,ljubov...oti ako nemash bespredmetno e da zborime za gorenavedenite tocki,ne sme ist level
еХЕЕЕЕЕ тоа оти не сме ист левел,не смеее,тоа не се сомневај,инаку немам деца,млад сум бе човече шо зборуваш за деца,ама имам сестриче бебе,ете сеа скоро 9 месеци и да ти кажам нонстоп е со кучето....паа и влакно да голтнала,и кучето и да ја лижело не гледам никакви пришки ниту флеки ниту ништо...
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Примерите ти беа листа од диктатори, некакви болести и немање време. Многу релевантни, нема што. Ако некој генерализира тоа си ти, сите што чуваат или сакаат животни, ги направи луѓе со проблем. Епа пријателе прво погледни се ти што сорта си, после соли памет за други
stipsburg,procitaj go pocetniot post na Vezilka posebno posledniot del i mojot odgovor ke dobie smisla,posebno diktatorite i nivnata uloga vo istiot.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
еХЕЕЕЕЕ тоа оти не сме ист левел,не смеее,тоа не се сомневај,инаку немам деца,млад сум бе човече шо зборуваш за деца,ама имам сестриче бебе,ете сеа скоро 9 месеци и да ти кажам нонстоп е со кучето....паа и влакно да голтнала,и кучето и да ја лижело не гледам никакви пришки ниту флеки ниту ништо...
pa i sinoka imashe grmotevici pa ne ne udrija na site.Sreknikot e eden.Ne se zaebavajte so sestriceto,nemojte filozofijata na nojot,glavata vo pesok i nishto ne mi e.Mojot komshija na najstrashniot mozen nacin razbra deka edno mace moze da mu go unishti zivotot
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
pa i sinoka imashe grmotevici pa ne ne udrija na site.Sreknikot e eden.Ne se zaebavajte so sestriceto,nemojte filozofijata na nojot,glavata vo pesok i nishto ne mi e.Mojot komshija na najstrashniot mozen nacin razbra deka edno mace moze da mu go unishti zivotot
Јас познавам барем едно десетина луѓе, може и повеќе, што чуваат или чувале животно барем неколку години. Јас чувам мачка веќе 12 години, и претходно друга мачка, вкупно 16 години. На никого ништо му се нема случено, доволно е само да се води нормална хигиена. Чувањето животно не ја зголемува многу веројатноста дека некој ќе се разболи од заразна болест, во прв план тоа е нехигиената на самата личност.
http://www.oprah.com/spirit/Pets-and-Health-Benefits-Why-Keeping-A-Pet-is-Good-For-You
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
pa i sinoka imashe grmotevici pa ne ne udrija na site.Sreknikot e eden.Ne se zaebavajte so sestriceto,nemojte filozofijata na nojot,glavata vo pesok i nishto ne mi e.Mojot komshija na najstrashniot mozen nacin razbra deka edno mace moze da mu go unishti zivotot
Моето куче живее исти живот како едно нормално куче,плус моето куче е и во сопственост на сестра ми,таа со него ќе расте,тоа ми беше желба да осети таа да види како е да растеш со животно како што јас растев со мојот ротвајлер кој умре од старост за кој ми е многу мака!
Кучето ми е од расата германски шпиц(средна големина) го бањаме 2 пати неделно обавезно со специјални шампони,излегува надвор остварува контакт со други кучиња мириса газови,минџи и ку*ови и се лиже и све...
добро ти знаеш како се ствара имунитет??? ако не му оставиш на детето песок да голтне нема да створи имунитет,мојата сестра досеа од кучето прејак и е имунитетот,зашо нонстоп се лижат и тркалаат...плус испитано е влакното,нема никакви бактерии! Ако чуваш правилно како што треба и хигиенски,нема што да ти е страв од миленик!
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Јас познавам барем едно десетина луѓе, може и повеќе, што чуваат или чувале животно барем неколку години. Јас чувам мачка веќе 12 години, и претходно друга мачка, вкупно 16 години. На никого ништо му се нема случено, доволно е само да се води нормална хигиена. Чувањето животно не ја зголемува многу веројатноста дека некој ќе се разболи од заразна болест, во прв план тоа е нехигиената на самата личност.
pa bash zatoa ja spomnav filozofijata na nojot ili ,,toa na mene ne moze da mi se sluci,,.Aza higienata...spisok dolg eden meter moze da napraam od luge bolni po higiena pa pak se razboluvat od x raboti
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
pa bash zatoa ja spomnav filozofijata na nojot ili ,,toa na mene ne moze da mi se sluci,,.Aza higienata...spisok dolg eden meter moze da napraam od luge bolni po higiena pa pak se razboluvat od x raboti
Ти кажаа погоре како се ствара имунитетот. Луѓе болни по хигиена почесто се разболуваат од заразни болести затоа што имаат послаб имунитет. Избегнувањето контакт со микроорганизмите значи неинформиран имунолошки систем, подложен на болести.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Цел живот со кучиња и мачки го поминав. Повеќе кучиња. Сите ги сакав, но не толку како лабрадорот - ретривер пред некоја година. Вкупно 5 години заедно. Од мало спиеше со мене или со брат ми. Не поднесуваше да биде сама. Куче од 35 кила се тресеше од ладно и се тргавме од пред гралката за нејзе да и биде топло. Ја носев во раце преку мост оти и беше страв од мостови и вода. Во 6 саат чекав да отвори продавницата за да и купам паштета. Среде ноќ имаме варено супи. Во 6 саат се јавував по доктори кога настина и и се укочија нозете. Немам отидено на работа оти кучето ми е болно. Реков дека јас сум болна. Јадевме заедно. Залче мене, залче нејзе. Се буткаме кој повеќе да фане од креветот за спиење. Ја бацував на главата, ме лижеше по рацете. Бели влакна цела куќа, а јас само црни алишта на мене.

И сето горенаведено наидуваше на реакција од нечувачите. Како можеш у соба да го пуштиш? Што му готвиш, дај му леб сув, куче е тоа. Како бе спие до тебе укревет, не се разболуеш? Не идиоту, децата што живеат со кучиња се поимуни на глупи бактерии отколку вашите под стаклено ѕвоно. Не ти е гад да јадете заедно? А тебе не ти е гад да јадеш со жена ти заедно? Она не мие раце после веце и погрда е од моето куче.
Комшиката се крстеше на следнава случка - брат ми на викенд, кучкава не може да се помири дека го нема. Преседе 2 дена до портата без да јаде и да пие. За да не се разболи, му ѕвоневме на мобилен, и го ставивме на уво и кога го слушна стана почна да трча и да јаде. Комшиката мислам дека за малце и Бардовци ке не пријавеше.

И некој идиот ја отру.Ја уби. Плачев како мало дете. Прв пат и последен пиев апчиња за смирување. Плачев во полиција за да најдат кој е. Не најдоа. Уште ми фали. После 3 години не можам да се помирам дека ја нема. Тетка ми одеше на инекции од стрес.Изгубивме член на семесјтвото.Уште спијам понекогаш со собрани нозе за да има место за неа. Уште ја спомнувам. И комшиите, нормално, ај ма па ти, имаш друго куче. Луѓе, како да ви објаснам дека и кучињата имаат карактер? Дека се различни? Дека јас не сум чудак што ги сакам, туку вие што не знаете да сакате животни? Јас не ве осудувам, разбирам дека не ве научиле да ги сакате од мали, дека не ја познавате таа љубов, и тоа е сосема во ред. Не сте криви вие, криви се вашите родители. Ама ако мене ме научиле да сакам животни, да сакам луѓе, да правам се како за едните така и за другите, значи ли дека сум неслам?

Ама водржано им одговарам. Да, го сакам кучето. Да, му купувам играчки и јадење. Да, го бањаме со саати. Да, луда сум. Не ти чинам? Шо да праиш, различни сме. Јас иам срце како планина, имам место за кучиња и мачки. Твоето е мало, има место само за тебе. Живот, судбини.
За восхит! Од еден ‘‘нечувач‘‘.... сепак за восхит ова што го напиша. Сосема те разбирам иако не сум имал милениче... Зошто? Па немаат сите услови.
погледни го ова: http://www.youtube.com/watch?v=gJs7KZD6Ib0&list=FLJqQAikY-GOSQG0-bB2Ka3w&index=1&feature=plpp_video
и тој што сака да го искритикува ова нека го прочита и следниот текст:
http://grid.mk/read/news/e75c22d7-f19a-4aa4-9368-14c640e1a1d3/703594/decata-so-milenici-se-pozdravi наука докажала ј-га што можеш!? Или:
http://grid.mk/read/news/e75c22d7-f19a-4aa4-9368-14c640e1a1d3/702391/kuchinjata-i-machkite-mozhe-da-go-podobrat-zdravjeto-na-bebinjata
Или? Што? Човекот не бил на Месечината, Фајзер ја финансира СЗО, а вакви текстови фингирани од компаниите за храна за миленичиња... ми се допаѓаат вакви тези. Многу!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom