Луѓе што не чуваат домашни миленичиња

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ние што не чуваме миленици сме најлоши луѓе и сме потенцијални сериски убијци и силувачи. Прочитав некаде на интернетов...
Aj ne spinuvaj sega,nikoj ne kaza deka morate da cuvate milenici...nego zborime za ljubov prema niv.
Nekoj saka zivotni ali ete nema uslovi da cuva i zatoa ne se resava na toj cekor sto e sasvim fer i korektno od negova strana,nekoj cuva ali samo vo dvor gi drzi(na primer jas).
Ali komentari vo stilot''abe kako mozes da sakas macka ili kuce'',,toa veke e covek bez ikakvi cuvstva za mene.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Луѓе што не чуваат животни, не мора да значи дека не ги сакаат.
Има милион причини зошто некој не чува некое животинче. Етикетирањето е тотално без потреба
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Од цела уличка кај мене само јас имам куче и мачка.Комшииве што ми се залепени кај мене,не се мирисаме многу,и на многу наврати ми викале:"фрли го тоа куче,многу лае,ова она"јас само со едно ако го науиш да мјаку,нема да лае веќе.Еднаш истите тие влегоа да ми го удрат кучето,па сабајлето немаа цвеќенце останато во бавча.Им ги изгорев со солна кислена.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
prvo,dali imash deca?Ako imash,koga ke se razbolat(ne daj boze) ti da gi lecish so lekovitata plunka,a za higienata,no coment,Za zdrastvenata sostojba moja ili tvoja neka presudat drugite...kako napisha,deka rakuvanje i mirisanje gz e ista rabota,he,he.Aj koga vleguvame vo detali..shetash niz park so tvoeto kuce,toa si go srekava prijatelot/ka i se isposhtuvaat so dobro poznatoto mirisanje i dopiranje cmarovi,pa posle dojde kaj tebe ,a vie imate drugo nivo na komunikacija so dopiranje obraz so nos i usta..no ne e problem,lekovita e plunkata.Toa mu doaga isto kako zenati(partnerkata) da mu napravi felacio na komshijata a posle tebe da te bakne vo usta...ili ne sum vo pravo.Abe prijatel,koj shto saka neka cuva doma,ama izjavite deka lugeto shto nemat domashni milenicinja ne znaat da sakat i se sebicni e netocna,naprotiv,obratno e.Za autizmot...nema pogolema ljubov od roditelot prema deteto,ako cekash kuce da te zameni i da pomogne vo lecenjeto,si naebal.Pak,ebati temata
Па ако си ненормален,да дозволиш кучето да ти шири заразни болести,биди ненормален.Има такви кои што се грижат за милениците и дури спијат со нив ете како мене и имам и влакно голтнато,ама тоа влакно е чисто оти кучето во една недела 2 пати го бањам и неможе да се развие ниту болест ниту ништо,и плус има Х случаи ако си гледал и на дискавери тој што е Ултимт срвјајвер,се најде во едно пусто место каде нема достапност до доктори,па најде едно куче на кое му даде да му ја излиже раната и кажа оти е здрава плунката.
Ти ако незнаеш како да се однесуваш спрема животни,нема да знаеш ни спрема деца.Чувањето миленик е одлична припрема пред да започнеш да чуваш деца!
 
M

Moon Child

Гостин
Ние што не чуваме миленици сме најлоши луѓе и сме потенцијални сериски убијци и силувачи. Прочитав некаде на интернетов...
Ја вртите од контекст темава. Не реков дека луѓето што не чуваат животни се болни и треба да се убијат, затоа што има луѓе кои не чуваат, ама сепак ја разбираат поврзаноста помеѓу миленичето и човекот, па си молчат и не коментираат ништо. Темава е за оние другите што те гледаат како ненормален ако си многу приврзан за едно маче на пример.
Се случува ми доаѓаат гости и едниот од нив му мава рафалчиња на мачето за ушињата, се разлутив му префрлив, и добивам одговор "Де бе, маче е". Да, маче е и затоа што е маче и неможе или пак несака да се одбрани не треба да значи дека треба да го тероризираме по дома и да го третираме бетер од Картмен што го третираше Старвин Марвин на пример. Јас знам колку сум му посветена на тоа маче, колку трошам на него, колку го гледам, колку од себе си кратам за него да има, кој фактор е некој дома да ми доаѓа и да го тероризира, затоа што е маче? Да земам јас него да му мавам рафалчиња, да го тормозам, не е убаво, исто како него и животнинчето чувствува болка, само неможе да каже.
И убаво објаснив во првото мислење за какви луѓе мислам. Инаку и мене ме нервираат оние опседнати со правата на животните.
 
V

Vollstandig

Гостин
Што мислите за луѓето кои никогаш не чувале домашно милениче? Јас често наидувам на зајадливи коментари, претежно од моите соседи за тоа колку го сакам и пазам мојот мачор. На пример, наредниот ден откако ми избега и го најдов, ме виде една соседка, и онака зајадливо, полно со цинизам демек како можам да се замарам толку со едно маче, ми се обрати "Го најдовте Фигаро:D?" и се насмеа како да сум јас ненормална што толку многу се нервирав и плачев кога го немаше. Истиот ден додека очајно го барав, несакам ни да замислам што се си помислувале за мене, а налетав и на коментар, "Ај што се секираш, маче е земи си друго"o_O
Како бе, така? Јас не го чувам од ете така, колку да се рече дека имам маче па ај сега друго ќе си земам:eek:
Зошто некои луѓе неможат да ја сфатат љубовта и поврзаноста која што може да ја имаш со домашниот миленик? Несакам да се водам по стереотипи и да генерализирам, ама се повеќе почнувам да мислам дека луѓето што не чуваат домашни миленичиња и никогаш не чувале, се оперирани од чувства. Или е простотилук во прашање. Друго нема.

Наидувате ли вие на такви коментари, и како реагирате ?
Нема никогаш да успееш да ги разбереш луѓето како комшивката твоја, зајадлво што ти рекла за мачорот, ниту пак тие некогаш ќе успеат да те разберат тебе.Потполно две различни особи сте, така да и тешко да наидите на разбирање. Едниот тип на луѓе, што неќи животни, ужива во својата хиерархија на човек, и како врв на пирамидата не сака да се симне подолу.Истите тие луѓе животните ги сметаат дека немаат свест, туку “механичко живо суштество“ еден вид на прехрана, или земјоделска машина. Обично тука станува збор за слеп човек односно личност која себе си се смета за нешто возвишено.Овие луѓе имаат комуникација само со себе си.

И нормално,типот на луѓе како ти, и многу други, што сметаат дека сите живи суштества се еднакви, и имаат потреба од грижа,внимание,комуникација, без разлика на интелектот што го поседуваат, сепак ги сакаат животните и ги одгледуваат.Поврзани се длабоко со нив, како ти со мачорот на пример, и без разлика што не знае да ти кажи збор два, валјда имате комуникација и се разбирате.Обично тие луѓе се доста комуникативни и ги разбираат и останатите луѓе што ги мачи,што сакаат што неќат.Се е до тоа колку широки погледи има човек.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Hiperaktiv,ne mi odgovori dali imash deca pa da zborime za obvrski,higiena,cuvanje,vnimanie,posvetenost,ljubov...oti ako nemash bespredmetno e da zborime za gorenavedenite tocki,ne sme ist level
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Hitler kuce,Kim Jong kuce,Gadafi kamila,Pinoche zelka,Caushevsku kuce i mn.dr.
Shto tropate gluposti i generalizirate.Jas dur mislam obratno,luge shto cuvaat ljubimci,ne sakaat luge,se sebicni i se drugo po spisku.Ebati glupavata tema.
Ne cuvam kuce,mace i sl.bidejki sakam da cuvam deca vo zdrava i cista okolina,ne trpam vlakna od kuce,posebno mace..koga e zeshko kuceto znae da smrdi,si go lize kurot,si gi mirisat gazovite edni na drugi,a ne mozat da si gi brishat,pa si gi trijat od tepih i..(neka raboti vashata fantazija).Ne si gi mijat zabite i mnogu lesno moze da se zakaci nekoja bakterija.Luge shto cuvaat ljubimci patat od nedostig na vnimanie,imat mali kurenca,ne znaat da pokazat ljubov kon lugeto,sramezlivi se i imaat seks so ljubimcite.Ovaa recenica e vo funkcija na humor na postot.Ebati glupata tema
Само затоа што ти сакаш да чуваш деца во чиста околина, значи дека ние останатите имаме секс со љубимците? Ретардиран еден.:facepalm:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Кучето се врзува за човекот,а мачката за околината.Неможеш да го добиеш истото внимание како од кучето така и од мачката.Кучето ќе те сака и ќе мисли на тебе,ама мачката ќе те сака само кога и треба јадење,а тоа е највеќе 5 минути во денот!
Генерално не знам, ама јас од лично искуство ќе ти кажам дека си грешка, барем кога е во прашање мојата мачка.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Divajn,abe naglasiv deka recenicata e vo funkcija na humor i ti pak ne razbra, A I SPOMNA NESHTO OKOLU RETARDIRANOSTA
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Hitler kuce,Kim Jong kuce,Gadafi kamila,Pinoche zelka,Caushevsku kuce i mn.dr.
Shto tropate gluposti i generalizirate.Jas dur mislam obratno,luge shto cuvaat ljubimci,ne sakaat luge,se sebicni i se drugo po spisku.Ebati glupavata tema.
Ne cuvam kuce,mace i sl.bidejki sakam da cuvam deca vo zdrava i cista okolina,ne trpam vlakna od kuce,posebno mace..koga e zeshko kuceto znae da smrdi,si go lize kurot,si gi mirisat gazovite edni na drugi,a ne mozat da si gi brishat,pa si gi trijat od tepih i..(neka raboti vashata fantazija).Ne si gi mijat zabite i mnogu lesno moze da se zakaci nekoja bakterija.Luge shto cuvaat ljubimci patat od nedostig na vnimanie,imat mali kurenca,ne znaat da pokazat ljubov kon lugeto,sramezlivi se i imaat seks so ljubimcite.Ovaa recenica e vo funkcija na humor na postot.Ebati glupata tema
Човеку кој идиот си ти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom