Луѓе што не чуваат домашни миленичиња

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Со све остало се сложувам со тебе... но овој дел од постот?!
Едните можеш да ги разбереш (разбирливо е зашто) а другите? Зашо да не би можела да ја разберам комшиката која има 60 и кусур години, која нема никој на светов, освен нејзините кучки и мачки? Логично е дека ќе ја идеализира нивната љубов, нели. Просто и едноставно. И малку ме збуни твојата компарација на животни со деца... па макар и кога станува збор за чувства. Доста контрадикторно од твоја страна.;)
Не сме се разбрале.

Мислев конкретно на делот од постот на Маца каде што вика дека "радоста не може човек да ја долови". Тоа е чиста глупост, искрено, бидејќи дури и твојата баба од 60 години некогаш имала деца, дечко и слично и таа љубов била 35 пати поголема. Океј да се идеализира, ако си сам, ако си убиец, ако си психопат.

Тогаш само кучето ќе те сака, бидејќи не си добра личност и не можеш да почуствуваш друга љубов.
Ама да речеш дека радоста која кучето ја дава човек не може, озбилно треба да си имал убер-никаков живот, ниту пак контакт со луѓе...па не си почуствувал воопшто човечка љубов и добрина.

За другите, оние што се плашат и мразат кучиња, реков - кај некои е од трауми (оправдано тогаш), а кај некои е вродено (нешто слично на фетиш, само како страв од кучиња е ова) и тука е неоправдано, ама јебига - не можат против тоа.
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Јас мислам дека луѓето кои не чуваат домашни миленичиња, или кој не дај Боже никогаш не чувале, се бесчуствителни говеда кои треба да се истребат од лицето на Земјата.

Оние пак кои чуваат (како Хитлер на пример, кои секогаш имал куче) се морално супериорни, и се вистински луѓе.

Лесно може да се заклучи дека имањето домашно милениче е лакмусовата хартија за степенот на моралност на еден човек...

:cautious:
Ма дај молим те Ставрогрине, Хитлер го сметаш за супериорен или онака уз муабет го уфрли?
Јас не чувам домашно милениче, работам како пожарникар и можда секојдневно спасувам по 4-5 животи ставај си го животов на ризик и сеа шо праиме?

Еве вака, Аристотел, Платон, Сократ, Хегел не чувале домашно милениче и?
Ако погледнеме од браншата на луѓе како Хитлер, Тито чувал домашно милениче? Александар Македонски чувал? Цезар чувал?

Де бре луѓе аман, факт е дека не значи да си добар па да чуваш домашно милениче, изглеа тоа се некој вид на ваши лакмусови.
Imam macor eve veke 4 ipol godini go cuvam,tolku sme vrzani edno kon drugo sto mislam uste malku ke pocneme da zborime eden so drug.Прегледај го приврзокот 47251

Кога ќе почнеш да зборите еден со друг, тогаш слободно можеш да му ја кажеш твојата ерогена зона.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ма дај молим те Ставрогрине, Хитлер го сметаш за супериорен или онака уз муабет го уфрли?
Јас не чувам домашно милениче, работам како пожарникар и можда секојдневно спасувам по 4-5 животи ставај си го животов на ризик и сеа шо праиме?

Еве вака, Аристотел, Платон, Сократ, Хегел не чувале домашно милениче и?
Ако погледнеме од браншата на луѓе како Хитлер, Тито чувал домашно милениче? Александар Македонски чувал? Цезар чувал?

Де бре луѓе аман, факт е дека не значи да си добар па да чуваш домашно милениче, изглеа тоа се некој вид на ваши лакмусови.
OK, сите кои не разбраа дека ова е иронија веднаш да си ги земат лајковите назад.

:facepalm:
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ма дај молим те Ставрогрине, Хитлер го сметаш за супериорен или онака уз муабет го уфрли?
Јас не чувам домашно милениче, работам како пожарникар и можда секојдневно спасувам по 4-5 животи ставај си го животов на ризик и сеа шо праиме?

Еве вака, Аристотел, Платон, Сократ, Хегел не чувале домашно милениче и?
Ако погледнеме од браншата на луѓе како Хитлер, Тито чувал домашно милениче? Александар Македонски чувал? Цезар чувал?

Де бре луѓе аман, факт е дека не значи да си добар па да чуваш домашно милениче, изглеа тоа се некој вид на ваши лакмусови.Кога ќе почнеш да зборите еден со друг, тогаш слободно можеш да му ја кажеш твојата ерогена зона.
Taa od Svajcarija sto te izdrzuva,siguren sum deka i na nea i ja nasle tamu posto ti izgleda ne si mozel ;) ....ajde marsh .
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Или премногу има љубов во мене па знам да сакам максимално животни и нормално и луѓе. ДА -сакам деца. ДА- сакам луѓе.
Кога ќе имам деца они ќе ми се први на светов И ЌЕ РАСТАТ покрај животни. Прво така они нема да се плашат од нив и помали се шансите некад да се нападнати од истите.

Поентата со тоа ми беше куче без разлика да е 1 ден кога си го земал или после 15 години истата радост ја има кога ќе си дојдеш од работа/ школо, после 10-15 дена да не праиме муабет, давај му што сакаш он не ја сака храната не го интересира ништо на светот сака само да ти се израдува, нема на мира 24 часа да те остави.
Женати дали после 15 години ќе ти се радува на ист начин:icon_lol:
Убаво имаше една приказна
Оставии жена и куче во кола и после 5 саати кој ќе ти се израдува?!

ТОА БЕШЕ ПОЕНТАТА МАЦ.
Сум сакала, сакам и ќе сакам луѓе, им помагам и на нив, за разлика од тебе што освен игрите и да замараш на форумов за миленици не знаеш ништо.
Научи малце за почит, љубов кон оние што не знаат да ти вратат. И земи ако толку сакаш луѓе и имаш љубов донирај/ волонтирај негде да им помагаш барем на нив :cuc:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Мене пак ми е несфатливо и неприродно некој да спие со миленичето, или да го става меѓу себе и партнерот.
Или да зборува само за него. Или да се пресерава со мачето во ташна, па да му дава да пие вода...
И ме вади од кожа кога одам на гости, а кучето ќе почне да ме лиже или мачката ќе ми се качи на рамо.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Или премногу има љубов во мене па знам да сакам максимално животни и нормално и луѓе. ДА -сакам деца. ДА- сакам луѓе.
Кога ќе имам деца они ќе ми се први на светов И ЌЕ РАСТАТ покрај животни. Прво така они нема да се плашат од нив и помали се шансите некад да се нападнати од истите.

Поентата со тоа ми беше куче без разлика да е 1 ден кога си го земал или после 15 години истата радост ја има кога ќе си дојдеш од работа/ школо, после 10-15 дена да не праиме муабет, давај му што сакаш он не ја сака храната не го интересира ништо на светот сака само да ти се израдува, нема на мира 24 часа да те остави.
Женати дали после 15 години ќе ти се радува на ист начин:icon_lol:
Убаво имаше една приказна
Оставии жена и куче во кола и после 5 саати кој ќе ти се израдува?!

ТОА БЕШЕ ПОЕНТАТА МАЦ.
Сум сакала, сакам и ќе сакам луѓе, им помагам и на нив, за разлика од тебе што освен игрите и да замараш на форумов за миленици не знаеш ништо.
Научи малце за почит, љубов кон оние што не знаат да ти вратат. И земи ако толку сакаш луѓе и имаш љубов донирај/ волонтирај негде да им помагаш барем на нив :cuc:
Да ти ставам во перспектива:

Ако си сериски убиец, кога ќе се вратиш дома кучето пак ќе те сака.
Треба да разграничиш љубов од човек и љубов од куче.

Муабетот јас дали помагам или не е сосема друга поента, а бидејќи освен една средба во живо - ти мене лично не ме знаеш, не си во никаква позиција да пробаш да се правиш паметна. : )
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Грешка си, нападнатите од кучиња не ги маваат, ниту бркаат кучињата. Мене ми е страв од нив, и поради таа причина ете, не ги сакам и неможам да се приврзам за куче, некако ми се неурачунливи, или барем јас такво мислење имам, што не значи и дека е точно (мислам за уличните претежно). Нападнатите од кучиња се плашат од нив, јас кога ќе ги видам се укопувам во место, не мрднувам да не му дадам некаков знак да ме нападне, затоа што не им го разбирам карактерот и се плашам да не направам нешто што би го навело кучето да изреагира по неговата природа. Ама сепак, немам срце да им направам нешто, да фрлам отров или било што, може некогаш во момент на афект да речам такво нешто дека ќе ги сотрам, ама неможам, пример и кога ќе видам животинче како претрчува пред кола, било да е маче или куче, мене срцето ми застанува:confused:
Вчера баш, минам по улицата и две кучиња тргнаа по мене, само си викам во памет Keep calm, keep calm, и се движев полека, не се вртев по нив, едно време убрзав и влегов кај едни комшии во двор па чекав да си заминат за да си дојдам дома :ROFLMAO: Можеби ако испаничев ќе ми направеа нешто, тек во таква ситуација како што живеам на непрометна улица незнам кој ќе ме спасува, ќе лежам на асфалт во несвест :ROFLMAO:
И јас го имав тој чуден страв, се додека не земав куче. Првото не го земав лично јас, па беше траги-комично додека му се преплашив. А беше штотуку родено доберманче. Ама доберман, а?:icon_lol: Кога ја изгубивме... не можам да ја опишам тагата.:place:
Ако веќе си, а гледам дека си љубител на животни, мораш да си земеш кученце. Доколку имаш услови нели, за да не ти се испоубијат со мачката додека се навикнат едно на друго.:icon_lol:
Од мое искуство, уличните кучиња се дури и попаметни од расните. Нема да згрешиш и такво ако прибереш. Ем ќе ти е далеку поблагодарно и поприврзано, ем дефинитивно доста работи само ги има научено од тие улици. Ем ќе спасиш уште едно напатено животинче, ем ќе им помогнеш со тоа на паничарите како тебе (и тие злобните кои ги малтретираат), со тоа што ќе го намалиш бројот на уличните кучиња.:P
Мој совет - твој избор.:):pipi:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.703
Да ти ставам во перспектива:

Ако си сериски убиец, кога ќе се вратиш дома кучето пак ќе те сака.
Треба да разграничиш љубов од човек и љубов од куче.
Да ти ставам во перспектива:

Ако си сериски убиец, кога ќе се вратиш дома кучето пак ќе те сака.
Женати нема.

Тука се акцентира неперфектноста на човекот. Немоќноста да достигне безусловната љубов.
Кон безусловната љубов треба сите да тежнееме.

Наравоучение:
Стани сериски убиец ако сакаш животот да ти добие смисла. Или психопат.
Оставај ја женати во кола, а во другата кучето. Да видиш кој те сака повеќе.

ЖЕНАТА МАЦА, кучето е среќно оти ќе ти изеде седиште, ќе ти се испосера на задно, и ќе ти излигави воланот.
Жената нема да ти се израдува оти нема тоа да го стори гореспоменатото, оти те љуби, башка траела од љубов, башка ради немање тоалет сигурно..

Ах, безусловна љубов.. толку блиску а толку далеку. :X3:

Извини Мац, помагам малку, гледаш се мачи девојчето, запна ти со логика.. изгледа немаш куче да те сака дома, па вака по форуми..
Ја иам куче на Torchlight.
 

Night

Husky King
Член од
22 август 2012
Мислења
9
Поени од реакции
2
Aaaaaaaaa, bas moravte da me potsetite na ovaa tema. Jas imam golema ljubov kon haski, no bidejku sum maloleten, nemozam bas da najdam nekoi pari pa da si kupam vednash, zatoa do sega imav samo edno, no mi go pregazi kola koga bese uste malecko. A potoa coekot si otide i ko nisto da ne bilo, a uste se cudi,, bozem mu e nejasno so bilo, a toa milicko sedi na sred ulica so crevata skoro nadvor od nego, celata vilica mu bese raznesena... se mucese okolu 5-10 minuti i nemozete da zamislite kolku mi bese tesko za toa vreme, duri i placev... a posle koa odam po ulica samo lugje zjapaat u mene i se smeat pod brk...Pa posle koa ke pocnat nekad tema za kucinja jas si odam, i oni odma posle gi slusam ogovaraat kao: aa taa dzukela fala bogu so ja nema, aa kako moze nekoj taka da cuva kuce, pa so ako umrelo, koj go gajle, pa so se sekira, toa e samo zivotno, pa ednas pred mene mi vika eden, pa zivotno ko zivotno, so se nerviras - a svinja a kuce isto ti e, nemaj gajle sho ke ti...... i taka vise ednen mesec me nerviraa pa non-stop koa ke gi videv komsiie mi idese u picku mater da gi oteram, i se uste ne sum si go prebolel haskito.....:(
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
Кој како свати,сепак и од двете добиваш љубов,но секој кој чувал и куче и мачка ке се согласи со тоа дека кучињата се каде каде по приврзани за газдата одошто мачките.Вие можеби не сте чувале куче да ја видите разликата.Не е да ги оцрнувам,јас чувам мачка, и многу си го сакам,ама пример кучето многу повеќе ми се радува одошто мачката.
Замислете вака,ве нема,одите на пат,ве нема 10 дена се враќате...
реакција на кучето: Уште пред куќа осеќа брмчењето на автомобилот,со нетрпение сака да види кој е...тропнувате на врата,а тоа веќе доловило дека сте вие,скока од кревет,опашот почнува од крај во крај да му оди,му блескаат очи,кога влезеш уште што не ти скокнало в раце,те сака...поддај му јадење,ќе го игнорира,тебе ти се радува! Фрли му ја омилената играчка-ма не бе,те немало долго време сака да надокнади!

реакција на мачката: ништо не осеќа се додека не се отвори врата и не се повика..
доаѓа,те гледа мјакнува 2-3 патимја погалуваш и веќе одошто ја галиш почнува да станува нескротлива сака да ја оставиш.И даваш јадење,веднаш јаде и оди да се мие,исто како да си бил со неа цели 10 дена...
Не е точно, барем за нашиот мачор а верувам и за другите. Он не` препознава и мјаука уште на почеток на скалите и одма легнува на грб да се гали штом се отвори вратата :)

Кога го оставаме на одмор за да го чуваат ни јаде ни пие вода првите денови, никогаш не мјаукал за храна туку само за да се гали. Приврзан е за нас, не за просторот а и мрази други луѓе. :)
Инаку не мислам дека луѓето кои не чуваат животни се себични или не знаат да сакаат, туку мислам дека стравот преовладува кај нив (дали поради предрасуди или така се воспитани, страв од напаѓање или страв од болести). Така да не ги осудувам и ги разбирам, а малограѓанштината е присутна секаде па и во овој случај.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Инаку не мислам дека луѓето кои не чуваат животни се себични или не знаат да сакаат, туку мислам дека стравот преовладува кај нив (дали поради предрасуди или така се воспитани, страв од напаѓање или страв од болести).
Ја пак мислам дека повеќе преовладува стравот од обврска, стравот од истрајност, како и стравот да не бидат испрљани...
Тоа дека се каснати од куче, веќе ми е клише муабет, као секој еден е каснат и доживеал трауми од тоа...o_O ?! И мене ме каснало куче, па нит имам трауми, нит патам од фобии, нит срце ме стега кога ќе ми се доближи куче... Али, тоа ти е... Не се веќе иновативни луѓево...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Не дека е нешто непознато и ново ама ај нека...
ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ ДЕКА ВАШЕТО МАЧЕ ВЕ ШТИТИ ОД БОЛЕСТИ???
Фактот дека домашните миленици имаат позитивно влијание врз здравствената состојба е познат уште одамна. Но наскоро беше објавено истражување околу влијанието специјално на мачињата врз состојбата на своите сопственици.
Научници од универзитетот во Минесота утврдиле дека луѓето кои живеат со една или повеќе мачки за цели 40% имаат помал ризик од појава на опасни болести како тие на срцето и крвните садови и во таа група секако и инфарктот.
Психијатрите тврдат дека вдомувањето и грижата за мачките значително го намалува интензитетот на влијанието на стресот и анксиозноста, а тоа допринесува за целосната здравствена состојба. Исто така докажано е и дека оние кои немаат своја мачка, не често се во контакт со луѓе кои имаат и се во непосреден контакт со животното, имаат подобро здравје и силен срцев мускул.
Во истражувањето учествувале над 4500 возрасни особи од 30 до 75 години, а нивното здравје било анализирано две децении. Психолозите нагласуваат дека за ваквиот феномен допринесува и карактерот на сопственикот, бидејќи љубителите на животни во принцип се позитивни, опуштени, добронамерни и среќни луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom