Луѓе што не чуваат домашни миленичиња

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тие што немаат чувано животно поради тоа што не сакаат (не затоа што не можат), не сакаат ни луѓе. Егоцентрични се до даска, дури и своето родено дете се спремни да го шутнат на буниште.
Ајде бе и?
А јас мислам дека вие што сакате животни сте ептен у некој филм влезени и се замислувате како богови. Дали тоа што чувате животни ве прави да се чувствувате така или лош филм возите незнам. Еве јас несакам животни и во мојот живот ни папагал немам чувано, ни пак некогаш ќе чувам. Едноставно несакам животни. Може да пуцнам само некој уфилман.
А како мерите кој повеќе ги сака луѓето?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ајде бе и?
А јас мислам дека вие што сакате животни сте ептен у некој филм влезени и се замислувате како богови. Дали тоа што чувате животни ве прави да се чувствувате така или лош филм возите незнам. Еве јас несакам животни и во мојот живот ни папагал немам чувано, ни пак некогаш ќе чувам. Едноставно несакам животни. Може да пуцнам само некој уфилман.
А како мерите кој повеќе ги сака луѓето?
одкај знаеш дека несакаш,кога немаш чувано??
и мајка ми несакаше,ама ко и внесов мачор в куќа газдарица му стана,дури за јастук го користи сеа и неразделни се...
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ајде бе и?
А јас мислам дека вие што сакате животни сте ептен у некој филм влезени и се замислувате како богови. Дали тоа што чувате животни ве прави да се чувствувате така или лош филм возите незнам. Еве јас несакам животни и во мојот живот ни папагал немам чувано, ни пак некогаш ќе чувам. Едноставно несакам животни. Може да пуцнам само некој уфилман.
А како мерите кој повеќе ги сака луѓето?
Kako merime?...Pa eve na primer tvojot potpis to start with:)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.091
Поени од реакции
21.728
А замислете ја реакцијата кога ја чував утката до пред некој ден.


Море несреќа е, лошо е, отруја ,ненормален, пуштија шо е чуваш, бла бла бла.
А зошто ?? Наводно по некој бабини деветини утката наговестувала дека ке умри некој кога ти уткала. И после сакаме во Европа. Абе каква Европа , кај сме ние за таму со овај ум.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Да чуваш куче да те разберам, ама мачор (n)
Јас па не ги сфаќам таквите што се воодушевуваат на песишта. Па уште дома ги чуваат, по кревети. А мачките „гнасни“ биле, строго надвор.
Мачката сама се чисти и не смрди ко песојте, сама оди по нужда и не остава траги, не бара да ја шеташ, не лае во 3 по полноќ и е целосно независна.
И за мене се ненормални тие што чуваат песишта, па уште ко магарина некои и дома ги чуваат и им смрди цел стан на штала.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.439
Поени од реакции
7.718
Јас па не ги сфаќам таквите што се воодушевуваат на песишта. Па уште дома ги чуваат, по кревети. А мачките „гнасни“ биле, строго надвор.
Мачката сама се чисти и не смрди ко песојте, сама оди по нужда и не остава траги, не бара да ја шеташ, не лае во 3 по полноќ и е целосно независна.
И за мене се ненормални тие што чуваат песишта, па уште ко магарина некои и дома ги чуваат и им смрди цел стан на штала.
Никој не кажал дека треба да чуваш куче дома! Едноставно кучето се радува кога те гледа и не те гледа со поглед како да бара нешто, додека мачката не покажува радост и се умилкува за да и дадеш нешто што е некако лицемерно, па од тука може да се заклучи дека мачки сакаат луѓето за да компензираат поради недоволното внимание од околината и го добиваат своето чувство на "важност" и неопходност од една мачка!
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Кучето се врзува за човекот,а мачката за околината.Неможеш да го добиеш истото внимание како од кучето така и од мачката.Кучето ќе те сака и ќе мисли на тебе,ама мачката ќе те сака само кога и треба јадење,а тоа е највеќе 5 минути во денот!
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Hitler kuce,Kim Jong kuce,Gadafi kamila,Pinoche zelka,Caushevsku kuce i mn.dr.
Shto tropate gluposti i generalizirate.Jas dur mislam obratno,luge shto cuvaat ljubimci,ne sakaat luge,se sebicni i se drugo po spisku.Ebati glupavata tema.
Ne cuvam kuce,mace i sl.bidejki sakam da cuvam deca vo zdrava i cista okolina,ne trpam vlakna od kuce,posebno mace..koga e zeshko kuceto znae da smrdi,si go lize kurot,si gi mirisat gazovite edni na drugi,a ne mozat da si gi brishat,pa si gi trijat od tepih i..(neka raboti vashata fantazija).Ne si gi mijat zabite i mnogu lesno moze da se zakaci nekoja bakterija.Luge shto cuvaat ljubimci patat od nedostig na vnimanie,imat mali kurenca,ne znaat da pokazat ljubov kon lugeto,sramezlivi se i imaat seks so ljubimcite.Ovaa recenica e vo funkcija na humor na postot.Ebati glupata tema
 
Член од
9 август 2012
Мислења
18
Поени од реакции
13
Јас сакам животни,имам куче кое што го прибрав од улица,ама дома не го чувам.Имам мачор имам хрчак и рипчиња.Исто така имам и шарпланинец,ама не ни е во Берово туку вво едно село каде ги чува овците на дедо ми и го немам видено долго време.Ги сакам јас животните и сум опкружен со луѓе кои сакаат животни,досега не сум слушнал некој да ги мрази :)
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Мене тоа ми е на дневна база, да ми се потсмеваат или да ми даваат совети како не треба толку да се грижам за животните. :pos: Моментално чувам мачка и гулабче и да не речам, ама спремен сум очи да му извадам на некој ако ги повреди.
Другари дома ми викале да ја фрлат мачката низ прозор дали би им се лутел. Бог да чува, зар може на некој таков да му се лутиш? За во установа се тие, ненормални.
Друга слаба страна ми е природата, кај и да одам на во природа, собирам разно - разни ѓубренца и ѓи фрлам во канта или ги оставам некаде на куп ако нема кај да се фрлат. Тогаш идат коментарите:
- "Абе ние дојдовме да се бањаме или ѓубре да збираме." , "И што ако го зема шишето, демек почисто ке биде?"
И некна ми раскажаа и приказна како не требало да се грижиме толку за животните:
"Си одел некој човек низ шумата и видел кожурец со пеперутка и и помогнал на пеперутката да испадне од кожурецот, да не се мачи. По некој ден поминал на истото место да види како е пеперутката и ја нашол како седи на некој камен и плаче, а околу неа сите други пеперутки летале. Тогаш дошла некоја самовила и му рекла на човекот, бидејки ја извадил пеперутката од кожурецот, таа немала доволно време сама да си ги развие крилата мачејки се да испадне и сега до крајот на животот ке биде сама и ке плаче."
Тоа беше приказната што ми ја кажаа, со цел да ми посочат дека треба да ги оставиме животните онака како што "им било пишано". :)
Не знам зошто, ама оние што страшно сакаат и се грижат за животните ме потсеќаат на сликава, која ми е многу смешна, хехехе.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Hitler kuce,Kim Jong kuce,Gadafi kamila,Pinoche zelka,Caushevsku kuce i mn.dr.
Shto tropate gluposti i generalizirate.Jas dur mislam obratno,luge shto cuvaat ljubimci,ne sakaat luge,se sebicni i se drugo po spisku.Ebati glupavata tema.
Ne cuvam kuce,mace i sl.bidejki sakam da cuvam deca vo zdrava i cista okolina,ne trpam vlakna od kuce,posebno mace..koga e zeshko kuceto znae da smrdi,si go lize kurot,si gi mirisat gazovite edni na drugi,a ne mozat da si gi brishat,pa si gi trijat od tepih i..(neka raboti vashata fantazija).Ne si gi mijat zabite i mnogu lesno moze da se zakaci nekoja bakterija.Luge shto cuvaat ljubimci patat od nedostig na vnimanie,imat mali kurenca,ne znaat da pokazat ljubov kon lugeto,sramezlivi se i imaat seks so ljubimcite.Ovaa recenica e vo funkcija na humor na postot.Ebati glupata tema
ТИ СИ БОЛЕН!
Немаш појма какво дејтво имаат животните врз децата,секое дете што е опкружено со животни е по комуникативно и плус докажано е дека животните помагаат при лечење на Аутизам! Плус,тоа што се мерисаат по газови,зарем ти не се ракуваш?? плус зарем ти не сереш и зарем не ја лижеш на жена ти??? плус после се миеш,па и тоа се мие ама со плунка,која е чиста и лековита! Аман од такви баксузи и негативно настроени како тебе!
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Hitler kuce,Kim Jong kuce,Gadafi kamila,Pinoche zelka,Caushevsku kuce i mn.dr.
Shto tropate gluposti i generalizirate.Jas dur mislam obratno,luge shto cuvaat ljubimci,ne sakaat luge,se sebicni i se drugo po spisku.Ebati glupavata tema.
Ne cuvam kuce,mace i sl.bidejki sakam da cuvam deca vo zdrava i cista okolina,ne trpam vlakna od kuce,posebno mace..koga e zeshko kuceto znae da smrdi,si go lize kurot,si gi mirisat gazovite edni na drugi,a ne mozat da si gi brishat,pa si gi trijat od tepih i..(neka raboti vashata fantazija).Ne si gi mijat zabite i mnogu lesno moze da se zakaci nekoja bakterija.Luge shto cuvaat ljubimci patat od nedostig na vnimanie,imat mali kurenca,ne znaat da pokazat ljubov kon lugeto,sramezlivi se i imaat seks so ljubimcite.Ovaa recenica e vo funkcija na humor na postot.Ebati glupata tema
Odi leci se dur uste imas vreme.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
ТИ СИ БОЛЕН!
Немаш појма какво дејтво имаат животните врз децата,секое дете што е опкружено со животни е по комуникативно и плус докажано е дека животните помагаат при лечење на Аутизам! Плус,тоа што се мерисаат по газови,зарем ти не се ракуваш?? плус зарем ти не сереш и зарем не ја лижеш на жена ти??? плус после се миеш,па и тоа се мие ама со плунка,која е чиста и лековита! Аман од такви баксузи и негативно настроени како тебе!
prvo,dali imash deca?Ako imash,koga ke se razbolat(ne daj boze) ti da gi lecish so lekovitata plunka,a za higienata,no coment,Za zdrastvenata sostojba moja ili tvoja neka presudat drugite...kako napisha,deka rakuvanje i mirisanje gz e ista rabota,he,he.Aj koga vleguvame vo detali..shetash niz park so tvoeto kuce,toa si go srekava prijatelot/ka i se isposhtuvaat so dobro poznatoto mirisanje i dopiranje cmarovi,pa posle dojde kaj tebe ,a vie imate drugo nivo na komunikacija so dopiranje obraz so nos i usta..no ne e problem,lekovita e plunkata.Toa mu doaga isto kako zenati(partnerkata) da mu napravi felacio na komshijata a posle tebe da te bakne vo usta...ili ne sum vo pravo.Abe prijatel,koj shto saka neka cuva doma,ama izjavite deka lugeto shto nemat domashni milenicinja ne znaat da sakat i se sebicni e netocna,naprotiv,obratno e.Za autizmot...nema pogolema ljubov od roditelot prema deteto,ako cekash kuce da te zameni i da pomogne vo lecenjeto,si naebal.Pak,ebati temata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom